Мірабіліс

Квіткова рослина мірабіліс (Mirabilis) є представником сімейства никтагиновые. Цей рід об'єднує більше 50 видів. У природних умовах їх можна зустріти в тропічних і помірних областях, а найбільш поширені вони в Південній і Північній Америці, але є 1 вид, батьківщиною якої є Південна Азія. З латині «мірабіліс» перекладається як «дивний». Такий вид мірабіліса, як ялапа ще іменують «нічний красунею», і він завоював велику любов у садівників. Дані квіти на перший погляд прості, однак вони мають таємничої чарівності. Під час цвітіння мірабіліса сад наповнюється неповторним запахом. Він відрізняється своєю невибагливістю і невимогливістю до умов вирощування. Часто з такої рослини формують не дуже високий живопліт, яка виглядає яскраво і ефектно.

Особливості мірабіліса (нічної красуні)

Батьківщиною виду мірабіліса ялапы є Мексика. Цей багаторічник має клубневидным роздутим коренем, він культивується в якості однорічної рослини. Кущі мають округло-видовженої форми, а їх висота варіюється від 0,3 до 0,8 м. Густоветвистые прямостоячі пагони, забарвлені в блідо-червоний колір, їх нижня частина з часом дерев'яніє. Супротивнорасположенные цілокраї голі черешкові листові пластини мають яйцевидно-видовженою формою, і вони пофарбовані в зелений колір. Ароматні верхівкові щитковидні суцвіття складаються з воронковидних квіток, в діаметрі досягають 2,5 сантиметра, які можуть бути пофарбовані у темно-червоний, помаранчевий, бузковий, білий, фіолетовий, жовтий, насичено-червоний колір, також бувають двох - або триколірні. Розкриття квітка відбувається після 16 год, а закриваються вони на світанку. Якщо стоїть похмура погода, тоді квітки мірабіліса залишаються відкритими протягом всього дня. На одному і тому ж кущі такого рослини можуть розпуститися квітки різного кольору. Приміром, один кущик мірабіліса можуть прикрашати квітки різних відтінків рожевого кольору (від малинового до лососевого), а буває, що на пелюстках красуються різнокольорові смужки. Великий односемянной плід має гострі ребра і темно-коричневе забарвлення. Насіння залишаються всхожими протягом трьох років.

Вирощування мірабіліса з насіння

Висів на розсаду

Мірабіліс виду ялапа можна розмножити насіннєвим способом. Перш ніж приступити до висіву насіння, необхідно провести їх скарифікацію, для цього потрібно травмувати їх щільну оболонку, скориставшись наждачним папером або надфілем. Налийте в термос теплуватою води і засипте туди насіння, там вони повинні пробути 24 год. Висів насіння нічної красуні на розсаду проводять від початку до середини квітня. Для цього беруть індивідуальні стаканчики, які заповнюють легким слабощелочной або нейтральною почвосмесью, її можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити своїми руками. Для цього треба з'єднати компост (перегній), торф, дернову землю і промитий пісок (1:2:2:0,5), потім у готову грунтосуміш додається деревна зола (на 5 л суміші ½ склянки золи) або доломітове борошно (на 5 л суміші 2 великі ложки борошна). Заповніть стаканчики почвосмесью на ¾ об'єму, не забувши її добре утрамбувати. Потім виробляють її рясний полив розчином фунгіциду. В 1 склянку висівають по парі насіння, які засипаються не дуже товстим (від 10 до 15 мм) шаром пухкого субстрату, потім посіви потрібно полити з дрібнодисперсного пульверизатора.

Потім посіви прибирають в парничок, температура повітря в яких повинна бути від 18 до 20 градусів.

Вирощування розсади

Перші сіянці можна буде побачити вже через 5 або 6 діб. Коли сходи з'являться, не забудьте прибрати укриття і переставити стаканчики в добре освітлене місце. Після того як у сіянців з'явиться по одній цієї листової пластини, треба буде провести проріджування сходів. Для цього в кожному стаканчику ножицями треба обрізати до поверхні субстрату той з сіянців, який здається найбільш слабким, щоб він не зміг заважати росту і розвитку більш міцного рослинки. В цей же час сіянці треба буде підгодувати перший раз, використовуючи для цього, наприклад, Фертику, Растворін або Здоровань.

