Морозник

Трав'яниста багаторічна рослина морозник (Helleborus) має пряме відношення до родини жовтецеві. За різними даними цей рід об'єднує 14-22 виду. У природних умовах такі рослини можна зустріти в тінистих областях гір Європи (наприклад, в Середземномор'ї), а ще в Малій Азії. Більша частина видів зустрічається на Балканському півострові. В Німеччині традиційним подарунком на Різдво є морозник в горщику. Існує легенда, в якій розповідається про те, що маленький подпасок дуже засмутився, коли йому нічого було піднести народженого Ісуса в подарунок, він почав плакати, і там, де падали її сльози, виростали чудові квіти, хлопчик їх зібрав і подарував Христу. В європейських країнах таку рослину називають «трояндою Христа», а в Росії «зимовником», справа в тому, що іноді морозник починається цвісти в січні або в листопаді.

Особливості морозника

Висота морозника може варіюватися від 0,2 до 0,5 метрів. Товсте коротенько кореневище і слабоветвістий простий стебло. Шкірясті прикореневі листові пластини мають довгі черешки. Вони стоповидно - небудь пальчаторассеченные. Квітки чашоподібної форми мають довгу цветоножку, вони розпускаються на самій верхівці стебла. Цвітіння спостерігається з кінця зимового періоду за останні дні червня. Чашолистки часто плутають з пелюстками квітки. Насправді пелюстки перетворилися в нектарники. Квітки можуть бути пофарбовані в різні відтінки білого, світло-жовтий, пурпуровий, рожевий, фіолетовий і чорнильний колір, є і двокольорові сорту. Самі квітки бувають махровими й простими. Багато садівники люблять цю рослину за те, що воно цвіте дуже рано, адже як приємно, коли після похмурої зими в саду з'являються прекрасні квіти. Але це не єдина його гідність, воно також володіє високою стійкістю до морозів і посухи. Однак збираючись посадити морозник, необхідно пам'ятати, що він є отруйною рослиною, як і всі інші жовтецеві.

Посадка морозника у відкритий грунт

В який час садити

Без пересадки на одному і тому ж місці таку квітку можна вирощувати близько 10 років. Вибираючи ділянку під посадку, слід врахувати, що морозник вкрай негативно реагує на пересадку. У зв'язку з цим до вибору підходящого місця треба поставитися дуже серйозно. Для вирощування цієї квітки краще всього вибрати пухкий, вологий, нейтральний, глинистий грунт, який повинен бути добре дренованим. Ділянка повинна бути затінений і добре, якщо він буде перебувати між кущів та дерев. Щоб домогтися максимальної декоративності від такої квітки, його рекомендується висаджувати маленькими групами. Висаджувати морозник потрібно в квітні або вересні.

Як садити

Величина посадкових ям повинна бути 30х30х30 сантиметрів, при цьому між кущиками слід дотримуватися дистанцію близько 0,3 метрів. Ямку на ½ частину треба засипати компостом. Після цього кореневище морозника поміщають в ямку і поступово засипають його ґрунтом, яку добре ущільнюють. Висаджені квіти треба полити. Посаджені кущики протягом 20 діб з моменту висадки рясно і часто поливати.

Догляд за морозником

Доглядати за таким квіткою досить просто. Перш ніж морозник зацвіте у весняний час, треба обірвати всі старі листові пластини. Це потрібно для того, щоб рослина не заразилася грибкової плямистістю. Молоденькі листочки виростають після того, як рослина перестане цвісти. Після того як квіти зів'януть, треба буде грунт навколо рослин присипати шаром мульчі (компостом або розкладатися торфом). Якщо стоїть спекотна погода, то морозник треба систематично поливати, а ще своєчасно видаляти бур'яни і рихлити поверхню грунту. Ще його потрібно 2 рази за сезон підгодувати мінеральним добривом і кісткової борошном.

Розмноження морозника

Найчастіше ці квіти вирощують з насіння, але також їх можна розмножити і вдавшись до вегетативних способів. Висів на розсаду проводять в останні дні червня, відразу після того, як будуть зібрані дозрілі насіння. Для цього використовують перегнойный, вологий, пухкий грунт, а заглиблювати насіння треба приблизно півтора сантиметра на. Перші сходи можна буде побачити в березні наступного року. Підросли сіянці після появи 1 або 2 пар листових пластин потрібно пікірувати в клумбу (вона повинна розташовуватися в затіненні). Там морозникі будуть зростати 2 або 3 роки. Пересадку зміцнілої розсади на постійне місце можна буде провести у вересні або квітні, при цьому перше цвітіння садівник побачить лише через 3 роки, після того як рослина повністю відновиться після пересадки. При цьому варто врахувати, що морозник смердючий добре розмножується самосівом.

