Схизантус

Вишукане декоративна рослина схизантус (Schizanthus), ще іменоване шинзантус, є представником сімейства Пасльонові. Родом вона з південної частини Африки і Південної Америки. Така рослина відрізняється високою декоративністю, його навіть іноді порівнюють з вишуканою орхідеєю, яка дуже улюблена квітникарями. Так як дані культури зовні дуже схожі, схизантус ще іноді називають «орхідеєю бідняка». Але порівняно з орхідеєю такий квітка менш примхливий і вимогливий до відходу, і його може спробувати виростити навіть початківець садівник. Однак щоб культивування схизантуса було успішним, все одно потрібно знати і обов'язково враховувати кілька його особливостей.

Особливості схизантуса

Схизантус є пишно квітучих багаторічним рослиною, а точніше двулетником. Але в середніх широтах його культивують як однорічної рослини. На поверхні пагонів і листя є опушення, що складається з волосків. Цвітуть кущики дуже довго, а точніше, з травня і до перших сильних заморозків. Під час цвітіння кущ виглядає дуже ефектно, а все завдяки шикарним квіткам, які можуть володіти різним самим екзотичним забарвленням. Квітки бувають забарвлені в червоний, пурпурний, білий, рожевий і жовтий колір. Крім цього пелюстки часто прикрашають малюнки, штрихи і плями. Форма квіток схожа з метеликом, з-за чого схизантус ще в народі називають «квіткою-метеликом». Недосвідчені квітникарі часто плутають схизантус з орхідеєю Немезіс, проте це абсолютно різні рослини, що відносяться до різних сімейств, а схожі у них лише квітки.

Існує безліч сортів, з яких кожен садівник зможе вибрати той, який йому неодмінно доведеться за смаком. Всі сорти відрізняються не тільки забарвленням квіток, але і висотою куща. Так, рослина заввишки може сягати від 30 до 100 сантиметрів. Його квіти приваблюють до себе метеликів і бджіл. Це рослина зможе прикрасити собою будь садову ділянку, а ще воно дуже популярне в ландшафтному дизайні.

Вирощування з насіння

Посів на розсаду

Виростити схизантус з насіння можна через розсаду і безрозсадним способом, при цьому зробити це досить просто, треба лише дотримуватися певних правил. Посів насіння на розсаду проводять у весняний або осінній час. Якщо ви вирішили це зробити навесні, тоді до висіву слід приступити в кінці березня або в перші дні квітня. Виросли з насіння, кущики в цьому випадку почнуть цвісти приблизно в липні. При осінньому посіві, який проводиться у вересні, цвітіння схизантуса почнеться вже в останні травневі дні.

Скриньки, призначені для розсади, треба заповнити легким, добре дренованим субстратом, насиченою поживними речовинами. Під час посіву насіння в ґрунт треба заглиблювати на 0,3 сантиметра. Посіви переносять в прохолодне місце (близько 18 градусів), а зверху їх рекомендується вкрити плівкою чорного кольору. Як правило, сіянці з'являються в нічний час приблизно через 20 днів. Як тільки на вулиці встановиться тепла погода, рекомендовано перенести на добре освітлений балкон, також їх можна поставити і на сонячне підвіконня, краще всього, якщо він буде розташований в південній частині кімнати. Головне, врахуйте, що рослинки в цей час мають потребу у великій кількості світла. Пікірувати рослинки за окремим стаканчики можна лише тоді, коли у них сформується не менше трьох справжніх листових пластин. Пересадку розсади у відкритий ґрунт проводять після того, як поворотні весняні заморозки залишаться позаду. Дистанція між кущиками повинна бути не менше 25 сантиметрів.

Осінній посів схизантуса хороший тим, що виросли кущики почнуть цвісти дуже рано, приблизно в кінці травня. У зимовий час сіянці тримають у прохолодному, але добре освітленому місці. Якщо це потрібно, їм забезпечують доосвітлення за допомогою штучного освітлення. У тому випадку, якщо деякі сіянці виглядають ослабленими і млявими, то викидати їх ні в якому разі не потрібно. Після того, як прийде час, пересадите їх у відкритий грунт. Садівниками було помічено, що саме з таких слабеньких сіянців виростають найбільш ефектні і пишно квітучі кущі.

