Нарциси

Однодольних рослина нарцис (Narcissus) є представником сімейства Амариллісові. Цей весняний квітка належить до одних з найбільш ранніх. Рід об'єднує близько 60 видів. У природі нарцис найчастіше зустрічається в Середземномор'ї, південній частині Європи, а ще в Азії. Садівниками культивується всього 25 видів нарциса, а ще безліч гібридів, об'єднаних під назвою «нарцис гібридний».

З давніх часів людина приписував цій рослині різні незвичайні якості і властивості. На Сході його називали «наргіз» і часто порівнювали з чарівними очима коханої. У Стародавній Греції нарцис став уособленням смерті, нею прибирали смертне ложе. При цьому в Європі часів Ренесансу він навпаки був символом шлюбу і кохання. В Італії і на сьогоднішній день букет нарцисів в подарунок вважається визнанням в любові. З давніх часів нарциси широко використовували в медицині і парфумерії. В назві квітки, яке утворене від грецького слова «наркао», що перекладається як «одурманивать», є аналогія і з п'янким запахом, який викликає мігрень, і з наркотичною дією масла, виготовленого з нарциса, і з отруйними властивостями цибулинок. До складу цибулин культури входить алкалоїд нарціссін, що є надійним захистом від гризунів. На кінець дев'ятнадцятого століття припав останній пік популярності на нарциси, з цього самого часу мода на це рослина і на його запах не проходить. І на сьогоднішній день таке квітуче рослина масово культивують на Сході заради отримання ефірного масла. У англійців нарцис навіть більш популярний, ніж троянда, вважається «королевою квітів», а в Китаї на Новий рік присутність цих запашних квітів обов'язкове. Ну, а «Чорний нарцис», напевно, дивилися або читали всі.

Зміст

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. В серпні або в перші дні вересня.
  2. Викопування. Після того як листя стане жовтою і виляжеш.
  3. Зберігання. Цибулини зберігають у добре провітрюваному приміщенні, температура в якому повинна триматися на рівні близько 17 градусів.
  4. Цвітіння. У весняно час.
  5. Освітленість. Для посадки підходить затінений і сонячний ділянку, а також той, що знаходиться в тіні.
  6. Грунт. Земля повинна бути поживною, добре пропускати воду і повітря, бути насиченою гумусом. А її кислотність може варіюватися від слаболужною до слабокислою.
  7. Полив. Нарцис треба поливати помірно, але систематично.
  8. Добриво. У весняний час після появи перших паростків ― повним комплексним, під час виходу квітконосу ― азотно-калійних, в період формування бутонів ― повним комплексним, а протягом цвітіння ― калійно-фосфорним добривом. Використовувати для підгодівлі гній не можна.
  9. Розмноження. Насінням розмножують набагато рідше, ніж цибулинками.
  10. Шкідливі комахи. Клещики, нематоди, цибульні журчалки, слимаки, нарцисові мухи.
  11. Захворювання. Фузаріоз, сіра гниль, пенициллез, жовта і біла вірусні смугастості, кільцева плямистість.
  12. Властивості. У всіх частинах рослини міститься отрута, так як до їх складу входить алкалоїд нарціссін.

Міф про нарциса

Про нарциссах складено чимало легенд і міфів. Але найбільш відомим з них є давньогрецький міф, в якому йдеться про красивому, але безсердечне юнакові, звали його Нарцис. Він не захотів відповісти взаємністю на любов гірської німфи Ехо. Зневірившись, вона звернулася за допомогою до Богів, і Нарцис був покараний Афродітою за свою холодність, вона змусила закохатися його в своє відображення в струмку. Від любові до себе він танув на очах, поки, зрештою, не помер. Пожалівши його, боги зробили так, що на тому місці, де знаходилося його бездиханне тіло виріс гарний квітка, який був названий в його честь нарцисом. З тих самих пір ім'я «нарцис» стало прозивним, існує навіть такий психологічний термін як «нарцисизм», який означає виняткову самозакоханість.

