Тубероза (полиантес)

Рослина тубероза (tuberosa), або полиантес (polianthes) є частиною сімейства Амариллісові, а родом вона з Центральної Америки. Це квітуча рослина відрізняється високою декоративністю. Його чудові квітки володіють сильним приємним ароматом, який у вечірній час стає більш яскравим. У середніх широтах ця квітка можна зустріти нечасто, так як багато садівники бояться не впоратися з таким примхливим рослиною. Але ті ж, хто зважився прикрасити їм свій садову ділянку, анітрохи про це не шкодують. Досвідчені садівники стверджують, що якщо за рослиною доглядати правильно і вибрати для нього підходящу ділянку, то воно буде виглядати дуже ефектно, а цвісти довго.

Особливості туберози

Тубероза є трав'янистим многолетником і відрізняється високою декоративністю. Кущ має луковицеобразный конусовидний бульба, поверхня якого вкрита щільними маленькими бурими лусочками. У діаметрі ці лусочки сягають від 20 до 60 мм. Знизу цибулин є тоненькі корінці ниткоподібний форми. Тривалість життя клубнелуковицы становить від 1 до 2 років. У цей період у неї з'являється листя, стебла, після чого спостерігається формування бутонів. Коли цвітіння куща закінчиться, відбувається відмирання дорослої цибулини, при цьому замість неї залишається кілька молодих діток.

Висота прямостоячого стрункого стебла близько 0,9 м. Щільні сидячі і вузькі листові пластини в довжину можуть досягати близько 0,4 метрів, а завширшки ― до 30 міліметрів, вони пофарбовані в темно-зелений колір і мають шорстку поверхню. Їх формування відбувається в нижній частині стебла.

Під час цвітіння на верхівці пагона утворюється колосоподібні суцвіття форми, до складу якого входить від 10 до 40 бутонів. Трубчасті квітки в діаметрі досягають близько 50 мм, а в довжину ― до 60 мм. Рожеві гладкі і щільні пелюстки на верхівках мають загострення. Розкриття бутонів відбувається по черзі, причому першими розпускаються ті, що знаходяться в нижній частині суцвіття. Кожен з квіток після розкриття відмирає через три доби. Суцвіття володіють різким, але приємним запахом. Цвітіння тривале, а воно спостерігається з липня по жовтень. На місці зів'ялих квіток утворюються плоди, що представляють собою коробочки видовжено-овальної форми, усередині яких знаходяться дуже маленькі насіння плоскої форми.

Найчастіше культивують це багаторічна рослина в кімнатних умовах, причому для нього вибирають добре освітлений підвіконня. У середніх широтах нерідко ця квітка вирощують у відкритому грунті в якості однорічної рослини. Особливою популярністю користуються види і сорти з махровими квітками.

Вирощування і догляд в саду

Якщо ви хочете прикрасити свій сад туберозою, то вам необхідно врахувати, що ця рослина є досить вимогливим до догляду і до умов вирощування. Тому доглядати за нею слід правильно та систематично. Однак воно стійко переносить різні зміни навколишнього середовища, наприклад, різкі перепади температури або пересадку. Тому якщо ви будете дотримуватися всіх правил догляду, то ваші праці неодмінно будуть винагороджені. Ваш садовий ділянка буде тривалий час прикрашати пишне запашна рослина з дуже ефектними суцвіттями.

Вибір місця

Вибираючи підходяще місце для туберози в саду, пам'ятайте про те, що вона відрізняється своєю світло - і теплолюбивостью. Якщо ж світла буде занадто мало, то це негативно позначиться на декоративності даного цибулинного многолетника. Насамперед зверніть увагу на те, що полиантес може добре рости тільки на відкритій ділянці. Але в спекотні дні в полуденні години кущі слід захищати від палючих променів сонця, інакше на їх листі можуть утворитися опіки, що призведе до втрати декоративності. Якщо ж рослина висадити в невеликому затіненні, то його цвітіння не буде таким ефектним і пишним. На туберозе, вирощуваної в тіні, суцвіть не утворюється зовсім.

Температура

Якщо ви твердо вирішили зайнятися культивуванням туберози на своїй садовій ділянці, тоді особливу увагу зверніть на те, що це дуже теплолюбна рослина. Воно буде добре рости тільки в регіонах з досить м'яким і теплим кліматом. Врахуйте, що протягом вегетаційного періоду температура повітря повинна бути від 20 градусів і вище. Якщо ж на вулиці буде прохолодніше 16 градусів, то це вкрай негативно позначитися на стані та розвитку рослини. На холод квітка реагує вкрай негативно. Якщо він не буде отримувати достатню кількість тепла, то його розвиток, зростання і цвітіння зупиняться.

