Кімнатний Жасмин

Рослина жасмин (Jasminum) є представником сімейства Маслинные. Цей рід об'єднує близько 300 видів. Таку культуру в природі в основному можна зустріти в тропічних і субтропічних поясах Африки, Австралії та Азії. На території Середземномор'я та Південної Америки зустрічається по одному виду жасмину. Ця культура представлена чагарниками і ліанами, які бувають листопадними і вічнозеленими. Непарноперисті або трійчасті листові пластини бувають чергово - небудь супротивнорасположенными. Квітки виростають на верхівці або з боків рослини, вони можуть бути поодинокими або зібраними в щитковидні або зонтикоподібні суцвіття. Блюдцевидной форми віночок може бути забарвлений в білий, жовтий, а рідше рожевий колір. У циліндричної трубки віночка розкритий зів. Для того щоб жасмин не плутали з бузком, який є частиною сімейства Камнеломкових, його ще називають «жасмин справжній». Однак у цих рослин є і щось загальне, а саме, їх аромат квіток. Така культура буде прекрасно себе почувати як в будинку, так і в зимовому саду. Жасмин є красивоцветущих рослиною, найчастіше він ампельний. Нижня частина куща через час дерев'яніє, при цьому верхня ― представлена тоненькими пагонами, яким може знадобитися опора.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Тривалість цвітіння близько 20 днів. Однак терміни цвітіння безпосередньо залежать від виду жасмину.
  2. Освітленість. Світло має бути яскравим розсіяним.
  3. Температура. Під час інтенсивного росту ― від 18 до 24 градусів, в зимовий час ― близько 10 градусів.
  4. Полив. З весни по осінь рослина треба поливати помірно після просихання верхнього шару ґрунтосуміші. З настанням осені проводять поступове скорочення поливу, а в зимовий час зволожують субстрат лише для того, щоб грудка землі не повністю просох.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути підвищеною. До цвітіння і після того, як кущ відцвіте, його потрібно зволожувати з обприскувача, використовуючи для цього воду кімнатної температури. При цьому в період цвітіння жасмин необхідно поставити на піддон, заповнений зволоженим керамзитом. Коли у рослини спостерігається період спокою, його не зволожують з обприскувача.
  6. Добриво. Протягом вегетаційного періоду підживлення проводять 1 раз в 2 тижні, по черзі використовуючи для цього органіку і мінеральні добрива. В осінній час кущ підгодовують рідше, а саме, 1 раз у 4 тижні. У зимовий період підживлення не проводять.
  7. Період спокою. З глибокої осені до весни.
  8. Пересадка. У весняний час, молоденькі кущі ― 1 раз на рік, а дорослі екземпляри ― 1 раз в 2-3 року.
  9. Грунтосуміш. До її складу має входити пісок, хвойна, листяна і торф'яна земля (1:2:2:2).
  10. Розмноження. Живцями.
  11. Шкідливі комахи. Попелиця, павутинні кліщі, щитівки, борошнисті червці та білокрилки.
  12. Захворювання. Якщо неправильно доглядати за рослиною, то воно може загнити або у нього все листя облетить.
  13. Властивості. У нетрадиційній медицині жасмин вважається цілющою рослиною. Але слід врахувати, що він володіє різким запахом, який може стати причиною головних болів.

Догляд за кімнатним жасмином в домашніх умовах

Освітленість

Жасмин потребує великої кількості яскравого світла, але при цьому він обов'язково повинен бути розсіяним. Слід врахувати, що кущ треба захищати від прямих сонячних променів. Якщо кущ поставити на південний підвіконня, то сонячне світло треба обов'язково розсіяти, використовуючи для цього плівку або прозору тканину. Якщо ж помістити його на підвіконня північної орієнтації то, швидше за все, кущ не зацвіте, а його зростання стане більш повільним, вся справа в тому, що він буде відчувати нестачу світла. Краще всього така рослина буде себе почувати на підвіконні західної або східної орієнтації. У весняний та літній час, коли на вулиці буде тепло, кущ можна перенести на свіже повітря (в сад або на балкон), але при цьому на нього не повинні потрапляти прямі промені сонця, тому світло необхідно розсіювати. При підвищенні рівня освітленості кущ до нових умов треба привчати поступово, а інакше на поверхні листя можуть утворитися опіки.

Температурний режим

Такий квітка не відрізняється особливою вимогливістю до температурі. Однак щоб цвітіння було максимально ефектним і пишним, взимку його треба помістити в прохолодну кімнату. З весни до осені найкраще жасмин буде себе почувати при температурі 18-24 градуса. А для того щоб цвітіння настав, у зимовий час температура повітря повинна бути близько 10 градусів. Якщо в зимовий період квітка буде перебувати в надмірно теплому приміщенні, то він буде чудово рости і нарощувати зелену масу, проте цвісти такий жасмин не стане. Для того щоб цього уникнути, кімнату, де знаходиться квітка, треба систематично провітрювати.

