Азія

Назва рослини анемона (Anemone), або анемона походить від грецького слова, яке в перекладі означає «дочка вітрів». Справа в тому, що навіть від найменшого пориву вітру пелюстки такого рослини починають тремтіти. Цей трав'янистий багаторічник є представником родини Жовтецевих. У природі його можна зустріти в регіонах з помірним кліматом обох півкуль, при цьому він віддає перевагу рости в гірських районах і на рівнинах. Є приблизно 160 видів, які квітнуть по-різному і в різний час, із-за чого навіть квітникарі, які мають чималий досвід, частенько плутаються.

Особливості вирощування

Існує велика кількість видів і сортів анемони, при цьому одні з них невибагливі до умов вирощування, а іншим навпаки слід забезпечити особливий догляд. А справа все в тому, що одні види є бульбовими, а інші ― кореневищними. Як раз кореневищні види відрізняються своєю невибагливістю і легкістю у догляді, при цьому бульбові ― можуть сильно постраждати, якщо за ними доглядати неправильно. Існує декілька особливостей вирощування такої квітки, які потрібно знати:

  1. У посушливу та спекотну погоду їх треба обов'язково поливати.
  2. Восени квіти слід підгодовувати комплексними мінеральними добривами, а перед висадкою і в процесі активно зростання або цвітіння в грунт слід вносити органіку.
  3. Щоб рослини не вимерзли, у зимовий час їх слід укрити шаром опалого листя.
  4. Найпростіше розмножити ця рослина насінням, при цьому їх висівають під зиму, або кореневими нащадками у весняний час.

Підготовка до посадки анемон

Як підготувати грунт

Перш ніж приступати до безпосередньої висадці анемони, слід відшукати найбільш підходящий ділянку, а ще підготувати грунт. Відповідний ділянку повинен бути просторим, знаходиться в півтіні і мати захист від протягів. Сильно розростається кореневище є дуже крихкими, їм може зашкодити навіть зіткнення. Крім цього, даними квітам може нашкодити надмірна спека, а також протяг. Грунт повинен бути рихлим, поживним і добре дренованим. Оптимальним варіантом є листяна земля або суглинок з торфом. Щоб грунт був пухким, в нього слід всипати звичайний пісок. Якщо грунт кисла, то виправити це можна внесенням деревної золи або доломітового борошна.

Як підготувати насіння

При вирощуванні анемони з насіння необхідно пам'ятати, що вони мають украй низькою схожістю. Прорости зможе близько ¼ частини насіння, при цьому вони повинні бути свіжозібраними. Щоб збільшити відсоток схожості насіння, їх треба стратифікована, їх на 4-8 тижнів поміщають в холодне місце. Для цього з'єднаєте насіння з торфом або грубозернистим піском (1:3), суміш треба рясно зволожити. Потім її щодня обприскують водою, щоб вона весь час була вологим. Після того як насіння набухнуть, їх необхідно з'єднати з невеликою кількістю субстрату, все добре змішується і рясно обприскується водою. Потім насіння прибираються в добре вентильоване приміщення, де не повинно бути тепліше 5 градусів. Через кілька діб після появи паростків миску з насінням необхідно перенести у двір, де її закопують у сніг або в грунт, поверхню присипають соломою або тирсою. На самому початку весни пересадіть насіння в ящички, щоб вони проросли. Якщо ж немає бажання сильно возитися з вирощуванням анемони, то в осінній час висійте насіння в ємності, заповнені рихлим грунтом. Потім ящики слід закопати у дворі, при цьому зверху їх накривають обрізаними гілками. У зимовий час вони пройдуть природну стратифікацію. У весняний час насіння слід витягувати з ґрунту і розсадити.

Підготовка бульб анемони

Перш ніж висадити бульби анемони, їх слід пробудити від сну. Для цього їх на кілька годин занурюють у теплувату воду для набухання. Потім їх висаджують у горщики, наповнені зволоженим субстратом, що складається з піску і торфу, заглиблювати їх потрібно всього на 50 мм. Субстрату в горщиках необхідно забезпечити систематичне помірне зволоження. Також перед садінням бульби можна «розмочити», для цього їх обмотують тканиною, яку рясно змочують розчином епін і кладуть у пакет з поліетилену, де вони повинні пробути 6 ч. Підготовлені таким чином бульби можна відразу ж висаджувати у відкритий грунт.