Також ця рослина розмножують і діленням куща. У весняний час, коли закінчиться цвітіння, слід отримати з землі ті кущики, яким виповнилося 5 років. Кореневище треба обережно поділити на кілька частин, потім місця зрізів присипають подрібненим вугіллям, а потім деленко висаджують у завчасно підготовлені луночки. Навесні таким способом розмножують морозник, а для ділення кущів морозника східного рекомендується віддати перевагу осінній час.

Захворювання і шкідники

Листочки морозника можуть залучити таких черевоногих, як равлики і слимаки, а також йому здатні нашкодити миші, попелиці, а ще гусениці хмелевого тонкопряда. Для знищення мишей використовують приманки з отрутою, які слід розміщувати в тих місцях, де були помічені дані гризуни. Слимаків та равликів оббирають з кущиків руками, а для знищення комах використовують інсектициди, наприклад, від гусениць можна позбутися Актелліком, а від попелиці — Биотлином або Антитлином.

Морозник найчастіше уражається антракнозом, несправжньої борошнистої росою і кільцевої плямистістю. Слід пам'ятати, що попелиця є рознощиком плямистості, у зв'язку з цим приймати заходи боротьби з таким несприятливим потрібно своєчасно. Заражені частини куща обрізають і знищують, а потім проводять обробку рослини і ґрунту навколо нього фунгіцидом. Якщо на листових пластинках з'явилися коричнево-чорні плями з ледве видимим кільцевим візерунком, то це означає, що морозник вражений антракнозом. Заражені листочки треба зрізати і спалити, при цьому проводять обробку кущика засобом, до складу якого входить мідь. Якщо на кущі не ростуть нові листові пластини, а ті, що вже виросли, піддаються деформації, на лицьовій поверхні у них з'являються цятки темного забарвлення, а на виворітній — сірий наліт, то це значить, що він вражений несправжньої борошнистої росою. Заражені частини рослини слід вирізати, при цьому кущ і поверхня ділянки треба буде обприскати Оксихлоридом міді або Первикуром.

Слід знати, що морозник відрізняється досить високою стійкістю до захворювань і шкідливих комах, а проблеми з ним починаються після порушень правил посадки або догляду, наприклад, рослина було висаджено в надмірно кислий грунт. Для того щоб дізнатися кислотність ґрунту, можна провести наступний тест, для цього треба набрати 1 маленьку ложку землі, насипати її на скло, яке повинне знаходитися на поверхні темного забарвлення, потім грунт злегка змочують оцтом. Потім треба оцінити результат:

  • велика кількість піни говорить про те, що земля лужна;
  • середня кількість піни означає, що грунт нейтральна;
  • відсутність піни говорить про те, що грунт кислий.

Для того щоб виправити кислий грунт, у неї рекомендується внести деревну золу, вапно-пушонку або доломітове борошно.

Морозник після цвітіння

Збір насіння

Дозрівання насіння починається в червні і може продовжуватися весь літній період. Слід врахувати, що в один момент коробочка може несподівано лопнути, і насіння высыплются на ділянку. Для того щоб це запобігти, на кілька штук ще несозревшіх коробочок слід надіти мішечки з марлі. Потім залишиться тільки почекати, поки дозрілі насіння самі высыплются в цей мішечок. Потім їх треба буде досушити, помістивши для цього в сухе добре вентильоване приміщення. Після їх поміщають в пакет з паперу. Але зберігати такі насіння не рекомендується, так як вони дуже швидко втрачають схожість, у зв'язку з цим краще всього висіяти безпосередньо після збору.

Зимівля

Вище вже згадувалося, що цей багаторічник володіє дуже високою стійкістю до морозів. Але при цьому в дуже холодний, малосніжний зимовий період він все-таки може підмерзнути, особливо це стосується молоденьких примірників. Тому на зимівлю морозник краще вкрити лапником хвацько висохлої опалим листям.

Види і сорти морозника з фото і назвами

Існує кілька популярних видів і сортів морозника.

