Кларкия

Кларкия (Clarkia) — це однорічна трав'яниста рослина, що відноситься до сімейства кипрейные. Цей рід дуже близький до годеции і частина ботаніків об'єднує ці дві рослини в один рід. Назва такий квітка отримав на честь капітана У. Кларка, який в 19 столітті привіз його в Європу з Каліфорнії. У природі ця рослина можна зустріти в Чилі та в західній частині Північної Америки. Цей рід об'єднує близько 30 видів, при цьому культивується лише 3.

Особливості кларкия

Кларкия — це трав'янистий однорічник, висота якого може варіюватися від 0,3 до 0,9 метра. На поверхні прямостоячих гіллястих пагонів дуже часто є опушення, що складається з коротеньких ворсинок. Сидячі чергово-розташовані листові пластини мають овально-видовженої форми і світло-сизий або насичено-зелене забарвлення. Пазушні квіточки можуть махровими або простими, вони мають правильну форму, в діаметрі досягають 35 мм. А пофарбовані вони можуть бути різні відтінки. Як правило, вони входять до складу верхівкових суцвіть, які мають кистевидную або колосоподібні форму, проте іноді зустрічаються і поодинокі квіточки. У квіточки є чашечка трубчаста, до складу віночка входить 4 трилопатевих або цільних пелюстки, звужуються на підставі в нігтик. Плід представляє собою подовжену многосемянку.

Вирощування кларкия з насіння

Посів

Вирощують таку рослину з насіння двома способами: безрозсадним і через розсаду. Якщо вирощування проводиться безрозсадним способом, то насіння висівають безпосередньо у відкритий грунт. Висів проводять в квітні або в перші травневі дні, ще це можна зробити глибокої восени під зиму. При підготовці ділянки до посіву на кожен 1 квадратний метр під перекопування треба внести 1 кілограм торфу і по 1 великій ложці суперфосфату і сульфату калію. Насіння у рослини досить дрібні, їх висівають гніздами по 4 або 5 штук. При цьому дистанція між гніздами повинна бути від 20 до 40 сантиметрів. Заглиблювати в грунт насіння не потрібно, їх слід лише трохи придавити і присипати тоненьким шаром грунту. Перші сіянці можуть з'явитися вже через півмісяця, і вам треба буде їх прорідити, однак при цьому слід врахувати, що під час цвітіння кларкия набагато ефектніше виглядає в густому кущі. Якщо посів був зроблений восени, то іноді сіянці також встигають здатися до того, як настане зима, при цьому вони добре зберігаються під сніговим покривом. Коли навесні з'являться сходи, то їх треба буде обов'язково прорідити за типом морквини.

Вирощування через розсаду

Якщо вирощують кларкию через розсаду, то молоденькі сіянці будуть надійно захищені від холодних дощів, заморозків, різких змін температур і сильних вітрів. Висів насіння рекомендується проводити в березні, в цьому випадку цвітіння у кларкия почнеться в перші дні червня. Висів насіння проводиться в слабокислий субстрат. Заглиблювати їх непотрібно, а слід лише придавити дощечкою і полити з розпилювача. Накрийте ємність склом і приберіть в тепле освітлене місце, але при цьому прямих променів сонця там бути не повинно. Після появи перших сіянців укриття слід зняти. Ємність весь час повинна знаходитися в сухому теплому місці, має хорошу вентиляцію. Пікіровку проводять дуже рано, вже після появи перших справжніх листків.

Посадка кларкия у відкритий грунт

В який час висаджувати

Пересадка кларкия у відкритий грунт проводиться в травні. У тому випадку, якщо грунт на ділянці не володіє відповідним для даного рослини рН, то це можна виправити. Для того щоб підкислити грунт, можна скористатися одним з трьох способів:

  • на 1 м2 внести 1-1,5 кілограма торфу;
  • на 1 м2 внести 60 грам сірки;
  • полити грунт розчином, що складається з відра води і 1,5 великих ложки лимонної або щавлевої кислоти.

У тому випадку, якщо грунт надмірно кислий, то в нього додають вапно. Якщо ж він жирний, то це можна виправити внесенням під перекопування піску. Також слід обов'язково удобрити грунт, а про те які добрива для цього використовувати, йдеться в розділі про вирощуванні кларкия безрозсадним способом. Підготовкою ділянки слід зайнятися мінімум за півмісяця до посадки.

Як висаджувати

Висаджувати розсаду треба не по одному примірнику, а брати рослинки з контейнера треба невеликими групами разом з грудкою землі. Потім цю групу висаджують в одну лунку. При цьому слід врахувати, що дистанція між лунками може варіюватися від 20 до 40 сантиметрів. Дорослі рослини будуть мати потребу в опорі, так як вони мають дуже тонкими пагонами, тому не забудьте біля кожної лунки увіткнути по довгій рейці або паличці. Різні сорти кларкия треба садити подалі один від одного, так як існує велика ймовірність їх перезапилення. Коли кущики будуть висаджені, їх треба полити і трохи прищипнути, щоб вони росли більш розлогими.

