Книфофия

Трав'яниста багаторічна рослина книфофия (Kniphofia), ще іменоване книпхофия, є представником підродини Асфоделовые сімейства Ксанторреевые. У природі таке рослина виростає в Східній, а також Південної Африки, при цьому його можна зустріти на висоті до 4 тисяч метрів над рівнем моря. Раніше цей рід був представником сімейства Лілейні. Він об'єднує 75 видів, частина з яких, а також гібриди книфофии культивуються в якості красивоцветущих рослин. Цей рід був названий на честь німецького ботаніка Йоганна Ієроніма Книпхофа.

Особливості книфофии

Квітуча рослина книфофия є екзотичним многолетником, який може бути вічнозеленим. Висота кущиків варіюється від 0,6 до 1,5 м. При цьому вид книфофия Томсона може володіти висотою близько 300 див. Коротеньке досить товсте кореневище. Прикоренева розетка складається з шкірястих листових пластин мечовидної форми. З серединки даної розетки виростають безлисті квітконоси, які несуть верхівкові суцвіття султановидной або колосоподібні форми. До складу суцвіть входять пониклі маленькі квіточки червоного, жовтого або коралового кольору. У такої культури є одна особливість, а саме: бутони (найчастіше червоні) і квіти (найчастіше жовті) на одному кущі пофарбовані в різні кольори. Зацвітає книфофия в середині літнього періоду, а відцвілі кущик не втрачає свій ефектний зовнішній вигляд до пізньої осені. Плід представляє собою коробочку.

Посадка книфофии у відкритому грунті

В який час садити

Книфофию вирощують з насіння розсадним способом. Висів проводять в останні дні березня або перші ― квітня, для цього використовують ящики, наповнені почвосмесью для квітів, яку попередньо дезінфікують. Зверху шухлядки потрібно накрити плівкою. Посіви до появи сіянців можна поставити на підвіконня або прибрати у теплицю. Їм знадобляться систематичне провітрювання і поливи. Перші сіянці повинні будуть здатися через 15-20 днів, після чого їх слід почати привчати до кімнатних умов, для цього потрібно щодня знімати на деякий час укриття, при цьому тривалість процедури треба збільшувати поступово. Коли у рослинок почнеться формуватися перша пара справжніх листових пластин, їм знадобиться пікіровка, для цього використовують індивідуальні стаканчики. Слід врахувати, що дана культура вкрай негативно реагує на різке похолодання, а також сиру і прохолодну погоду. У зв'язку з цим висадку розсади у відкритий ґрунт треба провести в липні після того, як поворотні заморозки залишаться позаду, і встановиться тепла погода.

Правила посадки

Для посадки такої квітки не підходять затінені ділянки, тому що він належить до світлолюбних рослин. Оптимальним місцем для його посадки стане піднесення, розташоване в південній частині садової ділянки. Грунт повинен добре пропускати повітря, бути влагоемким. Слід враховувати, що застій рідини в кореневій системі може сильно нашкодити рослині. Найкраще для вирощування такої квітки підходить піщаний грунт, яку перед посадкою книфофии потрібно розпушити і удобрити.

На підготовленому ділянці треба зробити посадкові ямки, між якими дотримують дистанцію в 0,3–0,4 м. Ці ямки потрібно пролити водою, після чого в них виробляють висадку розсади. Величина ямок повинна бути не менше об'єму кореневої системи рослинки, взятої разом з грудкою землі. Після висадки рослинок лунки треба заповнити необхідною кількістю грунту. Поверхня ґрунту навколо кущиків утрамбовують, а самі рослинки поливають.

Догляд за книфофией в саду

Виростити книфофию на своїй садовій ділянці досить просто. Протягом першого сезону після того, як рослина буде висаджено у відкритий грунт, його потрібно систематично поливати, розпушувати поверхню грунту, а також видаляти бур'янисту траву з ділянки. Перше цвітіння можна буде побачити лише в наступному сезоні і тільки в тому випадку, якщо система коренів у рослини добре зміцніє. А для цього необхідно своєчасно, але помірно зволожувати грунт, а ще виробляти прополки і розпушування грунту.

Як поливати і підгодовувати

Полив проводять тільки після того, як просохне верхній шар ґрунту. Якщо стоїть спекотна і посушлива погода, то поливати книфофию доведеться частіше звичайного. Щоб скоротити кількість прополок, розпушування і поливів, поверхня ділянки рекомендується засипати шаром мульчі (тирсою або торфом).

Підживлення кущів проводять на початку весняного періоду до того, як виростуть зелені стебла або під час формування бутонів. Для цього використовують азотовмісні добрива або органіку, а коли кущ відцвіте, його підгодовують калійним мінеральним добривом.

Зимівля

При вирощуванні в середніх широтах така культура не є довгожителем, однак протягом декількох сезонів книфофия цілком зможе прикрашати ваш сад. У відцвілого кущика потрібно вирізати всі стрілки, однак чіпати листя не потрібно. При підготовці квітки до зимівлі, його листові пластини акуратно пов'язують, потім сам кущ треба засипати шаром торф'яної крихти, яку зверху закидають ялиновим лапником. Поверх такого укриття потрібно укласти вологонепроникний укривний матеріал, наприклад, плівку або руберойд. У весняний час укриття з кущиків необхідно видалити. Потім огляньте кущі і зріжте всі ушкоджені морозом або жовті листові пластини.

