Стреліция

Рослина стреліція (Strelitzia), ще іменоване стрелитцией, є типовим родом сімейства Стрелитциевые. Цей рід об'єднує 4 види, які в природі зустрічаються на Мадагаскарі та в Південній Африці. Це рослина отримало свою назву на честь дружини короля Георга ІІІ, королеви Великобританії, Шарлотти-Софії Мекленбург-Стрелитц. При цьому один з видів був названий стреліція королевська, а інший ― стреліція Миколая в честь самодержця всеросійського Миколи І. У народі цю рослину ще називають «райським птахом», така назва пов'язана з надзвичайно красивими квітками даної рослини.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. У весняний час протягом 6 тижнів.
  2. Освітленість. Необхідний розсіяний, але яскраве світло, тому краще всього вибрати східний або західний підвіконня.
  3. Температурний режим. Під час інтенсивного росту рослина добре себе почуває при звичайній кімнатній температурі. У зимовий час в кімнаті повинно бути холодніше 14 градусів.
  4. Полив. Протягом періоду вегетації поливати треба часто, але помірно, при цьому ґрунт у горщику повинна бути весь час вологим. У зимовий час полив проводять приблизно 1 раз в 1,5 тижні.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути підвищеною. У спекотні дні зволожуйте листя з пульверизатора.
  6. Добриво. Протягом вегетаційного періоду і під час цвітіння кущ регулярно підгодовують 1 раз в 10 днів, для цього по черзі використовують мінеральні добрива і органіку.
  7. Період покоління. Умовний, в зимовий час.
  8. Пересадка. Поки молодий кущ, його піддають пересадки 1 раз на рік, а більш дорослі рослини ― 1 раз в 3 або 4 роки.
  9. Розмноження. Насінням (повинні бути свіжозібраними), бічними пагонами і частинами тих кущів, яким вже 6 або 7 років.
  10. Шкідливі комахи. Щитівки, борошнисті червці, попелиця та павутинні кліщі.
  11. Захворювання. Ця рослина відрізняється високою стійкістю до хвороб. Однак з-за регулярного перезволоження ґрунтосуміші в горщику коренева система може загнити.

Особливості стреліції

У природних умовах стреліція є трав'янистим вічнозеленим багаторічним рослиною. Висота найбільш великих екземплярів в дикій природі може досягати більше 10 м, а середня величина кущів ― 2-3,5 м. Стрижнева система коріння йде в глибокі шари грунту. Овальні великі шкірясте на дотик листові пластини зеленого кольору мають голубувато-сизий наліт на поверхні. В ширину листя може досягати 0,1–0,8 м, а в довжину ― 0,3–2 м, зовні вони дуже схожі на листя банана, але черешки у них довше ― 0,5–0,9 м. На довгому квітконосі розташовується горизонтальне суцвіття, яке зовні схоже з чубком химерної птиці, воно складається з лілових або помаранчевих квіток, які в діаметрі досягають 10-20 сантиметрів. На одному квітконосі може нараховуватися 5-7 квіток, при цьому на одному кущі формується 6 квітконосів і навіть більше, в зв'язку з цим цвісти рослина може до 6 місяців.

Якщо за домашньою стрелицией добре доглядати, то вона буде радувати своїм тривалим пишним цвітінням кілька разів на рік. У зрізку квіти цієї рослини коштують порівняно довго ― від 15 до 30 днів.

Догляд за стрелицией в домашніх умовах

Освітленість

В домашніх умовах стрелицию вирощувати досить просто, так як вона відрізняється своєю невибагливістю і невимогливістю у догляді. Так як вона найкраще росте під яскравим розсіяним освітленням, поставити її рекомендується на західне або східне вікно. Не допускайте попадання на кущ прямих променів сонця.

Температурний режим

Ця рослина є теплолюбною, однак протягом періоду спокою в зимовий час воно повинно знаходитися в прохолоді (не вище 14 градусів). В інший час року воно прекрасно росте і розвивається при температурі характерною для житлових приміщень. В теплу пору року по можливості стрелицию рекомендується перенести на вулицю (в сад або на балкон), але вибрати для неї випливає таке місце, яке буде надійно захищено від поривів вітру і прямих сонячних променів.

Полив

Протягом весняно-літнього періоду полив повинен бути помірним, але частим. Слідкуйте за тим, щоб земляна суміш в ємності весь час була злегка зволоженою. Але не перестарайтеся з поливами, так як систематичний застій рідини в кореневій системі може нашкодити рослині. У зимовий час полив проводять приблизно 1 раз в 10 днів. Для поливу слід використовувати відфільтровану або добре відстояну воду, температура якої близька до кімнатної.

