Шефлера

Така рослина, як шефлера або шеффлера (Schefflera) відноситься до сімейства, іменованому аралієвих. В диких умовах його можна зустріти в тропіках в будь-якій частині землі. А найчастіше воно зустрічається на території Австралії, Китаю, на островах Тихого океану і в Японії. Дикоросла шеффлера являє собою не дуже великі дерева або кущі.

Ця рослина дуже цінують квітникарі за красиві, ефектні листя, які дуже схожі з людської долонею, пальці якій розставлені далеко один від одного. Листові пластинки розміщуються на високому черешку і є розсіченими на 4-12 часток, які ростуть з 1-ї точки. В деяких країнах цю квітку називають парасолькою гномів або деревом-парасолькою.

Витягнуті гроновидні суцвіття цієї рослини дуже схожі з щупальцями або антенами. Але подивитися на них ви зможете лише в ботанічному саду, а все з-за того, що в кімнатних умовах шеффлера не цвіте. Але вона здатна прикрасити будь-яке приміщення завдяки своїй витонченій формі і ефектною листі.

Ця квітка дуже часто вирощують як фікус бенджаміна, а точніше, його вирощують в якості великого домашнього рослини-солітера, формуючи його у вигляді кущика має досить великий розмір або деревця.

Високі пагони такого рослини мають не більшу товщину, тому-то часто в один горщик садять відразу кілька молоденьких шеффлер. А з них потім формують загальний стебло (переплетений). Якщо ж у горщик висаджений лише один високий квітка, то для нього зазвичай робиться опора.

Ця рослина досить легко вирощувати в кімнатних умовах і це тому що воно абсолютно невибаглива і невибагливо. Доглядати за ним потрібно практично так само, як і за іншими поширеними домашніми рослинами.

Зверніть увагу! У шефлера є речовини, які, потрапивши на слизову оболонку або шкіру, можуть викликати роздратування. Тому-то при будь-яких маніпуляціях з нею потрібно бути обережним.

Догляд за шефлерою в домашніх умовах

Освітленість

Ця рослина дуже любить світло. В осінньо-зимовий період його слід ставити на підвіконня, розташований на південній стороні кімнати. Влітку ж його необхідно притіняти, щоб виключити попадання прямих сонячних променів.

Доросле шеффлеру ставлять біля вікна, розташованого в південній частині приміщення, але також підходить і західна чи східна сторона. Якщо ж світла в кімнаті мало, то краще вибирати для вирощування сорти з зеленим листям, так як ряболисті ― дуже світлолюбні.

У теплу пору року краще всього винести рослину на свіже повітря. Розташувати його треба в невеликій півтіні.

Зволоженість

Комфортно себе почуває при високій вологості повітря, але спокійно може адаптуватися до нормальної кімнатної. Однак при цьому шеффлеру потрібно регулярно обприскувати м'якою і теплою водою (відстояною).

Температурний режим

Шеффлера добре росте і розвивається при нормальній кімнатній температурі. Взимку температура повітря може знижуватися до 16⁰–18⁰ С, але не менш 12⁰ С.

Не допускайте в кімнаті, де знаходиться цей рослина, холодного протягу, а також не ставте його поруч з нагрівальними приладами. Не дуже великі денні коливання температур (між нічною і денною) приносять шеффлере лише користь.

Як поливати

Полив повинен бути систематичним і помірним. Для цього відмінно підійде відстояна м'яка вода. Слідкуйте за тим, щоб земляний ком нив жодному разі не пересихав. Взимку кількість поливів значно скорочується. Запам'ятайте, що для цього рослини не допустимо застій води і закисання грунту, так як в результаті воно може загинути. А для поливу потрібно використовувати воду кімнатної температури і ні в якому разі не холодну.

Добриво

Підгодовують шеффлеру універсальним добривом для кімнатних рослин. Підживлення проводять пару раз на місяць під час вегетаційного періоду (у весняно-літній період). Після пересадки у ґрунт вносяться добрива тільки після того, як з'являться молоденькі листя.

Особливості обрізки

Для того щоб кущик був пишніше, в один квітковий горщик часто сідає кілька рослин. Вони набувають деревоподібну форму за рахунок обрізки. Однак якщо її зробити з порушеннями правил, то це може принести шеффлере шкоди.

