Доротеантус

Назва рослини доротеантус в перекладі з латині означає «квітка Доротеї». Його назвали так на честь Доротеї, яка була матір'ю ботаніка Р. Швантеса. Частина видів такої рослини в народі іменують «кришталевій ромашкою». Справа в тому, що поверхня листя і пагонів цієї рослини покрита дрібненькими волосками, структура яких залозиста. Завдяки цьому вони ефектно виблискують і переливаються на сонці, немов зроблені з кришталю.

Також у народі доротеантус нерідко називають «полуденником». Вся справа в тому, що квітки цієї рослини повністю розкриваються лише в полуденні години, під яскравими променями сонця. А в післяполуденні години вони вже починають поступово закриватися. У хмарний день, коли кущах не вистачає світла, квітки найчастіше зовсім не відкриваються.

Родом ця квітка з посушливій частині Південної Африки. Саме тому його рекомендується культивувати в тих регіонах, де мало дощів, тепло і багато погожих днів. Зверніть увагу на те, що в надмірно холодному кліматі рослина може загинути.

Особливості доротеантуса

Багаторічна рослина доротеантус є суккулентом і частиною сімейства Аізовие. У садах середніх широт його вирощують як однолетника, зате в кімнатній культурі його культивують як багаторічник. Цей рід об'єднує приблизно два десятки різних видів.

Мичкувата система коренів заглиблена в ґрунт на 20-25 сантиметрів. Висота куща може варіюватися від 5 до 30 сантиметрів. Його сланкі стебла досить м'ясисті. Листя і стебла пофарбовані в темно-зелений або смарагдовий відтінок. Розміщені дуже близько один до одного пагони формують щільний килим, переплітаючись між собою. Сидячі листові пластини мають овальною формою, їх товщина від 20 до 30 міліметрів. Після поливу або дощу товщина листя може збільшуватися, так як у них накопичується волога.

Зовні квітки доротеантуса схожі на маргаритки або ромашки. Вони можуть бути пофарбовані в різні відтінки, наприклад: жовтий, білий, червоний та багато інших. З одного пакетики з насінням виростають кущики, квітки яких можуть бути пофарбовані в різні кольори (більше 12 відтінків). Тривалість життя однієї квітки 2 дні. Після того як він в'яне, на його місці з'являється новий бутон. Великі квітки в діаметрі досягають приблизно 50 мм. На тривалість цвітіння впливає як вид і сорт рослини, так і особливості клімату в регіоні, де він росте. Як правило, цвітіння починається в середині липня, а закінчується ― у жовтні або листопаді. Дощовим і прохолодним літом цвітіння буде мізерним.

Вирощування доротеантуса з насіння

Після того, як квітки доротеантуса в'януть, на їх місці формуються напівпрозорі коробочки з насінням округлої форми. Насіння у такого сукулент дуже дрібні: в одному грамі міститься близько 3 тисяч. Вони зберігають схожість протягом пари років. При бажанні висів насіння можна провести безпосередньо у відкритий грунт, а також виростити доротеантус можна і через розсаду.

Вирощування через розсаду

Висів на розсаду проводять в останні дні березня або в перші ― квітня. В цьому випадку, коли прийде час пересаджувати розсаду у відкритий грунт, вона вже буде цвісти. Для висіву насіння рекомендується використовувати великі скриньки, прямокутної форми. Ґрунт повинна бути рихлою і легкої, при цьому її можна змішати з піском і торфом.

Вирівняйте поверхню субстрату і рівномірно розподіліть по ній насіння. Заглиблювати їх у ґрунт або присипати зверху не потрібно. Зволожте посіви з пульверизатора та ящик зверху накрийте плівкою або склом. Перші сіянці повинні будуть здатися через 10-12 діб.

Протягом перших 20 днів зростання посіви повинні знаходитися при кімнатній температурі. Потім проводять гарт сіянців. Для цього їх переносять в більш прохолодне місце з температурою повітря близько 18 градусів, а потім поступово знижують її до 10 градусів. Коли з моменту появи сіянців пройде 3-3,5 тижні, їх рекомендується распикировать за індивідуальними торф'яним горщикам.

