Котовник

Рослина котовник було названо так не випадково. Справа в тому, що воно надає незвичайне вплив на кішок, яке призводить до наркотичного сп'яніння. Однак незважаючи на це, з кожним роком котяча м'ята стає все більш популярною серед садівників. Причому цінують її не тільки за високу декоративність, але й за цілющі властивості. А також котовник ростять і для господарських потреб. Він відрізняється своєю невибагливістю і невимогливістю до умов вирощування.

Кущі котячої м'яти протягом усього літнього періоду прикрашають невеликі квіточки. При цьому їх часто висаджують на кордоні доріжок та газонів, а також прикрашають ними альпінарії і клумби з вересу або троянд.

Особливості котовника

Рослина котовник (Nepeta L.) є представником сімейства Яснотковые. Цей рід об'єднує близько 250 різних видів. У природі котовник зустрічається в помірних широтах Європи (24 види) та Азії, а тому його можна зустріти і на території Росії. Також котяча м'ята росте в тропічних гірських областях на півночі Африки. Ще вона зустрічається майже на всій території європейської частини Росії, на Кавказі і в Сибіру. Така багаторічна рослина віддає перевагу рости на кам'янистій сухому грунті. Слово «Nepeta» має пряме відношення до міста Непета, розташованому в Італії (колишнє етруське держава). У цьому місті котовник зростав буквально на кожному кроці.

Котяча м'ята є багаторічним рослиною, проте зустрічаються і однорічні види. Висота куща може варіюватися від 100 до 120 сантиметрів. Супротивнорасположенные запашні поодинокі листові пластини мають серцеподібної форми, при цьому на краю у них розташовуються зубці.

Зацвітає рослина в липні. Його кільчасті суцвіття складаються з невеликих квіток білого і синього відтінку. Рідко зустрічаються кущі з жовтими суцвіттями. Нижні пелюстки зростаються разом і формують трубку дзвоноподібному або лійкоподібної форми, яка закінчується двома губами. При цьому на верхній губі розташована пара плям. У кожної квітки є по чотири тичинки, які по дві штуки зібрані в пучки. Нижня пара тичинок трохи коротше верхній, однак при цьому жодна з них не виступає з трубки корони. У квітучої рослини квітки зібрані у верхній частині стебла в конус, при цьому вони зберігають свою декоративність до жовтня. По закінченню цвітіння на місці суцвіть формуються плоди, що представляють собою горішки.

М'ята і котовник є спорідненими рослинами. При цьому листя даних рослин пахне практично однаково. Однак котовник виділяє особливі активні летючі речовини, до складу яких входить з'єднання, іменоване непеталактоном. Воно здатне через дихальні шляхи впливати на поведінку кішок.

Посадка котовника у відкритий грунт

Коли садити

У посадці котовника у відкритий ґрунт немає нічого складного. Висаджують кущі садові клумби у весняний час. Однак для цього також можна використовувати квіткові горщики і контейнери. При бажанні це трав'яниста рослина можна виростити з насіння, але нерідко садівники для посадки використовують готові саджанці, їх можна придбати в спеціалізованому магазині. Більше швидким та простим способом вирощування котовника є висадка готових саджанців. Причому їх можна висаджувати у відкритий грунт на початку весняного періоду, так і восени.

Оптимальне місце для посадки

Котяча м'ята не відрізняється високою вимогливістю до умов вирощування. Проте найкраще вона росте в грунті добре пропускає воду і повітря. На піщаному ґрунті кущі виростають більш запашними. Також при виборі підходящого місця треба особливу увагу звернути на освітлення, по можливості краще вибрати західну та південну сторону будови. Котовник також буде прекрасно себе почувати на тихому схилі або в трав'яному саду, який повинен мати надійний захист від вітру.

Пам'ятайте, що у різних видів і сортів вимоги до вибору оптимального місця для посадки можуть відрізнятися. Наприклад:

  1. Сорти з сіркою листям. Для їх вирощування підходить добре прогрівається сонячний ділянку, причому грунт повинна бути волого - і повітропроникним. При цьому в природі видові рослини з сірим листям нерідко ростуть на мізерному кам'янистому грунті, тому вони не потребують частих підгодівлях і стійко переносять нетривалу засуху.
  2. Сорти з зеленим листям. Вони найкраще ростуть на вологому поживному грунті, однак при цьому ділянка не повинен бути надмірно сирим. Вони віддають перевагу добре освітлені ділянки, але і в затінених місцях ростуть досить добре. Такі сорти не рекомендується висаджувати на добре прогріваються ділянки, наприклад, з південної сторони будинку.

