Люпин

Рослина люпин (Lupinus) є представником сімейства Бобові. Цей рід представлений багаторічними і однорічними трав'янистими рослинами, напівчагарниками, чагарниками і полукустарничками. З латині слово «Lupus» перекладається як «вовк», при цьому у народі цю рослину ще називають «вовчі боби». В природних умовах воно зустрічається у 2 регіонах: у Західному півкулі, на території від Тихого до Атлантичного океану і від Аляски до Патагонії виростає приблизно 200 видів, а в середземноморсько-африканському ― росте 11 однорічників і 1 багаторічник. В культурі американських видів вирощують тільки люпин мінливий, який почали розводити вже інки, а ще люпин багатолистний. Культура відрізняється високою стійкістю до посухи, у зв'язку з цим частину її видів можна зустріти в пустелях Каліфорнії, Перу, Арізони, Техасу і Чилі, а ще і в Сахарі. Англійський селекціонер Д. Рассел у 1911 р створив нові види люпину, відрізняються високою декоративністю, вони були названі «гібриди Рассела», з цих пір вони користується дуже великою популярністю у садівників, які ними прикрашають як квітники, так і садові ділянки.

Короткий опис вирощування

  1. Посадка. Посів насіння на розсаду проводять в перші дні березня, у відкритий ґрунт її пересаджують на стадії формування другою або третьою цієї листової пластини. У відкритий грунт висів насіння проводять в квітні або пізно восени під зиму.
  2. Цвітіння. Зацвітає люпин в останні дні травня або перші ― червня, тривалість цвітіння ― близько 20 днів.
  3. Освітленість. Потребує яскравому сонячному світлі.
  4. Грунт. Він може бути будь-яким. Проте краще всього культура росте на суглинному ґрунті з реакцією від слабокислою до слаболужної.
  5. Полив. У весняний час поливають рясно, а потім помірно.
  6. Добриво. Підживлення починають проводити з другого року зростання з весни. Для цього 1 раз протягом сезону в грунт вносять комплексне мінеральне добриво, в складі якого немає азоту.
  7. Розмноження. Насінням.
  8. Шкідливі комахи. Попелиця, личинки паросткової мухи і бульбочкові довгоносики.
  9. Захворювання. Коренева та сіра гнилі, фузаріозне в'янення, фомопсис, іржа, плямистості і вірусна мозаїка.

Особливості люпину

Люпин має стрижневий системою коріння, яка в деяких випадках може йти вглиб на 200 див. На поверхні коренів є маленькі здуття, які поглинають з повітря азот, при цьому насичуючи ним грунт під кущем. Стебла можуть бути трав'янистими або дерев'янистими, а гілки ― відстовбурченими, сланкими або прямостоячими. Довгочерешкові очереднорасположенные листові пластина мають пальчасто-складну форму, вони з'єднуються з втечею листової подушкою з довгим прилистником. Верхівкове гроновидне суцвіття складається з безлічі квіток, які розміщуються полумутовчато, кільчастий або чергово. У частини видів довжина суцвіть може досягати до 100 сантиметрів, квітки можуть мати різний окрас, наприклад: білий, рожевий, ліловий, жовтий, червоний, кремовий або всі відтінки фіолетового. У різних видів люпину насіння можуть відрізнятися величиною, формою або кольором. Приміром, боби американських видів дрібніше, ніж среднеземноморских. Після того як боби висохнуть, вони тріскаються, і навколо них розлітаються насіння, що представляють собою дуже маленькі зерна. Культуру використовують не тільки для прикраси квітників, але і як сидерат. Справа в тому що листя і пагони люпину, перегнилі в ґрунті, стають відмінним добривом. А ще широко культивують кормовий люпин.

Вирощування з насіння люпину

Посів

Вирощують люпин з насіння через розсаду. Для цього їх висівають у перші дні березня в ящик, наповнений пухким субстратом, до складу якого входить дернова земля, торф і пісок (2:2:1). Перш ніж приступитися до посіву, насіннєвий матеріал з'єднують з подрібненими в порошок бульбами коріння старих люпинів, це сприяє прискоренню зростання азотпоглащающих бактерій. Сіянці повинні здатися через 7-15 днів. Для того, щоб сходи були дружніми, посіви зверху рекомендується накрити вологою марлею і поставити в тепле місце.