Посадка анемони у відкритий грунт

Посадити бульби анемони у відкритий ґрунт порівняно просто, але обов'язково потрібно визначити точку росту. Якщо бульби попередньо обробити і дати їм набрякнути, то горбки нирок стануть добре помітні, завдяки цьому можна зрозуміти, як правильно їх посадити. Якщо існують сумніви щодо місцезнаходження точки зростання, то слід враховувати, що верх бульби завжди плоский, тому гострим кінцем їх необхідно висаджувати вниз. Якщо бульба має нестандартну форму, то його потрібно посадити бічною стороною.

Глибина ями повинна бути дорівнює близько 0,15 м, а її діаметр повинен досягати 0,3–0,4 м. В яму треба всипати по одній жмені деревної золи і перегною, потім в неї вкладається бульбу. Її засипають грунтом, яку трохи утрамбовують. Висаджені бульби потребують рясному поливі.

Посадка насіння анемони

Висаджувати сіянці слід, у яких є не менше двох справжніх листових пластин. Сіянці висаджують у відкритий грунт в невеликому затіненні на другий рік росту. При осінній посадці поверхню ділянки необхідно вкрити листям або гілками. Перше цвітіння анемони, яка була вирощена з насіння, настане лише через 3 роки.

При висадці бульб або насіння, якщо враховувати терміни, то цілком можливо домогтися того, щоб цвітіння даних рослин тривали з квітня по листопад. Для цього потрібно придбати різні сорти, потім їх висаджують в рекомендоване для кожного з них час.

Догляд за анемоной

Доглядати за анемоной дуже просто. Найбільш важливим є забезпечення потрібного рівня вологості на протязі всього вегетаційного періоду. Якщо грунт перезволожити, то на коренях може з'явитися гниль, яка приведе до загибелі всього кущика. Якщо вологи недостатньо, тим більше під час формування бутонів, то це негативно позначиться на зростанні і цвітіння рослини. Щоб домогтися оптимального рівня вологості, таку квітку треба висадити на височині, при цьому ділянка повинна мати хороший дренаж. Поверхня ділянки з висадженими анемонами рекомендується вкрити шаром мульчі (торфу або листя плодових дерев), його товщина ― близько 50 мм.

Полив

У весняний час поливати такі квіти потрібно 1 раз в 7 днів. Якщо в літній час регулярно йдуть дощі, то анемони поливати не потрібно, за винятком анемони корончатою, коли вона цвіте. Якщо в літній час сухо і жарко, то поливи проводять щоранку і ввечері після того, як зайде сонце.

Підгодівля

В період цвітіння такій рослині слід забезпечити підживлення органікою (можна використовувати лише свіжий гній). А восени треба їх підгодувати комплексним мінеральним добривом. Якщо у грунт при посадці були внесені всі необхідні добрива, то підгодовувати анемону не потрібно взагалі.

Також слід систематично розпушувати грунт і виривати бур'янисту траву, при цьому сапу для прополок використовувати не можна, так як існує ризик травмування крихкої системи коріння квітів.

Захворювання і шкідники

Це рослина володіє стійкістю до захворювань. На кущиках можуть оселитися равлики або слимаки. Їх слід зібрати вручну, а самі рослини обприскуються метальдегидом. Іноді на кущах поселяються листові нематоди або гусениці совки (озимого хробака). Заражені нематодою кущики треба викопати і спалити, грунт на ділянці при цьому потрібно замінити.

Розмножується анемона

Розмножити таку квітку можна поділом кореневища, насінням, бульбами або діленням куща. Про те, як виростити анемону з насіння і розмножити бульбами, докладно розказано вище. Щоб поділити кореневища їх у весняний час треба витягти з грунту і розділити на частини, довжина яких повинна бути 50 мм. На кожній діленці повинна бути нирка, їх садять в пухкий грунт, розміщуючи горизонтально і заглиблюючи всього на 50 мм. Повністю зрілої подібна анемона буде лише через 3 роки. Якщо рослині виповнилося 4 або 5 років, то його можна піддати пересадки з діленням куща.

