Астранція

Трав'яниста рослина астранція (Astrantia), яке ще називають звездовка, є представником сімейства зонтичні. Таку рослину можна зустріти на території Східної, Південної і Центральної Європи, а також на Кавказі. На сьогоднішній день фахівці точно не встановили, звідки походить назва астранції, проте існує думка, що воно складається з двох слів: «astron», що означає «зірка» (передбачається, що це пов'язано з формою квітки), і «antion» ― «протилежні» (швидше за все, тут йдеться про криють листках рослини). Цей рід об'єднує близько 10 видів. В Англії та Америці така багаторічна рослина користується величезною популярністю, а культивують його в цих країнах з 16 століття. На даний момент завдяки роботі селекціонерів на світ з'явилася величезна кількість садових форм астранції.

Особливості астранції

Трав'яниста рослина астранція є корневищным. Пагони у нього прямі, слабо облистнені і малогіллясту, їх висота варіюється від 0,15 до 0,9 метра. Листові пластини, як правило, пальчасто-роздільні або пальчасто-лопатеві, вони мають від 3 до 7 зубчастих по краю часткою ланцетної або обернено-яйцевидної форми. Вони зібрані в прикореневі розетки. Прості суцвіття зонтиковидною форми, зовні схожі на зірки, що складаються з великої кількості маленьких рубіново-рожевих або білих квіток. Ще більшої ефектності рослині надають насичено-зелені листочки обгортки. Цвітіння починається в травні, а закінчується в перші осінні дні. Плід ― двусім'янка.

Ця рослина є медоносом, тому воно залучає на садову ділянку бджіл. Також вона стійка до холоду і посухи. Астранцию вирощують в рабатках, миксбордерах, на клумбах, використовують для створення бордюрів або садять групами по центру газону. В саду такі квіти рекомендується вирощувати разом з медуницею, астильбою, хостами, геранню і пестролистной гейхерой. Суцвіття цієї рослини гарні для зрізання, тому що вони залишаються свіжими і ефектними тривалий час. Астранцию використовують також для складання сухих букетів.

Даний квітка відрізняється невимогливістю до догляду і умов вирощування. У зв'язку з цим він досить популярний серед садівників.

Вирощування астранції з насіння

Посів

Астранція здатна розмножуватися самостійно самосівом. Проте слід врахувати, що у таких сходів сортові ознаки батьківських рослин зберігаються не повністю. У зв'язку з цим досвідчені садівники рекомендують вибрати для розмноження такої квітки інші способи. Висів свіжозібраного насіння можна проводити під зиму після того, як в весняне час з'являться сходи, їх залишиться лише прорідити. При бажанні виростити астранцию можна через розсаду, для цього насіння висівають на початку весни в ящики. Проте в цьому разі їм буде потрібно стратифікація, для цього насіння осіннього збору треба буде помістити в холодильник в ящик для овочів на 8-12 тижнів. До речі, уважно огляньте упаковку, придбаних у магазині насіння астранції, якщо на ній не зазначено, що вони були стратифицированы виробником, значить вам доведеться це зробити самостійно.

Для висіву насіння використовують живильне легкий грунт. Їх розподіляють по її поверхні, а зверху присипають тоненьким шаром субстрату. Ящики слід накрити склом або плівкою і прибрати в тепле місце (від 20 до 23 градусів). Коли здадуться сіянці, укриття треба прибрати.

Вирощування розсади

Після появи перших сходів ящики слід переставити в добре освітлене місце. Коли після появи сіянців пройдуть 1-2 тижні, то їх потрібно буде прорідити. Рослинки треба систематично поливати після того, як підсохне верхній шар ґрунту, а ще субстрат необхідно акуратно рихлити. Під час провітрювання приміщення подбайте про те, щоб розсада була захищена від протягів.

Пікіровка

Коли у рослинок з'явиться перша пара справжніх листових пластин, їх потрібно распикировать за індивідуальними горщикам, при цьому використовується та ж грунтосуміш, що і для посіву. Почати гартувати рослини потрібно за 1,5 тижні до висадки. Для цього розсаду щоденно переносять в сад або на балкон, при цьому тривалість її перебування свіжому повітрі слід збільшувати поступово. Висадку розсади у відкритий грунт можна зробити лише після того, як вона повністю адаптується до нових умов.

Посадка астранції у відкритий грунт

В який час висаджувати

Як правило, висаджувати розсаду астранції у відкритий ґрунт, рекомендується в останні дні травня або перші ― червня. Для висадки підійде як добре освітлену ділянку, так і знаходиться в невеликій тіні дерев. Грунт повинен бути обов'язково поживним і пухким, а її склад може бути практично будь-яким.