Субстрат

Родючий і легкий грунт ідеально підходить для вирощування полиантеса. До його складу повинні входити: дернова і листова земля, а ще пісок, узяті в рівних частках.

Як поливати

Такий квітка також відрізняється своєю вологолюбністю. Йому для нормального розвитку необхідна підвищена вологість повітря. Поливати кущ слід помірно, для цього використовують добре відстояну воду, яка не повинна бути холодною. Коли кущ буде політ, не забудьте розпушити поверхню грунту біля нього. Це допоможе уникнути застою рідини в системі коренів, який може стати причиною розвитку гнилі і загибелі рослини.

Тубероза потребує не лише в регулярних поливах, також її треба систематично зволожувати з пульверизатора. Обприскувати кущ слід теплою водою вранці, ввечері або в похмуру погоду. Якщо ж провести дану процедуру днем, то потрапили на вологий кущ прямі промені сонця, можуть стати причиною утворення опіку.

Добриво

Регулярно підгодовувати рослину потрібно для того, щоб воно пишно цвіло і правильно розвивався. Першу підгодівлю проводять вже в травні і продовжують вносити добрива в ґрунт до кінця періоду вегетації. Підгодовують полиантес щомісячно, використовуючи для цього органічне або комплексне мінеральне добриво, яке розчиняють у воді.

Зимівля

Бульбоцибулини необхідно витягти з землі до перших заморозків. Їх зберігають у сухому місці, причому дітки відокремлювати не потрібно. З настанням весняного періоду при температурі повітря від 8 до 10 градусів необхідно від батьківських клубнелуковиц відокремити діток для дорощування, причому зробити це потрібно за кілька днів до посадки.

Вигонка

Коли пройде кілька тижнів після вилучення клубнелуковичек з землі, їх цілком можна використовувати для вигонки. Для цього їх переносять у теплу, добре освітлену і вентильовану кімнату, і регулярно зволожують водою з обприскувача. Для того щоб висадити бульбоцибулини, вам знадобиться взяти невеликі горщики, їх заповнюють садовою землею, яку перемішують з піском. Зелені паростки повинні з'явитися через зовсім небагато часу. І незабаром ваш будинок буде прикрашати чудовий квітучий кущ.

Пересадка

Рослина відрізняється високою чутливістю до пересадження. У зв'язку з цим пересаджувати туберозу на початку періоду вегетації вкрай небажано, так як велика ймовірність її загибелі: кущ може згнити, засохнути або не прижитися. Досвідчені садівники рекомендують пересаджувати кущ з початку до середини квітня, причому він повинен рости на одному місці не менше одного року. Якщо ж із землі вже здалися зелені паростки, то пересадку краще відкласти на той час, коли закінчиться цвітіння. Тільки в цьому випадку пересадка з подальшим діленням куща пройде успішно.

Збереження декоративності

Щоб рослина залишалося ефектним на протязі всього періоду вегетації, не забувайте вчасно зрізати з нього все зів'яле листя і суцвіття. Це також позитивно позначиться на цвітінні, яке стане більш пишним. Кущі сильнорослі потребують підв'язки, так як їх високі стебла можуть зламатися з-за сильних поривів вітру. А ще завдяки підв'язці кущ не буде розпадатися.

Розмноження туберози

Розмножити полиантес можна насіннєвим способом і дочірніми цибулинками. З насіння таку рослину вирощують вкрай рідко, так як це досить складне завдання. Справа в тому, що з'явилися сіянці дуже ніжні, і тому вони нерідко гинуть у перші кілька діб, при цьому на них навіть не встигає утворитися жодного листочка.

Досвідчені садівники рекомендують, або придбати нові клубнелуковицы в магазині, або розмножити кущ дітками. Протягом одного сезону на дорослого цибулині може утворитися велика кількість маленьких діток. Саме їх відокремлюють від материнської бульбоцибулини і використовують для посадки. Найменші дітки доведеться дорощувати від трьох до чотирьох років, а найбільш великі ― 1-2 роки. Кущ зацвіте тільки після того, як його цибулина в поперечнику буде дорівнює не менше 35-45 мм. Перш ніж висадити велику цибулину в сад, потрібно попередньо доростити її, помістивши в теплицю або в теплу кімнату. Висадку цибулин в горщики на дорощування проводять у березні. А навесні, коли поворотні заморозки залишаться позаду, кущ можна буде пересадити на потрібну ділянку в сад.

