Гейхерелла

Рослина гейхерелла було отримано штучним шляхом, тому його просто неможливо зустріти в природних умовах. Селекціонери, які створили його, хотіли вивести дуже красиве рослина, ідеально підходить для ландшафтного дизайну. І у них це вийшло.

Особливості гейхереллы

Гібрид гейхерелла є многолетником. Він був виведений у результаті схрещування гейхери і тиареллы. Така трав'яниста культура призначена для вирощування у відкритому грунті. Її поверхнева коренева система складається з товстих коренів. Пагони у неї дуже гнучкі, а довгочерешкова листя відрізняється високою декоративністю. Листові черешки, а також нижня частина листя покрита густим опушуванням.

Листові пластини мають розсічену форму, ніж вони сильно схожі на листя клена. У частини видів в літній час утворюються маленькі квітки світлого забарвлення. Середня висота такого рослини близько 50 див. Найбільша висота гейхереллы ― близько 0,7 м, але це разом з волотисті суцвіттями, що підносяться над листям.

Ця культура широко використовується як садівниками, так і дизайнерами при створенні квіткових ансамблів або бордюрів.

Такий квітка є невибагливим:

  • він добре росте як в затіненні, так і на сонячних ділянках;
  • його листя залишається дуже яскравою і красивою до самих заморозків;
  • під шаром снігу рослині не шкодять морози до мінус 40 градусів;
  • добре переносить посуху, але тільки недовге;
  • не потребує спеціального догляду;
  • добре реагує на помірну підгодівлю (починає швидше рости).

Посадка гейхереллы у відкритий грунт

Гейхера була використана при створенні гейхереллы і передала їй деякі видові особливості. Приміром, гейхерелла воліє рости на нейтральному або слаболужному грунті. А ще вона дуже негативно реагує на застій води в коренях.

У середніх широтах перед посадкою такого рослини грунт на ділянці змішують з доломітового борошном. На дно підготовлених ямок насипають шар дренажу товщиною 30-50 мм. Також в кожну лунку рекомендується всипати по одній жмені деревної золи, яка буде грати роль комплексного мінерального добрива. Після того як саджанець буде поміщений у лунку, всі порожнечі заповнюють рихлим грунтом. При цьому пам'ятайте, що центральна нирка обов'язково повинна залишатися відкритою. На 1 м2 ділянки можна вирощувати не більше 12 кущів.

Гейхерелла прекрасно зростає як в затіненні, так і на сонячних ділянках. Проте досвідчені садівники рекомендують вибирати місце для посадки такого рослини з урахуванням особливостей певного сорту. Наприклад, у затіненні краще всього ростуть кущики з малиновими або зеленими листовими пластинами. Зате на сонячних ділянках добре себе почувають сорти з ніжним забарвленням листя (наприклад, сріблястим).

Найкраще ця культура буде рости на тій ділянці, яка частина дня знаходиться в невеликому затіненні. Наприклад, в мереживний півтіні високих чагарників або дерев.

Догляд за гейхереллой

Доглядати за гейхереллой досить просто і з цим зможе впоратися навіть недосвідчений садівник. На початку весняного періоду у куща потрібно зрізати всі відмерлі листові пластини. Полив рослині необхідний лише під час тривалої посухи. Запам'ятайте, що допускати застою рідини в кореневій системі культури ні в якому разі не можна. У зв'язку з цим під час висадки саджанців в грунт, потрібно облаштувати відливи дощової води від кущів.

Рослина не потребує підгодівлях. Однак молоді кущики деякі садівники підгодовують азотовмісними добривами. Система коренів у квітки поверхнева і нерідко вона оголюється. Саме тому поверхня ґрунту навколо кущів рекомендується систематично присипати шаром суміші, що складається з крупного піску і перегною. При цьому врахуйте, що органіки не повинно бути занадто багато, так як це негативно відіб'ється на стані гейхереллы.

Для того щоб кущі були завжди охайними і ефектними, їх рекомендується обов'язково регулярно пересаджувати. Дану процедуру проводять 1 раз на 3 або 4 роки, при цьому кущ обов'язково поділяють на кілька частин.

Способи розмноження

Гейхереллу можна розмножити двома способами: живцями і діленням кореневища. Її не можна виростити з насіння. Як і більшість гібридів, це рослина утворює квітки, але не формує плодів з насінням.

Поділ куща

Поділяють таку рослину регулярно: 1 раз в 3 або 4 роки. Якщо знехтувати цією процедурою, то незабаром розрісся кущ втратить свою привабливість. Так, його пагони почнуть активно витягуватися, а їх верхівки ― засихати.

Проводити пересадку з поділом куща рекомендується з середини і до кінця липня або в перші дні серпня. В цей час кущі відцвітають, а їх корені починають активно рости. Пересаджені в кінці літнього періоду кущі встигнуть добре вкоренитися до настання морозів.

Після того як рослина буде вилучено з землі, необхідно:

  • гарненько промити його коріння;
  • обрізати всі засохлі відростки;
  • поділити кущ на частини, яких може бути кілька.

Врахуйте, що на кожній діленці повинна бути здорова нирка. При висадці кущів у відкритий грунт між ними дотримують дистанцію в 0,2–0,3 м. Якщо деленко занадто маленькі, то спочатку їх садять в невеликі горщики. А після того як вони зміцніють і підростуть, їх можна буде висадити у відкритий грунт.

Живцювання

Для заготівлі живців використовують молоденькі пагони, які з'являються у весняний час. Нарізку живців можна проводити вже в перші дні квітня. Заготовлені відрізки необхідно поставити в ємність, наповнену водою, яку заздалегідь змішують з Корневином. Як правило, коріння у живців відростає через 25-30 днів. Як тільки це відбудеться, відрізки висаджують в горщики, наповнені родючим субстратом.

