Ешшольція

Ешшольція (Eschscholzia), яку ще іменують каліфорнійський мак, є представницею родини макові. Цей рід об'єднує близько 10 видів. У дикій природі ця рослина можна зустріти в західній частині Північної Америки. Існує одна старовинна легенда, в 16 ст. золотошукачі з Іспанії підпливли до берега Америки, сподіваючись знайти золоті рудники. Не допливши 35 миль до берега, вони побачили золотисте сяйво і кинулися до берега Каліфорнії, сподіваючись на те, що це блищить золото. Але їх чекало розчарування, адже це золотились поля эшшольції. З цих пір у даної рослини з'явилося нове жартівливу назву, дане йому іспанцями, «Copa de Ora», що перекладається як «золота чаша». Даний квітка був названий на честь російського зоолога, ботаніка, природодослідника і лікаря Йоганна Фрідріха фон Эшшольца, завдяки якому він і опинився в Росії. Ешшольція неймовірно красива і до того ж відрізняється своєю невибагливістю, тому що з кожним роком її вирощує все більша кількість садівників. Цвітіння у неї дуже пишне і тривалий, воно починається у перші літні дні, а закінчується практично на початку зими. Незважаючи на те, що розкрився квітка в'яне через 3-4 доби, його тут же замінюють кілька бутонів і квіточок.

Особливості эшшольції

Ешшольція являє собою трав'яниста багаторічна рослина кущиста, висота якого може доходити до 0,4 м. Культивує його в якості однорічної квітки. Корінь стрижневий. Є велика кількість тоненьких стебел. Ажурні листові пластини глибоко розсічені, вони пофарбовані в зелено-сизий колір і мають довгі черешки. Поодинокі квітки чашоподібної форми в діаметрі досягають 8 сантиметрів. Квітки можуть бути махровими або простими, при цьому зовні вони схожі з маками. Їх забарвлення може бути жовтим, червоним, білим, помаранчевим, а ще вони бувають пофарбовані в різні відтінки цих кольорів. У таких квіток є одна особливість, справа в тому, що в похмурий, дощовий, вітряний або холодний день, а також на ніч вони закриваються. Плід представляє собою коробочку, розмір якої варіюється від 3 до 9 сантиметрів.

Вирощування эшшольції з насіння

Посів

Найчастіше насіння висівають відразу у відкритий грунт. Досвідчені садівники рекомендують висівати эшшольцію під зиму. Справа в тому, що в зимові місяці насіння зможуть пройти природну стратифікацію, і вже навесні здадуться потужні сіянці, їх потрібно буде лише прорідити. При цьому також слід врахувати, що у рослин посіяних восени цвітіння починається раніше, ніж у тих, чий висів здійснювався у весняний час. У тому випадку, якщо ви вирішили провести посів навесні, восени насіння необхідно обов'язково помістити на саму нижню полицю холодильника, де вони пробудуть до квітня. Таким чином вони пройдуть стратифікацію і чудово збережуться.

Для висіву слід вибрати добре освітлену ділянку з сухим піщаним грунтом. Потім у ньому необхідно зробити не дуже глибокі борозенки, в які і висіваються дрібненькі насіння, попередньо сполучені з піском. Їх слід неглибоко закрити, а потім поверхня ділянки засипається шаром торфу, це допоможе уникнути появи кірки на поверхні грунту, яка стане серйозною перешкодою для ніжних паростків. Якщо висів проведений восени, то ділянка треба замульчувати опалим листям, при цьому шар має бути досить товстим.

Розсада

Досвідчені садівники рекомендують вдатися до вирощування эшшольції через розсаду. При такому способі вирощування даної рослини слід пам'ятати, що воно має стержнеобразной довгою системою коріння, яку вкрай просто травмувати під час пікіровки, у зв'язку з цим для висіву рекомендується використовувати торф'яні таблетки. Для цього таблетки потрібно помістити в контейнер з пластику, у який вливається вода. Після того як таблетки розбухнуть, треба вилити з ємності рідину, що залишилася. В 1 таблетку слід висіяти всього 1 насінина, скориставшись для цього мокрою зубочисткою. Зверху насіння присипаються тоненьким шаром грунту для розсади. Таблетки треба лише трохи зволожити з розпилювача. Ємність слід зверху накрити прозорою плівкою або склом. Перші сіянці можна буде побачити вже через половину місяця, після чого укриття прибирається, а саму ємність поміщають в добре освітлене і прохолодне (не більше 20 градусів) місце. Доглядати за сіянцями в цей час дуже просто: їх потрібно своєчасно поливати і провести підживлення рідким мінеральним добривом для розсади через півмісяця після того, як рослинки зійдуть. Загартування розсади слід почати за 20 діб до пересадки у відкритий грунт, для цього її раз на добу переносять в прохолодну кімнату, де вона повинна пробути кілька годин. Якщо эшшольцію загартувати, то після садіння в сад вона буде здатна спокійно перенести зниження температури повітря до мінус 5 градусів.

