Фікус Бенджаміна

Мелколістний чагарник фікус Бенджаміна (Ficus Benjamina) є представником сімейства Тутові. Він користується великою популярністю серед квітникарів. При цьому свою назву рослина отримала на честь Джексона Бенджаміна Дейдона, ботаніка з Іспанії. Однак багато хто помилково вважають, що воно було названо на честь американського президента Бенджаміна Франкліна. Ця рослина відрізняється своєю невибагливістю, при цьому варто звернути увагу на те, що перші 3 місяці життя на новому місці для нього найскладніші. Якщо за цей час фікус не захворіє або не загине, це значить, що в подальшому догляд за ним буде порівняно простий.

Особливості фікуса Бенджаміна

У природі фікус Бенджаміна зустрічається на території Індії, Південного Китаю, Філіппін, Малайзії і Північній Австралії. Величина куща залежить від умов зростання і від сорту, і вона може варіюватися від 50 до 300 сантиметрів. В середньому протягом 1 року кущ росте у висоту на 20 сантиметрів.

При вирощуванні в домашніх умовах цвітіння такого чагарнику ви не побачите. Проте в оранжереях у нього можуть сформуватися сиконія ― це квітки, що мають форму кулі, зовні вони схожі з ягодами.

Цей чагарник є многолетником, який відрізняється своєю невибагливістю у догляді і невимогливістю до умов вирощування. Його культивують як декоративно-листяні рослини.

Короткий опис вирощування

  1. Температура. У літній час оптимальна температура для росту і розвитку чагарнику 18-25 градусів. В зимові місяці можна переставити кущ в більш прохолодне місце (не нижче 16 градусів).
  2. Вологість повітря. Кущ потребує підвищеної вологості повітря. У зв'язку з цим його слід систематично зволожувати з пульверизатора. Особливу увагу опрыскиваниям потрібно приділити в зимовий час, коли з-за працюючих приладів опалення вологість повітря опускається дуже низько.
  3. Освітленість. Кущ добре росте на сонячному підвіконні, але при цьому рекомендується захищати його від прямих променів сонця. У зимовий час йому рекомендується організувати підсвічування.
  4. Полив. Зволожують субстрат в горщику систематично: в літній час ― двічі в тиждень, а в зимовий ― 1 раз в 7 днів. Слідкуйте за тим, щоб поверхня ґрунтосуміші між поливами обов'язково просихала.
  5. Грунтосуміш. До складу поживного субстрату повинні входити такі компоненти, як: пісок, листова і дернова земля, а ще невелика кількість деревного вугілля.
  6. Добриво. Підживлення фікуса проводять з весни по осінь. Для цього використовують рідке добриво, при цьому вносять його в субстрат двічі в місяць. Досвідчені квітникарі рекомендують, підгодовувати кущ по черзі органікою і мінеральними добривами.
  7. Пересадка. Поки молодий чагарник його пересаджують щорічно. Доросла рослина може обійтися без пересадки, але при цьому воно має бути висаджено в горщик, в поперечнику досягає понад 30 сантиметрів. В такому випадку у нього лише кожен рік замінюють верхній шар субстрату товщиною 30 мм
  8. Розмноження. Верхівковими живцями, відводками та насіннєвим способом.
  9. Обрізка. Існує кілька способів обрізки фікуса, за допомогою яких крони куща можна надати штамбову або кущоподібну форму.

Догляд за фікусом Бенджаміна в домашніх умовах

Цвітіння

Більшість квітникарів не знає про те, що насправді фікус Бенджаміна є квітучою рослиною. Справа в тому, що при вирощуванні в домашніх умовах він не цвіте. Але навіть в природі і в оранжерейних умовах під час цвітіння на ньому формуються не квітки, а сиконія, які являють собою видозмінені суцвіття, зовні схожі на круглі горошини.

Якщо при вирощуванні в оранжереї на ослабленому кущі з'являються подібні квітки, то фахівці рекомендують, їх обов'язково видалити. Справа в тому, що на цвітіння фікус витрачає дуже багато сил.

Температура

Ця кімнатна культура відноситься до теплолюбних рослин. У літній час вона найкраще себе почуває при температурі 18-25 градусів. Зверніть увагу на те, що частина ряболисті сортів потребує більш високих температурах повітря.

У зимовий час фікус рекомендується тримати в такому місці, де температура повітря не опускається нижче 16 градусів. На час провітрювання кущик переносять в іншу кімнату.

Обприскування

Для нормального росту і розвитку чагарнику необхідна підвищена вологість повітря, тому його слід систематично зволожувати з пульверизатора. Особливу увагу увлажнениям листя слід приділити в період опалювального сезону взимку і в спекотні літні дні.

Також підвищити рівень вологості повітря можна й іншим способом. Для цього в піддон всипають керамзит і вливають трохи води. Зверху ставлять горщик з рослиною.

