Купена

Зовні купена сильно нагадує конвалію. У народі цю рослину називають по-різному: кокорник, соломонова друк, вовче ікло, воронячі ягоди, глухий конвалія, печатка, вовча трава або сердечник. Таке декоративна багаторічна рослина відрізняється своєю невибагливістю, а також воно володіє цілющими властивостями.

Особливості купени

Трав'яниста кореневищна рослина купина (Polygonatum) є многолетником. Найбільш часто в природних умовах його можна зустріти на схилах і луках. Кореневище у цієї квітки з часом дерев'яніє і є суставчатым (многоколенчатым). Розташоване воно біля поверхні грунту горизонтально. З настанням весняного періоду у куща відростає новий втеча з нирки, розташованої на верхівці кореня. В осінній час відбувається відмирання даного стебла, причому на поверхні стебла залишається слід, чимось схожий з печаткою. Щоб зрозуміти, скільки купене років, треба просто порахувати кількість маленьких рубців круглої форми з втисненою серединкою, які залишилися від торішніх пагонів. За це і прозвали рослину «печатка Соломона».

Поверхня ребристих пагонів покрита гладкою тоненькою зеленою шкіркою. У частини видів шкірка червонувато-зелена. На зігнутих в полудугу стеблах виростають великі овальні, сидячі листові пластини, які очереднорасположенны. Верхня частина у них загострена, кромка гладка, а прожилки рельєфні.

Цвітіння цієї рослини спостерігається в травні–червні. Спочатку по нижній грані втечі з листових пазух виростають звисають вниз дзвонові бутони снежнобелого забарвлення, а потім розкриваються самі запашні квітки. Якщо станеться запилення, то на місці квіток сформуються плоди, що представляють собою ягоди. Спочатку плоди пофарбовані в блідо-червоний відтінок, який по мірі дозрівання змінюється на чорно-синій колір. У такого в ягодах рослини з насінням міститься отрута.

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Вирощувати таку квітку з насіння досить клопітно, але в результаті ви зможете отримати дуже багато сіянців за короткий час. Для посіву можна взяти насіння, які ви зібрали своїми руками. Після того як ви зберете повністю доспілі плоди, витягніть з них насіння, які слід гарненько промити в чистій воді, щоб видалити залишки м'якоті. Потім насіннєвий матеріал піддають стратифікації, їх на 30 днів поміщають на полицю холодильника. Наповніть посадкову ємність сумішшю торфу і піску, в яку і висівають насіння. Потім посіви на 3 місяці прибирають в прохолодне місце (близько 5 градусів).

По закінченні цього часу посіви ненадовго переставляють в тепло (від 20 до 23 градусів). Однак для дружного появи сходів посіви слід знову прибрати в прохолодне місце на 1-2 місяці. Потім посіви переставляють в таке місце, де температура повітря тримається на рівні від 20 до 23 градусів. Світло повинне бути розсіяним, і не забувайте систематично поливати сіянці. Зверніть увагу на те, що вони спочатку ростуть дуже повільно. На постійне місце підрослу розсаду пересаджують в кінці весни. Перший раз молоді кущики зацвітуть лише на 3-4 рік зростання.

Поділ куща

Набагато простіше і швидше розмножити таке рослина діленням куща. Як правило, процедуру проводять в останні літні або перші осінні тижні. Деякі садівники ділять розрослися кущики в весняний час, після того як їх стебла рушать в зростання. При цьому слід врахувати, що розмножуючи таким чином купену навесні, можна легко травмувати молоді паростки.

Як правило, дорослі розрослися кущі рекомендується ділити регулярно 1 раз в 4-5 років. Справа в тому, що з часом кущ може розростися так сильно, що залізе на територію інших культур. Після того як ви отримаєте рослину з грунту, його необхідно розділити на кілька частин. У всіх деленок повинен матися відрізок кореневища з точкою зростання, а якщо процедура проводиться в осінній час, то та частина стебла.

Висадіть деленко в лунки, приготовлені завчасно. Для цього помістіть кореневище в ямку і обережно його там розправте. Заглиблювати в грунт його потрібно на 50-80 мм. Між деленками дотримуйтесь дистанцію не менше 0,2 м. Посаджені частини куща необхідно полити, а зверху лунки присипають невеликою кількістю сухої землі. Якщо поділ куща проводиться восени, то посадки ще і засипають шаром мульчі. Протягом перших двох років деленко будуть приживатися і набирати силу, а потім у них почнеться інтенсивне зростання і регулярне цвітіння.

