Клеома

Клеома (Cleome), або клеоме, це квітуча рослина, відноситься до сімейства Клеомовые. Така рослина буває однолетником або двулетником. У природі воно зустрічається у будь-якому куточку Землі, в тих регіонах, де є помірний і теплий клімат. Цей рід об'єднує приблизно 70 видів. Суцвіття у клеомы володіють своєрідною формою, тому німці називають її «spinenpflanze», що перекладається як «рослина-павук». Гроновидні суцвіття не зовсім звичайні, їх можна порівняти зі злетом шампанського або вибухом. Такі квіти деякими можуть припасти не до смаку, але залишити їх без уваги просто неможливо. З кожним роком така квіткова культура все частіше привертає увагу садівників, тому що вона має дуже ефектним суцвіттями з незвичайним запахом, а ще її цвітіння досить тривалий, воно спостерігається з червня по вересень.

Особливості клеомы

Клеома володіє дуже потужною системою коренів. Розгалужені міцні пагони, на їх поверхні є опушення, що складається з залізистих коротеньких волосків. Висота кущика може доходити до 150 див. Зеленуваті очереднорасположенные листові пластини у деяких видів на виворітній поверхні мають маленькі колючки. Листя можуть бути простими або складними: складаються з 5 або 7 цілокрайого подовжених лінійних листочків. Верхівкові листові пластини маленькі і цільні. Верхівкові суцвіття складаються з квіточок, що володіють правильною формою і пурпурним, рожевим, білим або жовтим забарвленням. У квіток є порівняно довгі тичинки, які зовні схожі на павукові лапки. Плід представляє собою одногнездную многосемянку, що володіє формою стручка, у довжину він може досягати близько 30 мм. Більшості садівників-любителів не подобається квітковий запах клеомы, але на садовій ділянці на вулиці його абсолютно неможливо відчути, проте шкідників він може відлякати. Цей не зовсім звичайний аромат потрібен такого квітці, щоб в дикій природі залучати дрібних кажанів, які є його запилювачами.

Вирощування клеомы з насіння

Посів клеомы

Для розмноження клеомы використовують насіння. Їх можна посіяти безпосередньо у відкритий грунт під зиму (у листопаді або грудні) або у весняний час. Проте досвідчені садівники рекомендують вирощувати таку культуру через розсаду.

Коли треба посіяти насіння на розсаду? Таке рослина має порівняно тривалим вегетаційним періодом. Якщо в осінній час ви маєте намір провести збір повністю доспілих насіння, то висів на розсаду необхідно зробити в останні дні лютого. Щоб сіянці здалися швидше, перед висівом насіння необхідно на половину доби (12 год) занурити в розчин Епіне або Циркону (на 250 мл теплою кип'яченою води береться 2 краплі кошти). Для посіву використовують не дуже глибоку ємність, яку заповнюють субстратом, що складається з перегною, городньої суміші і піску, взятих у співвідношенні 2:2:1. Насіння розподіляють по поверхні субстрату, а зверху їх необхідно присипати шаром тієї ж грунтосумішей, товщина якого повинна бути близько 15 мм. Ємність треба зверху накрити склом.

Догляд за розсадою

Перші сіянці повинні здатися через 15-20 днів. Коли це станеться, ємність потрібно переставити в дуже добре освітлене місце, також сходам знадобиться додаткова підсвічування у вечірній час. Полив повинен бути досить рідким, але рясним. При цьому пам'ятайте, що між поливами субстрат повинен встигати просихати. У профілактичних цілях від хвороб коренів сіянці треба полити 1 раз слабким розчином марганцевого калію.

Після того як у рослинок почне формуватися перша пара справжніх листових пластин, сіянці треба буде распикировать, використовуючи для цього торфо-перегнійним стаканчики. При пересадці сіянці в субстрат заглиблюють до сім'ядольних часток. Коли пройде півмісяця після пікіровки, рослинки рекомендується підгодувати, для цього використовують комплексне мінеральне добриво, яке має бути досить слабкої концентрації. Після цього підгодовувати розсаду потрібно регулярно 2 рази на місяць. Щоб не допустити розвиток однобокого сіянця, ємність, в якій він росте, необхідно систематично повертати відносно джерела світла.

Посадка клеомы у відкритий грунт

В який час садити

Після того як в весняне час мине загроза поворотних заморозків, можна зайнятися пересадкою розсади клеомы у відкритий ґрунт. Як правило, даний час припадає на останні дні травня або перші ― червня. Для висадки потрібно вибрати добре освітлену ділянку, захищений від сильних протягів. До грунту рослина невимоглива, проте на нейтральному поживному грунті при доброму зволоженні ця квітка розвивається набагато краще, ніж на ділянці з сухим бідної грунтом. Якщо грунт на ділянці виснажений, то перед посадкою клеомы в нього під перекопування необхідно внести 2 великі ложки гранульованого квіткового добрива, а також 1 відро перепрілого компосту з розрахунку на 1 м2.