Освітленість

Кущ потребує великої кількості яскравого сонячного світла, який обов'язково повинен бути розсіяним. Краще всього він себе почуває на західних і східних підвіконнях. Якщо поставити фікус на південне вікно, йому знадобиться затінення від прямих променів сонця (для цього можна використовувати звичайну тюль). Якщо ж він буде перебувати на північному підвіконні, тоді з-за мізерного освітлення відбудеться уповільнення його зростання.

При вирощуванні ряболисті сортів для вибору оптимального місця зверніть увагу на забарвлення листя. Чим більше на листових пластинках світлих плям, тим більш інтенсивне освітлення необхідно рослини. Справа в тому, що в листі на світлих ділянках міститься мінімальна кількість хлорофілу.

Полив

Особливу увагу слід звернути на полив фікуса. Він негативно реагує як на пересушування земляної грудки в горщику, так і на застій рідини в коренях.

Зверніть увагу на те, що поливати кущ можна тільки після того, як просохне верхній шар субстрату. Для того щоб перевірити ступінь просихання грунтосумішей, достатньо лише заглибити в неї палець на 30 мм. Якщо субстрат просох, то його треба зволожити. Якщо ж висохла тільки його поверхню, тоді з поливом слід почекати.

Вибір горщика

Молодий фікус відрізняється інтенсивним зростанням. Саме тому йому потрібна щорічна пересадка з заміною горщика. При цьому старий горщик в поперечнику повинен бути менше нового на 20-30 мм. Після того як кущу виповниться чотири роки, необхідність регулярної заміни горщиків відпадає.

Щоб уникнути застою рідини в ґрунтосуміші, для посадки фікуса виберіть ємність, на дні якої є отвори для дренажу. Горщик може бути виготовлений з будь-якого матеріалу, наприклад: з пластику або кераміки.

Відповідна грунтосуміш

Щоб фікус Бенджаміна нормально ріс і розвивався, для його посадки необхідно використовувати субстрат певного складу, наприклад:

  • пісок, листова і дернова земля, деревне вугілля;
  • дернова і листова земля, пісок і торф.

Під час посадки або пересадки не забудьте на дні горщика зробити хороший шар дренажу з керамзиту.

Підгодівля

Підгодовують рослини в період вегетації, який починається в березні, а закінчується з настанням жовтня. Для цього використовують рідке мінеральне добриво. Вносять його в субстрат 1 раз у 15 днів. Можна вносити по черзі органіку і мінеральне добриво.

Підживлення можна проводити і по листю. Для цього готується розчин мінерального добрива слабкої концентрації. Пам'ятайте про те, що кущ не повинен отримувати дуже багато азоту, так як із-за цього його строкате листя може стати просто зеленої.

Пересадка

Протягом перших чотирьох років молодий фікус відрізняється дуже швидким ростом. У зв'язку з цим йому знадобляться систематичні пересадки, які проводять 1 раз на рік. Кущі старше п'яти років можна зовсім не пересаджувати, а лише щовесни замінювати верхній шар субстрату. Але це тільки в тому випадку якщо рослині не тісно в горщику.

Пересаджують дорослий фікус в тому випадку, якщо:

  • його коренева система повністю обплела земляний ком;
  • після поливу ґрунт у горщику просихає дуже швидко;
  • з отворів на дні горщика видніються коріння.

Зверніть увагу на те, що пересадку проводять способом перевалки.

Обрізка

Фікус Бенджаміна нерідко використовують в мистецтві бонсай. Справа в тому, що при правильній прищіпки обрізанні і ви зможете надати крони куща потрібну вам форму.

Найпростіше надати кроні кущоподібну форму. Для цього у весняний час проведіть укорочення гілок: в основних пагонів ― до 15 сантиметрів, а в бічних ― до 10 сантиметрів. Надмірно густій кроні необхідно проріджування. Для цього слід вирізати всі гілки спрямовані всередину. Для створення штамбової форми обріжте біля куща всі бічні пагони.

Можна залишити без догляду на час відпустки?

Їдучи у відпустку, квітникарі переживають, не загине фікус за час їх відсутності. Слід пам'ятати про те, що це рослина здатна нормально існувати без уваги з боку власника максимум 7 днів. При цьому перш ніж виїхати, кущ ставлять усередину кімнати, подалі від вікна.

Якщо ви їдете у відпустку надовго, тоді краще попросити когось із знайомих, щоб вони час від часу заходили і поливали ваш фікус.

Способи розмноження

Живцювання

Фікус Бенджаміна, що росте в кімнатних умовах, можна розмножити живцями. Для їх заготівлі скористайтесь дуже гострим ножем, який слід заздалегідь продезінфікувати. Держак повинен бути полуодревесневшим, не молодим і не дуже старим.

За допомогою води видаліть молочний сік, який виступив на зрізі. Якщо ви хочете, щоб корінці з'явилися як можна швидше, зробіть надріз на підставі черешка. На вкорінення живці ставлять у баночку з водою, при цьому зверху його можна накрити прозорим ковпаком для підтримки оптимального мікроклімату. Як правило, держак дає коріння через 7-15 днів. Вкорінений відрізок слід висадити в постійний горщик, при цьому перший час зверху його накривають прозорим поліетиленовим пакетиком.