Особливості догляду

Вирощувати кларкию порівняно легко, і з цим завданням з легкістю зможе впоратися навіть новачок. Полив слід проводити тільки тоді, коли спостерігається тривалий посушливий літній період. При цьому полив треба виробляти всього пару раз в 7 днів. В інший час таким кольорам вистачить і дощової води. При поливі слід врахувати, що рідина повинна швидко вбиратися в грунт, а не стояти довго навколо куща. Підгодівлю слід проводити тільки в період утворення бутонів і цвітіння, і використовувати для цього рекомендується комплексне мінеральне добриво. Періодичність підгодівлі — 1 раз на півмісяця. З добрив рекомендується використовувати Веселку або Кемиру, при цьому органіку вносити в грунт не можна. Щоб цвітіння було довгим і пишним, треба своєчасно прибирати прив'ялі квітки.

Захворювання і шкідники

З шкідливих комах на кларкия може оселитися борошнистий червець. Зрозуміти, що кущ заражена цим шкідником можна по наявності воскового ватообразного нальоту, який може знаходитися на надземної частини рослини. Щоб знищити цю комаху, рекомендується провести обробку конфидором, актара або фитовермом.

У тому випадку, якщо на ділянці, де росте кларкия, суглинистий грунт, це може сприяти розвитку грибкової хвороби. Про те, що кущ заражений, можна зрозуміти з цятками іржаво-жовтуватого забарвлення, мають буру облямівку, які розміщуються на листових пластинках. Щоб позбутися від цього захворювання, слід обробити кущик фунгіцидну засобом (оксихом або бордоська рідина). Якщо ж посадити даний квітка у відповідний грунт і правильно за ним доглядати то у нього буде дуже висока стійкість до хвороб, так і до шкідливих комах.

Після цвітіння

Збір насіння

Це рослина здатна розмножиться і без вашої участі самосівом. У весняний час вам треба буде лише акуратно прорідити сходи. Якщо ж вам необхідні насіння, то їх можна буде дуже легко зібрати. Коли рослини будуть цвісти, то вам потрібно буде відзначити найбільш ефектні квітки. Коли вони почнуть в'янути, то на них потрібно буде надіти марлеві мішечки. Насіння стануть зрілими через 4 тижні після того, як квітка зів'яне, при цьому забарвлення коробочки повинен стати бурим. Обріжте коробочки і висипте з них насіння на газетку. Ці насіння можна висіяти під зиму або зсипати в пакетик з паперу, де вони зберігатимуться до наступного весняного періоду.

Зимівля

Коли закінчиться цвітіння кларкия, то кущики при бажанні можна зрізати до поверхні грунту. А під час осіннього перекопування ділянки треба буде прибрати залишки рослин і спалити їх. Викидати їх не рекомендується, так як в таких рослинних залишках можуть з'явитися патогенні мікроорганізми або гриби.

Види і сорти кларкия з фото і назвами

Садівниками культивується всього три види кларкия, а саме: кларкия ноготковая, або кларкия витончена; кларкия гарненька, або кларкия опушена; кларкия Бревери.

Кларкия витончена, або ноготковая (Clarkia unguiculata, Clarkia elegans)

Даний вид в природних умовах можна зустріти в Каліфорнії. Густе пишне однорічна рослина, у висоту може досягати 100 сантиметрів. Тонкі досить потужні пагони знизу дерев'яніють. На поверхні овальних зеленувато-сизих листових пластин є жилки червоного кольору, крайка в них нерівномірно редкозубчатая. Квітки мають правильну форму і чотирьохсантиметрову діаметр. Вони можуть бути махровими або простими і мати різне забарвлення: червоний, рожевий, білий, бузковий і блакитний. Вони розміщуються по одному в листових пазухах. Схожість меленьких насіння зберігається близько 4 років. Цвіте пишно в липні–вересні. Даний вид досить часто вирощується в середніх широтах. Сорти, які користуються найбільшою популярністю:

  1. Альбатрос. Махрові квітки мають біле забарвлення. Гіллястий кущик заввишки досягає приблизно 0,75 м.
  2. Пурпуркениг. Махрові квітки мають карміновий забарвлення і діаметр від 35 до 40 мм. Кущик заввишки сягає від 0,8 до 0,9 м.
  3. Салмон перфекшн. Махрові квітки забарвлені в лососево-рожевий колір і мають діаметр приблизно 35 мм. Висота нещільного кущика близько 0,9 м.

Кларкия гарненька (Clarkia pulchella)

Цей вид є карликовою. Прямостоячі, гіллясті пагони можуть досягати у висоту 0,4 м. Довгі вузенькі цілісні листові пластини мають зелене забарвлення. Вони до вершини загострюються, а до черешка — звужуються. Квіточки можуть бути махровими або простими. Вони можуть розташовуватися як поодиноко, так і бути зібрані в невеликі групи в листових пазухах у верхній частині стебел. Особливий інтерес викликає форма пелюсток, які розділені на 3 частки, розставлені досить широко. У зв'язку з цим в Америці такий вигляд ще іменується «лосинные рогу». Цвітіння починається на півмісяця раніше, ніж у кларкия витонченою.

Кларкия Бревери (Clarkia breweri)

З недавнього часу цей вид починає користуватися все більшою популярністю у садівників. Це однорічна холодоустойчивое рослина у висоту може досягати до півметра. Форма квіточки схожа з метеликом, а в діаметрі він досягає приблизно 30 мм. Квітки мають приємний сильний запах і входять до складу нещільних суцвіть. Сорт Pink Ribbons має квітки рожевого забарвлення з пелюстками, що нагадують стрічки, кущик у висоту може досягати близько 0,3 м. Пагони у даного сорту гіллясті, а цвіте він дуже пишно.

Інші види кларкия, вирощувані садівниками, насправді є годецией.