Вологість повітря

У кімнатних умовах така рослина потребує трохи підвищеній вологості повітря. У зв'язку з цим у спекотні дні листові пластини треба обтирати зволоженою губкою або обприскувати з пульверизатора.

Підгодівля

Домашню стрелицию підгодовують під час цвітіння і на протязі вегетаційного періоду 1 раз в 1,5 тижні. Для цього використовують як мінеральні добрива, так і органіку, причому вносити в субстрат їх слід по черзі. Після закінчення цвітіння рослину не підгодовують протягом 2-3 місяців, поки спостерігається період спокою. Перш ніж перенести кущ в прохолодну кімнату, де він зможе добре відпочити, у нього зрізують всі квітконоси.

Пересадка стреліції

Якщо молоді кущі пересаджувати регулярно 1 раз на рік у весняний час, то це позитивно позначиться на їх розвиток. Дорослі кущі піддають даній процедурі всього 1 раз в 3 або 4 роки, тому що корінці у них дуже крихкі і можуть легко зламатися під час пересадки.

Однак деякі квітникарі навчилися пересаджувати стрелицию таким чином, що її система коренів не піддається стресу. Для цього спочатку готують спеціальну пухку і поживну грунтосуміш: з'єднайте пісок, торф, перегнійну, листову і дерновий ґрунт (беруть у рівних частинах). Ємність для посадки беруть високу і на її дні роблять товстий дренажний шар, його присипають шаром підготовленого субстрату. Потім акуратно перевалите здоровий кущик в новий горщик і не поспішаючи заповніть всі порожнечі свіжої землесумішшю, яку регулярно ущільнюють. Якщо ж у куща є проблеми з корінням, то для початку виймають зі старого горщика і акуратно видаляють весь старий субстрат. Після цього ретельно огляньте систему коренів і виріжте всі хворі ділянки, а потім присипте місця зрізів вугільним порошком. Далі кущ висаджують в нову ємність.

Захворювання і шкідники

На рослині можуть оселитися борошнисті червці, павутинні кліщі і щитівки. Щоб позбутися від щитівок і борошнистих червців кущ обприскують розчином Актари, повторну обробку цим же засобом проводять через 20 днів. Для боротьби з кліщами використовують акарицидні препарати.

Стреліция володіє високою стійкістю до захворювань, але тільки в тому випадку, якщо ви за нею правильно доглядати і забезпечите їй оптимальні умови для росту.

Чому стреліція не цвіте

Цвісти може лише те рослина, вік якого не менше 4-5 років. Однак може трапитися таке, що стреліція вже достатньо доросла, але квіток на неї все одно немає. Щоб це виправити, для квітки влаштовують температурний стрес. Для цього кущ взимку або на початку весни переносять ненадовго на лоджію, утеплений балкон або на необігріваєму веранду, при цьому температура повітря там повинна бути від 10 до 12 градусів. Потім кущ знову повертають на постійне місце, яке повинно бути добре освітлено. Далі доглядайте за ним, як звичайно, і чекайте, поки він зацвіте.

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Насіння стреліції після збору дуже швидко втрачають свою схожість. Для розмноження рекомендується використовувати тільки що зібрані насіння, але для того щоб їх отримати, доведеться вдатися до штучного запиленню рослин. Якщо ж ви вирішили виростити стрелицию з покупних насіння, тоді звертайте особливу увагу на маркування на упаковці. При цьому пам'ятайте, що з насіння, яким вже виповнилося 6 місяців, всхожими залишається лише одне насіння з десяти. Куплені насіння висівають відразу ж у будь-який час року, проте їх піддають обов'язковій передпосівної підготовки. Для цього помістіть насіннєвий матеріал на 24 год у теплу воду (від 35-40 градусів), за міру охолодження міняйте воду на свіжу. Після того як насіння гарненько розбухнуть, з них прибирають залишки плоду, якщо такі є.

