Ардизия

Квітуче тропічна рослина ардизия (Ardisia) є представником підродини Мирсиновые (Myrsinoideae) сімейства Первоцветные (Primulaceae). Ця рослина в природних умовах можна зустріти на території Південної та Північної Америки, Австралії, Азії, а також на островах Тихого океану. При цьому воно краще росте в тропіках і субтропіках.

Цей рід об'єднує близько 500 видів (згідно з деякими джерелами 800 видів). Ардизия представлена чагарниками, деревами та напівчагарниками. Цікаво, що вид Ardisia японська входить в число п'ятдесяти основних лікувальних рослин в традиційній китайській медицині. В якості декоративного рослини найчастіше використовують вигляд Ардизия городчатая (Ardisia crenata), який ще називають «різдвяної ягодою», або «кораловим деревом».

Особливості ардизии

У більшої частини видів ардизии шкірясті глянцеві листові пластини, які мають еліптичну форму. На пагонах вони розміщуються по черзі або входять до складу псевдомутовок, які розташовуються на кінчиках стебел. У листових пластин кромка може бути городчатой, цільної або пильчастою. По крайці листя іноді розташовуються горбки, і більшість квітникарів приймає їх за симптоми захворювання. В даних горбках знаходяться симбіотичні азотофіксуючі бактерії, які допомагають кущу засвоювати азот, а також інші корисні речовини, які містяться в повітрі. Дані здуття не варто зрізати або травмувати їх, тому що з-за цього зростання ардизии погіршується. На сьогоднішній день вчені досліджують механізм поглинання листям різних рослин поживних речовин, так як більшість квітів, що вирощуються в домашніх умовах, славляться тим, що очищають повітря в кімнаті. Крім цього, не так давно вчені з'ясували, що у даної рослини та харчування за допомогою коренів відбувається в симбіозі із грибами, які мають эндомикоризой. У зв'язку з цим пересаджувати ардизию необхідно вкрай обережно, використовуючи спосіб перевалки, при цьому постарайтеся не травмувати кореневу систему, а брати її слід обов'язково з грудкою землі. Промивати систему коренів водою під час пересадки заборонено. Так як ця рослина володіє такими особливостями, то його можна вирощувати в одній і тій же ємності без пересадок протягом декількох років.

Волотисте або парасолькове суцвіття складається з маленьких квіток, у яких є 4-5 чашолистків зеленого забарвлення, а також віночка-дзвіночка, що складається з 4 або 5 пелюсток і тичинок (їх завжди стільки ж, скільки і пелюсток).

Найбільшу декоративність у такого рослини представляють його плоди. У кімнатній Ardisia crenata виростає безліч маленьких кістянок насичено-червоного забарвлення. Плоди виростають у грудні і не опадають з кущика на протязі декількох місяців. Якщо за ардизией правильно доглядати, то її плодоношення стане цілорічним.

 

Догляд за ардизией в домашніх умовах

Велика кількість квітів, що вирощуються в домашніх умовах, не приживаються, навіть якщо за ними правильно доглядати. Однак лише іноді це пов'язано з тим, що придбане рослина є неякісним. А як правило, це пов'язано з тим, що квітка коштує в невідповідному для нього місці.

Освітленість

Ардизия потребує великої кількості яскравого світла, однак не рекомендується, щоб на кущ потрапляли прямі промені сонця. Якщо рослина стоїть на підвіконні південного вікна, то в літній час його треба притіняти. У зв'язку з цим для ардизии слід вибрати вікно, розташоване у східній або західній частині кімнати.

Температурний режим

Це домашнє рослина добре росте при звичайній кімнатній температурі. У літню пору температура повинна бути в межах 18-26 градусів. В зимовий час його рекомендується переставити в прохолодне місце (від 14 до 16 градусів). Це пов'язано з тим, що взимку спостерігається закладка бутонів, яка відбувається при температурі від 14 до 18 градусів. Якщо в зимовий час кущ буде перебувати в теплі, то цвітіння буде мізерним. У жаркому приміщенні ягоди дуже швидко засихають і обсипаються. Ще такий квітка потрібно берегти від холодних протягів.

