Стефанотіс

Перекладається назва Стефанотіс, як «вінок із свинячих вушок» і є ці «свинячі вушка» найближчими родичами хойі. Багато їх плутають, хоча схожість у них часткове, і полягає в тому, що вони ліани і їх місцерозташування на різному вигляді опорах. Листя також мають деяку схожість, а от квітки стефанотіс нічим не схожі на квітки хойі. Відрізняються вони один від одного критеріями догляду та утримання.

Неможливо знайти рослина, призначена для домашнього вирощування декоративного, щоб при цьому не було ніяких складнощів. Те ж саме можна сказати і про стефанотисе. Незважаючи на те, що особливого догляду не потребує, для нього потрібні особливі умови утримання, які полягають в наявності вільного простору. Якщо є малогабаритна квартира, то розраховувати на те, що квітка буде нормально розвиватися і зацвіте, особливо не варто. Він може зацвісти, якщо зв'яжуться воєдино всі умови його розвитку. Звичайно, такі умови можна створити штучно, але це дорого обійдеться.

Якщо в розпорядженні є великий заміський будинок або зимовий сад, то ця квітка неодмінно треба завести, так як він прекрасний.

Догляд за стефанотисом в домашніх умовах

Освітлення

Вважається, що ця квітка любить багато світла, але не любить прямих сонячних променів. Насправді це не так, тому що, якщо світла дуже багато, то він може перестати розвиватися. Краще всього, якщо його розташування буде визначено дослідним шляхом, переміщаючи квітка від одного вікна до іншого. По його зовнішньому вигляду можна буде відразу визначити, наскільки комфортно він себе почуває біля того чи іншого вікна. У всякому разі, не можна допускати, щоб квітка і грунт у горщику перегрівалися.

Для нормального розвитку в зимовий період слід організувати підсвічування, тоді, в наступному році, він зацвіте сильно і рясно. У якості підсвічування можна застосувати 30-ти ватні лампи денного світла, які встановлюються з боків рослини, на відстані 20-25см. Якщо укладено, що стефанатис почав випускати бутони, то рослина не рекомендується переміщати куди-небудь, так як він може «передумати».

Температура

Стефанатис чудово переносить температурний режим сучасних квартир або приватних будинків. В зимовий період для нього температуру можна знизити до +12-16°С, але це не обов'язково, тим більше, що в квартирі це зробити важко, так само, як і підшукати відповідне приміщення. Чого він найбільше боїться, то це різких перепадів температури і протягів. У зв'язку з цим, не слід його виносити влітку на вулицю, якщо різниця нічної і денної температур істотна. Це може просто погубити рослина.

Полив і вологість повітря

Стефанотіс, як і хойя віддають перевагу рясний полив, але рідкісний. Перед поливом слід переконатися, що земля в горщику небагато, але пересохла. І все-таки, не слід допускати пересихання грунту.

Що стосується вологості повітря, то її потрібно підтримувати на певному рівні. Особливо це критично в зимовий період, коли включено опалення в квартирі. У цей період стефанотису необхідно влаштовувати душ теплою водою 2 рази на день. Температура води повинна бути значною.

Підживлення

Якщо квітка регулярно пересідає, то спеціально робити підживлення не обов'язково. Якщо він не пересідав, то підживлення не зашкодять. Вносити добрива слід з моменту початку активного розвитку квітки. При цьому, потрібно вибирати добрива з наявністю в них фосфору, щоб активізувати процес цвітіння. Добрива вносяться після поливу, не раніше, ніж через 2 години. Ближче до осені, з другої половини літа, підживлення необхідно припинити.

Пересадка

Це не менш важливий момент вирощування стефанотіс в умовах великого простору. Як показує практика, ця квітка відмінно розвивається в досить тісному горщику. Він не тільки відмінно росте, але і прекрасно цвіте, незважаючи на те, що йому в такому горщику затісно. Можна сміливо сказати, що зловживати пересадками не слід, а робити це потрібно лише в крайніх випадках, коли земля в горщику пересихає. В такому разі, його потрібно пересадити в більш просторий горщик, більше колишнього на 1,5-2см. Після покупки його необхідно пересадити обов'язково, при цьому слід купувати рослина, висотою не більше півметра.

