Чистець

Рід чистець (Stachys), ще іменований стахіс, представлений напівчагарниками і однорічними і багаторічними трав'янистими рослинами, що відносяться до сімейства яснотковые. Слово «стахіс» означає «колос», справа в тому, що суцвіття цієї рослини колосовидні. Родом чистець з Малої Азії і Балкан, далі відбулося його поширення по території Європи і Азії, і в один прекрасний день він став культурною рослиною. Цей рід об'єднує більше 300 видів, які в природних умовах можна зустріти в будь-якому куточку планети окрім Австралії та Нової Зеландії. Стахіс ростять в якості декоративного і лікувального рослини.

Особливості чистеца

Надземні частини у стахиса покриті щільним опушенням, навіть його листові пластини. У зв'язку з цим дану рослину ще називають «чистець — овечі вушка». Висота куща може доходити до 100 сантиметрів. Супротивнорасположенные листові пластини можуть бути цільними або зубчастими. Квітки входять до складу помилкових мутовок, які в свою чергу утворюють колосоподібні суцвіття форми. Забарвлення квіток може бути пурпурним, жовтим, фіолетовим, рожевим або білим. Плід представляє собою тригранний горішок яйцевидної або довгастої форми.

Вирощування чистеца з насіння

Коли сіяти

Трав'яниста рослина стахіс можна розмножити генеративним (насіннєвим способом, а також вегетативним, до якого відноситься живцювання, поділ кущика і розсадження бульб. Насіння у цієї квітки відрізняються гарною схожістю. Їх висів виробляють в останні зимові або перші весняні тижні, використовують для цього рассадную грунтосуміш. Після посіву субстрат треба полити, а ємність накрити плівкою і прибрати в тепле місце. Сіянці повинні здатися протягом чотирьох тижнів. Пікіровку рослинок виробляють після того, як у них виросте пара справжніх листових пластин.

Висадка у відкритий грунт

Висадку розсади у відкритий ґрунт рекомендується проводити в останні дні травня, при цьому загроза нічних заморозків повинна залишитися позаду. Для посадки рекомендується вибрати добре освітлений або затінений ділянку. Грунт може бути практично будь-яким, особливо добре стахіс росте на кам'янистому або піщаної грунті лужний або нейтральної реакції. Але при цьому пам'ятайте, що грунт обов'язково повинна володіти високою вологоємністю.

Дистанція між посадочними лунками може варіюватися від 15 до 20 сантиметрів. На дні кожної лунки роблять дренажний шар, використовуючи для цього гальку, камінчики або грубозернистий пісок. Зверху шар засипають грунтом, сполученим з перегноєм. Після цього сіянці з грудкою землі треба обережно перевалити в лунки. Висаджені рослини потребують рясному поливі.

Догляд за чистецом в саду

І посадити і виростити стахіс досить просто. Все, що потрібно зробити, так це забезпечити квітці систематичний полив, прополку і розпушування ґрунту. Перед тим як рослина зацвіте, його потрібно підгорнути.

Поливати таку рослину треба помірно, так як воно негативно реагує на застій води в кореневій системі. У зв'язку з цим чистець потребу в поливі лише в період тривалої посухи, в іншому випадку у кущика може облетіти листя.

Для підгодівлі стахиса використовують перепрілий гній. Його слід внести в грунт всього 1 раз за весь сезон.

Щоб рослина не змогло витіснити інші квіти, розповзаючись безконтрольно по садовому ділянці, необхідно регулярно підрізати його втечі. Висіваючи чистець, пам'ятайте, що від нього при всьому бажанні буде важко позбутися, так як він здатний розмножуватися самосівом. Для того щоб не допустити самосіву, необхідно зрізати квіткові пагони під час формування бутонів. Слід врахувати, що суцвіття не представляють ніякої декоративної цінності, але вони здатні зіпсувати зовнішній вигляд клумби, тому досвідчені садівники рекомендують їх обов'язково видаляти.

Без пересадки стахисы можна вирощувати протягом декількох років. Але з плином часу в центрі куща з'являється порожнеча. У зв'язку з цим 1 раз в 3 або 4 роки в центральну частину куща необхідно висаджувати молоденькі розетки.

Шкідники і хвороби

Стахіс володіє дуже високою стійкістю до захворювань і шкідників.

Чистець після цвітіння

Багаторічний стахіс відрізняється високою стійкістю до морозів. Але якщо синоптики прогнозують дуже морозну і малосніжну зиму, то кущики найкраще вкрити ялиновим лапником. Слід пам'ятати, що таке рослина здатна загинути у весняний час, якщо його коренева система буде тривалий час перебувати в талій воді. Тому вибираючи місце для посадки чистеца, про це обов'язково потрібно пам'ятати.