Після цвітіння

При вирощуванні анемони в середніх широтах в осінній час їх треба викопати і підготувати до зимівлі. У підсушених бульб необхідно видалити надземну частину, далі їх закопують в пісок або торф і прибирають на зберігання в прохолодне темне приміщення, наприклад, не сирий підвал. Якщо передбачається, що в зимовий час не буде морозів, то квіти можна залишити в ґрунті. Для цього поверхню ділянки треба засипати товстим шаром облетіло листя або укрити лапником, що захистить рослини від морозів.

Види анемон з фото і назвами

І в природних умовах, і в культурі росте досить велика кількість видів і сортів анемони. Нижче представлено опис найбільш популярних з них.

Всі види за часом цвітіння поділяють на весняні і осінні (літні). Весняні види відрізняються своєю вишуканістю та різноманітністю кольорів, при цьому вони пофарбовані в пастельні тони, наприклад: кремовий, блакитний, снежнобелый, рожевий, бузковий і т. д. Є махрові сорти.

Весняні види є эфемероидами, вони володіють дуже коротким циклом надземного цвітіння. Вони пробуджуються в квітні, дружне цвітіння спостерігається в травні, при цьому в липні у них починається період спокою, при цьому листя більшості видів не в'яне до осені.

Також анемони поділяють за видом кореневища, так, анемона ніжна має медленнорастущим клубневидным кореневищем, а анемона дібровна і лютичная ― має членисте кореневище, що відрізняється своєю крихкістю.

Анемона ніжна (Anemone blanda)

Таке мініатюрне рослина, що у висоту досягає всього від 5 до 10 сантиметрів. Найбільшою популярністю користуються такі сорти як: Blue Shades (синя), Charmer (рожева), White Splendour (біла).

Анемона дібровна (Anemone nemorosa)

Цей вид користується порівняно невисокою популярністю у садівників середніх широт. Кущик заввишки сягає від 0,2 до 0,3 м. Прості квітки мають діаметром рівним 20-40 мм, як правило, вони пофарбовані в білий колір, але існують такі сорти, квітки яких мають фіолетовим, блакитним і рожевим забарвленням. Існують махрові сорти. Головною особливістю даного виду вважається його невибагливість.

Анемона лютичная (Anemone ranunculoides)

У цього невибагливого виду теж є махрові сорти. Кущик заввишки сягає від 20 до 25 сантиметрів. Насиченого-жовтого забарвлення квітки трохи менші, ніж у анемони дібровної. Вирощувати даний вид можна практично в будь-якому грунті.

Осінні (літні) анемони у своєму складі мають такі види: анемона японська (Anemone japonica), анемона гібридна (Anemone hybrida) та anemone корончатая (Anemone coronaria).

Найчастіше це великі багаторічні рослини, що володіють добре розгалуженою потужною системою коренів. Цвітіння спостерігається з останніх літніх тижнів до середини осіннього періоду. Цвітіння анемони корончатою спостерігається двічі за сезон: в перші літні тижні і восени. Осінні види мають стрункими і міцними квітконосами, які сягають у висоту 0,8–1 м, на них розташовується кілька десятків напівмахрових або простих квіток різного забарвлення. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти анемони корончатою:

  • анемона Де Каєн ― квітки прості поодинокі різного забарвлення;
  • Містер Фоккер ― забарвлення квіток блакитний.

Анемона махрова має такі сорти, як Лорд Джим з блакитними квіточками і Дон Жуан з квітками насичено-червоного кольору. Популярними сортами анемони гібридної є: Honorine Jobert ― квітки білі, трохи рожеві знизу; Profusion ― напівмахрові квітки темно-пурпурного забарвлення; Queen Charlottе ― напівмахрові квіти насичено-рожевого забарвлення. Найбільшою популярністю користуються наступні сорти анемони японської: Pamina ― великі махрові квітки забарвлені в темно-рожевий, практично бордовий колір; Hadspen Abundance ― високоросла рослина з квітками кремового забарвлення; Prinz Heinrich ― забарвлення напівмахрових квіток насичено-рожевий.