Нолина (Бокарнея)

Рослина нолина (Nolina) є представником сімейства Агавовые. В диких умовах його в основному можна зустріти в південній частині США, а також у Мексиці. У такої рослини є інше ботанічна назва ― бокарнея. У народі його іменують «Кінський хвіст», що пов'язано з формою і розміщенням листових пластин, а за форму стовбура бокарнею називають «слонової ногою».

Кімнатна нолина являє собою не дуже високий кущик. У такого пляшкового рослини стовбур у підстави розширений. Це розширення виконує роль резервуара, в якому накопичується вода, вона використовується рослиною під час тривалого посушливого періоду, при цьому тоненькі листові пластини дозволяють не дуже швидко випаровувати рідина, завдяки цьому дана культура відрізняється своєю посухостійкістю. Культивувати нолину дуже просто. Ємність для посадки використовують низьку, так як система коренів сильно не заглиблюється в грунт, тому що в диких умовах таке рослина віддає перевагу кам'янистий грунт. Нолину вирощують як декоративно-листяні рослини, так як в домашніх умовах вона майже ніколи не цвіте. Вона відмінно виглядає як одиночна рослина.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Ростять нолину як декоративно-листяні рослини, при цьому в домашніх умовах вона не зацвітає.
  2. Освітленість. Рослина протягом усього року потребує яскравому розсіяному світлі.
  3. Температурний режим. У весняний і літній час температура повинна бути кімнатної, а в зимовий ― такий культурі потрібна прохолода (від 10 до 12 градусів), проте знижувати температуру слід поступово.
  4. Полив. Поливати потрібно методом нижнього поливу. У весняний і літній час поливати їх треба рясно відразу після того, як земляний ком повністю просохне. У зимовий час поливати його необхідно бідно.
  5. Вологість повітря. Нормальна.
  6. Добрива. Підгодовувати нолину не потрібно. Це роблять лише в рідкісних випадках по мірі необхідності, при цьому використовують розчин мінерального добрива, концентрація якого повинна бути в 4 рази менше, ніж написано в інструкції.
  7. Період спокою. Листопад–березень.
  8. Пересадка. Пересаджувати потрібно по закінченню періоду спокою. До трьох або чотирьох років кущики потребують пересадки кожен рік, при цьому більш дорослі екземпляри ― 1 раз в 2 або 3 роки.
  9. Грунтосуміш. Листова земля, торф і пісок (1:1:2).
  10. Розмноження. Насіннєвий спосіб і відростками.
  11. Шкідливі комахи. Борошнисті червці, щитівки і павутинні кліщі.
  12. Захворювання. Гниття стовбура.

Догляд за нолиной в домашніх умовах

Освітленість

Протягом всього року нолина потребує і яскравому розсіяному світлі. При вирощуванні в кімнатних умовах її слід захищати від попадання прямих променів сонця. У зв'язку з цим для вирощування такої квітки рекомендується вибирати вікна західної або східної орієнтації. Якщо ж для цього обрано південний підвіконня, то горщик необхідно поставити подалі від вікна. Взимку протягом періоду спокою кущу потрібне яскраве світло, у зв'язку з цим найчастіше йому потрібне додаткове штучне освітлення.

Температурний режим

У весняний і літній час протягом періоду вегетації рослина потребує кімнатній температурі, при цьому спеціальні умови йому не потрібні. Якщо взимку ви можете вирощувати квітка в прохолоді (від 10 до 12 градусів), тоді з вересня температуру слід знизити, але роблять це поступово. Так ви підготуєте кущик до періоду спокою. Якщо взимку нолина буде знаходитися при температурі вище 18 градусів, то тоді періоду спокою не буде, при цьому її зростання триватиме весь рік. У літній час кущ можна перенести на свіже повітря, його потрібно захистити від поривів вітру і опадів. Протяг згубний для даної культури.

Як поливати

У весняний і літній час поливати потрібно рясно, проте не дуже часто. Для цього ємність з квіткою необхідно повністю занурити в рідину, витягнути її треба після того, як ґрунт повністю промокне. Потім треба почекати 30 хвилин, поки стечуть надлишки рідини. Поливати кущ слід тільки тоді, коли грудка землі повністю висохне. Застій води в субстраті може погубити рослина. Такий же режим поливу необхідний нолине в тому випадку, якщо в зимовий час вона знаходиться в приміщенні з високою температурою. Якщо в зимовий час в кімнаті буває холодно 15 градусів, тоді полив повинен бути акуратним і більш рідкісним. Якщо квітка зимує при температурі 10 градусів або нижче, і у нього спостерігається період спокою, то поливи припиняють до весни. Слід враховувати, що якщо в зимовий час міститься в прохолодному приміщенні рослина залити, то велика ймовірність того, що воно загине.