Особливості нарциса

Квітуча рослина нарцис має щільні цибулини і 2-4 листові пластини стрічкоподібної форми різної ширини. Прикореневі листові пластини лінійної форми з'являються раніше квітконосу. Безлисті стебла можуть бути круглими або сплюсненими, на їх поверхні є плівкова поволока. На верхівці стебла відбувається формування квітки. У різних видів нарциса форма цибулинок різна, вона може бути овальної, яйцевидної, загостреною або круглої. У частини видів цибулинки формують гніздо, на одному дінці утворюється кілька цибулин, які обгорнуті пофарбованими лусочками. Щорічно старі корінці у цибулинок відмирають, а на їхньому місці виростають нові, тривалість життя коренів ― не більше 10 місяців. Пониклі або прямі квітки можуть входити до складу зонтичного кистевидного суцвіття у кількості 2-8 штук або бути одиночними. Форма лепестковидного оцвітини ― трубчаста воронка, що переходить у верхній частині в горизонтально розташований відгин. Привенчик може володіти трубчастої, дзвонові або чашоподібною формою, що він сформований виростами часток оцвітини, які найчастіше пофарбовані в інший відтінок. Квітки можуть бути пофарбовані в жовтий або білий колір. Також зустрічаються види і сорти з двоколірним забарвленням квіток. В поперечнику вони можуть досягати 20-100 мм Плід представляє собою трехгнездую коробку, всередині якої знаходяться насіння. Найчастіше кущики у висоту досягають від 0,1 до 0,5 метрів. Нарцисами можна прикрасити свій садову ділянку, а ще при бажанні їх можна вирощувати і в домашніх умовах. Цвітіння спостерігається в квітні–травні.

Підготовка до посадки

Нарциси належать до первоцветам. В саду вони з'являються дуже рано разом з крокусами, гіацинтами і тюльпанами. Сама рослина є досить невибагливим, однак якщо у вас не вистачає часу, щоб забезпечити квітам хороший догляд, то краще не прикрашати ними свій ділянку. Справа в тому, що тільки якщо забезпечити нарцису належний догляд, він зможе вирости таким, яким і має бути.

Вибір ділянки

Особливу увагу варто приділити вибору ділянки, на якому будуть рости нарциси. Він повинен бути обов'язково сонячним, ґрунт потрібний добре пропускає воду і повітря. Найкраще культура росте на нейтральному суглинку, в який під перекопування був внесений перегній або компост, зверніть увагу, що гній використовувати в якості добрива можна. Занадто лужної грунт виправляють внесенням до нього доломітового борошна (на 1 м2 ділянки 200 грам), при цьому в дуже кислу землю вносять деревну золу (на 1 м2 1 ст.).

Поганими попередниками нарцисів вважаються лілії, тюльпани та інші цибулинні, а ще багаторічні айстри, хризантеми і флокси. Зате ділянка, де раніше вирощувалися бобові, півонії, злакові, пасльонові та огірки прекрасно підходить для вирощування такої квіткової культури.

Цибулини

Висадку цибулинок у відкритий ґрунт проводять після того, як встановиться тепла погода. У весняний час більшість спеціалізованих магазинів дуже дешево продають залежаний товар, тому у садівника з'являється можливість придбати цибулинки рідкісних сортів нарцисів за безцінь. Однак при виборі посадкового матеріалу потрібно врахувати, що цибулинки не повинні бути ослабленими або м'якими, так як велика ймовірність того, що вони не зійдуть. Однак якщо вони все ж виростуть, їм доведеться забезпечити дуже хороший догляд. Найкращий час для придбання посадкового матеріалу ― через 3 місяці після цвітіння. Фахівці не радять купувати цибулинки:

  • у весняний час;
  • витягнуті із землі з гіллям, корінням і квітками в період цвітіння або відразу ж після його закінчення;
  • многовершинные, якщо велика луковичка у них одна, а всі інші маленькі;
  • з що з'явилися паростком.

