Пишні суцвіття, що складаються з маленьких суцвіть, надають зачарування трахелиуму. Здалеку може здатися, що над кущами піднімаються пухнаті яскраві подушечки. Суцвіття тривалий час зберігають свою свіжість і красу навіть після зрізання.
Родом ця квітка з Греції. Але з часом відбулося його поширення по всій території Середземномор'я. А на сьогоднішній день його культивують на всіх континентах, причому він користується великою популярністю у садівників.
Зміст
Особливості трахеліума
Рослина трахеліум є представником сімейства Колокольчіковие. Воно являє собою вічнозелений напівчагарник, який є многолетником. Його висота може коливатися від 0,35 до 0,8 метрів. У діаметрі дорослий кущ досягає приблизно 0,3 метрів. Пряморослі сільноветвящіеся пагони відрізняється своєю пружністю. По всій їх довжині маються очереднорасположенные листові пластини, які прикріплюються до стеблах за допомогою черешків.
Форма листя ланцетні, на верхівці є загострення. Кромка у них прикрашена частими зубцями. У довжину листя може досягати близько 80 мм. Стебла мають зеленувато-коричневим, а листя ― темно-зеленим або насичено-зеленим відтінком. У деяких різновидів листя має бузковий відтінок.
Щитки складаються з квіток, величина яких дуже мала. Вони можуть бути фіолетового, білого, синього, бузкового, рожевого або блакитного відтінку. Суцвіття розміщуються у верхніх частинах пагонів. Пелюстки дрібних квіток зрослися разом і мають колокольчатую форму. Також у них є недовгі тичинки і тоненька трубка зав'язі, довжина якої від 0,4 до 0,6 сантиметрів. Завдяки трубках зав'язі може здатися, що щитки злегка опушені.
У відкритому грунті кущики зацвітають в кінці літа. Зате їх цвітіння триває до перших сильних заморозків. Від квітучого трахеліума виходить сильний, але дуже приємний запах. Це рослина так само культивують і в парниках, а використовують їх для зрізання. У цьому випадку кущі зацвітають уже на початку весни.
Після запилення і в'янення квіток на їх місці формуються невеликі насіннєві коробочки, поверхня яких вкрита трехстворчатой тоненькою плівкою. Вони розкриваються у верхній частині, причому всередині них знаходяться дрібні насіння чорного відтінку.
Способи розмноження
Трахеліум можна розмножувати поділом кореневища і насіннєвим способом.
Вирощування з насіння
У середніх широтах вирощувати таку квітку рекомендується через розсаду, в іншому випадку молоді кущі в перший рік росту не зацвітуть. Посів насіння на розсаду проводять в останні дні лютого, або перші березня. Для цього беруть невеликі ящички, які наповнюють пухкої живильної почвосмесью. Насіння рівномірно розподіляють по поверхні субстрату, засипати зверху їх не потрібно. Замість цього просто злегка втисніть їх в ґрунт. Переставте посіви в таке місце, де багато світла, а також не забудьте зверху накрити їх плівкою (склом).
Ящик з насінням потрібно поставити в прохолодне місце (від 15 до 18 градусів), в таких умовах перші паростки повинні здатися через 15-20 днів. Відразу ж як це станеться, приберіть укриття і переставте туди, де тепліше і більше світла.
Коли у паростків сформуються за 3 справжніх листової пластини потрібно провести прищіпку стебла, для стимуляції росту бокових пагонів. Висадження у відкритий ґрунт проводять в останні дні весни або перші ― літа. При цьому повітря на вулиці повинен добре прогрітися, а весняні заморозки залишитися позаду. При висадці між кущами дотримують дистанцію в 0,3 м.
Поділ куща
Дорослі кущі старше трирічного віку мають маленькі відростки, у яких є свої коріння. При необхідності їх відрізають від батьківської рослини і пересаджують на постійне місце. При такому способі розмноження ви відразу отримуєте підріс кущ, який швидко йде в ріст і зацвітає в рік пересадки. Але такий спосіб розмноження підходить лише для теплих регіонів з м'якою зимою, а також у тому випадку, якщо кущ росте в кімнатних умовах. А в регіонах, де клімат прохолодний, трахеліум культивують в якості однолетника, а такі молоді кущі не можна розмножувати поділом.
Посадка і догляд за трахелиумом
Посадка і полив
Дорослий і зміцнілий трахеліум є невибагливою рослиною, яка відрізняється своєю живучістю. Воно відмінно себе почуває на ділянці з легким грунтом насиченою поживними речовинами, який може бути слабокислим або нейтральним. Посадкові ямки засипають торфом, змішаним з піском. Не забудьте на дні підготовлених ямок зробити шар дренажу, так як ця культура вкрай негативно реагує на застій рідини в субстраті. Зате трахеліум є посухостійким рослиною, у зв'язку з цим його слід поливати лише під час тривалої посухи.