Обприскування

Якщо нолина зростає в домашніх умовах, то зволожувати її з обприскувача не обов'язково, так як ця процедура більше сприяє зволоженню грунту. В диких умовах листя такої квітки збирає ранкову росу, стікає потім до серединці розетки і по стовбуру до землі. Обприскування рекомендовано проводити лише в гігієнічних цілях, для цього кущик зволожують з розпилювача, а потім його листочки протирають вологою чистою губкою або ганчіркою. Фахівці рекомендують, поливати таку культуру добре м'якою відстояною водою, краще використовувати прокип'ячену.

Підгодівля ноліна

Якщо кімнатній нолине забезпечити правильний догляд, то вона буде цілком нормально рости і розвиватися без добрива. При бажанні підгодівлі можна проводити у весняно–літній період, при цьому концентрація використовуваного живильного розчину повинна бути в половину менше від рекомендованої. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво, при цьому підгодовувати нолину можна не частіше 1 разу в 3 тижні. Підживлення рекомендується проводити відразу після поливу куща або його поливають безпосередньо перед внесенням добрива.

Пересадка

Для посадки та пересадки використовують низькі, але широкі горщики, тому що у такої культури поверхнева система коренів. Це пов'язано з тим, що в природних умовах нолина воліє рости на кам'янистому грунті. На дні горщика потрібно зробити досить товстий дренажний шар, завдяки йому після поливу субстрату зможуть піти надлишки води. Для приготування субстрату треба з'єднати торф, листову землю і пісок (1:1:2). Можна взяти грунтосуміш такого складу: торф, пісок, дернова, листова і перегнійна земля, всі береться в рівних частинах. Ще є й більш простий варіант: з'єднайте садову землю і крупний пісок (1:1), в суміш рекомендується насипати невелика кількість маленьких камінчиків.

Пересадку проводять по мірі необхідності, коли системі коренів стає тісно в горщику. До того як кущика виповниться 3 або 4 роки, пересадка проводиться щорічно, при цьому більш дорослі рослини піддають даній процедурі 1 раз у 2 або 3 роки. Висадження куща проводять на ту ж глибину, на якій він зростав до цього, при цьому перший полив роблять лише через 4-5 діб.

Розмноження ноліна

Вирощування з насіння

Як правило, при вирощуванні в кімнатних умовах квітникарі вважають за краще розмножувати нолину насіннєвим способом, незважаючи на те, що він досить складний. Для висіву насіння потрібно взяти субстрат, що складається з піску і торфу (1:1). Безпосередньо перед висівом посівний матеріал на 1-2 дні поміщають у розчин засобу, стимулюючого зростання, або в чисту воду. Потім насіння потрібно рівномірно розподілити на поверхні грунтосумішей, дистанція між ними повинна дорівнювати не менше 20 мм. Потім їх присипають тієї ж землесумішшю, при цьому товщина шару повинна бути дорівнює ширині насіння. Горщик прибирають в добре освітлене місце, при цьому в нічний час сходи потрібно буде висвітлювати флуоресцентними лампами. Посіви повинні перебувати в теплі (не нижче 20 градусів), при цьому краще, якщо температура буде триматися на рівні 24-25 градусів. Ємність зверху необхідно вкрити плівкою. Посівам треба забезпечити систематичне провітрювання, яке проводять після появи на укритті конденсату. Поливати субстрат потрібно дуже обережно, у ньому не повинен спостерігатися застій рідини, однак і допускати його пересихання так же не можна. Перші сіянці повинні здатися протягом 4 тижнів.

Зміцнілі сходи слід распикировать в індивідуальні горщики, при цьому субстрат треба використовувати такий же, як і під час пересадки ноліна (дивіться вище). Догляд сіянцям потрібен такий же, як і дорослим кущах.

