Строманта

Рослина строманта (Stromanthe) є частиною роду сімейства Марантовие, як і маранта з калатеей. У різних джерелах можна знайти інформацію про те, що в природних умовах зустрічається 5-15 видів, складність полягає в тому, що досить непросто зрозуміти, що перед вами строманта, а не родинні їй ктенанта або калатея. А зустрічаються і такі систематики, які зараховують строманту до роду калатея і не виділяють його в окремий вид. Родом така рослина з вологих тропічних лісів Південної Америки.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Культивують строманту як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Невелике затінення або яскраве розсіяне світло.
  3. Температурний режим. На протязі вегетаційного періоду ― від 22 до 25 градусів, в зимовий час квітка повинен знаходитися в більш прохолодному місці, але не холодніше + 18 градусів.
  4. Полив. Протягом весняно-літнього періоду поливають рясно і систематично, а в зимові місяці ― полив від помірного до мізерного.
  5. Вологість повітря. Повинна бути підвищеною (близько 90 відсотків). Фахівці радять, щодоби протягом дня кілька разів зволожувати листя з пульверизатора, систематично кущу влаштовують теплий душ, а також горщик з квіток ставлять на піддон, наповнений вологою галькою. Близько ємності з рослиною можна покласти мох, який ви будете систематично зволожувати.
  6. Добриво. Підгодовують в період з травня по серпень 1 раз у 15 днів, для цього використовують комплексне добриво для декоративно-листяних рослин, при цьому для приготування розчину беруть ½ дози, рекомендованої виробником.
  7. Період спокою. Не яскраво виражений. Однак буде краще, якщо квітка в зимовий час відпочине.
  8. Пересадка. Проводять її в останні весняні тижні способом перевалки. Поки рослина молоде, його піддають цю процедуру 1 раз на рік, а більш дорослі екземпляри ― 1 раз в 2 або 3 роки. Якщо у вас немає бажання турбувати кущ, тоді можна поміняти верхній п'ятисантиметровий шар субстрату на свіжий.
  9. Розмноження. Верхівковими живцями або поділом куща.
  10. Шкідники. Попелиці, трипси, білокрилки, борошнисті червці і щитівки.
  11. Захворювання. Проблеми з квіткою можуть початися в тому випадку, якщо за ним доглядати неналежним чином або ж йому не забезпечити оптимальних умов для росту.

Опис строманты

Строманта ― це трав'яниста багаторічна рослина, висота якого в природних умовах може доходити до 100 см. Це рослина цінується за свої ефектні великі листові пластини, ширина яких близько 10 сантиметрів, а довжина ― до півметра. Вони можуть бути пофарбовані в різні поєднання рожевого, зеленого, червоного і білого кольору. Сама пластина приєднана до черешка зчленуванням, що дозволяє їй розгортатися до джерела світла, де б той не розташовувався. Як і у всіх марантових у цієї рослини є одна особливість ― у вечірній час листя складається і піднімається вгору, а вранці вона розкривається і опускається. Завдяки цій особливості всі марантовие ще іменують «вірянами рослинами».

Збираючись вирощувати строманту в домашніх умовах, будьте готові до того, що вона дуже примхлива і вимоглива в догляді. Саме тому деякі квітникарі не купують таку квітку, так як бояться не впоратися. Проте, якщо гарненько зрозуміти природу цієї рослини, то доглядати за ним буде набагато легше. У природі строманта краще росте по берегах водойм, а так як вона зустрічається лише в Південній Америці, то ця квітка завжди перебувати в теплі і при підвищеній вологості повітря. Грунт рослина віддає перевагу пухкий і добре пропускає повітря. У лісі можна зустріти на тому рівні, куди з-за зімкнутості крон високих дерев прямі сонячні промені майже не проникають. Тому строманта добре росте при яскравому розсіяному світлі. Пам'ятайте також про те, що там, звідки родом така квітка, світловий день набагато довше, ніж в середніх широтах. Враховуючи всі ці особливості і характеристики, постарайтеся створити для квітки такі умови, при яких би йому було комфортно рости і розвиватися. Дрібні види такого рослини рекомендується вирощувати в тераріумах, а великі ― при гарному догляді нормально розвиваються і на підвіконні.

Догляд за стромантой в домашніх умовах

Температурний режим

Купуючи строманту потрібно бути готовим до того, що доглядати за нею доведеться кожен день. У теплу пору року краще всього для такої квітки підходить температура повітря від 22 до 25 градусів, а в зимові місяці слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було прохолодніше 18 градусів. Пам'ятайте про те, що кімнатна строманта вкрай негативно реагує на різкі зміни температур і протяги, у зв'язку з цим під час провітрювань дотримуйтеся обережності, закрийте всі щілини у віконних рамах і ні в якому разі взимку не пододвигайте ємність з кущем занадто близько до скла. Слідкуйте також потім, щоб ґрунт у горщику постійно була теплою.

