Годеция

Годеция (Godetia) є трав'янистим однорічним рослиною, яка має пряме відношення до родини кипрейные. Цей рід об'єднує приблизно 20 видів різних рослин. У природних умовах їх можна зустріти на американських континентах. Родом така рослина їх Південній Каліфорнії. Ця рослина було названо на честь швейцарця Ц. Г. Рік, він був ботаніком, і першим вивчив і класифікував даний квітка. З початку шістдесятих років 19 століття ця рослина є неймовірно популярним в європейських країнах. У цього садового квітки виділяють 2 головних переваги: невибагливість і дуже ефектні шовкові квіточки, які зовні схожі з квітками азалії. Годеция володіє певним схожістю з кларкией, що має стосунок до того ж сімейства кипрейные.

Особливості годеции

Пагони у даної рослини прямостоячі і розгалужені, висота куща досягає 20-60 сантиметрів. Акуратні кущі в залежності від сорту і виду можуть мати пірамідальну або розкидисту форму. Очереднорасположенные цілокраї листові пластини мають ланцетоподібної формою. Форма квіточок чашоподібна або дзвіночок, їх діаметр варіюється від 3 до 10 сантиметрів. Вони можуть бути простими (мають 4 пелюстки) або махровими. Квіточки входять до складу кистеобразного суцвіття. Квітки можуть бути пофарбовані в червоний, персиковий, малиновий, білий, кармін або рожевий колір, є сорти з комбінованою забарвленням. Квітконоси недовгі. Плід — чотиригранна коробочка циліндричної форми, всередині якої знаходяться дрібні насіння. Вони залишаються всхожими протягом 3-4 років. Культивують також велику кількість гібридних сортоформ даної рослини, наприклад: азалиевидные, карликові, махрові і кущисті. Цвітіння починається в червні і закінчується з настанням заморозків. При цьому рослинам не страшна різка зміна температур.

Вирощування годеции з насіння

Висів насіння

Годецию можна виростити тільки з насіння. Даний спосіб розмноження досить простий навіть для недосвідчених садівників.

Можна виростити годецию через розсаду або висіяти насіння безпосередньо у відкритий грунт. Висів насіння у відкритий ґрунт рекомендується проводити з другої половини і до кінця квітня. У південних областях насіння цієї квітки висівають під зиму. Незалежно від того, коли ви будете висівати насіння, їх потрібно на 30 хв. занурити в слабенький розчин марганцевого калію. Цим ви захистите насіння від різних захворювань. Для посіву треба вибрати ділянку з нейтральною або слабокислою суглинним грунтом. Ділянка має бути добре освітленим. Перекопайте грунт і полийте її, при цьому в неї треба внести деревну золу і мінеральні добрива, а ще перегній (на 1 квадратний метр береться 5 кг). Після цього необхідно провести посів насіння на підлозі сантиметрову глибину, при цьому потрібно врахувати, що між кущиками слід дотримуватися дистанцію не менше 25 сантиметрів. Для прискорення появи саджанців посіви зверху слід накрити плівкою. Якщо сходи надмірно густе, то необхідно провести проріджування. Такий спосіб вирощування годеции краще розсадного, тому що при висадці сіянців частина з них пошкоджується та гине.

Розсада

Висів на розсаду необхідно виробляти в останні дні березня або в перші — квітня. Попередньо на дно контейнерів необхідно укласти дренажний шар і заповнити їх пухкої грунтом, насиченою поживними речовинами. Дрібні насіння для зручності рекомендується з'єднати з піском. Після цього їх розподіляють по поверхні субстрату, а зверху присипають тоненьким шаром грунту. Ємність потрібно накрити прозорою плівкою. Щодня необхідно прибирати плівку з ємності на деякий час, для того щоб провітрити і полити посіви. Приблизно через 1,5 тижні можна буде побачити перші сіянці. Після того як це станеться, потрібно прибрати укриття назовсім. Пікіровку проводять після того як у рослинок з'явиться пара справжніх листочків. Сіянці акуратно викопують, обережно видаляють грунт, підрізають надмірно довгі корінці. В 1 горщик висаджується по 3 сіянця.

Висадка у відкритий грунт

Весняна висадка розсади

Розсаду у відкритий ґрунт необхідно висаджувати в останні дні травня або перші — червня, при цьому висота рослинок повинна бути від 5 до 7 сантиметрів. Висадку варто робити, беручи годецию разом з грудкою землі, при цьому намагайтеся якомога менше травмувати кореневу систему. Висадку рекомендується проводити в хмарний день, рано вранці (до того як зійде сонце) або ввечері (після заходу сонця). Не забувайте, що дистанція між екземплярами повинна бути від 20 до 25 сантиметрів. Пам'ятайте, що чим більше високорослий сорт, тим довшою має бути дистанція між кущиками.

Висадка під зиму

Під зиму висадку розсади можна робити лише в областях з м'якими теплими зимами. При цьому варто врахувати, що подібні висадки на даний момент носять експериментальний характер. Досвідчені садівники намагаються проводити висів насіння безпосередньо у відкритий ґрунт, так як в цьому випадку вдасться уникнути втрат під час пікіровки або висадки у відкритий грунт. Існує думка, що рослини, які виросли з насіння, посіяних пізно восени, володіють більшою стійкістю до захворювань і несприятливих погодних умов.

