Хейрантус (Лакфіоль)

Квітуче трав'яниста рослина хейрантус (Cheiranthus) може бути однолетником, двулетником і многолетником, а належить вона до родини Хрестоцвіті. Його ще називають жовтушник, лакфіоль, або желтофіоль. Не так давно ця рослина користувалося величезною популярністю серед садівників. Але на сьогоднішній день воно вже не так широко поширене.

Желтушник здатний прикрасити собою будь-яку клумбу. Його квітки, як правило, пофарбовані в теплі жовті відтінки. Саме тому такий квітка в народі ще називають «жовтим левкоем».

Батьківщиною такого рослини вважається Середземномор'ї. Однак зустріти його можна також на території півострова Крим та Кавказу.

Особливості хейрантуса

На поверхні тоненьких слабоветвящихся пряморастущих пагонів є невелика опушення. Кущ у висоту може досягати 0,4–1 метр. Вся поверхня стебел покрита густою супротивнорасположенной листям, що має довгасту форму. Вона пофарбована в сизувато-зелений відтінок.

Великі кисті складаються з квіток, чотирипелюсткові віночки яких в поперечнику можуть сягати від 20 до 25 мм. Вони можуть бути пофарбовані в різні відтінки жовтого. Крім цього зустрічаються хейрантусы з малиновими, помаранчевими і темно-червоними квітками. Суцвіття мають дуже приємним запахом.

Коли кущики відцвітуть, на місці квіток формуються плоди, що представляють собою стручки. Всередині них знаходяться коричневі дрібні насіння (в одному грамі налічується приблизно 500 насінин).

Більшість сортів желтушніка зацвітає в останні літні тижні. Однак є й такі сорти, які цвітуть з квітня по травень.

Виростити хейрантус у своєму саду досить просто. Досить буде слідувати простим агротехнічним правилами, а також забезпечити квітці своєчасний мінімальний догляд.

Вирощування з насіння

Посів на розсаду

Висів насіння хейрантуса на розсаду проводять в самому початку весняного періоду. При цьому на постійне місце в сад підрослу розсаду висаджують приблизно через 2 місяці.

Вам знадобиться спеціальний розсадний ящичок або широкий контейнер. Для його заповнення використовують легку грунтосуміш, насичену поживними речовинами. Так як насіння дуже дрібні, то перед посівом їх рекомендується з'єднати з піском. У цьому випадку вам вдасться їх посіяти більш рівномірно. Полийте посіви за допомогою пульверизатора, при цьому зверху їх вкривають прозорою плівкою або склом. Переставте їх у прохолодне (від 16 до 18 градусів) місце з розсіяним освітленням. Не забувайте щодня влаштовувати посівам провітрювання, а також при необхідності поливайте їх з обприскувача. Після появи перших сіянців плівку прибирають.

Пікіровку розсади в індивідуальні невеликі горщики проводять після того, як у неї сформується по 2 справжніх листової пластини. В сад сіянці пересаджують тільки після того, як земля і повітря добре прогріються (приблизно з середини травня).

Через розсаду рекомендується вирощувати лише однорічники, при цьому дворічні сорти і види рекомендується відразу висівати в сад.

Висів у відкритий грунт

У відкритий грунт насіння дволітників сіють в травні. Вирівняйте поверхню попередньо перекопанного ділянки і рівномірно розподіліть по ній насіннєвий матеріал. Його слід закласти в грунт за допомогою граблів, а потім посіви зволожують з лійки. З'явилися сіянці потребують проріджування, при цьому зайві кущики можна пересадити в інше місце.

У регіонах з морозними зимами в серпні хейрантус рекомендується викопати і висадити в горщик, який переносять в приміщення. Даний квітка здатна витримати морози до мінус 18 градусів, при цьому дорослі кущі є більш холодоустойчивыми.

В регіонах з теплим і м'яким кліматом жовтушник нерідко висівають під зиму. А ще в таких регіонах він дуже добре розмножується самосівом.

Посадка хейрантуса у відкритий грунт

Вибір відповідного ділянки

Для вирощування хейрантуса рекомендується вибирати добре освітлені ділянки, що мають надійний захист від сильного вітру і протягів. Для посадки не підходять подтапливаемые, а також низинні ділянки. Якщо ж на обраному ділянці ґрунтові води залягають дуже близько до поверхні грунту, то для посадки желтушніка слід спорудити високу грядку. Також для посадки такого рослини вкрай небажано вибирати ділянки, де до цього вирощувалися культури, які належать до родини Хрестоцвіті.

Грунт на ділянці повинен бути родючим, добре пропускати воду і повітря, а також мати лужну або нейтральну реакцію. Коли до посіву або висадки розсади хейрантуса залишиться приблизно 15 днів, слід провести перекопування ґрунту на глибину багнета лопати, при цьому в неї вносять органіку (перегній або компост).

Правила посадки

Сіянці висаджують у попередньо підготовлені посадкові ямки. При цьому їх величина повинна відповідати розмірам системи коренів. Висадіть сіянець в лунку і засипте її землею. При цьому стежте за тим, щоб коренева шийка перебувала на одному рівні з поверхнею грунту. Відстань між сусідніми кущами може варіюватися від 20 до 30 сантиметрів. Висаджені рослини обов'язково поливають.