Догляд за сіянцями

Якщо ви вирішили вирощувати люпин з насіння, то потрібно врахувати, що виросли сіянці можуть не зберегти сортові ознаки батьківської рослини. Як правило, культуру вирощують з насіння селекціонери. Рожевий і фіолетовий забарвлення є домінуючими, у зв'язку з цим вони здатні зберегтися в наступному поколінні. При цьому велика вірогідність того, що білий окрас при вирощуванні рослини з насіння втратиться.

Висаджування сіянців у відкритий грунт проводять після формування у них двох або трьох справжніх листових пластин. Тягнути з висадкою не рекомендується, тому що стрижнева коренева система розвивається дуже швидко, і при пересадці її можна травмувати.

Посадка люпину у відкритий грунт

В який час садити

Вирощувати люпин з насіння можна не тільки через розсаду. При бажанні насіння можна посіяти безпосередньо у відкритий грунт, роблять це в квітні після сходу снігового покриву, але ділянка під посадку слід підготувати ще в осінній час. Найбільш часто садівники вдаються до подзимнему посіву насіння цієї рослини, який проводять в останні дні жовтня. Посів люпину під зиму володіє безліччю переваг, і у нього практично немає протипоказань. До настання зими сіянці не встигають з'явитися, при цьому насіння зможуть пройти природну стратифікацію, і навесні з'являться дружні сходи.

Насіннєвий матеріал, заглиблюють в грунт на 20 мм, після чого поверхня ділянки засипають шаром мульчі (торфом). У весняний час з'являться дружні сходи, при цьому перше цвітіння почнеться приблизно в серпні.

Правила посадки

Найкраще культура росте на супіщаних або суглинному ґрунті слабощелочной або слабокислою реакції. Ділянку слід вибирати відкритий і добре освітлений. Під час підготовки ділянки до весняного посіву восени кислий грунт треба вапнувати, для цього в нього вносять вапняну або доломітове борошно (на 1 квадратний метр ділянки 5 кілограм).

Повторно вносити в грунт борошно потрібно буде через 3 або 4 роки. Надмірно лужний ґрунт виправляють торфом, для цього під час перекопування його вносять у землю з розрахунку 5 кг на 1 квадратний метр. У весняний час підрослу і зміцнілу розсаду висаджують на ділянку, який ви підготували восени, при цьому дистанція між кущами має бути від 0,3 до 0,5 м.

Догляд за люпином

Виростити люпин на своїй ділянці дуже просто. У тому випадку, якщо ви культивуєте багаторічний люпин, тоді протягом першого сезону треба буде систематично розпушувати поверхню грунту на ділянці, при цьому вириваючи всю бур'янисту траву. Дорослим кущах знадобиться регулярне підгортання, тому що їх коренева шийка поступово оголюється, при цьому спостерігається відокремлення бічних розеток. Коли кущиків виповниться 5 або 6 років, їх треба викопати і прибрати з ділянки справа в тому, що з часом середня частина рослини відмирає, що вкрай негативно відбивається на декоративності рослини. Сильнорослою сортам знадобиться опора, так як їх стебла можуть бути травмовані сильними поривами вітру. У тому випадку, якщо вам потрібно, щоб цвіли кущики до самих морозів, слід проводити своєчасну обрізку почали в'янути суцвіть, не допускайте того, щоб вони засихали прямо на кущі. Якщо видаляти такі суцвіття своєчасно, тоді багаторічники можуть зацвісти повторно. Рясно поливати люпин потрібно лише у весняний час, а потім полив повинен бути помірним.

Підгодівля

У перший рік росту кущики не потребують підгодівлі. Добриво починають вносити в грунт тільки з другого року і роблять це навесні. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво, до складу якого не входить азот. На 1 квадратний метр ділянки вносять 5 г хлористого кальцію і 20 грам суперфосфату. Підгодовувати кущики потрібно щорічно у весняний час.

Захворювання і шкідники

Під час формування бутонів на кущиках може оселитися попелиця. У більш пізній час люпина може нашкодити клубеньковый довгоносик або личинки паросткової мухи. Для того щоб від них позбутися, доведеться провести обробку кущів розчином інсектицидного препарату.

Найбільшу небезпеку з усіх хвороб для культури становлять: фузаріозне в'янення, мозаїка, іржа, гнилі (коренева і сіра), плямистості і фомопсис.

