Физостегия

Трав'яниста багаторічна рослина физостегия (Physostegia) є представником сімейства губоцвіті або яснотковые. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує 3-12 видів. Такі рослини в диких умовах можна зустріти в Північній Америці. Назва физостегия відбувається від 2 грецьких слів, які переводяться як «міхур» і «покров», що пов'язано з чашкою квітки, має вздутую форму. З-за цієї особливості рослини, його ще називають «помилковий змієголовник». Садівниками культивується лише один вид ― физостегия віргінська.

Особливості физостегии

Таке не дуже помітна багаторічна рослина як физостегия здатне утворювати досить густі куртини. Висота чотиригранних міцних прямостоячих стебел може варіюватися від 0,6 до 1,2 м. Розростається повзуче кореневище такої квітки є агресивним. Сидячі супротивні або парні листові пластини ланцетної або довгастої форми мають зубчастої кромкою. Довжина колосовидних суцвіть близько 0,3 м, вони складаються з двугубых трубчастих квіток, які, як правило, двостатеві, але зустрічаються і одностатеві. Забарвлення квіток білий, пурпуровий, рожевий або бузковий. Запах, що виходить від них, сприяє залученню бджіл в сад. Зацвітає рослина в середині літнього періоду, а відцвітає лише у вересні. Плід представляє собою невеликий горішок.

Як правило, физостегию в саду висаджують не дуже великими групами неподалік від доріжок. Найчастіше ця рослина вирощують по периметру території саду вздовж огорож, обрамляють їм водойми або фонтани, а ще вирощують у міксбордерах. Такий квітка рекомендується висаджувати спільно з ехінацеєю, туями, ялівцем, флоксами, жоржинами і карликової ялиною. Посадити і виростити физостегию під силу кожному.

Вирощування физостегии з насіння

Посів

Насіння физостегии відрізняються високою схожістю. Як правило, їх висівають у відкритий ґрунт безпосередньо після збору. Такий квітка здатна розмножиться самостійно самосівом. При великому бажанні физостегию цілком можливо виростити через розсаду, тим більше, якщо вам хочеться отримати новий сорт. Посів насіння на розсаду проводять в березні. Посіви слід перенести у теплицю.

Вирощування розсади

Перші сіянці можна буде побачити через 14 днів після посіву. Доглядати за розсадою такої квітки потрібно точно так само, як за сіянцями практично будь-якого іншого садового рослини. Полив проводять лише після того, як просохне верхній шар субстрату. У тому випадку, якщо на поверхні землесуміші з'явилася кірка, то потрібно буде акуратно розпушити. Розсаду потрібно захищати від протягів і прямих променів сонця.

Пікіровка

Коли у сіянців з'явиться друга справжня листова пластина, потрібно буде провести їх пікіровку. Відстань між распикированными рослинками повинно бути від 7 до 10 сантиметрів. За півмісяця до наміченого дня висадки рослин у відкритий ґрунт, слід зайнятися їх загартуванням. Для цього розсаду щоденно треба переносити на вулицю, поступово збільшуючи тривалість перебування її на свіжому повітрі до тих пір, поки вона повністю не адаптується до нових умов.

Посадка физостегии у відкритий грунт

В який час висаджувати

Розсаду физостегии пересаджують у відкритий грунт в останні дні травня або перші ― червня. Такий квітка досить невибагливий до умов вирощування. У зв'язку з цим для його посадки можна вибрати як добре освітлений, так і затінений ділянку. Грунт повинен бути вологим, пухким і насиченим перегноєм. Також важливо, щоб він міг добре затримувати воду. Ідеально підходить суглинистий, супіщаний грунт або чорнозем.

Як правильно висаджувати

Між рослинками слід дотримуватися дистанції 25-30 сантиметрів. Физостегия має швидко розростається кореневищем, яке здатне витіснити з дільниці інші квіти. Щоб цього уникнути, при посадці необхідно зробити обмежувальну систему. Так, рослини можна посадити у відкритий ґрунт в ємності, що дозволить обмежити зростання їх кореневищ, приміром, можна використовувати відрізок старої труби або відро без дна. При цьому ємність треба вкопати таким чином, щоб від її верхнього краю до поверхні ділянки був шар ґрунту товщиною 20-50 мм. Також дуже часто по периметру клумби вкопується огородження з металу, шиферу, пластику або дерева, при цьому листи потрібно заглиблювати у грунт на 0,3–0,4 м.

Догляд за физостегией в саду

Щоб физостегия росла і розвивалася нормально, її потрібно систематично поливати, після цієї процедури проводиться обов'язкове розпушування грунту спільно з видаленням бур'янів. Ділянка треба засипати шаром мульчі, забезпечте рослині своєчасну підгодівлю, а також захист від шкідників та захворювань і підготовку до зимівлі.

Цю квітку досить вологолюбний. У зв'язку з цим у посушливий період його необхідно своєчасно поливати. У тому випадку, якщо в літній час систематично йдуть дощі, то физостегия зможе обійтися і без поливів. Видаляти бур'яни і рихлити поверхню грунту потрібно після кожного дощу або поливу. Для того щоб полегшити догляд за физостегией, рекомендується засипати поверхню ділянку шаром мульчі (перегноєм або торфом), в цьому випадку кількість прополок, розпушування і поливів значно скоротиться.

Якщо грунт насичений живильними речовинами, то підкірку физостегии влаштовують всього 1 разів за сезон і використовують для цього комплексне водорозчинне добриво. Підживлення треба провести спільно з поливом. Підгодовувати таку рослину рекомендується до цвітіння.

