Лириопе

Лириопе ― це велике грунтопокривна рослина, що є многолетником. Воно вважається частиною сімейства Лілейні. Кореневище у цього грунтопокривна рослини короткий, а никнуть листя ― довгасті і вузенькі, а також вони трохи загнуті на верхівці. У такої рослини немає стебла. Кущі у лириопе середньорослі, вони мають висоту близько 0,7 м. Зустрічаються і низькорослі сорти, які у висоту досягають близько 20 сантиметрів. А гарні низькорослі сорти тим, що мають густу ефектну листя.

Свою назву рослина лириопе отримало на честь німфи. А сталося це з-за того, що його витончена і вузьке листя нагадує фігуру містичного істоти. Лириопе вирощують в саду в якості декоративного ефектного грунтопокривна рослини. Під час цвітіння кущ прикрашають ніжні суцвіття лілового окрасу. Завдяки цьому такий багаторічник може стати головною прикрасою вашого саду в осінній час. Цей почвопокровник прекрасно поєднується з усіма іншими осінніми квітами, у зв'язку з цим його широко використовують у ландшафтному дизайні.

Види лириопе з фото

Лириопе Мускарі, або лириопе Мускаревидное

Цей вид користується найбільшою популярністю у садівників. На основі даного виду селекціонерами було виведено велику кількість різних сортів і форм. Має таку рослину вертикальною системою коріння, яка складається з корнешишек і невеликих корінців, всі вони переплетені між собою. Жорсткі листя темно-зеленого забарвлення досить довгі і мають мечевидную форму. Листя або довше квітконоса, або однакової з ним висоти. Листові пластини можуть бути прикрашені смужкою жовтого відтінку, яка розташована посередині, але це спостерігається лише у деяких сортів. Довжина мутовчатого квітконосу близько 0,7 м, на ньому виростають ефектні суцвіття фіолетового або білого забарвлення. Цвіте цей вид в осінній час.

Лириопе Колосиста, або лириопе Злаколистная

Цей невибагливий вигляд досить стійкий до морозів, що і подобається більшій частині садівників. Поверхнева система коренів у такого рослини мичкувата. На відміну від інших видів цього роду листя у цієї квітки звивисті. Як правило, листя довше квітконосів і може сягати близько 0,4 м, вона забарвлена в темно-зелений відтінок і має мечовидної формою. Зовні листя такого рослини дуже схожі на листя злакових. Коротенькі квітконоси можуть бути пофарбовані в фіолетово-сірий або білий колір. Колосовидні суцвіття мають блідо-синім забарвленням. Цвітіння спостерігається у вересні–жовтні.

Лириопе плосколістного

Низькорослі куртини обростають широкими і довгими листовими пластинами. Яскрава зелень відтіняє суцвіття. Стрілки квітконосів короткі і щільно покриті яскравими синіми бутончиками.

Посадка і догляд у відкритому грунті

Освітленість

Лириопе відрізняється своєю тіньовитривалістю, тому його рекомендується вирощувати на затінених ділянках, а також в тіні дерев і високих чагарників. Існують такі сорти даного почвопокровника, які добре ростуть на сонячних ділянках. Кращим ділянкою для лириопе вважається той, який досить добре освітлений, але при цьому світло повинне бути розсіяним. Якщо освітлення буде досить яскравим, тоді на кущах сформуються більш великі суцвіття, забарвлення яких так само буде більш насиченим. Як правило, у весняний час, а також у першій половині осені рослині не вистачає сонячного світла. У зв'язку з цим досвідчені садівники вкрай не радять, для висадки лириопе вибирати дуже затінені ділянки.

Вибір місця

Це рослина вкрай негативно реагує на протяги. У зв'язку з цим для його посадки слід вибирати ділянку, має надійний захист від вітру. Краще всього для лириопе підходить легкий ґрунт, добре пропускає повітря і насичена поживними речовинами. Він може бути нейтральним або слабокислим.

Посадка

Перш ніж приступити до висадки культури, проводять перекопування ділянки, при цьому в грунт вносять пісок або компост, щоб поліпшити її повітро-і водопроникність. Справа в тому, що ця квітка вкрай негативно реагує на застій рідини в кореневій системі. У тому випадку якщо грунт на ділянці володіє підвищеною кислотністю, то під час перекопування в неї вносять трохи вапна.

Лириопе висаджують в заздалегідь підготовлені ями невеликого розміру, причому дистанція між ними повинна бути близько 0,4 м. Висаджують таку квітку в сад на початку весни.

Полив

Такого квітці необхідний систематичний полив, особливо в жаркий, посушливий період. У тому випадку якщо в літній час видалася прохолодна погода, тоді полив достатньо буде проводити 2 рази в 7 днів. Ця рослина відрізняється стійкістю до посухи, і воно вкрай негативно реагує на застій рідини в системі коренів. При регулярному перезволоженні грунту на коренях з'являється гниль, і кущ гине. Щоб цього уникнути, при посадці рослини у відкритий ґрунт на дні ямки необхідно зробити дренажний шар з листового перегною, змішаного з річковим піском. Для того щоб грунт краще пропускав воду і повітря, після кожного поливу його поверхню слід акуратно спушувати. Також такий почвопокровник добре реагує на зволоження з обприскувача у вечірній час, для цього використовують теплу воду.