У тому випадку, коли у рослини все листя опадає (при неправильному догляді), його можна врятувати, зробивши низьку обрізку. Однак це тільки в тому випадку, якщо коренева система у нього здорова. Пеньок слід поливати, а також його рекомендується накрити зволоженим мохом. Якщо все зробити правильно, то через деякий час почнуть рости молоденькі пагони.

Період спокою

У зимовий час у шеффлери спостерігається період відносного спокою, протягом якого вона не росте. Рослина в даний період має перебувати у світлому приміщенні, температура повітря в якому буде приблизно 14⁰–16⁰ С. Полив потрібно скоротити.

Правила пересадки

Поки рослина молоде пересадку слід проводити щорічно з настанням весни. Доросле шеффлеру пересаджують тільки коли це необхідно, як правило, один раз у кілька років. При пересадці квітковий горщик вибирається в кілька разів більше попереднього. Не забудьте про хороший дренаж.

Яку вибрати грунт

Для пересаджування варто вибрати слабокислий (рН не вище 6), легкий грунт. Для цього відмінно підійде суміш, що складається з волокнистого торфу, піску і перегній землі, взятих у пропорції 1:1:3. А також можна змішати пісок, перегнійну і дернову землю в пропорції 1:1:2.

Особливості розмноження

Розмножити цю рослину можна живцюванням, посівом насіння, а також для цих цілей використовуються повітряні відводки.

Насіння шеффлера можна легко придбати у квітковому магазині. Сіють їх, як правило, в січні або лютому. Висівають їх у суміш піску і торфу, узятих в рівних пропорціях. Перед цим насіння рекомендується на деякий час помістити у воду, в яку додається циркон або епін. Після посіву грунт зволожують за допомогою розпилювача, а після цього ємність забирається в те місце, де досить тепло (20⁰–24⁰ С). Також не забудьте прикрити її склом або плівкою. Грунт потрібно періодично провітрювати і зволожувати. Після поява 2 або 3 цього листочка сіянці розсаджують в невеликі горщики.

Для розмноження живцюванням вам знадобляться напівздерев'янілі живці. Їх для вкорінення саджають у суміш торфу і піску, попередньо обробивши засобами стимулюють утворення коренів. Ємність потрібно обов'язково прикрити поліетиленовою плівкою, а підтримувати температуру в межах 20⁰–22⁰ С. Не забувайте прибирати плівку для провітрювання живців.

Шкідники і хвороби

На шеффлере може з'явитися павутинний кліщ, попелиця, щитівка.

Часті проблеми та їх причини

При вирощуванні цієї рослини можуть з'явитися наступні проблеми:

  1. Опадання листя. Можливі причини: холодний протяг в зимовий час, занадто висока температура повітря влітку, перезволоження грунту (розпочалося гниття коренів).
  2. Поява плям світлого відтінку на листі. Причиною цього може стати попадання на неї прямих променів сонця.
  3. Витягнуті пагони і побляклі листя ― не вистачає світла.
  4. Якщо вологість повітря буде надто низькою, то кінчики листочків придбають коричневий окрас.

Види і сорти Шефлера з фото

Шеффлера деревоподібна (Schefflera Arboricola)

Вона являє собою маленьке деревце з ветвящимся стовбуром (прямостоячим). Старі гілки цього дерева мають світлий коричневий окрас, а молоденькі ― зелений. Складні непарноперістие листя в довжину можуть досягати 20 сантиметрів. На листках деяких видів можуть бути плями жовтого, кремового або білого відтінку.

Шеффлера пальчаста (Schefflera Digitata)

Даний вид є не дуже високим. Його розсічені листя з хвилястими краями мають від 7 до 10 часткою. Особливо красиво виглядають ряболисті різновиди.

Шеффлера восьмилистная (Schefflera octophylla)

На одному поникающем черешку знаходиться від 8 до 12 аркушів, форма яких подовжено-ланцетні. Також листочки мають жилки світлого відтінку і загострені верхівки. Якщо блискучі шкірясті листя мають оливково-зеленою забарвленням то вони ще молоді, а з часом вони стають зеленими.

Шеффлера лучелистная або звездолистная (Schefflera actinophylla)

У неї є довгі черешки, які пофарбовані в коричнево-червоний колір. Її блискучі листя в залежності від різновиду бувають пофарбованими в жовтий колір із золотистим або оливковою відтінком, а також в насичений зелений.