Особливості догляду

Поверхня грунту під рослинами необхідно систематично розпушувати, при цьому видаляючи бур'янисту траву. У цьому випадку годеция буде рости більш міцною. Поливати дані квіти потрібно систематично, при цьому полив повинен бути середньої інтенсивності. Високорослі сорти (висота більше 0,6 м) вимагають опори (кілочки з дерева або металеві прути), тому що порівняно тендітні стебла можуть зламатися під вагою квіточок. Щоб рослина рясно цвіло, необхідні систематичні підживлення 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують повне мінеральне добриво, в якому міститься невелика кількість азоту. Так, відмінно підійде розчин нітрофоски (на 6 л води береться 0,5 великої ложки речовини).

Після цвітіння

Насіння дозрівають приблизно через 4 тижні після того, як рослина відцвіте. Коли коробочки з насінням почнуть змінювати свій колір на більш темний, їх необхідно акуратно зрізати. З підсушених розкритих коробочок надао висипати насіння. Їх у південних областях висівають під зиму або залишають на зберігання до настання весняного періоду. Насіння залишаються всхожими протягом 4 років.

Види і сорти годеции з фото і назвами

Годеция крупноквіткова (Godetia grandiflora)

Компактне кущиста рослина є однолетником. На його поверхні є невелике опушення. Культивується з 1867 р. Тендітні паростки можуть зростати до 20-40 сантиметрів. Вони лежачі або прямостоячі, при цьому в кінці вегетаційного періоду вони стають здерев'янілими. Ланцетної форми листові пластини звужуються до основи. Великі квіточки мають діаметр близько 10 сантиметрів, форма у них може бути дзвонові або чашоподібною. Вони входять до складу облистяний гроновидних суцвіття, розташовані на кінцях стебел. Забарвлення шовковистих квіток може бути червоним, білим, червоним, рожевим, малиновим, бузковим або темно-червоним. Цвітіння спостерігається в липні–жовтні. Є гібридні сорти як карликові, які застосовують для прикраси бордюрів, так і високорослі. Популярні сорти:

  1. Вайсер Шванн. У висоту цей низенький розлогий кущик сягає від 30 до 35 сантиметрів. Вгорі стебла зелені, а знизу мають світло-коричневим забарвленням. Листові пластини широколанцетні. Середніх розмірів (діаметр від 5 до 6 сантиметрів) атласно-білі квіточки чашоподібної форми. Пелюстки цілокраї.
  2. Оранж Рум. Цей сорт середньорослий. Гіллястий напіврозкидистий кущик у висоту може досягати 0,4–0,5 м. Стебла зеленувато-червоні. Листові пластини вузьколанцетні. Діаметр квіточок близько 5 сантиметрів. Вони мають ширококолокольчатыми квіточками з оранжево-червоними суцільнокрайнім пелюстками.
Оранж Рум

Годеция чарівна (Godetia amoena)

Кущик заввишки досягає 0,6 м. Прямостоячі гладкі пагони досить крихкі, до кінця періоду активного росту вони полуодревесневают. Вузьколанцетні листові пластини є гострими. Квіточки чашовидні або дзвонові і мають діаметр близько 5 сантиметрів. Пелюстки атласні лопатоподібні, вони мають бузково-малиновим або рожево-червоним забарвленням, а також вони можуть бути пофарбовані в різноманітні відтінки червоного. Цвітіння спостерігається в липні-вересні. Культивується з 1814 р. Популярні сорти:

  1. Киршкенигин. Квіточки пофарбовані в червоно-рожевий колір.
  2. Кришталева сніжинка. Високорослий Сорт, що у висоту досягає 0,75 м. Забарвлення квіточок білий.
Кришталева сніжинка

Годеция махрова

Такого природного вигляду не існує. Однак у гібридних сортоформ годеции крупноквіткової найчастіше зустрічаються махрові, напівмахрові і густомахрові квіточки. Годеция махрова азалиевидная має такі сорти з махровими квіточками, як:

  1. Сібіл Шервуд. Компактні кущики у висоту досягає 0,3–0,4 м. Листові пластини ланцетні. Пагони пофарбовані в рожево-зелений колір. Діаметр напівмахрових квіточок близько 5 сантиметрів. Вони пофарбовані в лососево-рожевий колір, при цьому забарвлення світлішає від серединки квітки до країв пелюстки.
  2. Рембрандт. Висота низьких кущиків близько 30-35 сантиметрів і вони мають форму півкулі. Стебла зеленувато-рожеві. Листові пластини вузьколанцетні. Діаметр махрових рожевих квіточок від 5 до 6 сантиметрів. Пелюстки хвилясті, порізані по краю, і на кожному з них є плямочка червоного кольору.
  3. Діамант. Квіточки насичено-червоні з плямкою білого кольору.
  4. Наречена. Махрові азалиевидные білі квіточки мають ледве помітним відтінком рожевого кольору.