Догляд за купеной

Вибір місця

Найкраще для вирощування купени підходить ділянку, розташований в півтіні.

Полив

Такий багаторічник відрізняється невибагливістю і невимогливістю до поливу. Якщо в літній час стоїть посуха, то поливати кущі доводиться частіше. Фахівці рекомендують, засипати поверхню ґрунту шаром мульчі, яка допоможе вберегти її від надмірно швидкого висихання і необхідності систематичного розпушування поверхні землі. До речі, якщо проводити розпушування неакуратно, то можна легко травмувати кореневище.

Добриво

Підживлення проводять на початку весни. Якщо живильний грунт, то досить буде внести в нього комплексне мінеральне добриво. Якщо ж грунт виснажена, то в неї обов'язково вносять органічне добриво. Другий раз купену підгодовують під час цвітіння.

Шкідники і хвороби

Ця рослина відрізняється стійкістю до хвороб. Однак її листі можуть завдати шкоди деякі з сисних шкідників, а також слимаки. Так як листя у цієї рослини соковита, то нею обожнюють поласувати равлики, слимаки та інші шкідники, які відображаються на ділянці з середини до кінця літнього періоду.

Зимівля

У середніх широтах такий квітка не потребує доброму сховку. В осінній час поверхня ґрунту в місці посадки просто рекомендується засипати шаром мульчі, в якості якої можна використовувати пісок, змішаний з торфом, компост або тирсу. Якщо ділянка взимку продувається вітром, тоді його закидають лапником, який здатний утримати сніг. Його видаляють з ділянки ранньої весни до того, як з'являться нові стебла купени.

Види купени з фото і назвами

Всього описано приблизно 50 видів купени, причому більшість з них відрізняються досить ефектним зовнішнім виглядом.

Купена аптечна (лікарська), або запашна (P. odoratum)

Ребристі пагони такого багаторічного рослини у висоту досягають від 0,3 до 0,65 м. Стебла прикрашені овальними листовими пластинами. Початок цвітіння припадає на середину–кінець травня, а його тривалість становить приблизно 5 тижнів. Дзвонові квітки забарвлені в сніжно-білий колір.

Купена мутовчатая (Polygonatum verticillatum)

Висота куща може варіюватися від 0,3 до 0,6 м, цвітіння спостерігається в червні–липні. Очереднорасположенные сидячі нижні листові пластини мають вузьку і видовжену форму. Верхня листя зібрані в мутовки, у кожній з яких нараховується від 4 до 8 листових пластин. У садівників популярністю користується сорт «Rubrum».

Купена багатоквіткова (Polygonatum multiflorum)

Така багаторічна рослина, що у висоту досягає близько одного метра. Листя розташовується в кілька рядів. Квітки виростають пучками (не більше 4 штук) з листових пазух, вони маленькі і пофарбовані в снежнобелый колір. Це вологолюбна рослина є тіньовитривалим.

Існує різновид ― купена багатоквіткова варіегатум (P. odoratum), на поверхні її листових пластин поздовжньо розташовані смужки білого кольору. Кущ виглядає ефектно і по закінченню цвітіння.

Купина широколиста (Polygonatum hirtum)

У висоту кущ досягає приблизно півметра. Верхня частина в овальних листових пластин загострена. В останні дні травня на кущах з'являються зеленувато-білі квітки.

Купена приземкувата, або низька (Polygonatum humile)

У висоту такий низькорослий вид досягає всього 15-35 сантиметрів. Сидяча листя набуває зеленуватий відтінок. Під час цвітіння кущ прикрашають рожево-білі квіти.

Купена Хукера (Polygonatum hookeri)

Висота такого унікального карликового рослини не досягає навіть 10 сантиметрів. Листя вузька довга. Квітки мають виражену фіолетовим відтінком.

Купена пратти (Polygonatum prattii)

Такий вид відрізняється високою декоративністю. Кущ прикрашають волотисті суцвіття, що складаються з дзвоникоподібних квіток лілового окрасу. На темно-пурпурових пагонах виростає блідо-зелене листя з сріблястим відливом, має видовжену форму.

Купена в ландшафтному дизайні

Відцвілі кущ купени не втрачає своєї декоративності. Його вигнуті стебла відмирають лише в осінній час. Така багаторічна рослина нерідко застосовують для декорування затінених ділянок, однак воно цілком добре росте на сонячних місцях.

Така рослина ефектно виглядає біля корчів, каменів, тим більше якщо їх поверхня покрита мохом. Також ця квітка можна посадити в рокарії або у краї декоративного басейну, але ділянка повинна бути обов'язково з поживним грунтом.