Для того щоб поліпшити ріст і розвиток котовника під час посадки в грунт рекомендується внести трохи доломітового борошна або вапна. При виборі місця для посадки так само слід врахувати, що це трав'яниста рослина добре розмножується самосівом.

Правила висіву насіння

Виростити котовник з насіння досить просто, головне врахувати деякі нюанси:

  1. Так як насіння дуже тверді, то безпосередньо перед висівом їх поміщають в морозильну камеру, де вони повинні пробути одну ніч.
  2. Після того як насіннєвий матеріал буде вийнято з морозильної камери, його висипають в ємність з водою і залишають на добу. У результаті подібної підготовки вдасться зруйнувати захисний шар насіння, що значно прискорить їх проростання.
  3. Посів насіння проводять в розсадний ящичок або у відкритий грунт.
  4. Перші сходи повинні здатися через 1-1,5 тижня. Після того, як вони трохи підростуть, їх розсаджують.

Висадка у відкритий грунт

Швидкість росту котовника безпосередньо залежить від виду і сорту. При цьому в максимально сприятливих умовах кущі можуть виростати досить густим. Тому при висадці кущів між ними слід дотримуватися дистанції в 0,3–0,5 метрів.

Як правило, на 1 м2 ділянки можна розмістити від 3 до 8 кущів котячої м'яти. При посадці в контейнери або горщики кущики можна висадити більш щільно, завдяки чому вдасться створити гарну композицію.

Покрокова інструкція висадки котовника в грунт:

  • приберіть з ділянки всю бур'янисту траву і перекопайте грунт;
  • коріння саджанців слід занурити в ємність з водою, щоб вони змогли наситити вологою, завдяки цьому вони будуть менше хворіти і швидше приживуться на новому місці;
  • зробіть невеликі ямки в підготовленому грунті;
  • висадіть кущі в лунки на ту глибину, на якій вони перебували в ємності;
  • засипте кущі грунтом і зробіть навколо них невелике поглиблення;
  • добре полийте висаджений котовник.

Догляд за котовником

Котовник не вимагає особливого догляду, тому виростити його на своїй садовій ділянці буде під силу навіть досвідченому садівнику.

Як поливати

Тільки що посіяний або висаджений котовник полити треба обов'язково. Потім його регулярно поливають протягом декількох тижнів. Поки кущі молоді, їх рекомендується поливати 1 раз на декілька днів. Дорослі кущі потребують додаткової вологи лише в період тривалої посухи, при цьому полив повинен бути рясним. Пам'ятайте, що не можна допускати застою рідини в грунті, так як це може привести до загибелі квітки.

Сорти з сіркою листям відрізняються високою стійкістю до посухи. Але все ж якщо дощу не було дуже давно, то кущі краще полити.

Підгодівля

Таке трав'яниста рослина не потребує додаткових підгодівлі. Якщо в грунті буде дуже багато поживних речовин, то це вкрай негативно позначиться на зростанні куща. Якщо ж грунт на ділянці надто мізерна, то в неї можна внести компост, змішаний із землею. Також після першої хвилі цвітіння й обрізки кущі можна підгодувати комплексним добривом, завдяки чому вони знову порадують пишним цвітінням.

Обрізка

По закінченню першого цвітіння стебла рекомендується зрізати. Через зовсім небагато часу вони відростуть знову, після чого почнеться друга хвиля цвітіння. Окремі сорти можуть цвісти до самої осені.

Так як ця рослина легко розмножується самосівом, то своєчасна обрізка допомагає його запобігти. Однак сорти, що відносяться до групи Fassen, насіння не формують.

Проводити збір листя рекомендується через кілька діб після дощу або поливу, так як в цей час вона найбільш запашна.

Зимівля

Відцвілі кущі в осінній час вкорочують на 2/3 висоти. Це допоможе їм краще пережити зиму і активізує ріст куща в ширину. Так як рослина відносно зимостійка, то на зиму його рекомендується вкривати тільки найбільш холодних регіонах. Ділянка закидають лапником або накривають фетровими чохлами. Приберіть укриття відразу після того, як минуть морози, щоб рослина не загнила.