Якщо у вашому регіоні клімат помірний, то ростити туберозу найкраще в горщику. У теплу пору року кущ переносять в сад, а коли на вулиці стає занадто холодно, його переставляють в теплу кімнату. Якщо ж клімат теплий і м'який, то ростити кущ можна в саду. Висадіть цибулинки в ямки на третину засипані піском. Коренева шийка повинна знаходитися на рівні поверхні грунту, а корінці повинні дивитися вгору.

Тубероза в ландшафтному дизайні

Ефектна тубероза чудово виглядає в групових, і в одиночних посадках. Щоб квітник виглядав яскравіше, поруч можна посадити різні сорти цієї рослини, що відрізняються між собою забарвленням суцвіть. Добре полиантес виглядає поряд з гладиолусом, тим більше доглядати за цими культурами потрібно однаково.

Полиантес використовують в рабатках в якості фону для низькорослих садових культур. Діжку з квітучим кущем можна поставити на балкон, терасу, біля альтанки і т. д. Суцвіття такого многолетника можна використовувати для зрізання, так як вони зберігають свою свіжість близько двох тижнів. Але пам'ятайте, що запах у них дуже різкий, тому квіти краще тримати в добре вентильованою кімнаті.

З туберози добувають ефірні масла. Їх застосовують для виготовлення парфумерної продукції.

Види і сорти туберози

На сьогоднішній день відомо 13 видів туберози. Однак у культурі вирощується лише 2 види.

Тубероза, або полиантес клубненосний (Polianthes tuberosa)

На кущі виростає не більше дев'яти вузьких листових пластин, що мають довгасту форму. Зовні вони схожі з листям злакових культур. Довжина листя варіюється від 0,35 до 0,5 метрів, а завширшки вони можуть досягати від 10 до 20 мм. Вони утворюють прикореневу розетку.

Найчастіше високодекоративні квітки у даної рослини махрові, але вони можуть бути і простими. Як правило, вони пофарбовані в білий колір, але бувають і рожевими. Квітки входять до складу нещільного колосоподібні суцвіття форми. На одному квітконосі формується від 18 до 20 квіток, в діаметрі досягають від 40 до 60 мм.

До кращих сортів цього виду відносять:

  1. Перлина. Це рослина середньоросла у висоту досягає приблизно 0,45 м. Під час цвітіння його прикрашають ефектні великі махрові суцвіття снежнобелого забарвлення. Даний сорт вкрай негативно реагує на холод, у зв'язку з чим його краще культивувати в кімнатних умовах.
  2. Сенсація. У цієї багаторічної рослини квітки мають воронковидною формою, а пофарбовані вони в лілово-рожевий відтінок.
  3. Жовта лялечка. Ця рослина відноситься до числа найкрасивіших сортів туберози. Його квітки забарвлені в ніжний пастельно-жовтого відтінку.
  4. Прикраса. Насичено-рожеві суцвіття мають приємний запах. Цей сорт можна вирощувати у відкритому грунті, але тільки в регіонах з м'яким кліматом. Найбільш часто таку туберозу вирощують в цілях виготовлення парфумерії, а ділянка їй прикрашають набагато рідше.
  5. Рожевий сапфір. У висоту кущ досягає близько півметра, при цьому він відрізняється високою декоративністю. Під час цвітіння його покриває безліч пишних квіток. По крайці світло-рожевих пелюсток проходить тоненьке оздоблення лілового окрасу.

Полиантес широколистий (Polianthes platyphillus Traub et Moldenke)

Цей багаторічник має цибулинних систему коренів. В поперечнику бульбоцибулина досягає від 20 до 30 мм. Висота щільного прямостоячого стебла близько одного метра, його поверхня гола і шорстка. Ременеподібні гладкі широкі листові пластини утворюють розетку біля основи стебла. До складу колосовидного суцвіття входять білі квітки воронкоподібної форми, в діаметрі досягають від 40 до 50 мм. Початок цвітіння цієї рослини припадає на квітень–травень. Його квітки мають дуже приємним запахом.