Поливати розсаду потрібно лише після того, як грудка землі в стаканчику повністю висохне, а все тому, що вона вкрай негативно реагує на перезволоження субстрату. Після того, як висота рослинок досягне 10-15 сантиметрів, їх потрібно буде перевалити в більші горщики і підгодувати вдруге, використовуючи для цього комплексне мінеральне добриво. Після того, як сіянці добре приживуться, їх треба буде почати гартувати. Тривалість загартування рослин становить півмісяця, за цей час вони повинні звикнути до зовнішньої середовищі. Щоб загартувати розсаду, її необхідно щоденно переносити на свіже повітря (на балкон або в сад), при цьому час перебування розсади на вулиці слід збільшувати поступово, зрештою рослини зможуть там пробути цілу добу.

Посів насіння мірабіліса у відкритий грунт

Висів насіння нічної красуні можна проводити безпосередньо у відкритий грунт. Готувати насіння до посіву потрібно точно так само, як це робиться при висіві на розсаду. Їх виробляють посадку в останні дні квітня або перші — травня. У заздалегідь підготовлені борозенки розкладіть насіння, при цьому дотримуйтесь між ними дистанцію від 7 до 8 сантиметрів. Заглиблювати насіння в грунт потрібно всього на 30 мм. Посіви потребують поливі теплою водою, після чого ділянку вкривають плівкою або нетканим матеріалом. Коли з'являться перші сіянці, укриття треба буде зняти. Коли квіти підростуть, їх потрібно прорідити.

Посадка мірабіліса у відкритий грунт

В який час висаджувати

Висадку розсади мірабіліса у відкритий ґрунт слід зробити тільки після того, як земля добре прогріється і при цьому не буде загрози поворотних заморозків. Як правило, це припадає на кінець весни. Такий квітка вкрай теплолюбний, тому вибирати для його посадки треба добре освітлений і прогрівається сонцем ділянку. Постарайтеся виділити даному рослині якомога більше вільного місця, в іншому випадку він витіснить сусідні з ним квіти, так як є досить агресивним. Для вирощування цієї квітки рекомендується вибрати живильний суглинистий або глинистий грунт, у якому міститься вапно. Якщо грунт кисла, то її необхідно вапнувати. Рослина не переносить застою рідини в грунті, у зв'язку з цим для його висадки можна вибирати вологий грунт або низину.

Особливості посадки

Висаджують розсаду в ряд, при цьому між екземплярами слід дотримуватися дистанції в 0,4–0,5 м. Величина і глибина посадкової ямки повинна бути такою, щоб у ній змогла вміститися весь вміст горщика (система коріння і кому землі). Полийте розсаду за 1-2 години до висадки, у цьому випадку рослини можна буде дуже швидко витягти з ємності і висадити в лунку, яку необхідно засипати грунтом. Висаджені рослини мають потребу в гарному поливі.

Догляд за мирабилисом в саду

Нічна красуня при вирощуванні в саду відрізняється своєю невимогливістю, тому доглядати за нею порівняно легко. Щоб рослина зацвіла вчасно, йому необхідний рясний полив, який проводиться час від часу. Під час тривалого посушливого періоду поливати такі квіти потрібно від 1 до 3 раз в 7 днів. У дощове літо, швидше за все, ви не будете поливати мірабіліс зовсім. Коли рослина буде полито або пройде дощик, треба обов'язково розпушити поверхню грунту і одночасно з цим зробити прополку.

Протягом літнього періоду нічну красуню потрібно підгодувати 2 або 3 рази. Перший раз її підгодовують на самому початку вегетаційного періоду, другий — в середині літа, а третій — в останні літні дні. Підгодовувати мірабіліс рекомендується компостом і перегноєм, при цьому свіжу органіку в грунт краще не вносити. Також для підгодівлі використовують комплексні мінеральні добрива. Зверніть увагу, що під час другої і третьої підживлення використовують мінімальну кількість азоту.