Посадка эшшольції у відкритий грунт

В який час висаджувати

Для висадки эшшольції слід вибрати ділянку з піщаної сухим грунтом, що є добре дренованим, яка повинна бути слабокислою або нейтральною. У тому випадку, якщо грунт кислий, то це можна виправити, перекопавши його на глибину багнета лопати і при цьому внісши 2 склянки деревної золи або 0,2 кг доломітового борошна на 1 м2. Висадку розсади слід проводити після того, як мине загроза поворотних заморозків, в залежності від регіону її проводять з квітня до середини травня.

Особливості посадки

Для початку на ділянці слід підготувати не дуже великі посадочні ями, при цьому дистанція між ними повинна бути близько 0,3 м, так як кущики эшшольції досить розлогі. Рослинка слід занурити в лунку разом з торф'яної таблеткою, потім її засипають грунтом, який гарненько утрамбовується. Висаджені рослини потрібно полити. Цвітіння такий эшшольції спостерігається вже через 30-40 діб після її висіву на розсаду.

Особливості догляду

Після того як ешшольція буде висаджена у відкритий ґрунт, їй знадобиться забезпечити систематичне розпушування поверхні грунту, а також потрібно вчасно вносити добрива. Полив слід здійснювати тільки тоді, коли спостерігається тривалий посушливий період. Якщо ж літа систематично йде дощ, то в поливі дані квіти потребувати не будуть. Якщо ви хочете, щоб ешшольція цвіла дуже довго і пишно, то перед початком періоду цвітіння її слід підгодувати повним мінеральним добривом, до складу якої обов'язково має входити фосфор, калій, азот і мікроелементи або можна використовувати настій попелу в пропорції 1:10. Не підгодовуйте дані квіти свіжої органікою, тому що це може привести до їх загибелі. Слід пам'ятати, що ешшольція прекрасно розмножується самосівом, якщо це не входить у ваші плани, то просто треба своєчасно видаляти почали в'янути квітки. Коли кущ повністю відцвіте, потрібно зрізати всі його старі стебла, і через невеликий відрізок часу на їх місці з'являться молоді, які почнуть цвісти всього через 15-20 днів.

Захворювання і шкідники

Пам'ятайте, щоб у вас не виникло проблем з вирощуванням цієї рослини, необхідно правильно за ним доглядати, а також забезпечити відповідні умови для його росту. Приміром, якщо порушувати правила агротехніки і догляду, то на кущиках може оселитися бобова попелиця. Щоб від неї позбутися, треба обробити уражені примірники Командором. Якщо літній період дуже жаркий і посушливий, на эшшольції можуть оселитися павутинні кліщі. Щоб позбутися від цих шкідників скористайтесь інсектицидом Актеллік. Якщо поливати рослина дуже рясно, то на його коренях і наземних частинах може з'явитися гниль. У цьому випадку необхідно різко скоротити полив і вирізати всі уражені місця. У тому випадку, якщо квітка вражений гниллю дуже сильно, то треба буде викопати і знищити весь кущ. Якщо рослина заразиться борошнистою росою, то його потрібно обробити сіркою.

Властивості эшшольції

З давніх пір надземні частини такого рослини американські індіанці застосовували в якості знеболювального при зубному болю, при цьому пилок, зібраний з його квіток, була чудовим косметичним засобом. З квіток эшшольції робився відвар, який відмінно допомагав при педикульозі. На сьогоднішній день в США препарати з такого рослини використовують у педіатрії в якості заспокійливого і знеболюючого засобу, при цьому у Франції його вирощують в промислових масштабах і застосовують в якості сировини для фармацевтичної промисловості. У таких лікарських засобів є одне відчутне гідність — це відсутність небажаних побічних ефектів, що є великою рідкістю для препаратів бензодіазепінового ряду.

