Фінікову пальму дуже часто вирощують в домашніх умовах із-за того, що за нею дуже просто доглядати і не дуже складно виростити з кісточки звичайного фініка, придбаного в магазині. Можна сміливо сказати, що вона є однією з найцікавіших представниць родини пальмових, поряд з хвоєю і хамедореєю.
Зміст
Догляд за фінікової пальмою в домашніх умовах
Місце розташування
Ця рослина досить світлолюбна, тому для нього треба організувати якомога більше світла протягом усього року. Для неї необхідно приміщення з хорошою вентиляцією, так як застою повітря вона не переносить. У літній час, коли на вулиці тепло, фінікову пальму можна винести на балкон або встановити в палісаднику, де вона буде себе добре почувати. В зимовий період для неї нормальної буде температура +10-+15°С, але при цьому, повинно бути достатньо світла. Для того, щоб рослина рівномірно росло, його потрібно постійно повертати щодо падаючих променів світла. Верхівка пальми, на якій формується молодий листок, повинна бути завжди спрямована вглиб приміщення, а не в бік джерела світла.
Полив
У літній період фінікова пальма вимагає рясного поливу, як і всі представники теплих країн. При цьому, необхідно стежити, щоб не було застою вологи, інакше може розвинутися процес гниття коренів, і тоді, якщо запустити цей процес, рослина може загинути. Якщо в піддоні, після поливу з'являється вода, тоді треба негайно злити. Сигналом того, що полив потрібно скоротити, служить поява на листках коричневих плям. Якщо почало темніти все рослина, то краще його відразу ж пересадити в горщик зі свіжою землею.
У разі пересушування земляної грудки, пальма може опустити листя, які не повернутися в початкове положення.
Яких-небудь особливих вимог до вологості повітря це рослина не пред'являє, але пересушене повітря може стати причиною підсихання кінчиків листя. У такому разі її слід частіше обприскувати, особливо в дуже спекотні періоди.
Для поливу краще використовувати м'яку воду: влітку – дощову, взимку – снігове, але обов'язково кімнатної температури.
Якщо темніють і відмирають нижні листки, то, це, швидше за все, природний процес.
Пересадка
Молода фінікова пальма вимагає щорічної пересадки протягом 5-ти перших років життя. Після цього, пальма пересідає в міру потреби, у разі, якщо коріння зайняли весь об'єм горщика. У разі такого розростання коренів, можна без всяких проблем, зрізати частину коренів. Землю для пересадки можна купити в квітковому магазині, але можна приготувати і самому з таких складових:
- 1 частина дернової землі.
- 1 частина перегною.
- 1 частину компосту.
- 1 частина піску.
У будь-якому випадку слід облаштувати ефективний дренаж.
Розмноження
Фінікова пальма розмножується насінням. Як правило, це звичайна кісточка широко відомого фініка. Процес досить тривалий і може тривати від 3-х до 6-ти місяців, а може і більше. Все залежить від того, в яких умовах відбувається пророщування кісточки. Дуже важливо забезпечити температурний режим, який повинен знаходитися в межах +25-+30°С і нормальну вологість. В сухому місці кісточка не проросте. Може так статися, що кісточка може не прорости до самих холодів, але температурний режим слід підтримувати до того моменту, коли з'явиться молодий паросток.
Кісточку можна посадити в торф, перліт, пісок або мох сфагнум. Головне, щоб матеріал міг утримувати вологу.
Щоб кісточка гарантовано проросла, потрібно порушити цілісність оболонки будь-яким доступним предметом: надфілем, ножем, ножовкою по металу і т. д. Це слід робити дуже обережно, щоб не пошкодити ядро.
Кісточка садиться вертикально. Відстань від поверхні ґрунту до верхньої частини кісточки повинно бути не більше 1см. Як тільки з'явиться молодий паросток, пальму можна пересаджувати в горщик і переміщати на світле місце.
Підживлення, добрива
Для нормального розвитку кімнатного рослини, такого, як фінікова пальма, необхідно проводити регулярні, 1 раз в 10 днів, підживлення, в період активного росту, наявності з весни і до осені. У зимовий період, коли пальма знаходиться в стані спокою, підживлення скорочуються до 1 разу на місяць. Пальма найбільше любить органічні добрива, які можна як купити, так і приготувати самому. В літній період 1 раз на місяць, слід передбачити підгодівлю калійної селітрою з розрахунку 1г селітри на 1 л води.
Шкідники і хвороби
Шкідники і хвороби вражають фінікову пальму в результаті неправильного догляду та порушення умов утримання. Це можуть бути щитівки, борошнисті червці, павутинні кліщі і т. д. Головна умова результативної боротьби з хворобами і шкідниками – це виправлення тих помилок, які були допущені в результаті вирощування фінікової пальми в домашніх умовах. Видаляють шкідників, а також сліди їх життєдіяльності механічним шляхом. Для цього беруть розчин рідкого мила (15г розвести в 1л води) і протирати їм листя пальми. Якщо ці спроби нічого не дали, то процедуру повторюють через тиждень. При цьому, слід вжити заходів, щоб мильний розчин не попадав у горщик із землею, так як цей розчин з часом може проникнути до кореневої системи. Якщо зараження досить сильний і такі прості і доступні засоби не допомагають, то фінікову пальму краще обробити інсектицидами, наприклад, актелліком.
Пальма не тільки уражається шкідниками, але може захворіти і хворобами, такими як рожева гниль, що вражає всі частини рослини і плямистості, здатні спотворити листову пластину. Як правило, такими хворобами уражаються тільки слабкі і недоглянуті рослини. Тому, можна зробити єдино правильний вихід: щоб цього не сталося за фінікової пальмою потрібен правильний і регулярний догляд.
Якщо момент упущений і пальма захворіла, то потрібно провести обробку деревця фунгіцидом, до складу якого входять манкоцеб і тиофанат метил. При цьому, проводиться два сеанси обробки з тижневою перервою. Але найголовніше – це проаналізувати і з'ясувати причину появи такого захворювання, інакше воно зможе повторитися через якийсь час.