Перш ніж переступити до посадки, треба провести огляд цибулинок, при цьому видаляють уражені хворобою, надмірно м'які, з хворим донцем або травмовані. Той посадковий матеріал, який пройде відбір, потрібно продезінфікувати, для цього його на 30 хвилин занурюють у розчин марганцевого калію (1%) або фунгіцидної препарату (3%).

Посадка нарцисів у відкритий грунт

В який час садити

На час висадки нарцисів у відкритий грунт впливають погодні умови конкретного регіону. Як і інші цибулинні культури, нарциси рекомендується висаджувати в сад осінній час. У середніх широтах найкраще їх висаджувати у вересні, щоб цибулинки добре вкоренилися, їм знадобиться від 20 до 30 днів. Посадку можна також провести і в зимовий час, і на самому початку весни, проте в будь-якому випадку перед висадкою цибулинки слід підготувати. Для цього їх на 60 днів кладуть на полицю холодильника, в іншому випадку вони не зможуть нормально вкоренитися і не сформують квіток.

Цибулини, які були поміщені на зберігання в холодильник, можна посадити у відкритий грунт у другій половині квітня, але тільки в тому випадку, якщо вже зійде сніговий покрив. Висаджені у цей час нарциси чудово вкорінюються при температурі повітря від 5 до 7 градусів.

Весняна посадка

Посадку проводять на початку весни. Але перш ніж приступити до неї, треба підготувати ділянку, для цього його перекопують приблизно на глибину багнета лопати і вносять у ґрунт добрива: гній і нітрофоску (на 1 квадратний метр 60 грам), а ще пісок. Якщо вам не вдалося підготувати ділянку належним чином, то посадку все одно можна проводити, але тільки в тому випадку, якщо склад грунту оптимальний для вирощування даної культури.

Викопайте на підготовленому ділянці посадкові ямки, глибина яких повинна бути дорівнює 3 діаметрам цибулинки. Потім в ямку засипають жменю піску, 2 великі ложки деревної золи і укладають туди цибулину. Засипте ямку до половини землею, змішаною з компостом, і добре полийте, після цього заповніть її грунтом доверху і утрамбуйте його поверхню.

Дистанція між посадочними лунками залежить від того, чи будете ви через 1 рік проводити розміщення нарцисів або вони будуть рости на даній ділянці протягом 5 років. У тому випадку, якщо ви вирішили їх розсадити, тоді дистанція між лунками повинна бути від 7 до 10 сантиметрів. Якщо ж вони будуть рости на одному місці 5 років, у цьому випадку відстань між кущами має бути від 15 до 20 сантиметрів. Коли посадка буде завершена, поверхня ґрунту рекомендується засипати шаром мульчі, в якості якої можна використовувати горіхову шкаралупу, подрібнену солому, тирсу твердих порід дерев або скошену траву. Шар мульчі здатний стримати зростання бур'янів, а ще він не дає випаровуватися вологи з грунту дуже швидко. Також мульча хороша тим, що поверхня ділянки, засипану їй, не потрібно після кожного поливу спушувати.

Осіння посадка

Якщо посадка буде проводитися восени, тоді підготовкою ділянки слід зайнятися в літній час. Для цього проводять перекопування ґрунту на глибину багнета лопати і вносять до нього 2 ст. л. суперфосфату, 4-5 кілограм торфу або компосту, а ще 1 ст. л. «Агріколи для квітучих рослин» з розрахунку на 1 квадратний метр ділянки. Якщо грунт надмірно важкий, то виправити це можна внесенням в грунт по ½ відра перепрілого перегною та піску з розрахунку на 1 квадратний метр. Потім проводять повторну перекопування на глибину від 10 до 15 сантиметрів і залишають ділянку у спокої до самої посадки. Висаджують цибулини і доглядають за ними в осінній час точно так само, як і навесні. Пам'ятайте, що осінь ― це найбільш вдалий час для посадки нарцисів, саме тому досвідчені садівники проводять посадку навесні тільки в крайніх випадках.

