Гальтония

Цибулинна багаторічна рослина гальтония (Galtonia), яке ще називають капским гіацинтом, є представником сімейства лілейні. Батьківщина такого рослини ― мис Доброї Надії. Гальтония була названа на честь англійського дослідника флори Південної Африки Френсіса Гальтона. В Європі цей квітка вирощують як поздноцветущего рослини з сімдесятих років 19 століття. У природі існує 4 види гальтонии, однак садівниками в основному вирощується лише 1 ― гальтония білувата, або белеющая.

Особливості гальтонии

Висота гальтонии може варіюватися від 0,5 до 1,5 м. Великі конусоподібні цибулини мають увігнутим денцем. Листові пластини голі соковиті приземні жолобчасті, ремневидной форми. Висота квітконосу близько 100 сантиметрів, він несе нещільне суцвіття кистевидной форми, що складається з поникающих квіток білого кольору, які мають неопадающим трубчасто-лунковидною оцвітиною. Цвітіння спостерігається в серпні і вересні. Плід представляє собою слаборебристую трехгнездую коробочку циліндричної форми. Всередині коробочки знаходиться велика кількість насіння неправильної трикутної форми, чорного кольору.

Посадка гальтонии у відкритий грунт

В який час садити

Щоб гальтония росла і розвивалася в саду нормально, необхідно орієнтуватися на природні умови, які для неї звичні. Так, в зимовий час в Каспійських горах холодно і сухо, а в літній ― волого і тепло. У зв'язку з цим для посадки цієї рослини слід підшукати таку ділянку, на якому не буде відбуватися застою талих вод у весняний час. Якщо є така можливість, то посадіть гальтонию на сонячному кам'янистому схилі, розташованому в південній частині саду. Даний квітку можна вирощувати як на добре освітленому, так і на затіненому ділянці. Грунт підходить легкий, слабокислий, добре дренування ї, глибоко оброблений, при цьому у нього обов'язково потрібно внести перегній.

Висадку гальтонии слід проводити у весняний час тільки після того, як грунт добре прогріється (з останніх днів березня по травень). При бажанні ви можете керувати часом цвітіння цієї рослини. Для цього можна висаджувати цибулини трохи раніше або пізніше. А також на час цвітіння впливає те, наскільки цибулина буде заглиблена в грунт.

Як правильно посадити

Вибираючи посадковий матеріал в магазині, ретельно огляньте його. Пам'ятайте, що на дінці не повинно бути цвілі, гнилизни яких ознак розм'якшення. Що стосується цибулини, то вона обов'язково повинна бути пружною та щільною.

Перш ніж висадити цибулини, їх можна подрастить, в цьому випадку гальтония зацвіте на 4 тижні раніше. Для цього у квітні цибулини потрібно помістити в теплу і добре освітлену кімнату. Спочатку їх піддають обробці розчином фунгіциду, а потім розкладають в дуже добре освітленому місці, але при цьому не забудьте захистити посадковий матеріал від прямих променів сонця. Коли з'являться паростки, цибулинки потрібно буде посадити в горщики, в яких повинні бути отвори для дренажу. Для посадки використовують пухку садову грунт. Не забувайте, висаджені цибулини час від часу поливати. Висадкою таких цибулин у відкритий ґрунт слід зайнятися в травні, при цьому рослини треба посадити разом з грудкою землі.

Глибина, на яку слід висадити цибулину, залежить від її величини (великі цибулини саджають глибше), і вона може варіюватися від 18 до 22 сантиметрів. Між кущами в ряду слід дотримуватися дистанцію 0,3 метра. У тому випадку, якщо під верхній шар ґрунту не був закладений дренаж, то в кожну ямку безпосередньо перед висадкою потрібно всипати по одній жмені грубозернистого піску. Також не забудьте в неї всипати комплексне мінеральне добриво. Якщо під час перекопування в грунт не внесли органіку, то в кожну лунку також потрібно буде додати по одній жмені компосту або перегною.

Висаджені рослини потребують рясному поливі.

Догляд за гальтонией в саду

Незважаючи на те, що гальтония ― це екзотична рослина родом з африканського континенту, при вирощуванні в середніх широтах догляд за нею досить простий. Її, як і більшість інших садових рослин, потрібно буде вчасно поливати, прополювати, не забувати підгодовувати і рихлити поверхню грунту. В період активного зростання такій рослині треба забезпечити рясний полив, через 24 години після нього необхідно розпушити грунт, одночасно вирвавши всі бур'яни. В період цвітіння полив повинен бути менш рясним.