Посів у відкритий грунт

При бажанні насіння схизантуса можна посіяти відразу у відкритий ґрунт, але в цьому випадку треба бути готовим до того, що виросли кущі почнуть цвісти лише в липні. Приступити до посіву можна тільки тоді, коли встановиться тепла погода, а ночами не буде загрози заморозків. Для того щоб схизантусы цвіли рясно і безперервно, їх насіння рекомендується висівати не всі відразу, а зробити це в кілька прийомів з перервою в кілька днів. У тому випадку, якщо з'являться густі сходи, їх потрібно прорідити так, щоб між кущиками була відстань близько 25 сантиметрів. Зайві сіянці можна акуратно викопати і посадити в інше місце. Зацвітуть виросли і зміцніли кущики ближче до другої половини липня, зате вони будуть радувати вас своїми квітами дуже довго, як правило, до перших осінніх заморозків.

Деякі квітникарі намагаються виростити схизантус таким чином, щоб він зацвів до восьмого березня. Але відразу слід врахувати, що це зробити досить складно, тому що кущики, як правило, починають цвісти не раніше травня. Висів насіння в цьому випадку проводять на початку осені в опалювальну теплицю.

Найбільшою популярністю у садівників користується спосіб вирощування схизантуса через розсаду. Однак ті з них, хто проводить висів насіння безпосередньо у відкритий ґрунт, запевняють, що і в цьому випадку кущики будуть дуже ефектно і рясно цвісти, але тільки з середини літа, проте до самих морозів (частіше всього до жовтня).

Садіння у відкритий грунт

В який час садити

Висадку підросла розсади схизантуса у відкритий ґрунт слід проводити тільки після встановлення теплої погоди, при цьому обов'язково повинна минути загроза нічних заморозків. Найчастіше цей час припадає на останні дні квітня або травня.

Щоб рослинки добре росли і розвивалися, потрібно з усією відповідальністю підійти до вибору ділянки. Він повинен мати надійний захист від протягів і сильних поривів вітру, а ще від тривалих дощів. А також слід врахувати те, що така культура є светолюбивой і їй для нормального розвитку необхідна велика кількість сонячного світла, але в той же час треба пам'ятати про те, що вона вкрай негативно реагує на занадто високу температуру повітря. У зв'язку з цим у регіонах з надмірно жарким кліматом для посадки схизантуса рекомендується вибирати затінені ділянки.

Так як ця квітка відрізняється досить високою вимогливістю до умов вирощування, частина садівників рекомендує садити його не у відкритий ґрунт, а в кашпо або в горщики. У цьому випадку з настанням жарких днів або тривалих дощів його можна буде легко перенести у інше місце, яке буде захищене від опадів або від палючих променів сонця.

Також зверніть увагу і на грунт на ділянці, вона повинна бути злегка кислому, родючої і добре пропускати воду і повітря. У зв'язку з цим під час перекопування ділянки в грунт рекомендується внести торф і пісок.

Догляд за схизантусом

Для того щоб кущики схизантуса були міцними, і цвіли рясно і довго, їм треба забезпечити не тільки гарний, але і правильний догляд.

Полив

Така культура відноситься до вологолюбні рослини. У зв'язку з цим полив треба проводити систематично, при цьому неважливо просох верхній шар ґрунту або ні. Ллють воду акуратно під корінь таким чином, щоб на поверхню листя краплі води не потрапляли. Поливати рослину слід м'якою і теплою водою. Тому вода з під крана повинна для початку добре відстоятися протягом декількох днів. Проте краще всього квітка висловлюється на полив дощовою водою, яка була нагріта променями сонця.

Добриво

Підкормкам так само слід приділити особливу увагу. До того, як кущ зацвіте, в грунт вносять добриво, в склад якого входить азот, це сприяє швидкому нарощуванню зеленим маси. А коли рослина буде цвісти, то для підживлення треба використовувати добриво для квітучих рослин.

Особливості догляду

Для того щоб вирощування схизантуса було успішним, йому слід забезпечити:

  • достатня кількість сонячного світла;
  • систематичні поливи підходящої водою;
  • своєчасні підживлення.

Використання в ландшафтному дизайні

Серед ландшафтних дизайнерів схизантус користується великою популярністю, завдяки яскравому зовнішньому вигляду і тривалому цвітінню. Його використовують як для групових, так і для одиночних посадок. Ще квітка можна посадити на передньому плані клумб або квітників. А також їм можна прикрасити рокарій або альпійську гірку. Його можна поєднувати з іншими квітучими культурами, наприклад, з петуніями, ромашками, наперстянками, лобелиями, пеларгоніями або флоксами.

Це рослина також можна вирощувати як у простих, так і в підвісних кашпо, а ще в балконних ящиках або контейнерах. Найбільш часто для цього використовують низькорослі сорти. Їх можна поставити не тільки в саду, але і на терасі або на веранді.

