Ратибида

Рослина ратибида (Ratibida) ще іменоване лепахис, відноситься до трибе Соняшникові сімейства Складноцвіті (Айстрові). Представників даного роду в народі іменують «эхинацеями прерій». Найчастіше садівниками культивується тільки вид ратибида колоновидна «Мексиканський капелюх», або «сомбреро». Родом така рослина з території Центральної та Північної Америки. Культивувати його стали з початку 19 століття.

Особливості ратибиды

Рід ратибида представлений однорічниками і багаторічниками. На поверхні надземної частини куща є опушення. Гіллясті, прямостоячі, облистнені пагони мають шорсткою поверхнею, а їх висота може варіюватися від 0,3 до 1,2 метрів. Система коренів у такого рослини розгалужена стрижнева. Довжина глибоко розділених листових пластин 3-15 сантиметрів, вони пофарбовані в зеленувато-сірий колір. Суцвіття-кошики такого рослини зовні схожі з квітками рудбекії. Їх конусовидна серединка, до складу якої входять трубчасті квіточки, в поперечнику досягає близько 10 мм, вона стирчить вгору на 20-30 мм, а від її темного підніжжя вниз звисають язичкові барвисті квітки, що мають довжину до 30 мм. Язичкові квітки можуть бути пофарбовані в коричнево-червоний, жовтий, коричневий, коричневий з пурпурним оздобленням і червоний з жовтою облямівкою колір. Розкриття серединних квіточок відбувається поступово знизу вгору і через півмісяця висота конуса може доходити до 40-50 мм. Плід представляє собою крилату сім'янку, довжина якої близько 0,4 див.

Вирощування з насіння

Розмножують ратибиду насінням і роблять це через розсаду, так і безрозсадним методом. Висів насіння у відкритий грунт можна проводити пізно восени або ранньою весною, коли земля ще не відтанула до кінця. Якщо висів проводиться в осінній час, то в передпосівній підготовці насіннєвий матеріал не потребує. Просто в підготовленому ділянці роблять не дуже глибокі борозни, а потім в них рівномірно розподіляють насіння, зверху їх слід засипати шаром піску і закидати лапником. При посіві у весняний час насіннєвого матеріалу потрібно обов'язкова попередня стратифікація холодом. Для цього його на 4 тижні поміщають в таке місце, де температура повітря тримається в межах 0-5 градусів.

Проте найбільшою популярністю у садівників користується розсадний спосіб розмноження ратибиды. Насіння висівають на розсаду взимку, а точніше, в середині лютого. Для сівби слід вибрати торф'яні стаканчики, тому що сіянці вкрай негативно реагують як на пікіровку, так і на пересадку. Для заповнення стаканчиків використовують зволожену і легку грунтосуміш, до складу якої входить грубозернистий пісок, дернова земля, торф (1:1:1). Насіння заглиблювати не потрібно, їх просто вдавлюють в поверхню землесуміші, а ємність зверху вкривають склом (плівкою). Потім посіви переносять в добре освітлене місце, де завжди тепло. Перші сіянці повинні здатися приблизно через півмісяця, після чого укриття прибирають, а растеньицам забезпечують велику кількість яскравого сонячного світла, який обов'язково повинен бути розсіяним.

Посадка і догляд за ратибидой в саду

Особливості догляду

Висадку підросла і зміцніла розсади ратибиды у відкритий ґрунт проводять після того, як загроза поворотних весняних заморозків залишиться позаду. Однак коли до пересадки залишиться 15 днів, сіянці потрібно почати гартувати. Для цього їх кожен день переносять на свіже повітря (терасу, балкон або в сад), тривалість такої процедури треба збільшувати поступово, почавши з кількох годин, при цьому для загартовування потрібно вибрати таке місце, яке буде мати надійний захист від протягів і опадів.

