Вечірниця

Багаторічна або дворічна трав'яниста рослина вечірниця (Hesperis), ще іменоване нічна фіалка, або гесперис, є представником родини Хрестоцвіті (Капустяні). Цей рід об'єднує понад 50 видів, що в природі їх можна зустріти на території Середньої Азії, Середньої Європи і на східному Середземномор'ї. Наукова назва такого рослини походить від грецького слова, і переводить як «вечірній» справа в тому, що після заходу запах квіток вечорниці стає більш сильним. Найбільшою популярністю у садівників користується вид вечірниця матрони: це багаторічна рослина у відкритому ґрунті культивуються як дворічник.

Особливості вечорниці

Вечірниця має прямостоячі, гіллясті пагони, висота яких може варіюватися від 0,5 до 1,2 м. Очереднорасположенные цілісні, сидячі або черешкові листові пластини мають зеленим забарвленням і лировидной або ланцетної форми, кромка у них зубчаста. На поверхні пагонів і листя є опушення. Нещільні гроновидні суцвіття складаються із запашних маленьких квіток, які бувають махровими або простими, вони пофарбовані в рожевий, бузковий, білий або фіолетовий колір. Плід представляє собою стручок циліндричної форми, лінійний або чотиригранний з ледве помітними ребрами. Протягом першого сезону у рослини утворюється щільна розетка, яка складається з прикореневих листових пластин, а формування стебла та суцвіття відбувається на наступний рік.

Вирощування вечорниці з насіння

Посів насіння на розсаду

Вечерницу, як правило, вирощують через розсаду. Висів насіння проводять в перші дні квітня. Для початку в не надто високі контейнери потрібно насипати заздалегідь продезинфіковану рассадную грунтосуміш, рівномірно розподіліть насіння по її поверхні і засипте їх зверху сантиметровим шаром торфу, сполученого з перегноєм. Трохи утрамбуйте поверхню посівів, зволожите їх з обприскувача добре відстояною водою кімнатної температури. Ємність зверху вкривають склом або плівкою. До того як здадуться сіянці, як правило, це відбувається через 17-20 днів, посіви повинні перебувати в теплі (близько 20 градусів). Під час масового проростання насіння плівку з ємності прибирають.

Поливати розсаду потрібно так, щоб субстрат в ємності постійно був злегка влажноватым, також треба регулярно акуратно спушувати його поверхню. Під час формування у кущиків перших справжніх листових пластин, їх починають загартовувати, для цього кожен день протягом половини місяця розсаду виносять на вулицю (тривалість процедури слід збільшувати поступово). Коли кущики загартовуватися, їх можна буде висадити у відкритий грунт.

Для посадки таких кольорів рекомендується вибрати сонячний ділянку, але для цього чудово підійде і затінене місце, в будь-якому випадку цвісти і рости вечірниця буде однаково добре. Грунт підходить помірно вологий і пухкий краще, якщо він буде слабколужних або нейтральним. Перш ніж приступити до посадки, ділянка треба підготувати. Для цього проводять його перекопування, при цьому якщо грунт бідна, то в нього вносять мінеральні добрива і органіку. Під час посадки між кущами дотримують дистанцію від 0,35 до 0,45 м. Посадкова ямка повинна мати таку глибину, щоб на ній змогла вміститися система коренів рослинки, взята разом з грудкою землі. Висадженої розсаді потрібен хороший полив.

Посів у відкритий грунт

Якщо немає бажання возитися з розсадою, то насіння нічної фіалки можна посіяти безпосередньо у відкритий грунт. Поспішати з висівом у цьому випадку не слід, тому що виросли за сезон рослинки зацвітуть лише на наступний рік. Висів рекомендується проводити в останні дні червня або перші ― липня, після того, як грунт дуже добре прогріється. Висівають насіння не дуже густо і на маленьку глибину. Не забудьте перед цим провести перекопування ділянки та внести в нього всі необхідні добрива.

Перші сіянці можна буде побачити приблизно через 20 днів. Коли сезон підійде до кінця, у кущиків до цього часу повинні сформуватися розетки, після чого проводять їх пересадку на постійне місце, при цьому не забувайте залишати між квітами відстань від 0,35 до 0,45 м. При бажанні пересадку можна відкласти до наступного весняного періоду. Якщо пересаджувати нічну фіалку правильно, то вона досить швидко приживеться на новому місці. Коли пересідають квітучі кущі, їх беруть разом з великою земляною грудкою, який обов'язково повинен бути вологим.

Догляд за вечерницей в саду

Вирощувати вечерницу у відкритому ґрунті досить просто, як і більшість інших садових культур. Полив слід проводити регулярно, при цьому після нього і після дощу треба іноді спушувати поверхню грунту. Після появи бур'янів, її треба відразу ж видаляти, а також кущі систематично підгодовують. В деяких випадках з-за важких суцвіть стебла пригинаються до поверхні грунту, з-за чого кущі стають менш привабливими. У цьому випадку знадобиться установка опор, до яких і підв'язуються пагони.

Фахівці радять, зрізати суцвіття відразу ж після їх в'янення. В укритті ця культура потребує тільки в тому випадку, якщо очікується дуже морозна і малосніжна зима. Вкривати посадки слід нетканим матеріалом (лутрасілом або спанбондом). Для укриття ділянки можна так само використовувати ялинові лапи.