Ешшольція після цвітіння

Збір насіння

У тому випадку, якщо ви вирішили зібрати насіння эшшольції, щоб зробити їх висів в осінній або весняний час, то можна цього і не робити, так як ці квіти дуже добре розмножуються самосівом. Все що потрібно буде зробити, так це навесні зробити проріджування сходів і дочекатися пишного цвітіння. Насіння необхідні в тому випадку, якщо ви тільки починаєте розведення такого прекрасно рослини або вирішили дати їх кому-небудь. Для того щоб насіння не висипались на землю, на кілька прив'ялих квіток слід надіти мішечки, зроблені з марлі. Потім необхідно почекати приблизно 4 тижні, так як насіння повинні добре визріти. Потім коробочки зрізаються і вже вдома з них витягуються насіння на газетний листок. Їх слід гарненько просушити і покласти в пакетик з паперу, який кладуть на нижню полицю холодильника, де насіння і будуть зберігатися до настання весняного періоду. Якщо все зробити правильно, то насіння залишаться всхожими протягом трьох років.

Підготовка до зими

Незважаючи на те, що існують багаторічні види эшшольції, в середніх широтах дані квіти культивують лише в якості однолетника або двулетника. У зв'язку з цим в осінній час потрібно буде зрізати залишки рослин і виробити перекопування ділянки. У весняний час на ділянці обов'язково з'являться міцні сіянці. Їх слід прорідити і підгодувати, і вже через 4 тижні такі рослини порадують вас знову своїм ефектним і пишним цвітінням.

Види і сорти эшшольції з фото і назвами

Садівники середніх широт культивують, як правило, лише эшшольцію дернистую, каліфорнійську і досить рідко эшшольцію лобба.

Ешшольція Лобба (Eschscholzia lobbi)

Кущик заввишки сягає не більше 15 сантиметрів. Діаметр блідо-жовтих квіток доходить до 20 мм.

Ешшольція дернистая (Eschscholzia caespitosa)

Висота даного виду так само не перевищує 15 сантиметрів. Листова розетка складається з тричі розсічених тоненьких листових пластин, на їх поверхні є наліт воску, а пофарбовані вони в зеленувато-сизий колір. Над розеткою розташовується густе суцвіття, що складається з чашовидних квіток насичено-жовтого кольору, діаметр яких дорівнює приблизно 30 мм. Цвітіння починається в червні, а закінчується перед настанням зими.

Ешшольція каліфорнійський (Eschscholzia californica)

Даний вид зовні схожий з диким маком, його називають «каліфорнійським маком». Цей стелеться гіллястий трав'янистий чагарник є многолетником, його висота не перевищує 0,4 м. У нього є велика кількість тоненьких зеленувато-сизих ребристих пагонів, які розміщуються на стеблі. Їх обліплюють світло сизі тричі розсічені листкові пластини. Діаметр одиночних чашовидних квіток близько 9 сантиметрів, вони можуть бути пофарбовані в білий, помаранчевий, жовтий, кремовий або кармін колір. Цвітіння дуже пишне, воно спостерігається з червня і до настання перших заморозків. Найбільш популярні сорти:

  1. Strawberry Fields. Квітки забарвлені по краях у насичено-червоний колір, який до серединці змінюється на жовтий.
  2. Peach Sorbet. Махрові ніжні квітки мають кремовим забарвленням.
  3. Прості квітки мають темно-карміновий забарвлення.
  4. Яблуневий цвіт. Досить великі густомахрові квіти мають забарвлення схожий з яблуневим цвітом.
  5. Шифон. Це суміш насіння, в яку входять рослини різноманітного забарвлення та величини, їх рекомендується використовувати для прикраси бордюрів або галявин. Висота кущиків може коливатися від 0,35 до 0,4 м. Махрові квітки мають гофровані краї. Вони можуть бути пофарбовані в насичено-рожевий, червоний, жовтий або білий колір, при цьому в одній квітці поєднується відразу декілька відтінків. Цвітіння починається в травні, а закінчується з настанням морозів.
  6. Балерина Мікс. Ця суміш складається з простих і махрових сортів. Забарвлення квіток може бути жовтим, помаранчевим або рожевим. Їх діаметр дорівнює 5-8 сантиметрів. Висота кущиків варіюється від 0,25 до 0,4 м. На поверхні тричі розсічених листових пластин знаходиться наліт воску.
  7. Мікадо. Висота кущика варіюється від 0,3 до 0,4 м. Діаметр простих квіток дорівнює 6-7 сантиметрам. Їх забарвлення насичено-жовтий, при цьому в серединці розташовується велике пляма оранжевого кольору.