Способи розмноження

Котовник росте як бур'ян і швидко захоплює нові території. Тому його рекомендується висаджувати на обмежених ділянках, наприклад: рокарії, обгороджені клумби, вазони та ін.

Поділ куща

Поділ куща можна проводити восени або навесні (з квітня по червень). Вийміть з грунту дорослий розрісся кущ, у якого є два або три стебла. Опустіть земляний ком у воду, а коли він повністю промокне, приступайте до розплутування коренів. При цьому постарайтеся їх не травмувати. Чистим гострим ножем поділіть кущ на частини, які потім висаджують у завчасно підготовлені лунки. Висаджені деленко потребують регулярного поливу протягом декількох тижнів. Цей спосіб розмноження допомагає омолодити кущ, цвітіння якого з роками стає біднішим. При цьому сильно розрослися кущі всередині виглядають засохлими.

Живцювання

В останні весняні або перші літні тижні наріжте живці. Для цього вибирають потужні стебла від дорослих кущів, на яких ще немає квіток. На укорінення їх висаджують у добре дренований ґрунт, забезпечують їм систематичний полив та захищають від прямих сонячних променів. Зверху живці можна накрити прозорим ковпаком, при цьому їм влаштовують регулярні провітрювання і вчасно прибирають конденсат. Вкорінені відрізки висаджують в індивідуальні ємності. А з настанням весни проводять їх пересадку в сад.

Вирощування з насіння

Для висіву насіння використовують невеликі ящички, а проводять його в останні дні серпня або перші ― вересня. Для посіву рекомендується використовувати субстрати, до складу яких входить кокос, подрібнена кора або перліт. При температурі не нижче 18 градусів сіянці з'являться через 7-15 днів.

Шкідники і хвороби

Якщо літній період видався сухим і спекотним, тоді котовник може захворіти борошнистою росою. Обірвіть всю уражену листя і обробіть рослину фунгіцидним препаратом Nimrod 25 WP або Bayleton 5 WP. В цілях профілактики засипте поверхню грунту на ділянці мульчею і під час поливу не допускайте попадання води на листя.

Іноді на кущах кліщі поселяються і білокрилки, позбутися від них можна за допомогою акарицидных і інсектицидних засобів.

Сильний шкоди рослині можуть завдати кішки, які обожнюють його запах. Саме тому котовник не рекомендується висаджувати поруч з цінними садовими культурами.

Види і сорти котовника з фото і назвами

Фахівцям відомо про 251 вигляді котовника. Частина видів культивується в якості декоративних рослин, причому особливою популярністю користується котовник Фассена (Faassena N. × faasenii), який прикрашає запашна листя і світло-фіолетові суцвіття. При цьому котячу м'яту, або котовник котячий (N. Cataria) застосовують для приготування настоїв, які мають психоделічним ефектом і використовуються у фітотерапії. У частини видів міститься речовина непеталактон, яке незвичайним чином впливає на кішок, вводячи їх в ейфорію. При цьому тварини нерідко самі знищують кущики котячої м'яти.

Види, що зустрічаються на території Росії

На території Росії зустрічаються наступні види котовника:

Котовник Муссіні, або Мусіна (Nepeta mussinii Spreng. ex Henckel)

Величина куща 45х60 сантиметрів, його прикрашають фіолетово-сині запашні суцвіття і листя, які не містять у собі непеталактон.

Котовник закавказький (Nepeta transcaucasica)

Котовник угорська (голий) (Nepeta pannonica L. syn. N. nuda L.)

Він росте на Україні, в Азії, Білорусі та південній частині Росії. Поверхня прямостоячого стебла голі або трохи опушена. В поперечнику він сягає від 0,3 до 0,5 см, а його висота може варіюватися від 0,5 до 1,2 м. Зацвітають кущі в липні, а відцвітають ― у вересні. Весь цей час їх прикрашають фіолетові суцвіття. Вид віддає перевагу рости по узбіччях доріг і на сухих схилах.

Котовник крупноквітковий (Nepeta grandiflora M. Bieb.)

Висота куща близько 0,7 м. Квітки у нього великі блакитно-бузкові.

Котяча м'ята (Nepeta cataria L.)

Розмір куща 100х60 сантиметрів. На ньому виростає запашна зелень, а під час цвітіння формуються рожеві або фіолетово-білі суцвіття. У сорту «Citriodora» листя приємно пахне цитрусовими.