Як поливати

В весняний і літній період кущ необхідно поливати добре відстояною водою, яка повинна бути трохи тепліше кімнатної температури. Дану процедуру проводять відразу після того, як добре просохне верхній шар субстрату. Після настання осені поливи слід поступово скоротити. Якщо в зимовий час кущ міститься в прохолодній кімнаті, то його потрібно поливати таким чином, щоб земляний кому в горщику не просох повністю, але при цьому не слід його заливати.

Зволоження

Жасмин потребує підвищеної вологості повітря. Для обприскування слід використовувати добре відстояну воду. Під час цвітіння горщик треба поставити на піддон, який попередньо заповнюють зволоженою галькою або керамзитом. У зимовий час зволожувати водою з пульверизатора не слід.

Цвітіння

У різних видів жасмину цвітіння настає в різний час року. Також від виду залежить і забарвлення квіток, який може бути білим або жовтим. Квітки мають зірчасту форму і зібрані по кілька штук або в гроновидні суцвіття. Цвітіння в кімнатних умовах триває близько 20 днів. При цьому в останні дні цвітіння квітки змінюють своє забарвлення на різні відтінки червоного. Існують також види з трохи махровими квітками. Для того щоб у літній час цвів кущ як можна довше, йому знадобиться прищіпка, при цьому треба залишити на стеблах не більше 8 пар листових пластин.

Обрізка

Дорослий надмірно великий кущ фахівці радять підв'язати до опори або його можна пустити, наприклад, по шафі. В середині зимового часу до того, як почнеться період інтенсивного росту, довгі стебла потрібно обов'язково скоротити на третину. Також в серединці рослини треба видалити всі недорозвинені, засохлі і тоненькі гілки. Якщо все зробити правильно, то це благотворно позначиться на стані жасмину.

Пересадка жасмину

Молоденькі кущики слід пересаджувати щорічно, а дорослі екземпляри рідше, а саме, 1 раз у 2 або 3 роки. Відповідна грунтосуміш повинна складатися з піску, листової і хвойної землі, а також торфу (1:2:2:2). Ця квітка прекрасно росте на гідропоніці.

Розмноження живцями жасмину

Розмноження живцями проводять при температурі близько 20 градусів. У весняний час для нарізки живців беруть визрілі стебла, а влітку для цієї мети підходять зелені пагони. Для нарізки живців слід вибрати пагони, що ростуть на верхівках гілок, при цьому вони повинні бути практично здерев'янілими і мати по 3 міжвузля. Для вкорінення живців можна використовувати 2 види ґрунтосуміші:

  • пісок і листова земля (1:1);
  • річковий пісок і торф (1:1).

Щоб укорінення пройшло успішно, знадобиться нижній підігрів. Живці повинні дати коріння через 5-6 тижнів, потім їм потрібна пересадка в окремі не дуже великі ємності, заповнені почвосмесью, до складу якої входить пісок, дернова, торф'яна і листяна земля (1:3:1:2). Коли корінці повністю обплетуть ємність зсередини, кущик необхідно перекласти в горщик, в поперечнику досягає близько 11 сантиметрів. Протягом двох перших років жасмину знадобиться щорічна пересадка.

Отруйність

Під час пишного цвітіння великого куща жасмину на ніч його необхідно виносити з спальні, якщо він стоїть там, в іншому випадку його запах може стати причиною розвитку головного болю.

Лікувальні властивості жасмину

Листя жасмину застосовують для зупинки лактації, а ще вона здатна знижувати температуру тіла. З такого рослини роблять гарячі компреси, які можна прикладати до виразок на шкірі. Сирий корінь такої квітки використовують як знеболюючий при переломах, а ще він здатний допомогти при головного болю і безсоння. Молоде листя застосовують при приготуванні салатів в якості приправи.

Хвороби та шкідники жасмину

Можливі проблеми

Спостерігається стиснення, скручування і засихання листя жасмину, а потім вона починає облітати. Найчастіше це пов'язано з тим, що вологість повітря в кімнаті надмірно низька, або із-за надто малий поливу, а ще це може відбутися в тому випадку, якщо кущ піддасться впливу прямих сонячних променів. Кущ прибирають в затінене місце або його притіняють. Листя можна зволожити з обприскувача, однак це не слід робити під час цвітіння.

Шкідливі комахи

Найбільшої шкоди кімнатному жасмину може завдати попелиця, щитівка, павутинний кліщ, білокрилка і борошнистий червець.

Види жасмину з фото і назвами

Жасмин Бісу (Jasminum beesianum)

У природі цей вид можна зустріти вздовж берегів річок, а ще в западнокитайских горах на висоті до 2500 м над рівнем моря. Він представлений ліанами, чагарниками або вічнозеленими рослинами. У довжину такий жасмин може досягати близько 200 див. На поверхні пагонів є поздовжні борозенки. Прості супротивнорасположенные листові пластини темно-зеленого забарвлення загострені на верхівці і мають яйцевидної або ланцетної форми. Їх довжина близько 50 мм, а на обох поверхнях пластини є невелике опушення. Цвітіння спостерігається в травні. Запашні квітки в діаметрі досягають 13-17 мм, вони можуть бути пофарбовані в рожевий або темно-рожевий колір. Квітки виростають у верхній частині пагона і можуть бути як поодинокими, так і зібраними в пучки по 2 або 3 штуки.