Вологість повітря

Ця квітка потребує підвищеної вологості повітря. Зволожувати рослину можна з обприскувача, використовуючи воду кімнатної температури. Однак обприскувати кущ в період цвітіння і зав'язування ягід вкрай не рекомендується. При надмірно низької вологості повітря формується менша кількість ягід або вони осипаються.

Як поливати

Літом в спекотні дні поливати квітку слід рясно відразу після того, як підсохне верхній шар субстрату. Під час прохолодного змісту полив потрібно скоротити до помірного. Якщо в субстраті буде застоюватися рідина, то це призведе до відмирання листя і загибелі куща. Якщо листя на рослині стає м'якою і обвисає, то це означає, що його потрібно терміново полити.

Підгодівля

Під час інтенсивного росту підгодовувати ардизию необхідно 2 рази на місяць, для цього використовуючи комплексне мінеральне добриво. У зимовий час всі підгодівлі припиняють.

Обрізка

Формуючу обрізку проводять на початку весняного періоду. Куплений квітка в кімнатних умовах починає інтенсивно рости вгору. Щоб зберегти компактну форму куща, його слід систематично обрізати у весняний час перед тим, як почнеться цвітіння.

Як пересадити

Пересадку молодих екземплярів проводять 1 раз в рік на початку весняного періоду, скориставшись способом перевалки, при цьому потрібно постаратися не травмувати кореневу систему. Дорослий кущ треба пересаджувати лише тоді, коли ємність для нього стає занадто тісною. Новий горщик повинен бути лише не набагато більше системи коренів рослини. Не забудьте на дні горщика зробити дренажний шар. При посадці ардизии в надмірно великий горщик слід бути готовим до того, що вона досить довго не буде цвісти.

Грунт

Така культура не пред'являє особливих вимог до ґрунтосуміші. Проте краще всього використовувати легкий субстрат, який добре пропускає повітря. Ардизия прекрасно росте в землесуміші, що складається з торфу, листової землі і піску. Субстрат можна використовувати від слабощелочного до слабокислого. Фахівці радять ще додати в субстрат сфагнум, маленькі шматки деревного вугілля і невелика кількість кокосового волокна.

Цвітіння і плодоношення

Зацвітає ардизия у весняний час або в перші літні тижні. В даний період рослині повинно вистачати світла, а ще його слід вчасно поливати, стежте за тим, щоб ґрунт не пересихав. Якщо грунт пересихає або кущ піддасться холодного протягу, то це може стати причиною опадання бутонів. З вересня по грудень спостерігається дозрівання маленьких плодів (однонасінних ягід-кістянок). Якщо забезпечити ардизии оптимальні умови, то плоди не будуть обсипатися довше року. Дані ягоди не їдять, але в них не міститься отрути.

Розмноження ардизии

Розмножити ардизию можна живцюванням або свіжими насінням і роблять це у весняний або літній час.

Як виростити з насіння

Висів насіння проводять в січні. Для цього вибирають найбільш великі зрілі плоди, в діаметрі досягають близько 10 мм. З ягід слід видалити м'якоть, при цьому витягнувши тверду кісточку круглої форми з подовжньо розташованими прожилками світлого забарвлення. Висівають їх у зволожений ґрунт, заглиблюючи насіння на 10 мм. До настання весняного періоду зберігати посівний матеріал не слід, тому що він досить швидко втрачає схожість. Не забудьте накрити ємність плівкою або склом. Перші сіянці повинні здатися приблизно через 40 діб. При цьому щоб насіння проросло, ємність треба поставити в тепле місце (від 25 градусів і вище).

Коли рослинки підростуть, їх слід распикировать в індивідуальні невеликі ємності, які заповнюють звичайним субстратом, призначеним для кімнатних рослин. Знадобиться від 2 до 3 років, щоб сіянці стали ефектними рослинами.

Фахівці радять, перед висівом кісточки піддати скарифікації (трохи надпилить), після цього їх на кілька годин занурюють у розчин засобів, що стимулюють ріст.