Можливі проблеми
Якщо в грунті буде спостерігатись застій рідини, це може стати причиною розвитку грибкової хвороби, якої уражається прикоренева шийка і стебла. У профілактичних цілях своєчасно взрыхляйте грунт, а ще видаляйте бур'яни. Завдяки цьому грунт буде швидше просихати, а повітря краще вступати до кореневої системи. Дощовим літом рослині знадобляться профілактичні обробки, які будуть перешкоджати розвитку гнилі і плісняви. Протягом вегетаційного періоду на кущах можуть оселитися попелиці або павутинні кліщі. Щоб від них позбутися, використовують інсектицидні препарати.
Вибір місця і підживлення
Найкраще трахеліум в саду росте на добре освітлених ділянках. Однак поки кущі молоді, їх слід захищати від палючих променів сонця. Для цього рекомендується встановити тимчасовий навіс. Якщо трахеліум зростає в будинку, то в полуденний час його потрібно обов'язково притіняти від сонця. До того як кущі почнуть цвісти, їх регулярно, один раз в 30 днів підгодовують комплексним мінеральним добривом.
Обрізка
Прив'ялі суцвіття треба вчасно зрізати. У цьому випадку рослина буде акуратним і привабливим довгий час.
Зимівля
У відкритому грунті трахеліум може зимувати лише в теплих регіонах. Якщо ж температура повітря опуститься нижче нуля, то це стане причиною загибелі кореневої системи. Навіть якщо кущі укрити, вони все одно вимерзнуть.
Однак пізньою осінню при бажанні рослину можна витягти з землі і перенести в прохолодне (від 5 до 10 градусів) приміщення. Навесні його висаджують в сад знову.
Види трахеліума
У природі налічується всього 3 види трахелиумов. Але завдяки селекционированию на світ з'явилося кілька декоративних сортів. Усі вони різняться між собою забарвленням суцвіть.
Трахеліум синій
Для культивування в середніх широтах підходить лише один вид і це трахеліум синій, або блакитний. Залежно від сорту і умов вирощування заввишки кущ може досягати від 0,35 до 0,75 метрів. Під час цвітіння його прикрашає безліч густих ефектних суцвіть, які в поперечнику можуть досягати 7-15 сантиметрів.
Кращі гібриди даного виду:
- Jemmy – Висота сильнорослих кущиків може доходити до 0,8 метрів. Забарвлення зонтиковидних суцвіть снежнобелый.
- WhiteUmbrella – Щільний кущик складається з сильноветвящихся пагонів, які покриті невеликою кількістю листя. Забарвлення парасольок може бути рожевим, фіолетовим, білим або фіолетовим.
- BlueVeil – Висота сильноветвящихся пагонів близько 0,6 м. Квіточки пофарбовані в ніжний фіалковий відтінок.
Трахеліум Жакена
Висота цієї карликової рослини не перевищує 0,1–0,2 метрів. Найбільші кущі мають висоту не більше 0,35 метрів. Пилчасті яйцевидні листові пластини з загостреною частиною верхньої мають довжину близько 80 мм. Блакитні квітки в довжину можуть досягати близько 10 мм, що досить незвично для роду трахеліум. Вони входять до складу нещільних суцвіть головчатой форми.
Трахеліум Passion
Цей компактний квітка вирощують не тільки в саду, але і в якості домашнього або ампельної рослини. Його сільноветвящіеся стебла в нижній частині покриті пишною зеленню, що складається з широких листових пластин. У їх верхній частині розташовуються щільні зонтиковидні суцвіття. У цього виду є такі сорти, що відрізняються лише забарвленням квіточок: Рожевий крем, Вишневий туман, Біла вуаль, Чорна вуаль, Блакитна імла і Ультрафіолет.
Трахеліум Ясменниковый
Розгалужені кущі середньої величини рясно вкриті зеленню, при цьому форма листових пластин може бути овальної або яйцевидної. Також їх прикрашають великі подушкоподібні суцвіття, мають величину від 10 до 15 сантиметрів. Однак є і такі суцвіття, які крупніше практично в 2 рази.
Як використовувати трахеліум?
Пышноцветущие трахелиумы чудово виглядають в альпінаріях, рабатках, квітниках і кам'яних садах. Нерідко вздовж паркану або доріжок висаджують сорти з пелюстками різних кольорів, що виглядає дуже ефектно. Кущі можна висадити у великі вазони, які встановлюють в альтанці, на терасі або в приміщенні.
Ця рослина часто використовують для зрізання. При цьому для букета рекомендується вибирати суцвіття, де зацвіло не більше 1/3 квіток, у такому разі він простоїть максимально довго. Якщо ви купили букет з трахеліума, то обірвіть з пагонів все листя, а через добу подрежьте їх у воді. Потім букет рекомендується кілька годин витримати в живильному розчині. Ще продовжити його свіжість допоможе регулярне зволоження з пульверизатора.