На протязі всього періоду вегетації гальтонию потрібно підгодувати лише 1 або 2 рази і для цього використовують мінеральне добриво для квітучих рослин. У деяких випадках високі квітконоси потребують підв'язки до опори. Коли всі зів'януть квіти, квітконіс слід обрізати, щоб він не віднімав сили у цибулини.

На одному і тому ж місці таку квітку можна вирощувати 4 або 5 років, при цьому він утворює густі зарості.

Захворювання і шкідники

У тому випадку, якщо при посадці рослині був забезпечений хороший дренаж, то це означає, що воно надійно захищене від грибкових захворювань. Якщо стоїть сира погода, то гальтонии можуть нашкодити равлики і слимаки. У профілактичних цілях по поверхні ділянки рекомендується розсипати деревну золу. Якщо на кущах ви все-таки побачите черевоногих, то зберіть їх вручну.

Після цвітіння

Гальтония відрізняється помірною морозостійкістю. Тому якщо ви живете в регіоні з досить м'якими зимами, то на зиму її цибулинки можна не викопувати, але їх слід укрити товстим (від 15 до 20 сантиметрів) шаром торфу або тирси, який зверху треба закидати висохлої листям або ялиновим гіллям. Для підготовки гальтонии до зими слід вибрати сухий день.

Якщо ж у регіоні, де вирощується гальтония, зима морозна або малосніжна ,то в останні дні жовтня або перші ― листопада потрібно обов'язково отримати цибулини з грунту. Їх просушують в добре вентильованому приміщенні протягом 7 днів, при цьому листя з цибулин зрізати не потрібно. Коли цибулинки просохнуть, обріжте листя на висоту 20 мм від шийки цибулини, коріння видаляти не можна. Потім цибулини потрібно буде ще протягом 1-1,5 тижнів досушити при кімнатній температурі. Після цього їх закопують в сухий пісок або торф таким чином, щоб вони не торкалися один одного, і прибирають в сухе прохолодне (від 10 до 15 градусів) місце на зберігання. У тому випадку, якщо цибулинок мало, їх можна зберегти в холодильнику, помістивши на полицю для овочів, проте слід врахувати, що вони там можуть відволожитися.

У весняний час, перш ніж висадити гальтонию у відкритий ґрунт, можна розділити гнізда цибулин.

Види і сорти гальтонии з фото і назвами

Гальтония білувата (Galtonia candicans), або гальтония белеющая (Hyacinthus candicans)

Це багаторічна рослина заввишки не перевищує 150 сантиметрів. Діаметр цибулин близько 7 сантиметрів, їх покриває велику кількість сухих плівчастих лусочок. Прикореневі листові пластини темно-зеленого забарвлення є жолобчастими ремневідной і лінійними, на одному кущі їх зростає 4-6 штук. Довжина листя 0,9 м, а їх ширина ― 8 сантиметрів. Зовні вони схожі з листям гіацинта. Гроновидні суцвіття складаються з трубчасто-воронковидних поникающих ароматних квіток білого забарвлення, довжина яких 60 мм, а діаметр ― 30 мм. Цвітіння спостерігається в серпні і вересні. Плід представляє собою тригранну коробочку з насінням.

Гальтония чудова (Galtonia princeps = Hyacinthus princeps)

У природі цей вид зустрічається в субтропічній області Південної Африки, при цьому він може рости на висоті до 1000 метрів над рівнем моря. Це рослина віддає перевагу рости серед різнотрав'я. Висота куща близько 100 сантиметрів. Діаметр конусоподібної цибулинки 30-40 мм, їх покривають волокнисті лусочки. До складу недовгого кистевидного суцвіття входить від 10 до 15 білих поникающих квіток, які зовні злегка зеленуваті. У довжину квітки досягають 35 мм. Цвіте у вересні. Даний вид культивується порівняно рідко.

Гальтония зеленоцветковая (Galtonia viridiflora)

Цей вид відрізняється своєю теплолюбивостью. Цибулинки такого рослини в осінній час потрібно обов'язково витягувати з ґрунту, а на зберігання їх прибирають у прохолодне й сухе приміщення. Зберегти цибулини можна, посадивши їх у горщики. Висота куща близько 100 сантиметрів. На кожному пагоні знаходиться 10-30 зелено-смарагдових квіток. Якщо таку гальтония ростити в домашніх умовах, то її квітконоси будуть більш низькими.