Види і сорти чистеца з фото і назвами

Чистець шерстистий (Stachys lanata)

Садівниками культивується лише невелика частина видів, при цьому чистець волохате, або чистець візантійський, або чистець вовняної, або чистець «овечі вушка» (Stachys byzantiana) користується найбільшою популярністю. Батьківщиною такої квітки є північно-західні області Ірану і Туреччини, Закавказзя і південь європейської частини Росії. Висота такого корневищно багаторічної рослини може варіюватися від 0,2 до 0,6 м. пагони Чотиригранні є слабооблиственными і прямостоячими. Товсті листові пластини мають довгасто-лінійних або лопатчатой формою, вони звужуються до основи. Їх поверхня густо опушена повстю білого забарвлення. Маленькі лілово-рожеві або бузкові квіточки входять до складу щільних суцвіть колосоподібні форми. Культивується з 1782 р. Найбільшою популярністю користується сорт Сільвер Карпет: у висоту кущики досягають лише 15 сантиметрів, вони утворюють щільний килим сріблястого кольору.

Чистець однорічний (Stachys annua)

В природі такий вид можна зустріти в Малій Азії, Європі та Західній Сибіру. Гіллясті або прості пагони у висоту можуть досягати 15-35 сантиметрів. Нижня їх частина, як правило, гола, при цьому верхня — коротко опушена. Нижні листові пластини є городчатими, їх форма продовгувата, а біля основи клиноподібна, при цьому верхні — пилчасті, гострі, ланцетні, сидячі. Довгий колос складається з жовто-білих квіточок. Плід представляє собою горішок. Ця квітка вважається гарним медоносом.

Чистець лісовий (Stachys sylvatica)

В природних умовах його можна зустріти на Кавказі, в Середній Азії, Росії, Туреччини, Європі та в Китаї. Висота кущика варіюється від 0,35 до 1,2 метрів. Прямі пагони висхідні є мягковолосистыми. Стеблові листові пластини зарубчасто-пилчасті, серцевидно-яйцевидні, черешкові, вони загострюються до верхівки. При цьому верхівкові листки довгасті, сидячі, цілокраї, їх лицьова поверхня блідо-зелена, а виворітна — зелено-сірувата. Шести-восьмицветковые суцвіття досить довгі.

Чистець болотний (Stachys palustris), або чернозябенник, або живучка, або колютик, або колосница

У природних умовах цей вид зустрічається в Туреччині, на всій території Європи, європейської частини Росії, а також в областях Азії, що володіють помірним кліматом (від Ірану до Китаю), і в Сибіру. Висота куща близько 1,2 м. На надземних частинах знаходиться густе опушення, представлене довгими шорсткими волосками. Нижні листові пластини гострі, дрібнозубчасті по краю, довгасті, біля основи серцевидні або округлі. Верхні листки яйцевидно-ланцетні, дліннозаостренние, цілокраї, сидячі. До складу колоса входить від 6 до 10 квіточок лілово-пурпурового забарвлення.

Чистець крупноквітковий (Stachys grandiflora)

В диких умовах росте в Малій Азії і на Кавказі. Висота цієї багаторічної рослини 0,2–0,3 метра. Довгочерешкові листові пластини городчатим краю мають округлу або серцеподібну форму. Висота безлистного квітконосу близько півметра, він несе головчасте суцвіття, що складається з великих квіток. Даний вид володіє декількома декоративними формами, наприклад:

  1. Альба. Забарвлення квіток біле.
  2. Суперба. Забарвлення квіток може варіюватися від пурпурного до рожевого відтінку.

Чистець лікарський (Stachys officinalis)

Цей євразійський вид володіє широким ареалом проживання. У висоту кущ може досягати 0,5–1 м. Городчатие листові пластини мають довгасту форму, серцеподібну біля основи. Верхні листки майже сидячі, а прикореневі мають довгі черешки. До складу колоса входять волосисті квітки темно-рожевого або пурпурного забарвлення.

Ще садівниками вирощуються такі види, як: чистець пухнастий, альпійський, лавандолистный, прямий, вузьколиста, польовий, німецький, критський та ін.

Властивості чистеца

Серед численних видів чистеца є такі, які виділяються своїми цілющими властивостями. Їх досить широко використовують в нетрадиційній медицині. Приміром, чистець шерстистий не відноситься до числа фармакопейних рослин, але при цьому він часто застосовується в народній медицині, тому що відрізняється гіпотензивну, спазмолітичну, кардіотонічну та кровоспинну ефектом. Засоби, виготовлені з такого рослини (настій, відвар або сухий екстракт), застосовуються при лікуванні застуди, туберкульозу, мастопатії, розладів нервової системи, екземи, золотухи та інших захворювань, а ще для зниження артеріального тиску.

Чистець лісовий широко використовується в акушерській і гінекологічній практиці, причому як в традиційній, так і в нетрадиційній медицині. Засоби, виготовлені з нього, відрізняються потужним кровоспинну ефектом і використовуються при будь-яких маткових кровотечах. Кошти, зроблені з надземної частини чистеца, мають ранозагоювальну і протизапальну дію, їх застосовують при терапії геморою, виразок, екземи, гнійних ран і порізів. Чистець входить до складу зборів, які поліпшують кровопостачання мозку, вони використовуються в терапії епілепсії, істерії і непритомності.

Слід пам'ятати, що у такої рослини є протипоказання. Використовувати його для лікування заборонено хворим на нефрит, гіпертонією, гепатит, бронхіальну астму, також при судомах і стенокардії, а ще під час вагітності та годування груддю, та дітям. Не можна чистець використовувати для лікування людям з індивідуальною непереносимістю до даного рослині.