Як поливати і підгодовувати

Поливати такі квіти треба в середньому 1 раз в 7 днів, для цього використовують теплу воду, нагріту на сонці. Під час тривалого і спекотного посушливого періоду частоту поливів необхідно збільшити. При цьому під час затяжних дощів поливи припиняють, так як якщо грунт буде весь час надмірно вологим, то це значно збільшує ймовірність того, що кущах будуть шкодити земляні блохи, так як вони люблять селитися на культурах, що відносяться до сімейства Капустяні. Проводити поливи, та розпушування поверхні грунту необхідно тільки в ранкові години.

Протягом першого сезону квіти регулярно підгодовують розчином комплексного мінерального добрива, в якому міститься велика кількість азоту. На другий рік в період формування бутонів рослину слід підгодувати рідким комплексним добривом для красивоцветущих рослин або фосфорним і калійним добривом.

Розмноження вечорниці

Види і сорти, що мають прості квітки, можна розмножувати насіннєвим способом. Але якщо культивуються махрові нічні фіалки, то їх розмножують виключно діленням куща, так як з кущів самостійно зібрати насіння і посадити їх, то виросли рослини будуть мати прості квітки. Діленням кущів махрових сортів займаються на початку весняного періоду або в осінній час. Для цього кущик акуратно витягують із землі, ділять на кілька частин і проводять обробку місць зрізів товченим деревним вугіллям. Потім деленко висаджують в ямки, які готують заздалегідь.

Глибокої восени перед першими морозами поверхню грунту біля рослинок треба засипати шаром мульчі, що вбереже кореневу систему в малосніжну зиму від сильних морозів.

Шкідники і хвороби вечорниці

Нічна фіалка уражується такими ж захворюваннями і шкідливими комахами, що й інші представники родини Хрестоцвіті. Такого квітці може нашкодити капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки, клопи, стеблової прихованохоботник, капустяна міль, гусениці ріпової і капустяної біланів і капустяної совки, личинки ріпакового пильщика і капустяної мухи і хрестоцвіті галиця. Для знищення шкідливих комах використовують інсектициди, їх можна придбати в спеціалізованому магазині. Фахівці радять постаратися відшукати такий засіб, який ефективно знищує шкідників, при цьому не завдаючи шкоди навколишньому середовищу.

В розсадний період сіянці можуть захворіти чорною ніжкою. Більш доросле рослина іноді вражає кила, пероноспороз, альтернаріоз, склеротинія, фомоз, ботритис і фузаріоз, вони теж є грибковими захворюваннями. Також нічну фіалку можуть вразити такі бактеріальні хвороби, як чорна гниль і судинний бактеріоз. Для даної культури дуже небезпечними є вірусні хвороби такі, як мозаїка і кільцева плямистість, так як на сьогоднішній день вони вважаються невиліковними. В боротьбі з грибковими хворобами високу ефективність показують фунгіциди, вибір яких в спеціалізованих магазинах досить широкий. Однак ті кущі, які уражені вірусними або бактеріальними захворюваннями необхідно якнайшвидше витягти з грунту і знищити. Ту ділянку, де вирощувалися уражені кущі, протягом трьох або чотирьох років не підійде для вирощування жодної культури.

Однак якщо ви будете дотримуватися правил профілактики і забезпечите рослинам правильний догляд, то вони будуть володіти високою стійкістю до шкідливих комах і хвороб.

Види і сорти вечорниці

Вечірниця матрони (Hesperis matronalis)

Видів вечорниці існує досить багато, проте найбільшою популярністю у садівників користується лише один ― вечірниця матрони (Неѕрегіѕ matronalis), або нічна фіалка. Родом він з Малої Азії, Середземномор'я, Західного Сибіру та Кавказу. Така багаторічна рослина культивується як дворічник. Висота прямостоячих пагонів близько 0,8 м, у верхній частині вони гіллясті. Гострі листові пластини овально-ланцетної форми мають слабозубчатую кромку, вони можуть бути голими або опушеними ворсом білого кольору. Циліндричні гроновидні суцвіття складаються з махрових або простих квіток, в діаметрі досягають близько 20 мм, вони можуть володіти білим, рожевим, бузковим або фіолетовим забарвленням. Квітки починають пахнути сильніше ввечері і вночі, а ще у вологу і похмуру погоду. Найбільшою популярністю такі різновиди:

  • nana candidissima ― висота куща близько півметра, квітки білі, ароматні;
  • purpurea plena ― пурпурні квітки є махровими.

Вечірниця сибірська (Hesperis sibirica)

Цей сибірський ендемік з кожним роком стає все популярнішим. В природі такий вид можна зустріти в Даурии, Саянах, на Алтаї, Олені, Іртиші і Єнісеї. Висота такого двулетника варіюється від 0,35 до 1,3 м. У верхній частині стебло розгалужується, а на його поверхні є залозисті волоски. Верхні листові пластини вузьколанцетні і сидячі, а нижні ― черешкові овально-ланцетні, гострі із зубчастою кромкою, а на їх поверхні є опушення. Квітки білого або рожево-лілового забарвлення мають опушені стебла.

Ще садівниками культивується вид вечірниця жовта. Однак його, як правило, вирощують як цілющого рослини.