Придатний для вирощування таких кольорів ділянка має бути добре освітленим або трохи захищені. А грунт повинен добре пропускати воду і повітря і краще всього, якщо це буде суглинок або глиниста земля. Ратибида відрізняється високою витривалістю до слабокислою, слабощелочной або слабозасоленной ґрунті. Перед посівом ділянку потрібно підготувати для цього проводять його перекопування, під час якої у землю вносять 1 склянка деревної золи і 10 л компосту з розрахунку на 1 квадратний метр.

Для висадки розсади рекомендується вибрати хмарний день або вечірній час. Між посадочними ямками дотримують дистанцію не менше 25 сантиметрів. Висаджувати кущики необхідно разом із земляною грудкою, а якщо він росте на торф'яному стаканчику, то висадка проводиться разом з ним.

У перший рік росту кущики цвітуть вкрай рідко, це може відбутися тільки в дуже спекотне літо незадовго до осені. Як правило, така квітка багато садівники культивують в якості однолетника, але його у відкритому ґрунті можна вирощувати протягом 3 років. На початку весняного періоду кущі витягують з ґрунту, після чого розділяють їх на частини. Деленко висаджують в окремі ямки на новій ділянці. Якщо пересадка не буде проведена, то на початку вегетаційного періоду пагони біля кущів одрев'яніють.

Як поливати й удобрювати

Виростити ратибиду на своїй садовій ділянці досить просто, до того ж вона прекрасно розмножується самосівом. Для того щоб виключити можливість безконтрольного розмноження такої культури, треба своєчасно обривати почали в'янути суцвіття.

В поливі такі квіти потребують тільки під час тривалої посухи, для цього використовують воду, яка добре отстоялась і прогрілася на сонці. Якщо ж в літній час будуть систематично йти дощі, тоді додатковий полив ратибиде не потрібен. Коли кущі будуть политі або пройде дощ, поверхня грунту на ділянці необхідно розпушити, в цей же час слід видалити всю бур'янисту траву.

Підгодівлі така рослина не потребує тим більше, якщо його вирощувати в живильному грунті, справа в тому, що воно має стрижневим кореневищем, яке може добути поживні речовини з глибоких шарів грунту. Якщо ж у землі буде міститися дуже багато поживних речовин, то це стане причиною активного росту зеленої маси, що вкрай негативно позначиться на цвітінні.

Захворювання і шкідники

Такий квітка відрізняється дуже високою стійкістю до шкідливих комах, також його дуже рідко уражають різноманітні захворювання. У деяких випадках під час затяжних дощів кущики можуть загнити, у цьому випадку уражені рослини рекомендується викопати, а землю, де вони вирощувалися, обробляють розчином фунгіцидної кошти. Також в деяких випадках на поверхні надземної частини такого рослини утворюється наліт білого кольору, що говорить про його ураженні борошнистою росою. Хворі кущі обробляють розчином соди або фунгіцидом, що містить сірку, вони продаються у спеціальному магазині. Якщо кущики дуже сильно вражені, то їх краще витягнути з грунту і знищити.

Основні види і сорти

Ратибида колоновидна (Ratibida columnifera)

Крім ратибиды подовженою, або колоновидної (Ratibida columnifera), яка була докладно описана вище, садівниками культивується ще один вид.

Ратибида периста (Ratibida pinnata = Rudbeckia pinnata)

Цей багаторічник родом з Північної Америки. Опукла серединка темно-бронзового відтінку складається з трубчастих квіточок, а навколо неї розташовуються язичкові квітки насичено-жовтого забарвлення. Під час розкриття диск зеленувато-сірий, але поступово він стає коричнево-чорним. Кущики у висоту досягають 1,2–1,5 метрів. Пагони волосисті і жорсткі, а перисті листові пластини складаються з 3-7 зубчастих сегментів копьевидного форми. Такий вид відрізняється невибагливістю і стійкістю до морозів, посух, хвороб і шкідливих комах.

У ратибиды подовженою є досить популярні сорти і різновиди:

  • Pulcherrima ― забарвлення пелюсток винно-червоний, у них є жовта облямівка;
  • Єллоу Шайєнн ― язичкові квітки насичено-жовтого забарвлення;
  • Ред Міднайт ― крайові квітки темно-червоного відтінку.