Розмноження ноліна відростками

Для розмноження такої культури використовують відростки. Спочатку потрібно обережно відрізати бічний відросток від батьківського куща, потім його треба посадити в ємність, заповнену почвосмесью, до складу якої входить пісок, вермикуліт і торф (1:1:1). Візьміть кілочок і зробіть в ґрунтосуміші маленьку ямку, в ній розміщують відросток, навколо якого потім гарненько ущільнюють субстрат. Горщик необхідно прибрати в тепле (приблизно 24-25 градусів) і добре освітлене місце, зверху відросток слід накрити банку з скла. Укриття потрібно систематично знімати, щоб провітрити рослинка і зволожити субстрат з обприскувача. Після того як у квітки відросте пара молоденьких листових пластин, укриття прибирають назовсім, а догляд кущиків забезпечують такий же, як і за дорослим рослинам.

Можливі проблеми

При вирощуванні ноліна з нею проблеми можуть виникнути тоді, коли за нею неправильно доглядають.

Молода листя росте бляклої і дрібної. Найчастіше така проблема при вирощуванні ноліна виникає з-за того, що її виховують в погано освітленому теплому місці.

Кінчики листових пластин стають коричневими. Дана проблема спостерігається у більшості кімнатних квітів. Це пов'язано з тим, що в кімнаті занадто низька вологість повітря.

Стовбур стає дуже тонким. Як і у всіх темно-зелених рослин, у ноліна стовбур стає тонким в тому випадку, коли в субстраті постійно міститься багато води. Якщо кущ поливають дуже часто, не чекаючи, поки ґрунт повністю просохне, стовбур стає тонким, так як в ньому не накопичується рідина, тому що в цьому немає потреби. Для того щоб форма стовбура залишалася бутылковидной, поливати нолину треба тільки тоді, коли грудка землі повністю просохне.

Загнивання стовбура. Стовбур починає гнити з-за застою рідини в субстраті, який спостерігається через надмірно частих поливів. Дану процедуру проводять тільки після того, як земляний ком повністю просохне.

Шкідники

Рослина відрізняється високою стійкістю до шкідливих комах, однак у деяких випадках на ньому можуть оселитися щитівки, борошнисті червці або павутинні кліщі. В цілях профілактики не слід допускати того, що в кімнаті повітря був надмірно сухим, при цьому листя необхідно регулярно протирати вологою губкою.

Види ноліна з фото і назвами

Нолина довголиста (Nolina longifolia)

Ще іменують бокарнея довголиста (Beaucarnea longifolia). У середніх широтах такий вид найчастіше вирощують в оранжереях, так як в квартирі практично неможливо створити оптимальні умови. В диких умовах даний вид являє собою дерево з міцним стовбуром, поверхня якого покриває пробковидная кора. Старі листові пластини засихають, і спостерігається їх опускання вздовж стовбура, в результаті вони формують щось схоже з спідницею. Велике суцвіття волотисте форми складається з безлічі квіток кремово-білого кольору.

Нолина Линдемейра (Nolina lindheimeriana)

Або бокарнея Линдемейра (Beaucarnea lindheimeriana). У цієї рослини стовбура майже немає. Тоненькі довгі листові пластини відрізняються своєю міцністю. Такий вид в народі ще називають «диявольським шнурком». Даний вид порівняно з іншими найнижчий. В склад не дуже великих суцвіть волотисте форми входять маленькі квітки. Культивують цей вид лише в ботанічних садах і оранжереях.

Нолина матапская (Nolina matapensis)

Або бокарнея матапская (Beaucarnea matapensis). Рослини даного виду дещо вище ноліна Линдемейра, однак вони так само є низькорослими, так як їх висота не перевищує 200 див. старі Засохлі листові пластини обвисають, в результаті чого на стовбурі формується щось схоже на спідницю. Великі суцвіття волотисте форми складаються з білувато-жовтих квіток. У домашніх умовах такий вид культивувати не можна.

Нолина відігнута (Nolina recurvata)

Або бокарнея відігнута (Beaucarnea recurvata). Форма стовбура бутылковидная, розширюється до основи. Його висота в диких умовах доходить до 10 метрів, а в домашніх ― не перевищує 2 метрів. На його верхівці знаходяться лінійні довгі вузенькі звисають листові пластини, які зібрані в розетку. Довжина темно-зеленого листя близько 100 см, а ширина ― приблизно 20 мм, вона на дотик шкіряста. Поступово спостерігається оголення нижній частині стовбура. Листя використовують в якості сировини при виготовленні кошиків і сомбреро. В домашніх умовах майже не цвіте. В диких умовах на рослині з'являється суцвіття волотисте форми, що складається з кремових квіток.