Морозник (Helleborus niger)

Цей вид належить до числа найбільш красивих і широко поширених. У природних умовах такої морозник можна зустріти в гірських лісах від Югославії до південної Німеччини. Таке вічнозелена багаторічна рослина, що у висоту може досягати 0,3 м. Діаметр його великих дивляться вгору квіток досягає 8 сантиметрів. Квітки розташовуються на довгих квітконосах, висота яких коливається від 0,3 до 0,6 м. Всередині квітки біленькі, а зовні блідо-рожеві. Цвітіння починається у перші квітневі дні і триває трохи менше половини місяця. Листові пластини у даного виду зимуючі, вони шкірясті, володіють високою щільністю і ефектним темно-зеленим забарвленням. Володіє дуже високою морозостійкістю (до мінус 35 градусів). У культурі даний вид з середніх століть. Найбільш популярні різновиди — Нигристерн і Нигеркорс, а сорти:

  1. Поттерз Вілл. У даного сорту білі квітки володіють найбільшим діаметром (близько 12 сантиметрів).
  2. Ейч Джі Сі Джошуа. Даний морозник є самим раннім, його цвітіння починається вже в листопаді.
  3. Прэкокс. Цвіте в листопаді, забарвлення квіточок світло-рожевий.

Морозник кавказький (Helleborus caucasicus)

В диких умовах такий вид можна зустріти як на території всього Кавказу, так і в Туреччині та Греції. Вічнозелені жорсткі шкірясті листові пластини з довгими черешками в довжину можуть досягати 15 сантиметрів, вони поділені на 5-11 широких сегментів. Висота квітконосів може варіюватися від 0,2 до 0,5 метра. На них розташовуються пониклі квітки, забарвлення яких може бути зелено-жовтий з коричневим відтінком або білим з пазеленню, а в діаметрі вони досягають 8 сантиметрів. Цвітіння починається в останні квітневі дні, а його тривалість дорівнює 6 тижнів. Даний вид відрізняється зимоустойчивостью, а він культивується з 1853 р. Він вважається найбільш отруйним з усіх.

Морозник абхазький (Helleborus abchasicus)

Голі шкірясті листові пластини мають довгі черешки, забарвлення в них зелено-фіолетовий або темно-фіолетовий. Квітконоси пофарбовані в червоно-пурпуровий колір і у висоту досягають 0,3–0,4 метри. Діаметр поникающих темно-червоних квіток близько 8 сантиметрів, на них іноді можна побачити крапками більш темного забарвлення. Цвітіння у даного морозостійкого виду починається в квітні і триває 6 тижнів. Має різноманітні садові форми.

Морозник східний (Helleborus orientalis)

В природних умовах можна зустріти в Греції, Туреччині і в горах Кавказу. Такий вічнозелений багаторічник у висоту може досягати 0,3 м. Діаметр фіолетових квіточок дорівнює 5 сантиметрам. Листові пластини у даного виду найчастіше уражаються грибком. Існує велика кількість сортів, з яких найбільш популярні наступні:

  1. Уайт Свон. Квітки білого забарвлення.
  2. Рок-енд-Рол. На поверхні квіток даного виду є рожево-червоні цятки.
  3. Блу Анемон. Забарвлення квіток блідо-ліловий.
  4. Сортосерия Лейди Сериес. Прямостоячі кущі є швидкозростаючими, квітконоси у висоту досягають 0,4 метра. Квітки бувають 6 різних забарвлень.

Морозник смердючий (Helleborus foetidus)

Такий вид родом з кам'янистих схилів і світлих лісів Західної Європи. Облистнені пагони, до осіннього періоду вони мають висоту від 0,2 до 0,3 м. Зимуючі листові пластини поділені на вузенькі темно-зелене глянсове сегменти. Висота квітконосів близько 0,8 метрів, на них виростають густі суцвіття, до складу яких входить безліч маленьких квіточок дзвоникоподібної форми, що мають зелене забарвлення і коричнево-червону крайку. Даний вид відрізняється дуже високою посухостійкістю. Найбільш популярним сортом є Вестер Фліксом: сегменти у листочків ще вужчі порівняно з основним виглядом, гілки суцвіть мають блідо-червоним відтінком.

Морозник корсиканська (Helleborus argutifolius)

В природних умовах можна зустріти на островах Сардинія і Корсика. Такий вічнозелений багаторічник у висоту може досягати близько 0,75 м. Є кілька прямостоячих пагонів, дуже швидко розростаються в ширину. Квітки чашоподібної форми і зелено-жовтого забарвлення входять до складу великих складних гроновидних суцвіття. У природних умовах така рослина починає цвісти в лютому, а в помірному кліматі приблизно у квітні. У середніх широтах укриття на зимовий період йому потрібно. Найбільшою популярністю користується сорт Грюнспехт: забарвлення квіток зеленувато-червоний.