Жасмин голоквітковий (Jasminum nudiflorum)

Даний вид представлений слабкогалуженими чагарниками. На довгих поникающих пагонах розташовується невелика кількість листя. Не дуже великі трійчасті листові пластини мають насичено-зеленим забарвленням. У зимовий час з куща облітає частину листя. Даний вид ще іменують «зимовий жасмин», це пов'язано з тим, що цвітіння починається в середині зимового періоду, а відцвітає кущ в середині весни. Великі квітки виростають уздовж всього стебла з листових пазух, їх забарвлення схожий на колір яєчного жовтка.

Жасмин крупноквітковий (Jasminum grandiflorum)

Такі чагарники, ліани і вічнозелені рослини мають голими стеблами, довжина яких може досягати 10 метрів. Забарвлення супротивнорасположенных листових пластин строкатий. На пластині виростає не більше семи еліптичних листочків, які мають загострену вершинку, їх довжина не більше 30 мм. Парасольки розміщуються на верхівках стебел, вони складаються не більше ніж з 10 великих запашних квіток білого кольору. Цвіте такий вид у червні–жовтні. Квітки цієї рослини кладуть в чай для запаху.

Жасмин лікарський (Jasminum officinale)

Вид представлений багаторічними кущами. Тоненькі гладкі довгі незграбні гілки прикрашають двох - або трехпарные листові пластини. Лицьова поверхня листя насичено-зелена, а виворітна ― блідо-зелена. Форма гладких листових пластин видовжено-ланцетні, із загостреною вершиною, кромка у них опушена. Цвітіння спостерігається в квітні. Ароматні білі квітки, які мають довгими квітконіжками, зібрані в зонтиковидні суцвіття.

Жасмин багатоквітковий (Jasminum polyanthum)

Висота такого слабоветвящегося чагарнику близько 200 див. Стебла у нього кучеряве. Овальні темно-зелені листові пластини мають хвилястою кромкою і загостреною верхівкою. У верхній частині стебел виростає велика кількість квіток. Вони зібрані в пучки по 3-5 штук, самі квітки узкотрубчатые з відгином з 5 лопатей. Забарвлення бутонів рожевий. У такого виду квітки мають найбільш різким запахом.

Жасмин низький (Jasminum humile var. glabrum)

У природі таке рослина зустрічається в мішаних лісах субтропічній частині Західного Китаю на висоті 1000-2500 м над рівнем моря. Цей вид представлений чагарниками або вічнозеленими рослинами. Висота куща, що володіє голими пагонами, близько 200 см. Довжина трійчастого листових до 25 мм, до їх складу може входити не більше 7 яйцевидних або еліптичних листочків. Лицьова поверхня листя темно-зелена, а виворітна ― блідо-зелена. Зонтиковидні суцвіття складаються з кількох запашних квіток. Жовтий віночок квітки в поперечнику досягає близько 10 мм, як і трубка віночка. Цвіте такий вид в літній час.

Жасмин отвороченный (Jasminum humile var. revolutum)

Форма листових пластин яйцеподібна, вони виростають по 5-7 штук, а їх довжина близько 60 мм. Багатоквіткові суцвіття складаються з квіток, в діаметрі досягають близько 25 мм, при цьому довжина трубки їх також до 25 мм.

Жасмин самбак (Jasminum sambac), або жасмин аравійський

Батьківщина цього виду ― тропічні райони Азії. Він представлений ліанами і вічнозеленими рослинами. На поверхні кущів, що складаються з тоненьких пагонів, є опушення, представлене тонкими волосками. Довжина пагонів близько 6 метрів. Листові пластини розміщуються супротивно по 2 або 3 штуки, їх довжина близько 100 мм, а форма ― яйцеподібна. Найчастіше листя біля основи округле, при цьому їх вершина загострена або тупий, а їх поверхня може бути трохи опушеною або голою. Зонтиковидні суцвіття складаються з декількох напівмахрових або махрових квіток білого кольору, які володіють приємним запахом. Зацвітає кущ на початку весни, а відцвітає в середині осіннього періоду. Квітки кладуть в чай для запаху.

Жасмин найтонший (Jasminum gracillimum)

Або жасмин багатоквітковий (Jasminum multiflorum). В природі зустрічається в гірських районах північної частини острова Калімантан. Вид представлений ліанами, чагарниками або вічнозеленими рослинами. На поверхні тоненьких пагонів є опушення. Прості супротивнорасположенные овально-ланцетні листові пластини мають довжину близько 35 мм. Пластини біля основи мають серцеподібної формою і мають загострену вершинку, виворітна поверхня у них опушена. Запашні великі квітки забарвлені в білий колір. Цвіте такий жасмин в січні–березні.