Поливати кущі слід дуже акуратно, щоб крапельки води не потрапляли на листя або пагони. В останні дні травня розсаду висаджують у садок, при цьому виймати її з горщиків не потрібно. Зверніть увагу на те, що відстань між кущами має бути не менше 20 сантиметрів.

Висів насіння в грунт

Якщо у вас немає бажання ростити доротеантус через розсаду, то насіння можна посіяти відразу в сад. Роблять це в останні дні квітня або в травні. Проте слід врахувати, що зацвітуть такі кущики набагато пізніше, ніж ті, що були вирощені через розсаду.

Підходить для посіву місце повинно бути добре освітлене сонцем. Грунт потрібен пухкий і добре пропускає повітря і воду. Для поліпшення структури у грунт можна внести пісок. Доротеантус непогано росте і на суглинках. Родючість грунту не має особливого значення.

Так як насіннєвий матеріал дуже дрібний, то перед висівом його рекомендується змішати з невеликою кількістю піску. Насіння заглиблюють в грунт на 10-20 міліметрів, при цьому ширина міжрядь повинна бути від 15 до 20 сантиметрів. Практично відразу після появи сіянців, приступите до їх прополці, при цьому потрібно видалити абсолютно всі бур'яни, навіть дрібні. Одночасно проведіть та проріджування сіянців, між ними витримують дистанцію в 30-40 мм. Через деякий час молоді рослинки проріджують повторно, цього разу між ними залишають відстань від 70 до 80 мм. Після того як кущики підростуть і зміцніють, їх можна висадити на постійне місце, в даному випадку дистанція між ними повинна бути 15-20 сантиметрів.

Догляд за доротеантусом

Добриво

Невибагливий у догляді доротеантус досить просто виростити на своїй ділянці. Підгодовувати його не потрібно. Справа в тому, що на своїй батьківщині в Африці, де тривала посуха не рідкість, система коренів рослини здобуває собі необхідні поживні речовини самостійно.

Температура

Дана культура відрізняється своєю теплолюбивостью. Навіть невеликі морози можуть її погубити. Найкраще квітка себе почуває при температурі від 15 до 25 градусів.

Полив

Зволожувати грунт необхідно помірно, причому робити це краще вранці. В даному випадку в полудень, коли сонце найактивніше, квітка не перегріється. Також вечірній полив може привести до застою рідини в коренях рослини. Навіть якщо після спекотного дня кущі поникли, полити їх слід лише з настанням ранку. У систематичному поливі потребують лише нещодавно висаджені у відкритий грунт сіянці.

Особливості догляду

Щоб доротеантус добре ріс і розвивався, йому слід забезпечити оптимальні умови і систематичний хороший догляд:

  • для посадки слід вибрати сонячний ділянку, який повинен добре прогріватися;
  • поливають помірно, стежачи за тим, щоб рідина не застоювалася в кореневій системі (може витримувати нетривалу посуху);
  • грунт повинен бути легким, повітро - і водопроникних;
  • при загрозі заморозків кущі слід вкривати.

Також кілька порад від досвідчених садівників:

  1. Для того щоб до коріння надходила достатня кількість кисню, і на них не з'являлася гниль, поверхня ґрунту навколо кущів слід систематично розпушувати.
  2. Щоб цвів кущ довго і пишно, його потрібно час від часу підрізати.
  3. Доротеантус добре росте і в домашніх умовах, а ще його можна культивувати як ампельна рослина.

Вирощування в домашніх умовах

Доротеантус підходить для вирощування у відкритому грунті і в домашніх умовах. Розсаду, вирощувану для висадки у відкритий грунт, пікірувати не рекомендується. Ті сіянці, що були розпікувати, можна культивувати в домашніх умовах. Кімнатному доротеантусу потрібно постаратися створити такі ж умови, які ідеально підходять для вирощування цієї квітки в саду.