Для посіву підготуйте спеціальну грунтосуміш, яка повинна складатися з компосту, торфу і річкового піску (1:1:1). Нею на 2/3 заповнюють пластикові стаканчики об'ємом 0,25 л, причому в їх дні роблять кілька дірочок, в діаметрі досягають 0,5 см. Добре пролийте субстрат тільки що скипіла водою і утрамбуйте його. Після того, як він охолоне, його поверхню засипають шаром піску товщиною близько 20 мм, потім в кожну склянку кладуть по одній насінині і вдавлюють пальцем таким чином, щоб залишалася видно лише його спинка. Посіви переносять у тепле (від 22 до 24 градусів) і добре освітлене місце, захищене від прямих променів сонця. Не забудьте стаканчики накрити плівкою, після чого їх залишають у спокої до тих пір, поки на поверхні субстрату не здасться перша листова пластина. Як правило, чекати появи сходів доводиться досить довго (від 1,5 до 6 місяців), все це час не прибирайте укриття з ємності. Коли у сіянців здасться перша листова пластина, їх починають провітрювати, прибираючи укриття всього на 15-20 хв. на добу. Коли здадуться сіянці, їх треба поливати після просихання верхнього шару субстрату, для цього використовують прокип'ячену воду. Коли рослинки підростуть і зміцніють, їх акуратно пересаджують в горщики побільше. Під час пересадки слід враховувати, що довгі стрижневі корені у цієї рослини дуже крихкі і товсті, якщо його пошкодити, то це може призвести до затримки росту куща або до його загибелі. Поки кущики молоді, їх помірно поливають і ростять в добре освітленому місці і при температурі близько 22 градусів.

Розмноження поділом куща і бічними пагонами

Якщо кущ досяг віку 6-7 років, тоді його можна розмножувати поділом куща, а ще нерідко для розмноження використовують бічні пагони. Найуспішніше деленко приживаються після закінчення цвітіння рослини. Кущ витягають з ємності і поділяють на частини, причому у кожній деленкі повинно бути не менше одного пагона. Частина куща або боковий пагін висаджують у горщик, в поперечнику досягає 16-20 см (розмір ємності залежить від величини деленко або втечі). Субстрат для посадки використовують такий же, що і для вирощування сіянців (дивіться вище). Під час пересадки деленок постарайтеся не пошкодити коріння.

Види стреліції з фото і назвами

Стреліция королевська (Strelitzia reginae)

Або стреліція дрібнолиста (Strelitzia parvifolia). Цей вид користується найбільшою популярністю у квітникарів. Така рослина в природних умовах зустрічається в гірських лісах Капській провінції ПАР. Кущ у висоту може досягати близько 200 див. Пишні розетки складаються з великих шкірястих на дотик темно-зелених листових пластин, в довжину досягають до 0,45 м, кромка у них хвиляста. Черешки у листя дуже довге ― до 0,9 м. Пазушный довгий квітконіс має зелене покривало з прожилками червоного кольору. Внутрішні пелюстки квітки темно-сині, а зовнішні ― помаранчеві, у довжину вони досягають близько 15 сантиметрів. Протягом року кущ цвіте двічі.

Стреліция Миколая (Strelitzia nicolai)

Цей вид у природі можна зустріти в Капській провінції, він воліє рости в ущелинах, тропічних лісах і горах на висоті близько 300 метрів над рівнем моря. Зовні така стреліція дуже схожа з бананом, у зв'язку з цим її ще називають «диким бананом Наталя». Цей вид належить до деревним, так як у висоту він може досягати 10 м. «Стовбур» такого рослини схожий з пальмовою, так як його поверхню покривають рубці, що залишилися від відмерлої листя. Під час цвітіння з'являється пазушный квітконіс з чотирма клювовидными покривалами зеленувато-червоного кольору, у квітки зовнішні пелюстки білі, а внутрішні ― сині, у довжину вони досягають близько 17 сантиметрів.

Стреліция гірська (Strelitzia caudata)

В диких умовах вид зустрічається в самій південній точці Африки. Таке досить рідкісна рослина місцеві жителі називають «бананом пустелі». Висота такого древообразного рослини може доходити до 10 м, його прикрашають дуже великі листові пластини, які ростуть двома рядами і обхоплюють нижню частину стовбура. Білі великі квітки мають загострені приквітки червоного відтінку, формою вони схожі на кораблики, а в довжину досягають близько 0,45 м.

Стреліция очеретяна (Strelitzia juncea)

У природі вид зустрічається в східній частині ПАР. Він стійкий до тривалих посух і різких змінах температур (аж до мінусової). Квітки цього виду зовні дуже схожі з квітками стреліції королевської, однак листя у нього голчаста вузенька, а росте вона щільною розеткою, яка в поперечнику досягає до 2 м.

Стреліция Серпня, або стреліція біла (Strelitzia alba)

Батьківщиною такої рослини є Капська провінція ПАР. У цього многолетника нижня частина з часом дерев'яніє. Глянцеві довгі (близько 100 см) листові пластини мають еліптичною формою і блідо-зеленим забарвленням, біля основи вони серцеподібні. Пазушні квітконоси володіють двома приквітками ланцетоподібної форми з одиночним пурпурним покривалом. Квітки забарвлені в білий відтінок.

Також квітникарі вирощують гібрид стреліції білої і стреліції королевської.