Цей метод розмноження фікуса Бенджаміна найбільш простий і швидкий.

Як розмножувати відводками

Для отримання отводка на одревесневшем стовбурі необхідно зробити надріз кільцеподібної форми. Акуратно приберіть кору і намотайте на даний ділянку зволожений мох, який зверху накривається поліетиленовою плівкою. Через деякий час на цьому місці утворюються корені. Коли це станеться, обріжте відводок і висадіть його в постійний горщик.

Вирощування з насіння

Досвідчені квітникарі радять, перед посівом фікуса протягом 24 годин витримати насіннєвий матеріал в чистій воді. Наповніть миску зволоженою сумішшю торфу і піску, потім проведіть посів насіння. Заглиблювати насіння в субстрат треба всього на 5 мм. Щоб посіви могли добре прогрітися, їх зверху накривають плівкою і ставлять на гарячу батарею. Посіви потребують систематичного провітрювання і зволоженні з пульверизатора. Перші сіянці повинні будуть здатися через один–два місяці.

Хвороби і шкідники

Квітникарі при вирощуванні фікуса Бенджаміна нерідко стикаються з наступними проблемами:

  1. Облетание нижніх листових пластин. Це може бути цілком природним процесом, при якому старі листові пластини поступово відмирають. Але іноді це може бути пов'язано з дуже мізерним освітленням або з переохолодженням.
  2. В'янення і скручування листя. Це спостерігається в тому випадку, якщо в кімнаті дуже холодно.
  3. Кінчики листових пластин забарвлюються в коричневий відтінок. Виною всьому занадто низька вологість повітря.
  4. Нові пагони виростають надмірно тонкими. Це відбувається за дуже малий освітлення і нестачі поживних речовин.
  5. Пожовтіння листя. Це пов'язано з появою гнилі на коренях із-за постійного застою рідини в субстраті.
  6. Листові пластини стають м'якими. Це пов'язано з переохолодженням рослини.
  7. Поява на листі цяток коричневого або жовтого кольору. З-за надмірно інтенсивного освітлення на листі з'являються сонячні опіки.

На рослині можуть оселитися такі шкідники, як: щитівка, борошнистий червець і павутинний кліщ.

Сорти фікуса Бенджаміна з фото

У фікуса Бенджаміна є декілька різновидів. У кожної з них квітникарі виділяють свої особливості.

Екзотика

Цей сорт відрізняється своєю невибагливістю і компактністю. Кущ прикрашають темні зелені листові пластини, кромка у яких хвиляста. Фахівці рекомендують новачкам у квітникарстві вибрати саме цей сорт, так як він невимогливий до догляду.

Даніель (Danielle)

Зовні ця рослина практично нічим не відрізняється від сорту Екзотика. Єдине воно має темно-зелене листя більшого розміру (близько 60 мм).

Монік (Monique)

Цей сорт досить популярний в кімнатній культурі. При цьому є 2 дуже схожих між собою сорти: Монік і Голден Монік (Golden Monique), листя у якого володіє золотистим відтінком. Порівняно з попередніми двома сортами це рослина більш вимоглива до догляду.

Реджинальд (Reginald)

Цей сорт користується найбільшою популярністю у квітникарів. А полюбився він за строкате забарвлення листових пластин. На поверхні зеленуватих листя хаотично розташовуються не дуже великі блідо-зелені плями. Кромка у пластин рівна.

Кінкі (Kinkye)

Темно-зелена листова пластина має зеленувате облямівка. Довжина листя не більше 50 міліметрів. Цьому сорту необхідна регулярна обрізка і формування. Його кроні можна надати практично будь-яку форму.

Ніколь (Nikole)

У даного сорту самий унікальний візерунок на листках. Сама пластина темно-зеленого відтінку, а прикрашає її порівняно широке оздоблення блідо-зеленого кольору.

Старлайт (Starlight)

Цей сорт відрізняється своєю ефектністю, так як його листові пластини практично повністю пофарбовані в білий відтінок. Так як в листі міститься невелика кількість хлорофілу, кущ потребує великої кількості світла.

Барок (Barok)

Невеликі листові пластини цієї рослини дуже ефектно скручуються, завдяки чому воно має досить незвичайним зовнішнім виглядом.

Забобони і прикмети

Частина квітникарів вважає, що будь-яка рослина володіє особливими магічними властивостями. Фікус Бенджаміна має досить незавидній репутацією. Справа в тому, що його вважають гонителем чоловіків, або мужегоном. З давніх пір забобонні люди вважають, що якщо цей чагарник росте у незаміжньої жінки у домі, то вона навряд чи вийде заміж. Якщо ж жінка будучи заміжньою принесе це рослина в свій будинок, то воно спочатку зіпсує характер чоловіка, а потім і зовсім виживе його з житла.

Однак такої думки про фікус Бенджаміна дотримувалися тільки слов'яни. Що стосується жителів Китаю і Таїланду, то вони навпаки вважали, що ця рослина є охоронцем домашнього вогнища і сім'ї.