Якщо квітка росте на одному і тому ж місці 4 або 5 років, і він сильно розрісся, тоді потрібно витягти його з ґрунту, відокремити від цибулинки діток і розсадити їх. Роблять це після того, як кущ відцвіте. Даний метод розмноження є найбільш простим і надійним.

Догляд за нарцисами

Добриво

На самому початку весни нарциси повинні рушити в ріст. Відразу ж після появи паростків нарциси потрібно підгодувати перший раз мінеральним добривом (на 1 квадратний метр ділянки 30 грам). Другий раз квіти підгодовують під час формування бутонів в останні дні травня, при цьому на 1 квадратний метр ділянки береться 20 грам мінерального добрива. Щоб цвіли кущі максимально пишно і довго, другу підгодівлю через деякий час потрібно буде повторити. Коли цвітіння закінчиться, рослина треба підгодувати сумішшю калійного та фосфорного добрива (1:2), при цьому на 1 квадратний метр ділянки береться від 50 до 60 грам живильної суміші. Після внесення в ґрунт добрива, її слід полити, а потім розпушити поверхню.

Полив

Нарциси належать до вологолюбні рослини, у зв'язку з цим поливати їх потрібно регулярно і рясно (на 1 квадратний метр ділянки береться 20 літрів води). Коли квіти политі, не забудьте розпушити поверхню ґрунту і вирвати всю бур'янисту траву, але лише в тому випадку, якщо ділянка не засипаний шаром мульчі. Таким чином треба доглядати за культурою з моменту появи паростків і до того, як закінчиться цвітіння.

Догляд після цвітіння

Після того як кущики відцвітуть, їх слід поливати і розпушувати грунт біля них з тією ж самою періодичністю ще протягом 15-20 днів. Якщо на ділянці висадити різні сорти нарциса, то вони зможуть радувати вас своїм цвітінням протягом усього літа. І не забувайте, що нарциси будуть максимально красивими тільки в тому випадку, якщо ви їх будете вчасно підгодовувати і добре за ними доглядати. Почали в'янути квітки потрібно обривати, інакше рослина буде витрачати чимало сил на формування і визрівання насіння, що негативно позначиться на рості і розвитку цибулинок.

Пересадка нарцисів

Зрозуміти, що нарциси потребують пересадки, можна по квіткам. Якщо вони стали дрібніти, а також погіршився їх якість, то швидше за все, вони потребують пересадки, під час якої проводять поділ цибулин. Пересадку проводять після того, як кущики відцвітуть. Не забудьте попередньо підготувати нову ділянку, для цього його перекопують і вносять у ґрунт добрива. Викопувати і проводити поділ нарцисів потрібно тільки після того, як їх листя стане жовтою і зів'яне природним чином. Це може статися тільки через пару місяців після закінчення цвітіння тим більше, якщо спостерігаються часті дощі. Протягом періоду вегетації в середньому з однієї цибулини формується 2-4 нових цибулинки. Після того як цибулини будуть витягнуті з ґрунту, у них потрібно обрізати всю зів'ялу листя, а також проводять їх ретельний огляд. Відбраковують хворі і пошкоджені шкідниками цибулинки. З поверхні придатних для посадки цибулин прибирають відмерлі лусочки, після чого їх промивають і дезінфікують протягом 30 хвилин в міцному розчині перманганату калію. Потім проводять їх розподіл. Відірвіть все легко отделяющиеся дітки. Ті цибулинки, які відриваються з трудом, потрібно спробувати акуратно розхитати, якщо ж все одно вони відокремилися із зусиллям, тоді проводять обробку місць розлому деревною золою або вугільним порошком. Ні в якому разі не зрізайте з цибулин живі корінці. Після цього їх розкладають в затіненому місці для просушування, а потім поміщають на зберігання. Для цього їх прибирають в прохолодне місце (не тепліше 17 градусів), при цьому їх треба розкласти таким чином, щоб вони не стикалися один з одним, в цьому випадку їх ранки зможуть зарубцюватися. З висадкою цибулин зволікати не варто, з моменту вилучення їх з грунту до посадки повинно пройти не більше 8 тижнів. Про те, як висадити нарциси у відкритий грунт, докладніше розказано вище.

