Сальпіглосіс

Сальпіглосіс (Salpiglossis) є родом сімейства пасльонові, який представлений двулетниками, однорічниками і багаторічниками. Цей рід об'єднує близько 20 видів. Батьківщина такого рослини Південна Америка, при цьому найчастіше воно зустрічається в Чилі. Назва сальпіглосіс має у своєму складі 2 грецьких слова, переводить як «труба» і «мова», мова тут йде про форму квітки. Рослина має ще й другу назву — трубкоязычник. Культивується з 1820 р.

Особливості сальпіглосісу

На сьогоднішній день садівниками культивується лише 1 вид цього роду, а саме: сальпіглосіс виїмчастий (Salpiglossis sinuata). Прямі пагони у висоту можуть досягати 100 сантиметрів, вони розгалужені і тоненькі, а на їх поверхні є залізисті липкі волоски. Верхні листові пластини вузенькі, цілокраї і сидячі, при цьому прикореневі — виїмчасто-лопатеві, довгасті і мають черешки. Діаметр одиночних витончених квіток дорівнює 5 сантиметрам, їх забарвлення може бути блакитним, жовтим, коричневим, фіолетовим або кремовим, на поверхні зіву розташовується мармуровий візерунок, що складається з жилок темного і золотистого кольору. Цвітіння спостерігається в червні-жовтні. Форма бархатисто-блискучих квіток лійчастого, вони мають п'ятилопасний відгин. Плід представляє собою двухгнездые коробочки овальної форми, усередині якої розташовуються дрібні насіння.

У середніх широтах сальпіглосіс вирощують тільки в якості двулетника або однолетника.

Вирощування сальпіглосісу з насіння

Посів

Для розмноження сальпіглосісу використовують насіння. Висів на розсаду проводять в перші дні березня, для цього беруть не дуже глибокі, але достатньо широкі ємності, в які всипають пухкий грунт. Потім треба розподілити насіння по поверхні вологого грунту, при цьому постарайтеся робити дистанцію між ними по можливості максимально великий. Насіння не заглиблюються в грунт, а просто вдавлюються в її поверхню. Ємність треба накрити плівкою або склом і прибрати на добре освітлений, прохолодний (від 15 до 20 градусів) підвіконня. Щоб наблизити момент появи сіянців, а також для їх захисту від палючих сонячних променів на поверхню укриття необхідно покласти листок паперу білого кольору.

Вирощування розсади

Доглядаючи за розсадою, не забувайте систематично провітрювати її, а також прибирати конденсат з поверхні укриття. Перші сіянці повинні здатися через 15-20 днів, однак прибирати плівку відразу не слід. Спочатку її знімають на 1-2 год, потім прибирають на 3-4 год, а коли рослинки акліматизуються до умов навколишнього середовища, укриття прибирають зовсім.

Після того як у рослинок здасться перша пара листочків, треба буде провести їх пікіровку, використовуючи для цього стаканчики або окремі ємності. Проводячи пікіровку, будьте обережні, так як ніжні корінці дуже легко травмуються, і тому рослинки довго приживаються на новому місці. Після того, як розсада знову почне активно зростати, слід провести прищіпку її верхівок, це збільшить її кущистість. Сальпиглоссису треба забезпечити помірний полив, при цьому стежте, щоб субстрат не був пересохшим або занадто вологим.

Посадка сальпіглосісу в грунт

В який час висаджувати

Висадку зміцніла і підросла розсади у відкритий ґрунт слід проводити тільки після того, як мине загроза поворотних заморозків, як правило, це припадає на другу половину травня. Постарайтеся вибрати для посадки добре освітлену ділянку, який буде захищений від вітру. В поживному грунті повинно міститися велика кількість перегною, а його кислотність може бути нейтральною або слабокислою.

Як посадити

Ділянку слід підготувати приблизно за 7 діб до наміченого дня висадки. Для цього його перекопують, при цьому вносячи в грунт трохи піску, торфу і деревної золи. Між луночками слід дотримуватися дистанцію від 25 до 30 сантиметрів, їх глибина повинна бути така, щоб у них змогла вміститися не тільки система коренів, але і земляний ком. Перевалите в лунки розсаду, а потім засипте їх. Висаджені рослинки потребують рясному поливі. Пам'ятайте, що ця рослина дуже погано переносить пересадку, тому постарайтеся травмувати його кореневу систему як можна менше.

