Квітуча рослина гомфрена (Gomphrena) є представником родини Амарантові. У природі його можна зустріти в тропічних поясах Південного і Північного півкулі. Делашен, який був французьким ботаніком, описуючи дану культуру, вказав, що гомфрене дав назву Пліній. Потім вона була внесена в «Species plantarum» Карлом Ліннеєм саме під такою назвою. У південній Америці зустрічається найбільша кількість видів такої рослини. Цей рід об'єднує близько 100 видів, частина з яких культивується квітникарями в якості кімнатних рослин.
Зміст
Особливості гомфрены
Гомфрена представлена трав'янистими рослинами, які можуть бути багаторічниками і однорічниками. Стебла у них бувають прямостоячі або піднімають. Цілокраї супротивнорасположенные листові пластини бувають черешчатыми або сидячими. Суцвіття головчатой форми складаються з квіток, пофарбованих у червоний, рожевий, блакитний, білий, пурпуровий, бузковий або жовтий колір, найчастіше забарвлення у них нерівномірний. Плід представляє собою нераскрывающуюуся сім'янку, в якій знаходяться гладкі насіння плескатої форми.
У середніх широтах багаторічні гомфрены культивують в якості однорічників. Така рослина є невибагливим, і воно володіє високими декоративними якостями.
Вирощування гомфрены з насіння
Час посіву на розсаду
У середніх широтах гомфрену виховують тільки через розсаду. Справа в тому, що насіння, висіяне у відкритий ґрунт, можуть не дати сіянців, а ще період дозрівання у такої культури досить тривалий. Посів насіння на розсаду проводять в перші дні березня.
Однак посівний матеріал потребує обов'язкової передпосівної підготовки, а вона триває півтора тижні. Протягом трьох діб в ранковий час посівний матеріал потрібно заливати теплуватою водою, перед цим його засипають у банку зі скла. На четверту добу воду разом з посівним матеріалом необхідно злити на сито, його слід ретельно промити, використовуючи для цього проточну воду. Потім в помиту банку треба скласти посівний матеріал, після чого її закривають кришкою з капрону і прибирають на полицю холодильника, призначену для овочів, де вона повинна знаходитись протягом 7 діб.
Правила посіву
Відповідний субстрат повинен складатися з грубозернистого піску або вермикуліту, а також універсальної грунту, призначеної для овочевої розсади. Добре полийте субстрат, в результаті він повинен стати влажноватым, але грунт не повинен бути перенасичений водою. Даною почвосмесью треба заповнити контейнери, а краще касети. Потім притисніть грунтосуміш і знову полийте її, зробити це треба обов'язково, тому що наступний полив буде проведено нескоро.
Холодний посівний матеріал треба витягти з банки, потім насіння рівномірно розподіляють по поверхні субстрату, після чого їх притискають до ґрунтосуміші. Зверху ємність необхідно накрити склом або плівкою, потім її треба прибрати в добре освітлене місце, при цьому світло має бути яскравим і розсіяним, а температура повітря в кімнаті повинна бути близько 20-22 градусів. Перші сіянці повинні здатися через 15-18 днів. Щоб прискорити проростання насіння необхідно застосувати нижній підігрів, в цьому випадку сходи з'являться вже через три доби.
Як тільки сіянці здадуться, укриття необхідно зняти. Якщо сходи ростуть в загальному контейнері, то через 15-18 діб після їх появи сіянці треба распикировать за індивідуальними ємкостей, що досягає в поперечнику 50-70 мм або в більш об'ємні горщики. Після того як розпікувати рослинки приживуться, їх слід полити розчином мінерального добрива слабкої концентрації. Грунт повинна бути трохи вологим, але в ній не повинно міститися надмірно велику кількість рідини, в іншому випадку рослинки можуть загинути із-за чорної ніжки, ця грибкова хвороба вражає кущики в розсадний період. Коли гомфрена буде полита, треба акуратно розпушити поверхню ґрунтосуміші навколо кущиків. Якщо будуть помічені перші ознаки захворювання, потрібно вирвати всі уражені кущі, а поверхня ґрунтосуміші засипають шаром деревної золи, при цьому якийсь час поливати квіти не слід.
Посадка гомфрены у відкритий грунт
В який час садити
У відкритий ґрунт розсаду гомфрены пересаджують тільки після того, як поворотні весняні заморозки залишаться позаду, при цьому повинна встановитися тепла погода, а грунт повинен бути прогрітим. Як правило, це припадає на останні дні травня або перші ― червня. Для вирощування гомфрены слід вибрати добре освітлену ділянку, який має надійний захист від протягу і поривів вітру. Грунт повинен бути нейтральним і не дуже поживним.