Розмноження нарцисів

Розмножити таке квітуче рослина можна не тільки цибулинами і їх дітками. Також його можна виростити з насіння. Для посіву використовують свіжозібраний насіннєвий матеріал, який ще не встиг просохнути. Збір насіння проводять у середині літнього періоду або пізно восени. Посіяти їх можна в горщики або плошки, а при бажанні і у відкритий грунт. Висівати насіння потрібно не густо, при цьому глибина сівби повинна бути дорівнює трьом діаметрам насіння. Протягом перших 1-2 років фахівці не радять пікірувати або пересаджувати сходи, так як у них повинна сформуватися міцна хороша цибулина. Коли це станеться, молоденькі квіти пересаджують у відкритий грунт на постійне місце. Перше цвітіння нарцисів, вирощених з насіння, спостерігається лише через 6-7 років, а дрібноквіткових видів ― через 3 або 4 роки. Зверніть увагу, що насіннєве розмноження підходить для вирощування лише дикорослих видів. Якщо ж з насіння виростити гібридну форму, то сіянці не зможуть зберегти сортові ознаки батьківської рослини.

Шкідники і хвороби нарцисів

Краща профілактика появи захворювань і шкідників ― це дотримання всіх агротехнічних правил культури. Проте навіть і в цьому випадку нарциси може вразити хвороба. Найбільш часто вони хворіють грибковими захворюваннями, ознаки яких дуже схожі між собою.

Найбільшу небезпеку для нарцисів являє фузаріоз. На самому початку уражається дінці цибулинки, а потім хвороба починає поступово підніматися вгору по кущу. На поверхні цибулинок утворюється рожево-білий наліт, а самі вони розм'якшуються, у листових пластин кінчики жовтіють, потім буріють і в підсумку засихають.

У деяких випадках культуру вражає сіра гниль (ботритис), яка зовні виглядає як пухнастий наліт сірого забарвлення з чорними крапочками, який утворюється під криюче листям цибулинок. На листі з'являються блідо-коричневі цятки, що збільшуються в розмірах, а бутони і пагони загнивають.

Буває і таке, що квітка уражається пенициллезной гниллю (пенициллезом), в результаті у весняний час з цибулинок не з'являється паростків. Розвиток хвороби відбувається за дуже високої вологості.

В цілях профілактики грибкових хвороб безпосередньо перед висадкою цибулинки на 30 хвилин треба занурити в розчин Максима. На самому початку періоду вегетації паростки обробляють розчином бордоської суміші (1,5%).

Також культуру можуть вразити і вірусні хвороби, наприклад: жовта або біла смугастість, мозаїчний вірус, кільцева плямистість і ін. Ознаки всіх вірусних хвороб дуже схожі між собою: розвиток квіток погіршується, цибулини дрібніють, з'являються плями, розводи і штришками різного забарвлення. Поразка нарцисів вірусною хворобою може статися через шкідників, грунт, пилок, насіннєвий матеріал або садові інструменти. З-за цього боротися з такими небезпечними хворобами дуже складно справа в тому, що на сьогоднішній день вони вважаються невиліковними. Заходи профілактики:

  1. Для висадки у відкритий ґрунт рекомендується використовувати тільки абсолютно здорові і великі цибулинки, які перед цим обов'язково дезінфікують. Маленькі цибулинки хворіють набагато швидше.
  2. Треба своєчасно починати боротьбу з шкідниками, які є головними переносниками вірусів, а саме: з жуками, кліщами, цикадками, білокрилками і нематодами.
  3. Вчасно викопуйте і спалюйте хворі кущі, що запобігатиме поширенню захворювання.