Розмноження физостегии

Розмножити даний квітку можна не тільки насінням, але і вегетативним способом, а саме: діленням кореневища або куща, відводками, а також живцями. Поділ куща рекомендується проводити у весняний час (до того як рослина зацвіте) або в кінці літнього періоду (по закінченню цвітіння). Однак деякі садівники ділили кущ безпосередньо під час цвітіння і деленко дуже добре приживалися, але в цьому випадку треба обов'язково обрізати з рослини всі суцвіття. Вийміть з грунту кущ і зріжте у нього надземну частину. Далі його поділяють на кілька частин. Деленко слід садити точно так само, як і розсаду.

У перші літні тижні можна спробувати розмножити физостегию живцями. Заготівлю живців проводять до того, як рослина зацвіте, при цьому їх довжина повинна бути від 10 до 12 сантиметрів. На кожному черешку повинно бути по кілька пар нирок. Для укорінення їх садять у зволожений пісок, яким заповнюють ящик або контейнер. Ємність треба прибрати в затінене місце. Зимувати живці будуть в прохолодному приміщенні, а з настанням весняного періоду їх потрібно буде пересадити на навчальну грядку. Висадити живці на постійне місце можна буде лише через 1 рік.

На достатньому видаленні від батьківської рослини виростають відводки з розетками, при цьому пригнічення ростуть по сусідству квітів не відбувається. Їх слід викопати і пересадити в затінене місце. Перш ніж відводки пересадити на постійне місце, їх необхідно подрастить протягом 1 року.

В осінній час проводять поділ кореневища. Відокремлені білі обрізки висаджуються на постійне місце. Вони вкорінюються дуже добре, але на це потрібно трохи більше часу, ніж на укорінення відводків. Пам'ятайте, що при розмноженні физостегии діленням куща, кореневища або відводками, грунт близько рослинок повинен бути постійно трохи влажноватым, але при цьому не сирим.

Пересадка

На другий або третій рік життя физостегия знаходить максимально ефектний зовнішній вигляд. Без пересадки її можна вирощувати не довше 5 років. Потім кущі витягують з ґрунту, ділять і садять на нові місця. Пересаджувати физостегию і доглядати за нею в даний період слід точно так само, як і при первинній посадці. Пересаджену рослину потребує рясному поливі, також досвідчені садівники рекомендують відразу ж засипати поверхню ділянки шаром мульчі.

Захворювання і шкідники

Така рослина володіє дуже високою стійкістю до хвороб і шкідників. Проте іноді на кущику може оселитися попелиця. Щоб знищити таке шкідлива комаха, слід обприскати кущі Биотлином, Антитлином, Актеліком або іншим інсектицидом, призначеним для боротьби з такими шкідниками.

Якщо систематично в грунті буде застоюватися вода, то у рослини може розвинутися грибкова хвороба. В цьому випадку його потрібно як можна швидше обприскати фунгіцидом.

Физостегия після цвітіння

Збір насіння

В чашечках на дні приквітків знаходяться великі ребристі насіння чорного забарвлення. При сильному вітрі вони можуть випасти на ділянку. Збір насіння проводять з останніх днів серпня і до початку жовтня. Потім насіння слід обов'язково досушити, для цього їх необхідно розкласти в добре вентильованому приміщенні з невисокою вологістю повітря. Сухі насіння можна прибрати на зберігання.

Як підготувати до зимівлі

В регіонах і країнах з м'яким кліматом і теплими зимами, наприклад, Молдова, Україна, південна частина Росії, физостегию на зиму можна не вкривати, так як вона володіє порівняно високою морозостійкістю. Однак якщо ця рослина культивується в регіоні з морозними зимами, то його потрібно обов'язково підготувати до зимового періоду. Для початку необхідно обрізати пагони куща на висоту від 20 до 50 міліметрів над рівнем грунту. Після цього ділянку слід засипати товстим шаром тирси, торфу, висохлої листя, при бажанні кущі так само можна накрити лапником.

Види і сорти физостегии з фото і назвами

Як вже було згадано на початку статті, садівниками культивується лише 1 вид такої рослини ― физостегия віргінська, а ще його різноманітні сорти і гібриди. Детальний опис даного виду ви зможете відшукати вище. Сорти і гібриди, які користуються найбільшою популярністю у садівників:

  1. Альба. Кущі досягають у висоту 0,8 метрів. Верхівкові щільні суцвіття складаються з великих квіток білого забарвлення.
  2. Варієгата. Це ряболиста форма. У висоту кущі можуть досягати близько 0,9 метра, вони мають пагонами особливо стійкими до вилягання. По крайці зелених листових пластин проходить облямівка білого кольору. Забарвлення квіток насичено-рожевий.
  3. Саммер Сноу. Висота рослини близько 0,9 м. Забарвлення листових пластин зелений. Сніжно-білі квітки входять до складу суцвіть колосоподібні форми.
  4. Саммер Спайр. Кущі у висоту досягають близько 0,9 м. Забарвлення квіток насичено-рожевий, а листя ― зелене.
  5. Вивид. Висота куща не перевищує 0,6 м. Забарвлення квіток світло-рожевий, а листя ― зелене.
  6. Букет Роуз. Висота рослини може доходити до 1,2 м. Квітки забарвлені в насичено-бузковий колір, а листя у зелений.
  7. Рожева Королева. Висота куща близько 0,7 м. Рожеві квітки входять до складу суцвіть колосоподібні форми.