Освітленість

Світло потрібне яскраве, але розсіяне, захищайте кущ від прямих променів сонця. Це рослина тіньовитривала, проте пам'ятайте про те, що якщо йому не буде вистачати світла, то забарвлення листя буде не строкатим, а однотонним.

Полив і вологість повітря

Зволожувати ґрунт слід добре м'якою відстояною водою, температура якої повинна бути близька до кімнатної. Навесні і влітку поливи повинні бути систематичними і рясними. З настанням зими частоту і інтенсивність поливів скорочують.

Рослина потребує дуже високої вологості повітря (близько 90 відсотків). Для того щоб підвищити рівень вологості повітря, кущ протягом дня обприскують водою кілька разів, а ще в піддон рекомендується всипати вологий керамзит, гальку або щебінь. Замість цього навколо ємності з стромантой укладають мох, але не забувайте його своєчасно зволожувати. Періодично квітці потрібно влаштовувати теплий душ.

Підживлення

Підгодовують рослини на протязі всього вегетаційного періоду (з травня по серпень). В субстрат вносять рідке комплексне добриво для кімнатних декоративно-листяних рослин 1 раз в 2 тижні. Для приготування поживного розчину використовують половинну дозу від тієї, що рекомендована виробником (дивіться на упаковці). Пам'ятайте про те, що великий вміст в ґрунтосуміші мінеральних речовин і кальцію вкрай негативно впливає на ріст і розвиток рослини, тому краще забути підгодувати квітка, ніж перегодувати його.

Пересадка строманты

Кімнатну строманту пересаджують в останні весняні тижні. Пересадку молодих кущів проводять регулярно 1 раз на рік, при цьому дорослі рослини піддають даній процедурі рідше ― 1 раз в 2 або 3 роки. Щоб не травмувати систему коренів дуже сильно, пересадку проводять акуратно способом перевалки. Якщо у вас є побоювання, що в результаті пересадки кущ буде сильно травмований, тоді просто поміняйте верхній шар субстрату в ємності на нову грунтосуміш.

Підходить для вирощування такої квітки землесуміш повинна бути пухкої, гумусного, добре пропускати повітря і воду, а також слабокислою (рН 6). Приблизний склад субстрату: перегній, пісок, листова земля і торф (1:1:3:1). При бажанні в спеціалізованому магазині можна придбати готову грунтосуміш для маранти, також підійде суміш для пальм. Який би матеріал ви не вибрали, в нього слід додати невелику кількість шматочків деревного вугілля і моху. Перш ніж приступити до пересадки, на дно нового горщика укладають дренажний шар, товщина якого повинна бути дорівнює ¼ висоти ємності.

Цвітіння

Під час цвітіння на кущі утворюються метелковидные суцвіття, в діаметрі досягають 60-80 мм, до складу яких входять білі непоказні квіточки з приквітками червоного відтінку і червоно-помаранчевими чашолистками, квітконоси довгі. Але в кімнатних умовах така рослина практично не цвіте. Квітки можна побачити тільки в тому випадку, якщо ви забезпечите строманте найбільш підходящі для неї умови, а також правильно і своєчасно за нею доглядати.

Способи розмноження

Поділ куща

Розмножити строманту діленням куща можна під час пересадки. Якщо кущ великий, то його ділять на 2 або 3 частини, при цьому постарайтеся не пошкодити коріння. У кожній деленкі повинно бути два або три добре розвинених кореня, а також кілька листових пластин. Їх висаджують у низькі широкі горщики, на дні яких роблять дренажний шар, для посадки використовують відповідну грунтосуміш. Висаджені деленко переносять у тепле місце і щільно накривають поліетиленовим пакетом, який обов'язково повинен бути прозорим. Прибирають пакет тільки після того, як кущик приживеться і у нього відросте молоде листя.

Верхівкові живці

Строманту можна розмножити також і верхівковими живцями. Заготівлю живців рекомендується проводити в кінці весни або на літній час, їх довжина може варіюватися від 7 до 10 сантиметрів, а також на них повинно бути 2 або 3 листові пластини. Зрізають держак з батьківського куща таким чином, щоб місце зрізу розташовувався трохи нижче кріплення листової пластини до втечі. На вкорінення живці ставлять у банку з водою, а для створення тепличних умов зверху їх накривають прозорим поліетиленовим пакетом. Укорінення завершиться приблизно через 5-6 тижнів, потім живці садять в окремі горщики, наповнені почвосмесью, приготовленої на основі торфу.

Можливі проблеми

Строманта сохне

Нерідко квітникарі стикаються з такою проблемою ― у кімнатній строманты починають засихати листові пластини. Це може бути пов'язано з дуже низьким рівнем вологості повітря або з поселенням на кущі павутинних кліщів, які теж вважають за краще сухе повітря. Зволожуйте квітка з пульверизатора як можна частіше, при цьому стежте за тим, щоб керамзит в піддоні увесь час був мокрим. Листові пластини обробляють м'якою губкою, змоченою в розчині мила, засіб змивають з куща лише через 3-4 год. Після цього його прибирають під поліетиленовий пакет, щоб шкідник загинув напевно. У тому випадку, якщо після мильної обробки кліщ не загине, тоді кущ обприскують розчином Актеллика, який відрізняється високою ефективністю.