В цілях профілактики треба обов'язково дотримувати правил агротехніки культури. Особливу увагу приділіть правилам сівозміни, на тій ділянці, де ріс люпин, його можна буде знову вирощувати лише через 3 роки. Краще всього він буде рости там, де до цього вирощували злакові.

Догляд після цвітіння

В який час збирати насіння

Після повного дозрівання боб люпину тріскається, і з нього в різні сторони вилітають насіння. Для того щоб встигнути зібрати їх до того, як вони висипалися, рекомендується зрізати плоди після того, як тільки вони стануть жовтими і почнуть сохнути. Зрізання доведеться проводити кілька разів, поки ви не наберете потрібну кількість бобів.

Як доглядати по закінченню цвітіння

Після того як цвітіння закінчиться, в перші дні жовтня проводять обрізання листя і квітконосів, а також при необхідності збирають насіння. Багаторічників знадобиться підгортання, яке допоможе прикрити землею кореневу шийку, якщо вона оголилася. Потім поверхню ділянки засипають товстим шаром тирси, щоб квіти взимку не вимерзли.

Види і сорти люпинів з фото і назвами

Нижче будуть описані ті види люпину, які найбільш широко відомі.

Люпин вузьколистий, або синій

Висота такого трав'янистої рослини варіюється від 0,8 до 1,5 метрів. На поверхні його прямостоячих пагонів є рідкісне опушення. На виворітній поверхні пальчасто-роздільні листових пластин теж є опушення. Не мають аромату квітки можуть бути пофарбовані в рожевий, білий або фіолетовий колір (чомусь його порахували синім, з-за чого вигляд і отримав назву «синій люпин»).

Люпин багатолистний

В природі такий вид зустрічається в північно-західній частині Північної Америки. Він відрізняється високою морозостійкістю, у зв'язку з цим він добре росте в середніх широтах. Висота кущика варіюється від 0,8 до 1,2 метрів. Прямі пагони практично голі. На виворітній поверхні длінночерешкових пальчатых листових пластин є опушення. Довжина суцвіття від 0,3 до 0,35 м, до їх складу входить велика кількість квіточок синього кольору. Зацвітає в червні, тривалість цвітіння близько 20 днів. Якщо вчасно обривати почали в'янути суцвіття, тоді в останні літні тижні кущики зацвітуть повторно.

Люпин жовтий

На поверхні малооблиственного стебла у такого однорічної рослини є опушення. На довгих черешках розташовуються опушені листові пластини, до складу яких входить від 5 до 9 лопатей. Кільчасте гроновидне суцвіття складається з жовтих квіточок, запах яких дуже схожий на резеду.

Люпин білий

Висота куща близько півтора метрів. Прямостояче стебло у верхній частині розгалужується. Пальчасті листові пластини на нижній поверхні мають густе опушення, яке розташовується таким чином, що ворсинки формують навколо листа обідок сріблястого забарвлення. Лицьова поверхня пластини гладка. Не мають аромату квітки в суцвітті розташовані спірально, вони пофарбовані в рожевий, білий або голубуватий колір.

Крім даних видів ще іноді культивують люпин мінливий, багаторічний, дрібнолистий, карликовий, нутканський, деревоподібний та ін.

Найбільшою популярністю у садівників користуються гібриди люпину шлунка багатолисті, наприклад:

  1. Принцеса Юліана. Висота куща близько 1,1 м. Довжина гроновидних суцвіття до 0,4 м, вони складаються з рожево-білих квіток. Цвітіння починається в червні і триває приблизно 40 діб.
  2. Вайт. Кущик заввишки сягає близько 0,9 м. Помаранчеві квітки зібрані в суцвіття, довжина яких приблизно 0,4 м. Початок цвітіння припадає на другу половину червня, а воно триває від 30 до 35 діб.

Однак найбільш декоративними і популярними є сорти люпину, які селекціонер вивів Рассел:

  1. «Бург Фройлин». Квітки забарвлені в чисто білий колір.
  2. «Майн Шлосс». Забарвлення суцвіть цегляно-червоний.
  3. Серія низькорослих яскравих гібридів «Мінарет» або «Сплендід». Це сортогруппа сортів і гібридів однотонного забарвлення з вітрилом білого або контрастного відтінку.