Найбільш часто на квітці поселяються капустянки, кореневі кліщі, нематоди, слимаки та нарцисові мухи. В цілях профілактики появи нарциссовой мухи і нематоди безпосередньо перед висадкою цибулини протягом кількох годин прогрівають у гарячій воді (43,5 градуси). Якщо на кущі оселилася нарцисова муха, то його обробляють розчином фуфанона (2%), з нематодою борються за допомогою таких препаратів, як карбатион і немафос. Під час формування бутонів кущики обробляють розчином Фитоверма (на 10 літрів води 20 міліграм), при цьому 1 літр суміші використовується для обприскування 10 квадратних метрів посадок.

Нарциси після цвітіння

Особливості зимівлі

Нарцис відрізняється досить високою стійкістю до морозів. Однак якщо зима буде малосніжною і дуже морозною, тоді цибулинки, що зимують у ґрунті, можуть підмерзнути. Більше всього таким цибулин можуть нашкодити відлиги, так як під час потепління вони прокидаються і починають рости, а повернулися морози гублять квіти. Якщо нарциси взимку будуть знаходитися в грунті тоді, коли листя повністю зів'яне і відімре, поверхня ділянки треба обережно розпушити. Потім її треба засипати шаром мульчі (облетіла листям, торфом, деревною золою або соломою), товщина якого повинна бути 10-15 сантиметрів. Замість цього його можна накрити спеціальним укривним матеріалом, наприклад: спанбондом або агроспаном. Засипати ділянку мульчею потрібно тільки після того, як грунт в осінній час трохи підмерзне. А зняти мульчуючий шар потрібно лише після того, як весняні поворотні заморозки залишаться позаду.

В який час викопувати цибулини

Якщо взимку цибулини будуть зберігатися в прохолодному приміщенні, тоді їх слід витягти з ґрунту відразу після того, як в червні або липні стануть жовтими все листя, а їх кінчики підсохнуть, при цьому компактний кущ повинен почати розвалюватися. З моменту закінчення цвітіння до того часу, коли можна буде викопати цибулини, іноді проходить близько 8 тижнів (все залежить від температури і вологості повітря).

З викопуванням цибулин затягувати так само не рекомендується, тому що засохлі листя можуть відпасти, і ви не знайдете те місце, де був кущ. Для вилучення нарцисів із землі використовують невелику садову вилку. У викопаних цибулин потрібно зрізати листя, а потім їх укладають на просушку в затінене місце. Після того як вони просохнуть, і з них облетять залишки грунту, обережно відокремте дочірні цибулинки від материнської, при цьому постарайтеся не травмувати корінці. Огляньте цибулини і приберіть всі деформовані, уражені хворобою і м'які, їх рекомендується знищити. Відібраний посадковий матеріал миють під струменем води, а потім його дезінфікують, для цього поміщають на 10-15 хв. у розчин перманганату калію темно-рожевого забарвлення. Потім його забирають в сухе, затишне і тепле (від 22 до 25 градусів) місце на просушку. Якщо ви його забрали в приміщення, то воно повинно володіти хорошою вентиляцією.

Особливості зберігання

Цибулинки не можна зберігати в поліетиленовому пакеті, так як він не дає їм нормально «дихати», в результаті чого їх серединки починають гнити. На зберігання їх прибирають в добре провітрюване і прохолодне місце. Слід враховувати, що в процесі зберігання посадковий матеріал виділяє газ, і якщо його накопичиться дуже багато, тоді цибулинки можуть задихнутися.