Види і сорти схизантуса з фото і назвами

Рід схизантус об'єднує 12 різних видів. Нижче будуть описані ті з них, які користуються найбільшою популярністю у садівників.

Схизантус Грехема (S. Grahamii)

Висота даного однорічної рослини приблизно 0,6 м. Квітки мають рожево-пурпурним забарвленням. Пелюстки прикрашає безліч пурпурових штришків і жовтих цяток. Селекціонерами були виведені сорти цієї рослини з квітками снежнобелого, рожевого і лілового окрасу. Стебло у нього сильноветвящийся, а його батьківщиною є гірські області Чилі.

Схизантус Пірчаста (S. Pinnatus)

Цей вид є однолетником. Кущ заввишки сягає не більше півметра. Гроновидні суцвіття, які формою нагадують суцвіття орхідеї, складаються з маленьких квіток, пофарбованих у фіолетовий колір. На сьогоднішній день існують сорти з суцвіттями насичено-рожевого і білого забарвлення. В серединці квітки, а ще біля основи нижньої пелюстки є безліч штришків і плям.

Схизантус Візетонський (S. Wisetonensis)

Даний гібрид створений з використанням схизантуса Перистого і Грехема. Кущик заввишки сягає не більше 0,6 метрів. Неправильної форми квітки в діаметрі досягають приблизно 20 мм. вони Пофарбовані в різні відтінки рожевого кольору, а ще зустрічаються рослини з білими суцвіттями. Такий садовий вид користується найбільшою популярністю у садівників, так як рослина дуже ефектне і витончене.

Серед садівників так само популярні різноманітні сорти такої культури. Нижче будуть описані кращі з них:

  1. Крила ангела (Angel Wings). Цей сорт відноситься до виду схизантус Візетонський. У висоту однорічна рослина може досягати приблизно 0,4 метрів. У верхній частині стебел утворюються суцвіття, що складаються з маленьких квіточок, в діаметрі досягають до 20 мм. Якщо добре доглядати за рослиною, то цвітіння буде настільки пишним, що навіть стебло неможливо розгледіти з-за безлічі красивих квіток, які можуть бути пофарбовані в рожевий, фіолетовий, білий або кармін колір. Зацвітає кущ в травні, а закінчується цвітіння лише у вересні. Цей сорт підходить для вирощування у відкритому грунті, а ще для вирощування в контейнерах і вазонах. Також його можна вирощувати і в домашніх умовах.
  2. Монарх. В дану сортосуміш включені однорічні схизантусы. Прямостоячі пагони у висоту досягає близько 0,4 метрів. На їхніх верхівках під час цвітіння спостерігається формування суцвіть, до складу яких входять неправильної форми квітки, що мають діаметр близько 20 мм. Пофарбовані вони можуть бути в кармін, кремовий, червоний або рожевий колір. Цвіте сорт пишно і тривало. Починається цвітіння в травні, а закінчується з першими осінніми заморозками. Культивувати таку рослину можна в саду у відкритому ґрунті або в контейнерах.
  3. Пиколло. Даний однорічний сорт відноситься до виду схизантус пірчаста. Кущ заввишки не перевищує 0,45 метрів. Гроновидні верхівкові суцвіття складаються з безлічі маленьких квіточок, які мають рожевим, кремовим або малиновим забарвленням. Таку рослину можна вирощувати не лише у відкритому грунті, але й в вазонах. Зацвітає кущик в травні, а відцвітає лише у вересні.
  4. Фіджі. Цей екзотичний сорт є дуже ефектним. Пагони формують кущ пірамідальної форми. Цвіте сорт стабільно, при цьому численні квітки щільно закривають собою пагони. Вони мають трубчастої форми, а в діаметрі досягають не більше 20 мм. Пофарбовані вони можуть бути в рожевий, білий або бузковий колір. На поверхні пелюсток розташовується велика кількість плям і смужок. Квітки зібрані в метелковидные суцвіття. Сорт можна культивувати в альпінарії, відкритому грунті або в контейнері.
  5. Гібридна суміш F1. Гібриди належать до виду схизантус візетонський. Висота такого однорічної рослини може досягати 0,55 м. Пишне цвітіння триває з перших днів липня до вересня. Метелковидные суцвіття складаються з маленьких квіток, що досягають в поперечнику до 20 мм, які володіють рожевим, кремовим або малиновим забарвленням, при цьому на пелюстках є малюнок. Така гібридна суміш добре росте на сонячних ділянках у відкритому грунті, а ще її вирощують в рабатках.