Особливості посадки

Щоб після висадки розсада швидко і добре прижилася на новому місці, її слід обробити розчином стимулятора епін-екстра з мікродобривами цитовит (необхідно слідувати прикладеної до препаратів інструкції). Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт, необхідно не виймаючи її з горщиків, при цьому між кущиками потрібно дотримуватися дистанцію від 0,5 до 0,7 м. Така висадка клеомы дозволить уникнути загущення посадок, квіти будуть більш стійкі до шкідників і хвороб, при цьому цвітіння буде дуже ефектним і пишним. Висаджені рослинки слід полити під корінь і використовувати для цього потрібно розчин гумату.

Догляд за клеомой

Виростити клеому на своїй садовій ділянці досить просто. Полив потрібно здійснювати лише в жарку погоду, при цьому він повинен проводитися не дуже часто, але бути рясним. Підживлення здійснюються 2 рази на місяць під корінь і для цього використовують добрива типу Fertika-люкс або Fertika-комбі (на 1 відро води береться пара великих ложок добрива). Якщо кущик ослаблений або уражений хворобою, його необхідно підгодовувати позакореневим способом, використовуючи для цього живильний розчин, що складається з 3 л води і 1 маленької ложки добрива. Щоб наблизити момент початку цвітіння, перед тим як почнеться формування бутонів, кущики потрібно обробити розчином Циркону (на 1 л води 1 міліграм кошти).

Якщо після посадки на поверхню ділянки не була засипана шаром мульчі, вам доведеться систематично розпушувати поверхню ґрунту, при цьому видаляючи бур'янисту траву.

Захворювання і шкідники

Так як квітки клеомы мають не зовсім звичайним для квітів ароматом, то шкідники намагаються обійти її стороною. Захворіти ж вона може при неправильному режимі поливу або при посадці на ділянці з високим заляганням грунтових вод. Якщо ж вибрати місце посадки і доглядати за рослиною правильно, то хворіти воно не буде зовсім.

Клеома після цвітіння

Збір насіння

Так як виростити клеому можна лише з насіння, то досвідчені садівники рекомендують в осінній час їх зібрати, щоб зробити посів навесні або під зиму. Зрозуміти зрілі насіння яких немає можна за їх зовнішнім виглядом, так, вони повинні бути округлими, в поперечнику досягати півтора міліметрів, забарвлення залежно від квітки самого квітки може бути коричневим або жовтим. Щоб уникнути самосіву і не упустити момент, коли насіння потрібно буде зібрати, на кілька стручків рекомендується надіти мішечки зшиті з марлі.

Зимівля

У середніх широтах таку квіткову культуру вирощують в якості однорічної рослини. У зв'язку з цим, коли настануть заморозки, кущики слід висмикнути і спалити. В листопаді або грудні проводиться висів зібраних в осінній час насіння під зиму. В грунт насіння заглиблюють всього на 15 мм, а зверху ділянку вкривають ялиновим гіллям. У весняний час укриття слід прибрати і незабаром повинні будуть з'явитися дружні сходи.

Види і сорти клеомы

На даний момент садівниками культивується лише 2 виду клеомы, а саме: клеома Хасслера (Cleome Hassleriana) і клеома колюча (Cleome Spinosa). Обидва цих виду є тропічними південноамериканськими. Вони відрізняються один від одного лише забарвленням квіток, у зв'язку з цим квітникарі дані види називають однаково ― клеома колюча. Завдяки цим видам на світ з'явилося кілька гібридів і сортів. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти:

  1. Хеллен Кембелл. Забарвлення квіток біле.
  2. Розакенигин. Квітки пофарбовані в ніжно-рожевий колір.
  3. Пінк квін і Роуз квін. Квітки забарвлені в різні відтінки рожевого.
  4. Голден Спарклер. На карликовій кущику розкриваються жовті квітки.
  5. Гігант Пінк Кьюсен. Темно-рожеві квітки мають порівняно великим розміром.
  6. Спарклер Лавандер. Забарвлення квіток блідо-фіолетовий.
  7. Вайолет Квін. Квітки забарвлені в фіолетово-чорнильний колір.

Найбільшою популярністю користується сорт клеомы колючим Черрі Квін. Кущ заввишки досягає 0.6 м. В поперечнику запашні квітки рівні 20-30 мм, вони мають незвичайну форму і розташовуються на довгих квітконіжках. Також культивується сорт Бризки шампанського, створений з використанням виду клеома Хасслера. Кущик заввишки досягає 1,2 м. Гроновидне суцвіття складається з рожевих або білих квіточок, в діаметрі досягають 30-40 мм. Діаметр кисті дорівнює приблизно 20 сантиметрів. Цвітіння починається в липні, а закінчується з настанням заморозків.

Вирощують клеому як одиночна рослина або в групах з однорічними рослинами такими, як запашний тютюн або лаватера. Так як клеома досить висока, то її використовують для створення живоплоту або вирощують як задній фон квітника.