Вони будуть прекрасно зберігатися в затіненому добре провітрюваному приміщенні, при цьому вологість повітря повинна бути приблизно 70 відсотків, а температура ― від 10 до 12 градусів. Укладіть цибулини тоненьким шаром у піддон або решітчастий ящик з дерева. Протягом зими проводите регулярний огляд садивного матеріалу (не рідше 1 разу на 7 днів). Якщо вами будуть помічені м'які або уражені хворобою цибулини, тоді їх збирають і знищують. Якщо на поверхні шкірочки цибулинок утворилися плями жовтого або білого кольору, це означає, що на них з'явилася гниль, а ознакою грибкового захворювання є їх потемніння. У уражених бактеріальною гниллю цибулинок з'являється неприємний запах.

Види і сорти нарцисів з фото і назвами

Численні сорти нарцисів реєструє Королівське садівниче товариство. Їм все садові форми нарцисів були об'єднані під загальною назвою Narcissus hybridus в 13 груп, при цьому 12 з них систематизує садові нарциси, а одна ― природні форми та види такої квітки. Нижче буде представлено короткий опис садових нарцисів.

Трубчасті нарциси (Trumpet)

У даної групи на квітконосі є 1 великий квітка, довжина трубки і часткою оцвітини однакова, в деяких випадках трубка трохи довше. Забарвлення квіток буває двоколірний, але найчастіше він білий або жовтий. Такі сорти розмножуються дуже добре, їх цибулинки в діаметрі досягають 50 мм і більше.

Сорт Gin and Lime ― оцвітина і коронка лимонного відтінку. Коронка поступово змінює своє забарвлення на білий з вічком зеленого кольору.

Крупнокорончатые (Large-cupped)

Цей нарцис одиночний. Коронка у квіток може бути гофрованої або гладкою, її довжина становить трохи більше 1/3 частини від довжини пелюсток. Забарвлення може бути самим різним, в деяких випадках коронку прикрашає обідок насиченого відтінку. Тривалість і терміни цвітіння, а також довжина квітконосу у різних сортів розрізняються. У порівнянні з трубчастими нарцисами у крупнокорончатых цибулинки меншого розміру.

Сорт Jeanine ― забарвлення оцвітини снежнобелый, а коронки ― насичено-рожевий.

Мелкокорончатые (Small-cupped)

Даний нарцис так само одиночний. Довжина коронки не перевищує 1/3 частині довжини пелюсток. Квітки середньої величини з ніжним ароматом, як правило, пофарбовані у біло-кремовий колір. Цвітуть такі сорти пишно.

Дуже красивим сортом є Sabine Hay ― не дуже велика квітка прикрашає оцвітина помаранчевого кольору і насичено-червона коронка. Відрізняється пізнім цвітінням.

Махрові (Double)

Дана група відрізняється високою декоративністю. На квітконосі у цих сортів може бути як одну квітку, так і декілька. Махрової може бути тільки коронка або весь квітка. Форма, забарвлення і величина квіток можуть бути різними, так як в дану групу відбиралися ті сорти, які відповідали єдиним принципом ― махровості.

Сорт Tahiti ― даний сорт довгий час був у приватній колекції, а світ про нього дізнався порівняно недавно. Величина квітки близько 80-100 мм. Насичено-жовті частки оцвітини в серединці з'єднуються з гребінцями оранжево-червоної коронки. Даний сорт відрізняється тим, що він поступово вигорає на сонці.

Триандрус (Triandrus)

У цю групу входять низькорослі сорти, висота кущів у яких близько 0,25 метрів. На одному квітконосі формується 2-3 квітки з маленькою коронкою і трохи відігнутими пелюстками.

Сорт Ice Wings ― ефектний квітка володіє дуже великою коронкою і пелюстками снежнобелого забарвлення. Цвітіння тривале.

Цикламеновидные (Cyclamineus)

В групу зібрані сорти, отримані в результаті схрещування нарциса цикламеновидного з культурними і видовими формами. Найчастіше квітки поодинокі, зовні схожі з цикламен ― пелюстки відігнуті назад. Тоненька довга коронка в деяких випадках навіть довше пелюсток. Цвіте дуже рано.

Сорт Сotinga ― забарвлення пелюсток сніжно-білий, а коронки ―абрикосово-рожевий. Цвітіння ранньо-середній.