Пересадка

Якщо кущ на зиму викопувати і заносити в будинок, то тим самим можна буде продовжити його життя. Для цього квітку витягують з грунту, потім його висаджують в об'ємний горщик і на зиму ставлять в прохолодне приміщення. Слідкуйте за тим, щоб коренева система книфофии не пересохла, для цього її потрібно при необхідності поливати невеликою кількістю води. Висадження куща у відкритий ґрунт виробляють в останні весняні або перші літні тижні.

Захворювання і шкідники

Якщо строго дотримуватися агротехнічних правил даної культури і правильно доглядати за книфофией, то квітка буде вболівати нечасто. На ньому можуть оселитися листогризучі шкідники. Якщо це станеться, то кущики потрібно обробити розчином інсектицидного препарату.

Якщо поливати такий квітка занадто часто і рясно, то це може стати причиною появи гнилі на кореневій системі. Рослину можна врятувати тільки в тому випадку, якщо хвороба виявлена на самому початку свого розвитку. Для цього кущ і поверхню грунту біля нього 2 або 3 рази обробляють розчином препарату фунгіцидної. Якщо ж книфофия вражена гниллю дуже сильно, то її слід витягти з землі і знищити. Якщо цього не зробити, то інфекція може поширитися на сусідні рослини.

Види і сорти книфофии з фото і назвами

В Європі культивується порівняно невелика кількість видів книфофии.

Книфофия Така (Kniphofia tuckii)

Родом цей вид із південній частині Африканського континенту. Він був відкритий в 1892 р, а виявив його вчений, в честь якого і названий цей вид. Висота куща близько 0,8 м. Довжина зеленуватих листових пластин до 0,4 м, вони мають мечевидную форму. Суцвіття, що досягають в довжину 15 сантиметрів, складаються з червоно-жовтих квіток, при цьому бутони пофарбовані в червонуватий колір. Від інших видів книфофия Така відрізняється найбільш високою стійкістю. У зв'язку з цим даний вид здобув велику популярність у садівників середніх широт, так як кущики на зимівлю можна залишати в ґрунті, але за умови, що вони будуть добре заховані.

Книфофия ягідна (Kniphofia uvaria)

У природі цей вид можна зустріти лише в Капській провінції. Висота сильнорослого кущика близько 200 см. Довжина зелено-сірих листових пластин близько 50 см, вони мають мечовидної формою. Великі суцвіття в довжину досягають 0,25 м, нижні квітки в них жовто-зелені, а верхні ― червоно-коралові. Цвіте така рослина приблизно 8 тижнів. Культивується воно з 1707 р. Сорти і форми:

  1. Крупноквіткова форма. Висота куща близько 1,3 м. Довжина суцвіть до 0,3 м, вони складаються з квіток вогненно-червоного забарвлення.
  2. Доктор Керр. Квітконоси досягають метрової довжини. Висота суцвіть близько 20 сантиметрів, вони складаються з квіточок лимонно-жовтого забарвлення.
  3. Оранж Б'юті. Довжина квітконосів приблизно 100 сантиметрів. Квітки оранжевого забарвлення зібрані в суцвіття.
  4. Фаєр Флэйм. Квітки забарвлені в шарлахово-червоний відтінок.
  5. Ескімо. Кущики досягають метрової висоти. Квітки, що перебувають знизу, у такого сорту жовті, при цьому верхні можуть бути пофарбовані в різні відтінки від червоно-коралового до апельсинового.

Книфофия гібридна (Кniphofia х hybrida)

Тут зібрані всі сорти і гібриди, які були створені з використанням книфофии ягідної. Популярні гібриди та сорти:

  1. Абендзонне. Квітконосів, у висоту досягають 1,2 м, складаються з нижніх жовтих квіток і верхніх ― червоних.
  2. Кардинал. Кущик досягає у висоту 1,2 метра. Квітки забарвлені в яскраво-червоний колір.
  3. Бернокс Тріумф. Висота низьких кущиків близько 0,6 м. Забарвлення квіток насичено-помаранчевий.
  4. Голден Скептер. Висота квітконосів близько 1,2 м. До складу великих суцвіть входять квіти насичено-жовтого забарвлення.
  5. Індіана. Висота рослини не перевищує 100 сантиметрів, його прикрашають червоно-помаранчеві квіточки.
  6. Ройал Стандард. Даний сорт з'явився на світ раніше за інших, але і по сей день він користується великою популярністю. Висота куща близько 100 см, до складу суцвіття входять верхні шарлахово-червоні квітки і нижні ― жовті.
  7. Принц Маурито. Кущик, що досягає у висоту 1,2 м, прикрашають великі суцвіття червоно-коричневого забарвлення.
  8. Тео. Висота рослини близько 100 см, воно відрізняється рясним цвітінням. Забарвлення суцвіть червоно-помаранчевий.
  9. Рокет. Великі червоно-кіноварні суцвіття розташовуються на квітконосах, в довжину досягають 1,3 м.
  10. Книфофия гібридна Флемінг Торч. Невисокі кущики близько 0,6 м, вони прикрашені суцвіттями жовто-червоного кольору.