Як правильно висадити

В посадці і догляду за таким квіток немає абсолютно нічого складного. При висадці між кущиками слід дотримуватися дистанцію від 0,3 до 0,4 м. Потрібно врахувати, що після посадки рослина має бути на тому ж рівні, на якому воно росло в горщику. Навколо висаджених рослинок варто утрамбувати грунт, а потім їх дуже добре поливають. Цвітіння вирощеної через розсаду астранції починається через 3 роки.

Догляд за астранцией в саду

Астранція відноситься до числа найбільш невимогливих у догляді садових рослин. Якщо в літній час немає аномальної спеки і тривалих посух, то за таким рослиною можна взагалі не доглядати, так як воно відрізняється своєю витривалістю і стійкістю до посухи. Якщо ж літо видалося спекотним та посушливим, то і в цьому випадку астранції не потрібно великої кількості поливів. У тому випадку, якщо від неї ви чекаєте всього одного цвітіння, то під час найбільш сильної посухи її треба поливати лише 1 раз в 7 днів. Проте в тому випадку, якщо ви бажаєте, щоб таке рослина зацвіла повторно, треба буде вибрати такий режим поливу, щоб грунт біля кущиків весь час була трохи вологим протягом усього періоду вегетації. Після того як квіти политі або пройде дощ, не забудьте розпушити поверхню ділянки і одночасно повиривати всі бур'яни. Щоб значно скоротити кількість поливів і прополок, рекомендується засипати поверхню ділянки шаром мульчі (торфом або перегноєм). Для того щоб астранція цвіла довше і не розмножувалася самостійно, необхідно вчасно зрізати почали в'янути суцвіття. Коли кущики відцвітуть перший раз, треба буде обрізати все суцвіття, це сприяє стимуляції росту нових квіткових стрілок, а також кущ стане більш пишним і симетричним.

У тому випадку, якщо астранцию ростять в живильному грунті, то її треба буде підгодувати всього 1 раз за сезон на початку весняного періоду і використовують для цього комплексне мінеральне добриво. Якщо вона зростає на бідному грунті вже більше трьох років, то рекомендується підгодувати її ще 1 раз в другій половині літнього періоду, і в цьому випадку використовують калійно-фосфорне добриво. Рекомендується підгодовувати рідким добривом, однак якщо його внести в грунт в сухому вигляді то обов'язково після цього полийте квіти.

На одному і тому ж місці вирощувати астранцию можна не довше 10 років. Проте досвідчені садівники радять розсаджувати кущі кожні 5-7 років. У деяких випадках такій рослині може знадобитися підв'язка до опори, тим більше в сезон дощів.

Розмноження астранції

Астранцию можна розмножити так само, як практично всі інші багаторічні трав'янисті рослини, вирощувані в саду, а саме: діленням куща і насінням. Як розмножити її через розсаду, докладно описано вище. Проте досвідчені садівники насіння, придбані в магазині, стратифікують протягом 8 тижнів, а потім висівають безпосередньо у відкритий грунт у весняний час після того, як земля достатньо прогріється. Якщо насіння тільки що зібрані, то їх висів проводять під зиму відразу у відкритий грунт.

Але при розмноженні астранції насінням слід врахувати, що сіянці можуть не зберегти сортові ознаки материнської рослини. У зв'язку з цим розмножувати ця рослина рекомендується діленням куща, яке проводиться у весняний час (до того, як з'являться листя) або восени (по закінченню періоду вегетації). Для цього слід поділити кореневе гніздо на кілька частин, які необхідно розсадити, при цьому не забудьте поміж кущиками дотримуватися дистанцію від 0,4 до 0,5 м, при цьому в кожну лунку потрібно додати перегній. Через 4 тижні деленко рушать в зростання і у них з'являться паростки, а через 12 місяців вони вже буде мало чим відрізнятися від дорослих рослин. Розмножені поділом куща рослини почнуть цвісти через 3 роки. Такий спосіб найчастіше використовують для того, щоб розмножити дуже цінні або рідкісні сорти.

Захворювання і шкідники

Така рослина відрізняється дуже високою стійкістю до захворювань і шкідників. Але якщо за ним доглядати неправильно, то це може значно послабити його імунітет. Приміром, якщо астранцию постійно дуже рясно поливати, то це може стати причиною розвитку грибкового захворювання. Щоб вилікувати уражені кущики, їх слід обробити фунгіцидами, наприклад, Квадрисом, Фитоспорином, Фундазолом, Браво або іншим засобами схожого дії.

Астранція після цвітіння

Збір насіння

Якщо ви задумали зібрати насіння з астранції, то під час цвітіння намітьте найбільш ефектні і великі суцвіття. Коли вони почнуть засихати, на них слід надіти мішечки з марлі, що запобіжить висипання дозрілого насіння на поверхню ділянки. Повністю висохла насіння необхідно обрізати і помістити на досушування в добре вентильоване сухе приміщення, розклавши їх на газетній шпальті. Після того як вони досушатся, з них потрібно буде витягнути насіння, з яких видаляють сухі пелюстки. Насіння поміщають у невелику картонну коробку або в пакетик з паперу, який прибирають в темне і сухе місце.