Правила посадки
Перш ніж приступити до висадки розсади, ділянка треба буде перекопати, однак грунт не удобрюють. Після того як поверхня ділянки буде вирівняна, треба зробити посадкові ямки, при цьому при висадці високорослих сортів, між ними треба дотримуватися дистанції від 30 до 35 сантиметрів, а між низькорослими кущами достатньо буде залишити від 15 до 20 сантиметрів. Ямки в глибину повинні бути такими, щоб у них вмістилися рослинки разом з грудкою землі. У підготовлені ямки треба перевалити рослинки, їх потрібно розташувати по центру, при цьому постарайтеся не травмувати кореневу систему, а вільне місце в лунках засипають землею. Навколо висаджених рослинок грунт трамбують і їх поливають.
Догляд за гомфреной в саду
Виростити гомфрену на своїй садовій ділянці порівняно просто. Така культура відрізняється невибагливістю, тому за гомфреной доглядати дуже легко. Кущики потребують своєчасному поливі, прополюванні, підживлення, розпушування поверхні грунту. Щоб рослини були красивими і акуратними, їм знадобиться регулярна невелика обрізка. Такий квітка підходить для зрізання, а примітно те, що чим частіше ви будете зрізати квіти, тим густіше буде кущ і пишніше цвітіння.
Як поливати і підгодовувати
Поливати кущі необхідно тільки під час тривалої посухи, при цьому дана процедура повинна бути помірною. Слід пам'ятати, що така культура є посухостійкою, тому якщо ви пропустите полив, то в цьому не буде нічого страшного. Однак допускати застою води в грунті не слід, так як із-за цього може розвинутися грибкова хвороба тим більше, якщо утримається прохолодна погода. Якщо ж в літній час систематично йдуть дощі, то такий квітка не можна поливати зовсім, однак у цьому випадку фахівці рекомендують після того, як пройде дощ на наступний день обов'язково спушувати поверхню ґрунту і виривати з'явилися бур'яни.
Підгодовувати таку квітку потрібно дуже акуратно, так як в грунті не повинно бути занадто багато поживних речовин. Приміром, якщо в грунті буде дуже багато азоту, то з-за цього почнеться активний ріст зеленої маси, що вкрай негативно позначиться на цвітінні, яке може взагалі не настати.
Хвороби та шкідники гомфрены
Гомфрена може захворіти лише в тому випадку, якщо в грунті буде спостерігатись застій рідини. Справа в тому, що дана культура володіє дуже високою стійкістю до хвороб і шкідників. У рідкісних випадках можуть оселитися попелиці, які перебираються на кущики з інших рослин. Щоб позбутися від попелиці, потрібно скористатися інсектицидами, при цьому всі народні кошти в даному випадку будуть вкрай низькоефективними.
Види і сорти гомфрены з фото і назвами
Вище вже говорилося про те, що рід Гомфрена складається з великої кількості видів, але садівниками культивується тільки 3 з них.
Гомфрена куляста (Gomphrena globosa)
Висота кущика 15-40 сантиметрів. Цілокраї короткочерешкові листові пластини мають опушення, з-за якого вони мають сизим забарвленням. Кулясті голівчаті суцвіття досягають в поперечнику 40 мм, вони можуть бути пофарбовані в рожевий, бузковий, фіолетовий, червоний, білий або малиновий колір. Зацвітають кущики в липні, а відцвітають перед настанням перших заморозків. Популярні сорти:
- Брайт Бордер. Висота куща близько 0,3 м, квітки забарвлені в різні відтінки рожевого кольору, аж до кармінно-рожевого.
- Бадді. У цій сортосерии кущики мають висоту близько 15 сантиметрів, при цьому квітки у них пофарбовані у фіолетовий, білий або рожевий колір.
Ще популярністю користуються такі сорти, як: Глобоза, Ягода малина, Феєрверк, Помпон і серії сортів Пікс мікс і Гном.
Гомфрена Хааге (Gomphrena haageana), або гомфрена золотистоцветковая
Даний вид культивується зовсім недавно. Він схожий з гомфреной кулястої, однак його суцвіть більше і мають оранжевим і червоним забарвленням. Він відрізняється своєю теплолюбивостью, і якщо річний період видасться холодним, то кущики можуть не зацвісти зовсім.
Гомфрена розсіяна (Gomphrena serrata)
Дуже часто цей вид культивують в підвісних конструкціях. Подовжені листові пластини прикрашають пагони, які розповзаються по всій ділянці, в результаті чого формується килим. На його тлі дуже ефектно виглядають гвоздикообразные суцвіття і оранжево-золотисті бутончики.
Найбільшою популярністю користується сорт Пінк Пинхэдз: квітки забарвлені в насичено-рожевий колір, їх забарвлення зберігається навіть після того, як вони засохнуть, у зв'язку з цим їх часто застосовують для складання зимових букетів.