Якщо ви вирішили прикрасити цим ефектним суккулентом балкон або лоджію, то вибирайте для нього сонячне місце. Оптимальним варіантом стане балкон, розташований з південного боку. При вирощуванні в домашніх умовах взимку доротеантус так само потребує великої кількості світла. Якщо ж рослині не буде вистачати світла, то воно не загине, але і не порадує вас своїм цвітінням.

Види і сорти доротеантуса з фото

Доротеантус маргаритковый (Dorotheanthus bellidiformis)

Лежачі стебла даного виду прикрашені вузькими м'ясистими листовими пластинами. Забарвлені квітки можуть бути в червоний, оранжевий, рожевий або жовтий відтінок.

Кращі сорти:

  1. Джелато Дарк Пінк. Квітки забарвлені в 2 кольори: внутрішні пелюстки білі, а зовнішні ― цікламенового відтінку.
  2. Меджік Карпет Мікс. Квітки мають подвійну забарвленням, при цьому відтінки можуть бути самими різними.
  3. Пастельний суміш. Даний сорт користується великою популярністю у садівників. Його квітки можуть бути пофарбовані в блідо-рожевий, ліловий, білий або жовтий відтінок. Виросли з даних насіння кущики порадують вас пишним яскравим цвітінням, при цьому ваш сад прикрасять різнобарвний ефектний килим. Кущики низькорослі, у зв'язку з цим між ними досить дотримувати дистанцію в 10 сантиметрів.
  4. Веселий хоровод. Кущі цього сорту досягають у висоту близько 0,3 м. Квітки мають ефектним забарвленням: серединка у них темно-лілова, а практично білі біля основи пелюстки до кінчиків поступово переходять в насичений колір.
  5. Єллоу. Пелюстки квіток у даного сорту пофарбовані в яскравий жовтий колір, при цьому серединки у них червоні.

Доротеантус глазковый (Dorotheanthus oculatus)

Даний вид досить рідко можна зустріти в садах середніх широт. Сільноветвящіеся кущики прикрашає листя, довжина якої приблизно 4,5 см, а ширина ― 1 див. Серединка у квіток обов'язково пофарбована в насичений відтінок, а їх пелюстки можуть бути рожевими, білими або червоними.

Доротеантус злаковидный (Dorotheanthus gramineus)

Кущ складається з сильноветвящихся червоні і блідо-рожевих стебел, причому у висоту він сягає близько 10 сантиметрів. Витягнуті листові пластини є сидячими. В поперечнику квітки сягають від 30 до 35 мм, серединка у них блідо-червона, а пелюстки можуть бути пофарбовані в лососевий, червоний або рожевий відтінок.

Є сорти, квітки у яких залишаються відкритими навіть в тіні і пізно ввечері:

  • Лунетт ― серединка у квіток коричнево-червона, а пелюстки ― насичено-жовті;
  • Лимонад ― пелюстки мають градієнтним забарвленням, при цьому переважають апельсинові та лимонні відтінки;
  • Північне сяйво ― пелюстки квіток жовтувато-зелені;
  • Абрикосові пуанти ― пелюстки пофарбовані в один колір;
  • Magic Carpet ― у рожевих квіток навколо серединки розташовується смужка білого кольору.

Доротеантус безлепестковый (Dorotheanthus apetalus)

Даний вид є карликовою, при цьому він не володіє пишним листям. Садівниками він культивується вкрай рідко.

Доротеантус в ландшафтному дизайні

Рослина доротеантус чудово виглядає в кам'янистих садах і альпінаріях. Його нерідко висівають для створення зеленого килима.

Цю квітку можна вирощувати як в саду, так і в контейнерах або горщиках, причому в цьому випадку в одну ємність рекомендується висадити відразу 3 або 4 кущика. Доротеантус чудово виглядає в сольній посадці в саду, також його можна висаджувати спільно з іншими садовими культурами, які до середини літа вже відцвітають. Завдяки тому, що квітки такого рослини можуть бути пофарбовані в різні кольори, можна при бажанні створити в саду орнамент або зробити яскраві акценти в потрібних місцях.

Слід врахувати, що у цієї рослини є один великий недолік ― його насіння дуже складно відшукати навіть в спеціалізованих магазинах.