Як підготувати до зимівлі

Зайнятися підготовкою астранції до зимівлі слід в осінній час. Для цього її потрібно зрізати стебла практично до рівня поверхні ділянки. Потім кущі мульчують торфом або перегноєм. Для укриття молоденьких кущів рекомендується використовувати лапник. Якщо астранція вже доросла, то вона цілком здатна пережити зиму без укриття.

Види і сорти астранції з фото і назвами

Всього існує більше 10 різних видів астранції, проте з них культивують більше всього лише 3.

Астранція велика (Astrantia major), або астранція велика

В природі такий вид можна зустріти на заході європейської частини Росії, в Молдові, Україні, Білорусі, Середньої Європі та країнах Балтії. Така рослина краще росте на галявинах і узліссях широколистяних і хвойних лісів. Висота розлогого куща близько 0,7 м, а його діаметр приблизно 0,4 м. Прикоренева розетка складається з трьох-семираздельных длінночерешкових листових пластин. Світло-рожеві квітки зібрані в прості суцвіття зонтиковидною форми, діаметр яких близько 50 мм. Забарвлення листочків обгортки зелений або світло-рожевий. Культивується з 1597 р. Найбільш популярні сорти:

  1. Мулен Руж. Суцвіття пофарбовані в винно-червоний колір, при цьому листочки обгортки більш темного, майже чорного відтінку. Найбільшою ефектністю мають квітки кущів, вирощуваних на сонячних ділянках.
  2. Рубі Веддинг. Кущик заввишки досягає 0,65 м, забарвлення квіток темно-червоний. Такий сорт рекомендується вирощувати в затіненому місці.
  3. Кларет. Забарвлення квіток бордовий, прозорі обгортки того ж кольору. Висота рослини 0,55 м. Зацвітає астранція в перші дні липня, а закінчується цвітіння в останні дні вересня. Рекомендується вирощувати в півтіні і тіні. Можна культивувати в контейнері.
  4. Примадонна. Квітки темно-червоні, а обгортки пофарбовані в більш світлий відтінок. Висота рослини приблизно 0,7 м. Сорт можна вирощувати на сонячному або на затіненому ділянці.
  5. Венеція. Забарвлення суцвіть рубіновий.
  6. Ларс. Висота куща близько 0,75 м, його прикрашають рожеві суцвіття, їх забарвлення настільки насичений, що ніби світиться в темряві.
  7. Саннингдэйл Варієгата. Забарвлення суцвіть блідо-блакитний. На поверхні зелених листових пластин знаходяться мазки кремового і жовто-золотистого кольору.
  8. Розенсимфони. Висота рослини близько 0,7 м. рожеві Суцвіття, а обгортки ― блідо-рожеві.
  9. Розеа. Висота рослини приблизно 0,6 м. Суцвіття яскраво-рожеві, а листові пластини плямисті.
  10. Сноустар. Забарвлення квіток білий, а обгорток ― білий з пазеленню. Рослина досягає у висоту 0,55–0,7 м. Вирощувати даний сорт рекомендується в півтіні і тіні.
  11. Еббі Роуд. Астранція червона, забарвлення суцвіть пурпурний, а обгорток ― більш темного відтінку.

Астранція найбільша (Astrantia maxima)

Батьківщина такого виду Кавказ. Висота такого компактного рослини 0,7 м, воно є длиннокорневищным. Листові пластини трироздільні. Діаметр простих зонтиковидних суцвіть 45 мм, вони складаються з невеликих квіток рожевого кольору. Листочки обгортки пофарбовані в дуже блідий червоний колір, вони плівчасті і в довжину досягають 10 мм. Цвітіння спостерігається в серпні і вересні.

Астранція мала (Astrantia minor)

У природі таке рослина зустрічається в південній частині Західної Європи, краще росте в горах. Висота куща майже 1 м. Листові пластини з довгими черешками трьох-семирозділене. Діаметр зонтиковидного суцвіття 30 мм, вона складається з великої кількості квіток рожево-білого кольору. Цвітіння спостерігається в липні-серпні. Культивується з 1868 р.

Астранція карниольская (Astrantia carniolica)

Це трав'яниста багаторічна рослина. Супротивно розташовані листові пластини пальчасто-роздільні. Зонтиковидні суцвіття складаються з білих квіток. Найбільш популярний сорт ― Рубра. Забарвлення квіток і обгорток даного сорту яскраво-рожевий, переходить у червоний. Рослина, що у висоту досягає 0,7 м. Цвітіння починається в останні дні травня, а закінчується в останні дні серпня.

Також садівники іноді культивують астранцию трехнадрезную, Біберштейна, морозниковидную і баварську.