Руеллія

Така рослина, як руеллія (Ruellia) ще іменують диптеракантус (Dipterakantus) і воно має пряме відношення до сімейства акантові. В диких умовах найчастіше його можна зустріти в тропічній Америці, але також воно зростає в Азії і Африці.

Налічується понад 200 видів рослин, більша частина з яких є трав'янистими, але також є напівчагарники і чагарники. В кімнатних умовах вирощують лише кілька видів.

Виростити таку квітку досить просто, так як він невимогливий у догляді. Також руеллія є швидкозростаючим рослиною і її можна легко розмножити живцюванням.

Дуже ефектні оксамитові листочки мають видовжену форму. Листя одних видів пофарбована в зелений колір, інших ― в темно-зелений зі світлими тоненькими прожилками, а також вона буває і гаптівника. Пониклі пагони здатні вкорінюватися в місці зіткнення з грунтом.

Трубчасті квіточки цієї рослини пофарбовані в білий або рожево-червоний колір. Вони дуже схожі з квіточками деяких рослин, що відносяться до сімейства геснерієвих, однак ці квіти не перебувають у родинних стосунках. Квіточки розташовуються в листових пазухах верхньої частини пагонів. Розпустилися квітки тримаються на рослині не довго. Так, вони розпускаються в ранкові години, а після обіду вже опадає. На наступний день з'являються нові квіточки. Цвітіння досить тривалий (з серпня по грудень) і знаходиться в прямій залежності від освітлення (при хорошому освітленні цвітіння більш рясне).

Ця квітка не так вже і часто можна зустріти в квітковому магазині. Швидше за все, це тому що він досить швидко ізрастается. А його квіточки опадають досить скоро після розпускання. Тому для продажу руеллія є малопривабливою.

Її вирощують, як горщикова ампельна рослина. Також її використовують, як грунтопокривна рослина для зимового саду.

Догляд за руеллією в домашніх умовах

Освітленість і вибір місця

Рекомендується розміщувати в добре освітлених місцях. Якщо світла буде мало, то це призведе до значного витягування стебел, а також до відсутності цвітіння. З-за протягів рослина може скинути нижні листочки.

Температурний режим

Теплолюбна рослина. У теплу пору року воліє температуру 20-25 градусів, а взимку найкраще росте при 16-18 градусів. Не можна допускати, щоб земля була холодною. У зв'язку з цим руэллию не можна ставити на холодне підвіконня.

Вологість

Краще всього якщо вологість повітря буде високою, але і при нормальній, кімнатної квітка цілком добре росте і розвивається. У зимовий час в опалювальній кімнаті, як правило, дуже низька вологість і з-за цього у рослини можуть висихати і скручуватися листочки.

Як поливати

Полив помірний весь рік. Стежте, щоб земляний ком не повністю висихав. Якщо в зимовий час температура повітря нижче звичайного, то полив потрібно скоротити.

Підгодівля

Рослина удобрюють в літній і осінній час, коли рослина цвіте. Для цього використовують мінеральне добриво і вносять його в грунт 1 раз в 2 тижні.

Землесуміш

Відповідна землесуміш складається з перегнійної, листової і дернової землі, а також піску і торфу. Але взагалі ця рослина добре росте і розвивається і в покупної універсальної землесуміші.

Пересадка

Пересадку проводять вкрай рідко. Проводять лише висаджування укорінених живців у постійні горщики. Так як руеллія досить швидко ізрастается, необхідно систематично обрізати з неї живці і садити їх для вкорінення в стаканчики (по кілька штук в один). Цвіте тільки в тісному горщику.

Як розмножити

Розмножують живцюванням. Укорінюються вони, як правило, у воді при температурі 20-25 градусів. Посаджений держак потрібно прищипнути, щоб рослина була більш зеленим. Для посадки живців використовують низький, але досить широкий горщик (садять в 1 горщик кілька живців).

Захворювання і шкідники

Практично не піддається захворюванням. Може оселитися білокрилка або тля.

Види руеллії

Руеллія Портеллы (Ruellia portellae)

Це трав'яниста рослина є багаторічним і має стебла, вилягають. Його вузли при зіткненні з грунтом легко вкорінюються. Темні зелені листочки мають довгасту форму. Їх виворітна сторона пофарбована в червонуватий колір. На листках є білосніжні смужки, що йдуть уздовж жилок. Великі квітки забарвлені в насичений рожевий колір. Цвітіння триває досить довго і починається, як правило, у кінці літнього періоду.

Руеллія Девоза (Ruellia Devosiana)

Це теж трав'яниста багаторічна рослина. Воно має сильно ветвящимся стеблом. У висоту вона виростає до 35-40 сантиметрів. Має поодинокі квіточки, які можуть бути пофарбовані в білий або бузковий колір, а посередині кожної частки красуються лілові смужки. Цвітіння рясне, спостерігається в осінньо-зимовий період.

Руеллія крупноквіткова (Ruellia macrantha)

Має прямостоячий, високий, розгалужене стебло. Її колоколовидные фіолетово-рожеві квіточки володіють досить великим розміром, так, у довжину вони досягають 10 сантиметрів, а в ширину ― 8 сантиметрів. Розташовуються вони на верхній частині стебел. Цвітіння спостерігається в осінньо-зимовий період за умови достатнього освітлення.

Руеллія Бриттона (Ruellia brittoniana)

Вічнозелена рослина, що в природі досягає висоти і ширини 90 див. У цього виду міцні напіводеревіли вертикальні стебла з ланцетними супротивними темно-зеленим листям довжиною від 15 до 30 і шириною до 2 див. На сонці листя набувають блакитного металевий відтінок, з-за якого рослина часто називають «руеллія блакитна». Квітки цього виду трубчасті, розширені, фіолетово-синього відтінку, діаметром до 5 див