Відповідний грунт

Найкраще для вирощування лириопе підходить легкий живильний грунт, який повинен бути нейтральним. Коли до висадки кущів у відкритий грунт залишиться близько чотирьох тижнів, проводять перекопування ділянки, при цьому в грунт слід внести річковий пісок і перегній. У тому випадку якщо грунт занадто кисла, то в неї додають невелику кількість вапна або деревної золи.

Пересадка

Коли після посадки лириопе у відкритий грунт пройде 3 роки, його треба буде пересадити. У тому випадку, якщо ви пренебрежете цією процедурою, то з часом кущі почнуть засихати, а також вони не будуть утворювати суцвіття. Пересаджують цей багаторічник у весняний час, а точніше, в перші дні травня. Вийміть батьківський кущ з грунту і розділіть його на декілька частин. Після цього деленко висаджують в нові ямки і добре поливають. Приживається лириопе на новому місці через приблизно 15 днів.

Підгодівля

Протягом вегетаційного періоду такий квітка підгодовують 1 раз в 15 днів, для цього застосовують і органічне і мінеральне добриво. До того, як кущ зацвіте, для його підживлення рекомендується використовувати азотисті добрива. А квітучі рослини краще підгодовувати добривом з великим вмістом фосфору і калію.

Особливості цвітіння

Цвіте такий багаторічник в осінній час. Як правило, квітки з'являються у вересні, а відцвітають кущі приблизно в останні дні жовтня. У цієї квітки досить високий квітконіс, на них формуються суцвіття, що складаються з маленьких квіток дзвоникоподібної форми, які зовні схожі на конвалію. В залежності від сорту квітки можуть бути пофарбовані в білий, бузковий, фіолетовий або блакитний колір. Коли квіти зів'януть, на їх місці формуються насіння фіолетового кольору, їх можна використовувати для розмноження.

Обрізка

Обрізають лириопе лише для того, щоб кущ виглядав ефектно і охайно. Для цього треба вчасно зрізати відцвілі суцвіття, що спровокує зростання нових бутонів, а також видаляють й почали жовтіти листя.

Зимівля

Лириопе не потрібно укриття при зимівлі у відкритому ґрунті лише в тому випадку, якщо в зимовий час в даному регіоні випадає багато снігу і немає сильних морозів (нижче мінус 15 градусів). У тому випадку, якщо зими суворіші, рослини необхідно вкрити. Для цього їх закидають висохлої облетіла листям, а зверху також укривають нетканим матеріалом. Після того як з настанням весни сніговий покрив розтане, укриття необхідно зняти з кущів.

Способи розмноження

Для того щоб розмножити лириопе можна використовувати генеративний (насіннєвий) спосіб, а також поділ куща.

Вирощування з насіння

Садівники вкрай рідко вирощують таку квітку з насіння, тому що даний спосіб є порівняно складним і довгим. Для висіву підійдуть насіння, зібрані в минулому році. Посів проводять безпосередньо у відкритий грунт, а роблять це у перші дні травня. Насіннєвий матеріал піддають передпосівної підготовки, для цього їх витримують у теплій воді 24 год, а потім відразу ж висівають. Перед посівом ділянку піддають перекопуванні, а в грунт вносять необхідні добрива. Зробіть не дуже глибокі борозенки і висійте насіння в них, дистанція між ними повинна бути близько 10 см Після того як з'явилися сіянці зміцніють і підростуть, проводять їх пікіровку, при цьому всі слабкі кущики викидають. Витримуйте дистанцію між кущиками приблизно в 40 див.

Поділ куща

Діленням куща лириопе розмножують в перші дні травня, причому цю процедуру поєднують з пересадкою. Полийте грядку і викопайте доросле рослина, після чого можна приступити до поділу куща. У кожної з деленок повинна бути потужна система коренів і не менше 10 листків. Після цього проводять висадку деленок в ямки, які готуються заздалегідь. При цьому дистанція між кущами має бути приблизно 0,45 м. Висаджені деленко потребують поливі, після чого поверхню грядки при бажанні ви можете засипати шаром мульчі (сухим торфом). Для більш швидкого вкорінення деленок, їх слід підгодувати. Підгодівлю проводять регулярно протягом 2 місяців з періодичністю 1 раз у 15 днів.

Хвороби і шкідники

На лириопе можуть оселитися равлики, попелиці і щитівки. Для їх винищення вдаються до обробки кущів розчином інсектицидного препарату, наприклад, Актеллика (дотримуйтесь інструкції, зазначеної на упаковці).

Нашкодити такій рослині може коренева гниль. Це захворювання може розвинутися через регулярного застою рідини в коренях. Якщо така проблема виникла, тоді хворий кущ потрібно буде пересадити, при цьому вирізавши у нього все загнили ділянки на коренях.

Однак найбільш часто рослина страждає через невідповідного догляду. З ним можуть виникнути наступні проблеми:

  1. Нерегулярне цвітіння або повна його відсутність. Це відбувається в тому випадку, якщо грунт на ділянці виснажений, і кущ відчуває нестачу поживних речовин.
  2. Сухі кінчики листя. Така проблема виникає з-за нерегулярного поливу, коли квітки не вистачає рідини.
  3. Втрата листям жорсткості. Поникла листя говорить про те, що на коренях з'явилася гниль з-за регулярного перезволоження.

Якщо доглядати за лириопе правильно і підібрати для його посадки найбільш підходящий ділянку, то ваше рослина не захворіє, і на ньому не оселяться шкідники.