Догляд за сальпиглоссисом в саду

При вирощуванні сальпіглосісу слід пам'ятати кілька важливих моментів. Так, він вкрай негативно реагує на засуху, застій води в грунті і мінусові температури. Полив в літній час треба проводити 1 раз на добу при цьому, якщо стоїть спекотна погода, у вечірній час кущики рекомендується обприскувати. У весняний і осінній час кількість поливів повинно бути всього 2 або 3 на тиждень. Для поливу слід використовувати теплувату, добре відстояну воду. По закінченню поливу поверхню ділянки необхідно ретельно розпушити, одночасно з цим зробивши прополку.

Виробляєте регулярну прищіпку кущиків, це дозволить зробити цвітіння більш пишним. Також не забувайте своєчасно обривати почали в'янути квітки. Якщо все робити правильно, то сальпіглосіс закінчить цвісти лише в жовтні. Підживлення проводять кілька разів за сезон і використовують для цього комплексне мінеральне добриво для квітучих рослин. Якщо ви хочете підгодувати рослини органікою, то для цього слід вибрати деревну золу.

Захворювання і шкідники

Таке вологолюбна рослина при вирощуванні у відкритому ґрунті часто захворює кореневої або стебловою гниллю, в результаті чого воно гине. Як тільки ви помітите, що рослина нездорово, необхідно провести термінову обробку кущика і грунту біля нього фунгіцидом, при цьому не забудьте скорегувати режим поливів. Якщо кущ вражений дуже сильно, то його краще викопати і спалити.

На сальпиглоссисе може оселитися попелиця. Щоб від неї позбутися, треба обробити кущик акарицидів.

Після цвітіння

Як багаторічник цю рослину культивують лише в регіонах з м'яким, теплим кліматом. Якщо ж морозні зими, то сальпіглосіс можна вирощувати тільки в якості однолетника, тому що після того як настануть морози, він загине. При бажанні можна постаратися в осінній час посадити таку квітку в горщик і занести його в будинок, але навряд чи він приживеться, тому що вкрай негативно реагує на пересадку.

Види і сорти сальпіглосісу з фото і назвами

Вище вже говорилося про те, що садівниками культивується лише сальпіглосіс виїмчастий. Детальний опис даного виду ви зможете подивитися на початку статті. У нього є такі садові форми:

  1. Великоквіткова. Висота куща може досягати 100 сантиметрів, стебла у нього гіллясті. Квітки володіють великим розміром.
  2. Супербиссима. У досить великих квіток є гофровані пелюстки.
  3. Сальпіглосіс низький. Кущики сильно гілкуються і у висоту досягають 0,4 м. Цвіте дуже пишно.

Найбільшою популярністю користуються наступні гібриди та сорти:

  1. Кью Блю. Висота низькорослого кущика не перевищує 0,3 м. Забарвлені квітки в різні відтінки пурпурного кольору від фіолетового до рожево-бузкового. Їх зів має темним забарвленням, а на поверхні є рідкісна сітка прожилок жовтого кольору.
  2. Казино мікс. Висота компактного куща від 0,45 до 0,5 м. Забарвлення квіток може бути самим різним, навіть жовтим. Таким кольорам потрібна опора.
  3. Фестиваль і Фламенко. Висота компактних кущів даного рослина не перевищує 0,3 м. Забарвлення квіток різноманітний.
  4. Болеро. Висота пишно квітучого куща близько 0,6 м. Стебло досить стійкий.
  5. Алі-Баба. Таке екзотичне однорічна рослина, у висоту досягає 0,8 м. На поверхні квіток знаходяться контрастні прожилки, вони дуже добре стоять у зрізку.
  6. Вельвет Доллі. Висота кущів близько 0,4 м. Діаметр оксамитових квіток близько 60 мм, вони володіють оригінальним зовнішнім виглядом.
  7. Феєрверк. Таке гілляста рослина цвіте дуже пишно і має висоту близько 0,6 м. Діаметр квіток 60 мм, вони можуть бути пофарбовані у фіолетовий, насичено-червоний або світло-рожевий колір, на їх поверхні знаходяться жовто-золотисті або темно-пурпурові прожилки.
  8. Магія. Висота кущика варіюється від 0,4 до 0,6 м. Забарвлення квіток снежнобелый, червоний, червоний або пурпурний, на поверхні зіву є мармуровий візерунок з прожилок жовтого кольору.