У квітнику купену можна вирощувати разом з почвопокровними культурами, наприклад: з вербейником монетчатым, веронікою ниткоподібний, аюгой (жівучкой), барвінком і т. д. Також ця рослина прекрасно поєднується з манжеткою садовий. А ще біля нього можна висаджувати цибулинні первоцвіти такі, як: сцилла, крокус і т. д. Ще купена досить ефектно виглядає неподалік від білого бузку.

Лікувальні властивості

З давніх пір купену відносять до рослин, що володіє цілющими властивостями, які здатні допомогти при різних хворобах. У народній медицині цю квітку широко використовується і на сьогоднішній день, але слід пам'ятати про те, що воно має ряд протипоказань.

У всіх частинах такого квітки міститься отрута. Його стебла, плоди, коріння, листя і квітки відрізняються блювотним ефектом. При передозуванні людина може відчути сильне нездужання, що нерідко призводить до сумних наслідків. Запам'ятайте, що це рослина ні в якому разі не можна використовувати для лікування вагітним жінкам.

Купена володіє потужним знеболюючим і протизапальним ефектом, а також вона сприяє усуненню навіть дуже сильного кашлю і відрізняється кровоспинну дію. Однак найчастіше ті, хто займається самолікуванням, не маючи певних знань, замість користі тільки шкодять самі собі. У зв'язку з цим, перш ніж почати пити настої і відвари, приготовані на основі купени, зверніться за консультацією до фахівця. Таку рослину використовують і зовнішньо, для цього необхідний свіжий сік. Він використовується для лікування гнійників, а також як ранозагоювальний засіб.

Ця квітка відрізняється потужним ранозагоювальну дію, тому його використовують для лікування кровоточивих саден і ран. А ще воно може дуже швидко усунути синці і синці. Для цього народні цілителі рекомендують використовувати відвар кореневища купени. Для його приготування в півлітра води всипають від двох до трьох столових ложок кореневища цієї рослини, яке слід завчасно подрібнити. Після того як суміш закипить, її варять на маленькому вогні третину години. Отриманий відвар застосовують для виготовлення примочок і компресів. Всередину такий засіб приймати заборонено, так як воно має більшу концентрацію. Якщо ж ви вип'єте, то вас негайно вирве. Для прийому всередину готується зовсім інший відвар більш слабкої концентрації.

Купена і містика

Купену нерідко іменують «Соломонової печаткою або печаткою Соломона». Є 2 легенди, в яких йдеться про купене і біблійного царя Соломона. Так, в одній легенді говориться про те, що прожив дуже довге життя цар вирішив відзначити купину власною печаткою, що дозволило людям швидше знаходити лікарські рослини, які продовжують життя. В іншій легенді говориться про те, що Соломон наказав на свою печатку нанести той же візерунок, що він побачив на кореневище купени. На сьогоднішній день з засохлого невеликого шматка кореневища «з печаткою» роблять амулети, які здатні зміцнити сімейні узи. Відрізані селянами частини кореня мали форму схожу з хрестом. Вони їх використовували як оберіг від псування, пристріту, а також гніву небесних сил. Також це кореневище знахарі широко застосовують для змови грижі.

Стебло з непарним числом листкових пластин іменували «піною» і виготовлених з нього настоєм вмивали обличчя. Це допомагало позбутися веснянок та інших пігментних плям. А настій з стебла з парним числом листя, який іменувався «лупеной», готувався з використанням джерельної води. Їм так само вмивали обличчя, щоб позбутися від пошкодженої шкіри.

Неопалима купина

Та купина, про яку йдеться у цій статті, не має нічого спільного з неопалимою купиною, яка насправді є ясенцем (Dictamnus), або диктамнусом. Такий південний багаторічна рослина відноситься до сімейства Рутові, а росте він на Кавказі і в Криму. Запах у квітучого куща характерний, може здатися, що він пахне аптечними ліками. Аромат плодів схожий з запахом свіжомеленої кориці.

Якщо доторкнутися до такого рослині, то ви отримаєте сильний опік. Але ви дізнаєтеся про це лише через кілька годин, після утворення водянистих пухирів на шкірі. Коли вони заживуть, на шкірі залишаться ранки. Ці рани заживають дуже довго. Справа в тому, що кущ ясенця оповитий ефірними парами. Якщо їх підпалити, то вони будуть горіти яскравим полум'ям, при цьому сам кущ не постраждає.