Жонкиллиевые (Jonquilla)

В групу зібрані сорти, створені селекціонерами з використанням видового нарциса Жонкилля. Цвітіння пізніше. Забарвлення листових пластин темно-зелений, а на одному квітконосі формується кілька квіток. Довжина коронки чашоподібною форми не перевищує 2/3 довжини оцвітини. На одному і тому ж місці без пересадки квітку можна вирощувати від 5 до 7 років.

Сорт Suzy ― відрізняється середнім цвітінням. Оцвітина забарвлений в золотисто-жовтий колір, а коронка ― в оранжево-червоний.

Багатоквіткові, або тацетовидные (Tazetta, Bunch-flowered)

Сорти цієї групи є морозостійкими. На квітконіжці формується гроновидне суцвіття, до складу якого входить 2-20 запашних квіток. Форма часток оцвітини округла, коронка не дуже велика. Забарвлення листя темно-зелений.

Сорт Hugh Town ― у жовтого квітки є ефектна помаранчева коронка витонченої форми.

Поетичні (Poeticus)

На квітконосі формується лише один білий квітка, коронка у нього невелика (приблизно 1/3 довжини оцвітини) і яскрава. Оцвітина пофарбовані в молочно-білий відтінок. Цибулини дуже маленькі. Величина, термін цвітіння і форма повністю залежать від сорту.

Сорт Actaea ― квітка досконалої форми має коронку жовтого кольору з зеленим вічком і червоним обідком.

Бульбокодиум гібриди (Bulbocodium Hybrids)

В дану групу входять нарциси з маленькими дзвоновими квітками. На сьогоднішній день австралійські селекціонери зайняті виведенням нових сортів. Трапляються сорти з білими квітками.

Разрезнокорончатые (Split-Corona)

Бахромчата коронка у квіток немов надорвана, пелюстки у них так само бахромчаті. Цю групу поділяють на 2 підгрупи:

  1. Спліт-корона. Сегменти коронки, а також частки оцвітини розташовані один навпроти одного.
  2. Папиллон. Квітка своєю будовою схожий з метеликом.

Сорт Palmares ― рожево-білі квітки мають розрізаною трохи стислій коронкою. Цвітіння середня, воліє яскраве освітлення.

Інші (Others)

До складу цієї групи входять ті сорти, які за ознаками можна віднести до якоїсь із груп.

Видові (All species)

У складі цієї групи присутні лише видові нарциси, а ще їх гібриди.

Сорт «Odorus Plenus» ― ефектні махрові квітки мають приємний аромат, він відрізняється середньо-пізнім цвітінням.

З усіх сортів виділяється рожевий нарцис. Така рослина з коронкою рожевого кольору з'явилося в Англії в 1921 р завдяки старанням Р. Про. Бекхаус. Його використовували для виведення безлічі сортів, що належать до різних класів, наприклад: трубчасті, жонкиллиевые, махрові, цикламеновидные і т. д. Однак їх все одно називають рожевими.

Сорт Foundling ― нарцис цикламеновидный з пелюстками снежнобелого забарвлення, а ще з коронкою насичено-рожевого кольору. Цей сорт удостоєний великої кількості міжнародних нагород.

Лікувальні властивості

Цибулини нарциса у східній медицині використовували при маститі. Для цього очищену цибулину подрібнювали, а отриману масу з'єднували з густою кашею з рису або житнім борошном. Отриманою сумішшю мазали хвору груди. Після повного висихання засіб видаляли теплою водою. Мазали груди засобом двічі або тричі на добу, і це досить добре допомагало, але тільки якщо у жінки не виникало алергії на речовини, що входять до складу цибулин. Зрозуміти, чи підходить такий засіб конкретної хворої, можна було дослідним шляхом. Якщо після його використання спостерігалася кропив'янка або почервоніння шкіри, а ще свербіж, тоді вважалося, що це засіб не підходить для лікування.