Догляд за хейрантусом

Полив

Поливати хейрантус слід систематично і помірно. При цьому пам'ятайте, що така культура набагато легше переносить нетривалу засуху, ніж застій рідини в коренях. Зволожувати грунт рекомендується лише тоді, коли повністю просохне верхній шар. Не забувайте систематично розпушувати поверхню ділянки і видаляти бур'янисту траву.

Підживлення

Для більш пишного цвітіння кущі обов'язково своєчасно підгодовують. В першу чергу добрива вносять безпосередньо в землю під час підготовки ділянки до посадки желтушніка. Після того як пройде приблизно півмісяця після висадки сіянців у відкритий грунт, проводять їх першу підгодівлю. Багаторічні види і сорти підгодовують на самому початку весняного періоду. Також кущі потребують додаткового харчування і під час формування бутонів. Для підгодівлі хейрантуса підходять органічні добрива мінеральні комплекси.

Обрізка і прищіпка

Для того щоб кущ був більш пишним і добре ветвился у нього регулярно проводять прищіпку верхніх частин пагонів. Щоб нові бутони сформувалися як можна швидше, не забувайте вчасно видаляти, почали в'янути суцвіття. Якщо ви культивуєте хейрантус як багаторічної рослини, тоді у весняний час у нього обов'язково зрізують всі відмерлі стебла.

Зимівля

У середніх широтах рослина на зиму рекомендується обов'язково засипати товстим шаром мульчі (облетіла листя). Пам'ятайте про те, що кущ може витримати короткочасне зниження температури повітря до мінус 18 градусів. Якщо ж мороз буде більш сильним, то це призведе до загибелі квітки.

Хвороби і шкідники

Хвороби

Найбільше для хейрантуса становлять небезпеку такі захворювання, як:

  1. Біла іржа, або біла гниль. У ураженої куща пошкоджується листя і пагони, і він втрачає свою декоративність. Виріжте всі уражені частини рослини і обприскати кущ розчином фунгіцидної кошти.
  2. Кила. Вона пошкоджує підземну частину куща, а точніше, його коріння. В цілях профілактики під час підготовки ділянки до посадки грунт обов'язково вапнують. Також не допускайте застою рідини в грунті і не вносите в неї дуже багато азоту.

Шкідники

На желтушнике може оселитися земляна блішки, яку ще іменують хрестоцвітної. Позбутися від шкідників можна за допомогою інсектицидних препаратів.

Хейрантус в ландшафтному дизайні

Найчастіше хейрантус використовують для групової посадки на клумбах. Красиві суцвіття теплих тонів виглядають дуже ефектно, при цьому піднімають настрій.

Ще такі квіти прекрасно виглядають в міксбордерах, кам'янистих садках, рабатках і альпінаріях. Для посадки низькорослих сортів хейрантуса нерідко вибирають кошики, - контейнери або горщики для квітів. Ними можна оформити балкон, веранду або альтанку.

При вирощуванні желтушніка на клумбі поряд з ним рекомендується висаджувати гелиопсисы, тюльпани, лінарії, фіалки Віттрока, маки, аллиумы, нарциси, мильнянку, незабудку або иберисы.

Суцвіття желтушніка пахнуть дуже приємно. При цьому їх запах дуже схожий на аромат бузку або нічний фіалки матіоли. Рослина нерідко використовують при формуванні квіткових композицій. Його навіть вирощують в промислових масштабах для зрізання.

Види і сорти лакфиоли з фото

Хейрантус альпійський (Cheiranthus alpinus)

Кущик досягає у висоту близько 0,4 метрів. Його пагони прикрашені пишними темно-зеленим листям, при цьому квітки мають жовтим забарвленням.

Хейрантус Чері (Cheiranthus cheiri)

Висота рослини може доходити до 60 сантиметрів. Квітки можуть бути пофарбовані в різні відтінки, а саме: в блідо-коричневий, фіолетовий, золотистий або припыленно-червоний.

Хейрантус Аллиона (Cheiranthus allionii)

Ця рослина являє собою гібрид. Його великі суцвіття мають яскраво-жовтим забарвленням.

Хейрантус мінливий (Cheiranthus mutabilis)

Довжина витончених пагонів близько 0,8 м. Суцвіття відрізняються жовтуватим відтінком.

Найпопулярніші сорти серед садівників:

  1. Bedder. Це серія гібридів, висота кущиків у яких варіюється від 0,3 до 0,4 м. Прості суцвіття можуть бути пофарбовані в оранжевий, жовтий або червоний колір.
  2. Zwerg. Такі низькорослі гібриди прикрашені триколірними суцвіттями. Є різновид ZwergBusch: квітки махрові.
  3. Prince. Прості суцвіття можуть бути пофарбовані в 5 різних кольорів.
  4. Goldkonig. Потужний стебло досягає у висоту близько півметра. Кущ прикрашають суцвіття, що складаються з золотих квіток.
  5. GoliathTreib. Сильнорослий кущ прикрашають темно-коричневі прості квітки.
  6. Linnaeus. Висота рослини близько 0,5 метрів. Прості квітки забарвлені в кремовий колір.
  7. Fire King. В період цвітіння на середньорослих кущиках формуються червоні суцвіття.
  8. Снігова королева. Це сортосуміш, в яку включені лише низькорослі сорти. Вони відрізняються високою морозостійкістю.