Пересадку молодого куща в сад проводять лише тоді, коли у нього почнеться активне зростання, і утворюються молоді листові пластини. Кущ дуже швидко адаптується до нових умов. Якщо саджанець був пересаджений у відкритий грунт восени, то йому потрібно буде хороше укриття, для створення якого можна використовувати облетевшую листя і хвою, солому або укривний матеріал.

Хвороби і шкідники

Хвороби

До більшої частини захворювань гейхерелла дуже стійка. Однак іноді вона може страждати від таких хвороб, як борошниста роса або бура плямистість. Заражається кущ від хворої рослини, розташованого неподалік, або при застій рідини в системі коренів.

Якщо на поверхні листя з'являються освіти білястого відтінку, то це означає, що кущ уражений борошнистою росою. Позбутися від неї ви зможете за допомогою обробок розчином фунгіцидної препарату.

З'явилися на листках коричневі цятки ― це ознака того, що кущ хворий бурою плямистістю. Найчастіше хвороба розвивається у дощове тепле літо з-за застою рідини в грунті. Щоб врятувати гейхереллу, її потрібно обприскувати мідьвмісними препаратами.

У деяких випадках палюче проміння сонця можуть залишити на поверхні листових пластин опіки. Не допустити це допоможуть більш рясні поливи, які проводять ввечері або вранці в спекотні дні.

Шкідники

Соковиті листя можуть пошкоджувати слимаки. З них на пластинах з'являються великі отвори, а ще утворюються білясті смужок (сліди від слимаків). Щоб не підпустити шкідників до квітів, недалеко від стебел по поверхні грунту розсипають гідратне вапно. Щоб збільшити ефективність від даної процедури, вапно рекомендується розсипати ввечері або рано вранці, коли слимаки найбільш активні. Вапно можна замінити шкаралупою яєць, яку слід добре розім'яти.

На кореневій системі рослини можуть оселитися борознисті довгоносики. Якщо верхня частина куща активно почала сохнути, то це вірна ознака присутності шкідника. Для того щоб відлякати їх від гейхереллы, біля кущиків рекомендується розсипати тирса, просочені креолином. Щоб приготувати лікувальний розчин, знадобиться з'єднати піввідра води з 1 ст. л. креоліну. Також позбутися шкідника допоможе і обприскування рослин розчином гірчичного порошку: на 1 л води беруть 1 ст. л. порошку.

Види і сорти гейхереллы з фото і назвами

У гейхереллы є безліч сортів, що відрізняються один від одного забарвленням і величиною листя. Є сорти, листя яких забарвлена в червоний, зелений, фіолетовий і інші відтінки. Суцвіття витягнутої форми складаються з маленьких дзвоникоподібних квіток. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти:

Бріджет Блум

Листя у нього пофарбовані в насичено-зелений відтінок, а суцвіття ― в коралово-рожевий.

Mint Frost

Блідо-зелене листя має сріблястим відтінком.

Buttered rum

Це компактна рослина відрізняється карамельно-рудим відтінком. В поперечнику воно досягає не більше 30 сантиметрів, при цьому його висота варіюється від 15 до 20 сантиметрів. Найкращим місцем для його вирощування вважається мереживна тінь великих дерев. Навесні листя пофарбована в червоний колір, а восени він змінюється на бордовий. Це рослина чудово підходить для рокаріїв і бордюрів, а ще вона чудово виглядає разом з геранями, хостами і іншими сортами гейхереллы.

Краснолістная Honey rose

Кущ рекомендується вирощувати поряд з іншими зеленолистными рослинами або з папоротями.

Солар екліпс

Назва сорту перекладається, як «сонячне затемнення». Різьблені листя яскраво-бордового відтінку по крайці прикрашена блідо-салатовим облямівкою.

Розалі

Рослина, що у висоту досягає приблизно 0,45 м. У весняний час його листові пластини жовтувато-зелені, а в останні літні тижні їх колір змінюється на темно-зелений, при цьому прожилки забарвлюються в коричневий відтінок.

Хопскотч

Великі листки, що мають різьблену кромку, можуть бути пофарбовані в різні відтінки: від червоно-оранжевого до жовто-зеленого. При цьому було помічено, що чим тепліше на вулиці, тим менше пурпурних відтінків у забарвленні листя. На тонких квітконосах підносяться суцвіття висотою від 25 до 30 сантиметрів, до складу яких входять квітки білі. Вони прикрашають кущ з середини травня, і за останні тижні липня.

Голден зебра

Кущ середніх розмірів прикрашає оранжево-пурпурова листя блідо-салатового окантовкою. В період цвітіння така рослина виглядає ще більш ефектно, адже в цей час на ньому розкриваються снежнобелые дрібні квітки.

Стоплайт

Такий кущик краще всього виглядає на тлі відкритого грунту коричневого забарвлення. Зелені пластини прикрашають жилки вогненно-червоного відтінку.

Брас лантерн

Серединка у великих листових пластин коричнево-червона, а кромка ― персикового відтінку. Блідо-коричневі жилки розсікають листя на декілька часток.

Тапестри

Найвищою мірою декоративності даний сорт досягає в період цвітіння. На тлі яскраво-зеленого листя блідо-рожеві суцвіття виглядають найбільш ефектно.

Також нерідко культивують і такі сорти, як: «Кімоно», «Квік сільвер», «Світ ти», RedStoneFalls, «Алабама санрайз» та багато інших. Сортів існує величезна кількість і з кожним роком їх стає все більше.