Субстрат для пересадки можна приготувати за наступним рецептом:

  • Городня земля – 1 частина.
  • Торф – 1 частина.
  • Компост – 1 частина.
  • Грубозернистий пісок – 1 частина.

Горщик піде тіснуватий з хорошими дренажними дірками. Дренаж повинен займати близько 20% висоти горщика. У цей же момент слід подумати і про опорі. Вона може мати різну форму, залежно від бажання господаря квітки, при цьому потрібно не забувати, що рослина постійно зростає. Якщо рослина нормально себе почуває, то його приріст може скласти не менше півтора метрів.

Обрізки і прищипування

Стефанотіс необхідно обрізати кожної весни, тому що квітки на цьому рослині зав'язуються лише на молодих пагонах. Для формування крони та появи нових пагонів можна проводити прищипування. Якщо квітка в літній період постійно прищипувати, то у нього збільшується період цвітіння.

Розмноження стефанотіс

Розмноження живцями стефанотіс

Стефанотіс найкраще розмножується верхівковими живцями довжиною в кілька міжвузлів – їх можна отримати в результаті обрізки рослини ранньою весною. Приготуйтеся до того, що укорінення живців буде тривати довго, місяць-півтора. Перед посадкою нижні зрізи живців обробляють стимуляторами росту (корневином або епіне), потім їх занурюють на половину довжини в контейнер з сумішшю торфу з піском, споруджують над контейнером парник і поміщають у тепле місце, захищене від прямих сонячних променів. Температура для вкорінення повинна бути 27-30 ºC, бажано використовувати нижній підігрів теплички. Обов'язково щоденне провітрювання живців. Коли укорінення станеться, живці висаджують по декілька штук в одну ємність з живильним пухким грунтом і по мірі зростання формують, а коли паростки досягнуть півметрової довжини, їх для посилення розгалуження обрізають на третину. Кімнатна рослина стефанотіс

Розмноження насінням стефанотіс

Теж можливо, але це дуже довгий і важкий процес, а головне, що він рідко дає результати. Стефанотіс взагалі важко розмножується в домашніх умовах, тому краще використовувати більш надійний спосіб розмноження – вегетативний.

Шкідники

Основним шкідником стефанотіс є павутинний кліщ, який може з'явитися внаслідок не належного догляду, особливо в періоди, коли включено опалення в квартирі пересушене повітря. Враховуючи той факт, що ця рослина слід обприскувати не менше 2-х разів на день, в цей період, цими рекомендаціями не варто нехтувати. Якщо рослина буде отримувати свою дозу вологості, то павутинний кліщ навряд чи заведеться. Якщо цього не робити, не обприскувати рослину, то він неодмінно з'явиться, а якщо з'явиться, то потім буде дуже важко від нього позбавитися.

Крім павутинного кліща можлива поява і інших шкідників, а оскільки рослина не маленьке, то його краще обробити спеціальним препаратом. Причому робити це потрібно при найменшій підозрі на шкідників.

Стефанотіс ще називають мадагаскарским жасмином. На сьогоднішній день відомо не більше 10-ти видів стефанотіс. У природі його можна зустріти в Китаї, Японії, на Мадагаскарі і Малайських островах.

Статус кімнатного декоративного рослини стефанотіс отримав зовсім недавно, тому, швидше за все, і пов'язані труднощі з його вирощуванням.

В умовах квартир вирощують в основному, стефанотіс рясно росте. Він зацікавив квітникарів наявністю гарних білих квітів, схожих на зірочки і мають приємний аромат.

Квіти, залежно від виду, можуть мати, крім білого, жовтого, блідо-ліловий або кремовий колір. Цвітіння може тривати до 10-ти місяців, при правильному догляді.

Квіти стефанотіс обов'язково присутні, в багатьох країнах, в букеті нареченої.

Можливі труднощі

Опадання бутонів — протяги, недолік води.
Листя жовтіють — полив жорсткою водою. недолік світла.
Рослина не цвіте — погане освітлення або різке зниження або підвищення температури.
Бутони в'януть — недостатній полив.