Чемерник червонуватий (Helleborus purpurascens)

Батьківщиною є Південно-Східна Європа, краще росте на лісових узліссях і в чагарниках на території від Румунії і Угорщини до західних областей України. Великі прикореневі листові пластини мають довгими черешками, вони пальчасто-розсічені на 5-7 частин. Лицьова поверхня у них гола глянсова зеленого забарвлення, а виворітна — сизувата. Діаметр поникающих квіточок близько 4 сантиметрів, вони мають неприємний аромат. Зовні вони пофарбовані в курний пурпурно-фіолетовий колір, а всередині — світло-зелений, через якийсь час стають зеленими. Цвітіння починається в квітні і триває близько 4 тижнів. Культивується з 1850 р.

Морозник гібридний (Helleborus x hybridus)

В даний вид об'єднані сорти садових гібридів між різними видами морозника. Квітки можуть бути пофарбовані в різні кольори і мати діаметр 5-8 сантиметрів. Наприклад:

  1. Віолетта. Центральна частина у білих квіток пухнаста, також є тоненькі прожилки рожевого кольору і облямівка.
  2. Белінда. Махрові білі квіточки з рожево-зеленим світінням і облямівкою по краю пелюсток.
  3. Квін оф зе Найт. Темно-пурпурні квітки мають тичинки жовтого забарвлення.

Крім даних видів ще культивують такі, як: зелений, запашний, чагарниковий, многораздельный, тибетський, Штерна та ін.

Властивості морозника

У нетрадиційній медицині часто використовуються лікувальні властивості чемерника чорного, а також кавказького. Ці рослини здатні привести в норму обмінні процеси в організмі, знизити кров'яний тиск і зменшити кількість цукру в крові. А ще вони відрізняються сечогінну, проносну і антибактеріальним ефектом. Сприяють очищенню органів шлунково-кишкового тракту від поліпів і паразитів, а з сечового і жовчного міхура видаляють камені. Використовуються для лікування мігрені, виразки шлунка, остеохондрозу, ревматизму, артриту і радикуліту. Сприяють підтримці роботи серцево-судинної системи. Вони очищають кров, зміцнюють імунну систему організму. Використовуються для профілактики онкології та застуди, а ще такі рослини здатні винищити пухлинні утворення на ранній стадії. Це далеко не повний список лікувальних якостей морозника, про яких ви, може бути, і не підозрювали, вирощуючи його у своєму саду протягом багатьох років.

Готують цілющі засоби лише з кореня цієї рослини, при цьому не варто забувати, що в ньому міститься отрута. Коріння заготовляють у вересні після того, як насіння повністю дозріють. Їх слід промити, скориставшись для цього щіткою з жорсткою щетиною. Потім їх розрізають на частини і висушують при температурі від 40 до 45 градусів у спеціальних сушарках. Така сировина може зберігати свої властивості протягом 2 років. З цього кореня можна зробити настій або відвар, а ще порошок, що володіє дуже потужними цілющими властивостями.

Також морозник широко застосовується тими, хто хоче позбутися зайвої ваги. Схуднення відбувається за рахунок того, що рослина м'яко виводить з організму шлаки, забирає зайву рідину, сприяє швидкому розщепленню жирів та прискорення жирового обміну. При цьому кілограми будуть йти без суворої дієти і голодування. За 4 тижні використання чемерника для схуднення в середньому людині вдається позбутися від 4-5 кілограмів зайвої ваги.

Таке рослина має дуже великою кількістю протипоказань, його заборонено використовувати:

  • при захворюваннях печінки;
  • дітям молодше 14 років;
  • людям, що мають проблеми з серцево-судинною системою (тахікардія, інфаркт та ін);
  • під час вагітності та грудного вигодовування.

При передозуванні людина може відчути дзвін у вухах, спрагу, у нього набрякає язик і горло, в тому випадку, якщо сильне отруєння, то це часто призводить до колапсу або зупинці серця. Серед всіх рослин морозник виділяється тим, що володіє найбільшою кількістю серцевих отрут. У деяких випадках люди вмирають після першого застосування засобу, виготовленого з цієї рослини. У зв'язку з цим, перш ніж почати прийом такого препарату, обов'язково проконсультуйтеся з кваліфікованим фахівцем, який зможе підібрати необхідну дозу й режим прийому.