К. кубанський (Nepeta kubanica)

Зростає цей вид в південних регіонах. У висоту кущ досягає від 0,5 до 0,7 м, при цьому його цвітіння спостерігається з червня по вересень.

Котовник сибірський (Nepeta sibirica)

Кущ прикрашає запашистая листя і густі суцвіття лавандового забарвлення. Величина кущика 40х60 сантиметрів. Сорт «Blue Beauty» відрізняється від основного виду синіми суцвіттями.

Котовник жильчатый (Nepeta nervosa)

Величина куща такого низькорослого виду 30х30 сантиметрів. Він має запашне листя і блакитні суцвіття.

Крім цього у садівників викликають інтерес такі види, як: котовник італійський (Nepeta italica), котовник напівсидячий (Nepeta subsessilis), котовник ісфаганскій (Nepeta ispahanica) і котовник український (Nepeta ucranica).

Низькорослі види з сіркою листям

Найбільш широко в культурі поширені стійкі до посухи багаторічні види з листям сірого забарвлення. Вони чудово ростуть на освітлених теплих ділянках добре дренованій пухкому грунті. Кущики у висоту досягають всього від 20 до 30 сантиметрів, зате вони сильно розростається вшир і здатні сформувати щільний килим. Саме тому такі види використовують для декоративного обрамлення клумб, підстави статуї або фонтану. Їх стебла переплітаються з пагонами інших садових культур. Завдяки цьому, наприклад, котовник зможе прикрасити клумбу з ірисами, коли вони відцвітуть. З даної завданням особливо добре впорається котовник кистевидный (Nepeta racemosa).

Кращі сорти:

Сорт «Superba»

Досвідчені садівники рекомендують звернути увагу на даний сорт, який був створений у 1804 році. Ця рослина відноситься до найбільш ефектним і потужним низькорослих сортів. Цвітіння триває з останніх днів квітня і до перших ― липня. В цей час на кущах формується безліч блакитно-бузкових суцвіть. При своєчасної обрізки кущики будуть прикрашати суцвіття до самої осені.

Сорт «Грог» (Grog)

Він схожий з сортом «Суперба». Ця рослина відрізняється від інших сортів своїм яскраво вираженим характерним ароматом м'яти і свіжого лимона.

Сорт «Odeur Citron»

Його листя пахне лимоном.

Сорт «Сніжинка» (Криву)

Цю рослину прикрашають білі суцвіття, що є великою рідкістю для котовника.

Високорослі види і сорти з сіркою листям

У ландшафтному дизайні особливою популярністю користуються такі види, як котовник великоквіткова і Фассена. Це швидкорослі види, висота кущів у яких близько 0,6 м.

Котовник Фассена (Faassena) ― цей багаторічник може досягати у висоту близько півметра. Стебла покриті сріблясто-зеленим листям серцеподібної форми. Цвітіння спостерігається в травні–жовтні. Суцвіття пофарбовані в фіолетово-синій відтінок. Запашними є абсолютно всі частини куща, але найбільш сильний аромат виділяє листя. Для вирощування даного виду найкраще підходить добре освітлену ділянку, при цьому грунт повинен бути повітро - і водопроникних, а також насиченою поживними речовинами. Нетривалі посухи такій рослині не страшні. Однак під час тривалого посушливого періоду поливати кущі треба обов'язково. Сильнорослі сорти потребують підв'язки до опори. По закінченню першого цвітіння рекомендується провести обрізку котовника, завдяки цьому він зацвіте повторно. Також формуюча обрізка робить позитивний вплив на розмноження котовника. Цей вид є цінним медоносом, і тому він привертає на ділянку комах-запилювачів. А ще він здатний відлякувати деяких комах (наприклад, комарів та мух).

Популярні сорти котовника Фассена:

Catnip

Цвітіння у цього сорту настає набагато пізніше, ніж у інших, при цьому його розгалужені пагони прикрашає ніжна листя;

Hills Giant

Кущі цього англійської сорти можуть досягати у висоту близько метра, на них формуються суцвіття темного забарвлення;

Walkers Low

Суцвіття темного фіолетового відтінку.

Кращі сорти котовника крупноквіткового:

Six Hills Giant

Суцвіття у нього блакитно-пурпурові, вони прекрасно виглядають разом з пурпурової геранню або трояндами.

Dawn to сутінки

Квітки рожеві.

«Gletschereis». Цей сорт відрізняється від інших своїм ніжним сріблисто-синім забарвленням квіток. Завдяки дрібній листю це рослина чудово поєднується з іншими культурами, що володіють сірими листовими пластинами.