Живцювання

Щоб швидше отримати дорослий кущ, ардизию доведеться розмножити живцями. Укорінюють верхівки стебел, для цього використовують невеликі горщики. Укорінення живців досить тривалий процес, при цьому їм треба забезпечити підвищену вологість повітря, а ще субстрат повинен бути не холодніше 25 градусів. Перш ніж живці висадити на укорінення, їх піддають обробці засобом, що стимулює утворення коренів.

Хвороби і шкідники

На ардизии можуть оселитися попелиці, щитівки і червці, також її можуть вразити грибкові хвороби. Ще її дуже часто вражає хлороз, тому кущик слід систематично підгодовувати добривом, що містить залізо.

Можливі проблеми

  1. Листя стає жовтим. Це трапляється із-за надмірно сухого повітря або через брак поживних речовин у субстраті (як правило, азоту). Щоб усунути пожовтіння, обприскати і підгодуйте кущик. Може знадобитися пересадка.
  2. Витягування стебел, листя стає невиразною. Це відбувається через брак світла, тим більше в зимовий час. Щоб усунути дану проблему в зимовий час, квітка треба поставити на вікно південної орієнтації, а в літній час перенести на вулицю.
  3. Облетание листя. Це відбувається тоді, коли нерегулярний полив або у субстраті рідина застоюється.
  4. Листя стає світліше, і вона пошкоджується хлорозом. Це відбувається через брак заліза. Квітки знадобиться підживлення хелатам заліза.
  5. Краю або кінчики листових пластин стають коричневими. З-за надмірно низької вологості повітря. Постарайтеся підвищити рівень вологості в цьому випадку добре допомагає зволожувач повітря.
  6. На листових пластинках з'являються цятки коричневого забарвлення. Це симптом бактеріальної хвороби, яка розвивається з-за дуже високої вологості повітря і застою рідини в субстраті.

7. М'які скручені листові пластини з коричневою облямівкою. В кімнаті надмірно холодно або рослина піддалося впливу протягу. Також це може статися із-за надмірно низької нічної температури.

Види ардизии

Ардизия городчатая (Ardisia crenata)

Даний вид користується найбільшою популярністю у квітникарів. Кущ відрізняється повільним ростом, а його висота не перевищує 200 див. Глянцеві шкірясті листові пластини мають хвилясту кромку і темно-зелене забарвлення. Замість квіток, які можуть бути пофарбовані в рожевий або білий колір, в зимовий час формуються коралово-червоні плоди. Плодоношення може тривати безперервно протягом усього року.

Ардизия кучерява (Ardisia crispa)

Висота куща близько 0,6–0,8 м. Темно-зелені блискучі шкірясті листові пластини мають хвилястою кромкою. Пишне цвітіння. На стеблах утворюється велика кількість квіточок білого забарвлення, при цьому на пагонах попереднього року ще знаходяться круглі плоди коралово-червоного забарвлення.

Ардизия низька (Ardisia humilis)

Величина куща менше, ніж у ардизии кучерявою. Довжина шкірястих листових пластин, пофарбованих у темно-зелений колір може варіюватися від 5 до 15 сантиметрів. Волотисті пониклі суцвіття складаються з маленьких рожевих квіток. Спочатку плоди пофарбовані в червоно-бурий колір, але з часом вони стають чорними і блискучими.

Ардизия соланацея (Ardisia solanacea)

Пагони біля куща світло-червоні, а шкірясті листові пластини блідо-зеленого забарвлення не такі широкі, як у ардизии низькою і кучерявою. У природних умовах цей вид являє собою дерево, висота якого 1,5–6 м. Квітки забарвлені в блідо-ліловий або рожевий колір, вони не представляють ніякої декоративної цінності. На місці квіток з'являються плоди, які спочатку пофарбовані в блідо-червоний колір, з часом вони темніють і стають блискучими.

Ардизия еліптична (Ardisia elliptica)

У США, на Гаваях, в Австралії і на островах Карибського басейну даний вид користується дуже великою популярністю, де його культивують в якості садового декоративного рослини. Забарвлення квіток рожевий. По початку у міру дозрівання ягоди стають червоними, а пізніше цей колір поступово змінюється на насичений фіолетовий. Даний вид ардизии в нетрадиційній медицині застосовують як антимікробного засобу.