Шкідники і хвороби

Даний квітка володіє високою стійкістю до хвороб і шкідників. Але при цьому, якщо в грунті буде систематично застоюватися вода, то у рослини може розвинутися коренева гниль. Заражений кущ слід викопати і спалити, при цьому ділянка, де він ріс, треба пролити розчином фунгіциду, приміром, Фундазолу. В цілях профілактики слід переглянути режим поливу.

У рідкісних випадках нічна красуня може захворіти іржею або однією з плямистостей. Від таких грибкових хвороб можна позбутися за допомогою розчинів фунгіцидів, однак перш ніж приступити до обробки ураженої примірника, видалите у нього заражені квітки і листя.

Після цвітіння

При бажанні в осінній час ви можете викопати чорні бульби нічної красуні зовні схожі з морквою і обрізати у них пагони на висоті 10 сантиметрів. Коли стебла підсохнуть, то відпадуть самі. Загорніть бульби в щільні паперові листи, але краще вони будуть зберігатися засипані піском. На зберігання їх прибирають в таке місце, де температура повітря тримається в межах 3-7 градусів. У весняний час такі бульби треба буде висадити в добре прогрітий грунт, а можна проростити їх у квіткових горщиках, розмістивши на вікні, а після того, як надворі стане тепло, квіти пересаджують у відкритий грунт.

Види і сорти мірабіліса з фото і назвами

Як вже говорилося вище, садівниками культивується в основному 1 вид мірабіліса — ялапа, або нічна красуня, або мірабіліс проносний. Даний вид був докладно описаний на початку статті. Найбільш популярні сорти нічної красуні:

  1. Іоланта. Форма півметрового куща округла. Потужні і товсті вузлуваті пагони у верхній частині сильно гілкуються. Квітки воронкоподібної форми володіють середньою величиною і насиченим забарвленням, на поверхні все віночка розташовані смужки-штришками. Цвітіння триває з останніх днів червня і до заморозків.
  2. Червоний льодяник. Великий кущ, у висоту досягає 0,9 м. Гладкі товсті пагони, розгалужені у верхній частині, пофарбовані в блідо-зелений колір. Овально-довгасті прості листові пластини по краю хвилясті. Діаметр воронковидних насичено-червоних квіток близько 6 сантиметрів.
  3. Ельвіра. Пухнастий кущ має середню величину. Гіллясті гладкі пагони дуже міцні. Довгасті листові пластини з загостреною верхівкою пофарбовані в темно-зелений колір. Діаметр насиченого забарвлення квіток дорівнює 3,5 див.
  4. Ти Тайм Ред. Величина рослин середня. Вузлуваті гладкі пагони у верхній частині сильно гілкуються. Темно-зелені листові пластини мають довгасто-овальну форму. Середньої величини квітки забарвлені в яскраво-рожевий колір.
  5. Ти Тайм Фомьюла Миксче. Форма куща куляста, він досягає у висоту 0,7–0,9 м. Прості листові пластини з загостреними верхівками мають довгастої форми. Гіллясті гладкі пагони у нижній частині голі. У даній сортосерии воронкоподібні гладкі квітки з хвилястими краями, забарвлення у них строкатий, а в діаметрі вони досягають 2,5 див.

Також культивується мірабіліс багатоквітковий. Це багаторічна трав'яниста рослина, що у висоту досягає 0,8 м. Прямостоячі пагони голі. Гладкі листові пластини мають яйцевидно-видовженою формою. Цвітіння починається в травні, відбувається формування пазушних суцвіть, до складу яких входить від 2 до 6 трубчастих пурпурових квіток, які знаходяться в одному покривалі дзвоноподібної форми. Діаметр квіток 4-6 сантиметрів.

Ще вирощується мірабіліс круглолистный. Висота компактного куща близько 0,3 м. Липковатые овальні листові пластини в довжину сягають від 5 до 7 сантиметрів. Загалом покривалі верхівкового суцвіття відбувається формування близько 3 квіток рожевого, пурпурного забарвлення, діаметр яких не перевищує 10 мм. Квітки розпускаються у вечірній час, а закриваються вони на світанку.