У природі великоквіткова котовник можна зустріти на території Кавказу й у Східній Європі. Незважаючи на назву даного виду, його квітки складно назвати великими. Стебла у висоту може досягати близько 1,2 метрів. Поряд з таким котовником чудово виглядають сильнорослі декоративні трав'янисті рослини та троянди.

Найбільшою популярністю серед садівників користуються такі сорти котовника крупноквіткового, як:

  • «Pool Bank» і «Wild Cat» ― суцвіття фіолетово-сині;
  • «Голубий Дунай» (Blue Danube) ― має компактні кущі;
  • «Dawn to Сутінків» ― рожеві суцвіття.

Види з зеленим листям

Існують також види котовника з зеленим листям, які краще всього ростуть в затінених місцях. Щоб така квітка нормально ріс і правильно розвивався, для нього треба більш ретельно вибирати місце для посадки.

Види з зеленими листям:

Котовник напівсидячий (Nepeta subsessilis)

Батьківщиною цієї рослини є Японія, а воно відрізняється від інших видів дуже великими квітками. Це тіньолюбні рослина рекомендується вирощувати поряд з бруннерой крупнолістной, ясноткой, хостами, геранню або канадським флоксом.

Сибірський котовник (Nepeta sibirica)

При посадці в живильний грунт формує потужні пагони. Однак для хорошого зростання необхідно, щоб поруч з ним росли інші садові культури, формують густі кущі. У порівнянні з видовим рослиною більшою довговічністю відрізняється сорт «Сувенір д Андре Шодрон» (Souvenir d André Chaudron), він чудово виглядає поряд з лилейниками і трояндами.

Котовник кубанський (Nepeta kubanica) і Nepeta pratti

Ці види найбільш широко поширені в культурі. Під час цвітіння кущі прикрашають пишні суцвіття, що складаються з великих квіток. Такі котовники чудово виглядають на клумбах поруч з астраницией великої (Astrantia major) або триразовим кремовим дзвіночком (Campanula lactiflora).

Застосування

Застосовується котовник не тільки в якості декоративного рослини, але і як медонос, у фітотерапії і в господарстві.

У ландшафтному дизайні, медонос

Нерідко котовник висаджують в альпінарії і в сади в англійському стилі, а ще обрамляють їм газони. Також його висаджують на погано оброблених нерівних ділянках, де він може замінити собою газон. Ще його використовують для прикраси крутих схилів.

Також котовник використовують для залучення на ділянку метеликів і бджіл. Його рекомендується садити поряд з пасікою, так як він відмінний медонос (з одного гектара від 150 до 200 кг меду).

В кулінарії

Молоді стебла такого рослини кладуть у соуси, супи або овочеві салати. У страви з м'яса додають подрібнену сушене листя. Не так давно великою популярністю користувався чай з листя котячої м'яти, у якому дуже багато вітаміну С.

Збір листя і стебел проводять після цвітіння. Їх збирають в пучки і розвішують в добре вентильованому сухому місці, захищеному від прямих променів сонця.

Лікувальні властивості

Сушені квітки котовника використовують у фітотерапії для приготування настою або чаю. У цієї рослини виділяють кілька корисних властивостей:

  • покращує роботу органів травлення, часто використовується при метеоризмі;
  • застосовується при інфекції верхніх дихальних шляхів для розрідження мокротиння;
  • тонізуючий і потогінний ефект.

Щоб отримати цілющий чай, просто залийте сировину тільки що скипіла водою і дайте суміші настоятися.

В господарстві

Витяжка котовника використовується дачниками для знищення тлі, а ще для відлякування тарганів, комарів і термітів. Запах котовника відлякує щурів.

Вплив на кішок і мух

Приблизно 2/3 всіх кішок відрізняються сприйнятливістю до аромату котовника. Причому дана особливість передається у спадок. Тварин приваблює речовина непеталактон. Кішка може протягом десяти хвилин валяться в кущах, облизувати їх і голосно нявкати, після чого вона втрачає до нього інтерес приблизно на пару годин. Кошенята тільки у віці 5 або 6 місяців починають виявляти до неї інтерес. При цьому старих кішок котовник практично не цікавить.

Котовник здатний відлякати домашніх мух, а ще муху осінню жигалку (Stomoxys calcitrans) і тарганів.