Буває і таке, що спочатку листя втрачає свій насичений колір, а потім вона починає засихати. Це трапляється тоді, коли надмірно яскраве освітлення. У цьому випадку кущ переносять у легку півтінь або його захищають від прямих полуденних сонячних променів.

Скручування листя

Якщо умови утримання строманты будуть порушені, то це обов'язково позначиться на стані її листя. Приміром, якщо кущ поливати неправильно, то його листя можуть почати засихати або вони згортаються і на них утворюються цятки. При нестачі вологи, а також при застій рідини в кореневій системі, листя такої квітки будуть скручуватися і облітати. Пам'ятайте про те, що ґрунт у горщику повинна бути завжди трохи вологим, ні в якому разі не допускайте її пересушування, а також застою вологи в коренях.

У строманты в'януть листя

Якщо листя в'яне, а на пагонах з'являється гниль, це говорить про те, що в кімнаті дуже високий рівень вологості повітря, але при цьому надмірно холодно. Для того щоб виправити ситуацію, вологість повітря не знижують, а ось температуру підвищують до 25-30 градусів.

Шкідники

На кущі можуть оселитися щитівки, білокрилки, трипси, павутинні кліщі і борошнисті червці. Для того щоб позбутися від павутинних кліщів, трипсів та білокрилок, рослина обробляють розчином Актеллика. В 1 л води додають вміст однієї ампули препарату, отриманим розчином рясно змочують кущ за допомогою пульверизатора, після чого зверху на нього надягають прозорий пакет, прибирають його лише через 24 год. В тому разі, якщо однією обробки буде недостатньо для знищення шкідника, тоді повторну обробку проводять через 7-15 днів.

Для знищення попелиць рекомендується використовувати Інта-вір або Фітоверм. Щоб винищити борошнистих червців, готують наступне засіб: невелику кількість гарячої води з'єднують з 1 ч. л. подрібненого на тертці мила (можна взяти будь-яку). Додайте таку кількість води в суміш, щоб у підсумку у вас вийшов об'єм 1 л, а потім влийте розчин 2 ст. л. горілки. Все гарненько змішайте і зволожите засобом кущ, при цьому не забудьте поверхні ґрунтосуміші в ємності захистити плівкою. Через 24 год промийте кущ, видаливши з нього мильне засіб, при цьому поверхня субстрату і в цьому випадку захищають від потрапляння розчину. Все для знищення шкідника потрібно 3 або 4 обробки такої мильною сумішшю, які проводять з перервою в 7 днів. Мило можна замінити засобом для миття посуду.

Види і сорти строманты з фото

У квіткарів найбільшою популярністю користуються такі види, як: строманта кривава і приємна.

Строманта приємна (Stromanthe amabilis)

Висота такого декоративно-листяні рослини близько 0,3 м. листові пластини мають довгими черешками і правильної широкоовальною форми, їх ширина ― 4-5 сантиметрів, а довжина ―10–20 сантиметрів. На лицьовій поверхні листя знаходиться ялинковий малюнок ― на зеленуватому тлі від серединою прожилки розходяться смужки темно-зеленого забарвлення. Зворотна поверхня зеленувато-сірого кольору з ледве помітним рожевим відтінком. Цвітіння спостерігається дуже рідко, а відбувається воно у весняний або літній час.

Строманта кривава, або криваво-червона (Stromanthe sanguinea)

Батьківщиною цього виду є тропіки вологих лісів Бразилії. Така рослина більша порівняно зі стромантой приємною. В овальних листових пластин верхня частина загострена, в довжину вони досягають 15-40 сантиметрів, а їх ширина ― 7-13 сантиметрів. Лицьова поверхня глянцева зеленуватого забарвлення з V-подібним візерунком темно-зеленого відтінку, а виворітна ― насичено-вишневого кольору. В кінці весни або на початку літа рослина зацвітає, у нього формуються колосовидні суцвіття, що складаються з білих непоказних квіток. Кращі сорти:

  1. Мультиколор. Лицьова поверхня листя темно-зелена з розводами практично білого або салатового відтінку, а виворітна ― бордово-червона.
  2. Хортиколор. Забарвлення верхньої сторони оливково-жовто-салатовий, а нижній ― темно-червона.
  3. Триколор, або триостар. Цей сорт користується найбільшою популярністю у квіткарів. Темно-зелена лицьова поверхня листя прикрашена малюнком, що складається з розлучень білого, зеленого, рожевого і білого відтінку. Нижня сторона листя темно-бордова.
  4. Маруна. Лицьова поверхня зеленого кольору прикрашає зеленувата серединна прожилка, а забарвлення нижньої сторони ― темно-червоний.
  5. Страйп Стар. Повдоль серединної прожилки на насичено-зеленого лицьовій поверхні проходить смужка блідого кольору, а нижня сторона ― бордова.