Пальма Ливистона

Багаторічна рослина лівістона (Livistona) є частиною сімейства Пальмові. Ці рослини у природі зустрічаються на території Океанії, Південно-Східної Азії, Австралії та Африки. Названий цей рід був в честь лерда Ливингстонского ― Патріка Мюррея, який колекціонував рослини, а також був учнем і другом Ендрю Бальфура. Цей рід об'єднує більше 30 видів, при цьому частина з них культивуються в оранжереях. Однак зустрічаються і такі види ливистон, які можна вирощувати у домашніх умовах.

Короткий опис вирощування ливистоны

  1. Цвітіння. Пальму лівістона вирощують як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Необхідно велика кількість яскравого, але розсіяного світла.
  3. Температурний режим. На протязі вегетаційного періоду ― від 20 до 28 градусів, а в зимовий час ― від 14 до 18 градусів.
  4. Полив. Під час активного росту поливають систематично і помірно, а протягом періоду спокою ― бідно і рідко.
  5. Вологість повітря. Необхідна висока вологість повітря. Влітку і навесні рекомендується систематично щодня зволожувати листя з обприскувача теплою водою.
  6. Добриво. Підживлення проводять регулярно 1 раз на 20-30 днів з квітня по серпень, для цього використовують комплексне мінеральне добриво для пальм. Також дуже корисно іноді зволожувати листя з пульверизатора розчином мікроелементів.
  7. Період спокою. Не яскраво виражений. Проте в зимовий час всі процеси пов'язані з вегетацією сповільнюються.
  8. Пересадка. При необхідності, коли кореневій системі стає тісно в горщику.
  9. Розмноження. Насінням.
  10. Захворювання. Плямистість листя, коренева гниль, фітофтороз, склеротинія, в'янення та хлороз.
  11. Шкідливі комахи. Трипси, борошнисті червці, щитівки, білокрилки і павутинні кліщі.

Особливості пальми лівістона

Більша частина видів пальми лівістона являють собою дерева, які у висоту можуть сягати від 25 до 40 метрів. Але такі пальми є медленнорастущими і тому їх можна вирощувати в кімнатних умовах. Поверхня стовбура покривають засохлі піхви черешків, що залишилися від відмерлих листових пластин. На самій верхівці стовбура знаходиться крона, що складається з віялових листових пластин округлої форми, які розсічені до середини (іноді і глибше), частки в них радіально складчасті. Потужні гострі по крайці листові черешки переходять в листову пластину стержнем завдовжки 5-20 сантиметрів. Суцвіття пазушні. При вирощуванні в домашніх умовах такої рослини практично ніколи не формується стовбур, зате у нього виростає безліч листових пластин. Якщо пальма буде рости в сприятливих умовах, то за рік у неї може сформуватися 3 нових листа.

Догляд за пальмою лівістона в домашніх умовах

Вирощування з насіння

Якщо у вас вдома ще немає пальми лівістона, але ви її дуже сильно хочете, для цього зовсім не обов'язково купувати дорогий дорослий кущ. Таку пальму цілком можна виростити своїми руками з насінини. Посівний матеріал потребує обов'язкової скарифікації. Для цього на поверхні насінини роблять не дуже глибокий надріз або оболонку стоншують абразивним матеріалом. Якщо цього не зробити, то росток буде дуже довго пробиватися крізь щільну і жорстку оболонку.

Висівають насіння в окремі горщики (можна використовувати торф'яні) або в одноразові стаканчики. Їх на 2/3 наповнюють рихлим зволоженим почвосмесью для розсади, рН якої повинна бути в межах 6,3–6,5. Висаджують насіння на глибину близько 20 мм, потім ємність зверху накривають плівкою (склом) і переносять у дуже тепле (близько 30 градусів) і добре освітлене місце. Не забувайте щодня провітрювати посіви і якщо це потрібно, то зволожувати ґрунт.

Перші сіянці повинні здатися через 1-4 місяці. Їм рекомендується забезпечити велика кількість яскравого світла, який повинен бути розсіяним. Після того, як довжина першої листової пластини буде дорівнює 20-40 мм, проводять пересадку сіянців у керамічні горщики, причому грунтосуміш використовують ту ж, що і для пересадки дорослих пальм. Протягом першого року молоде рослинка має перебувати в півтіні.

Освітленість

Росте в природних умовах молодим пальм просто необхідно притінення від палючих прямих променів сонця. Але в кімнатних умовах занадто яскравого сонця, здатного завдати шкоди рослині, майже ніколи не буває. Однак від палючого післяполудневого сонця кущ все ж краще притіняти, при цьому найбільше його листя страждає не від прямих променів, а від нагрітого скла. Саме з-за цього літа кімнату, де знаходиться лівістона, треба регулярно провітрювати. Але краще всього в теплу пору року по можливості перенести кущ в сад і розмістити його в тіні дерев. У кімнатних умовах пальма краще всього росте на західному підвіконні. Щоб кущ розвивався симетрично, і не відбувалося викривлення стовбура, його потрібно регулярно 1 раз у 15 днів повертати навколо своєї осі на 180 градусів.

Температурний режим

Протягом вегетаційного періоду лівістона найкраще розвивається і росте при температурі повітря від 20 до 28 градусів. Взимку ж кущ краще перенести в прохолодне місце (від 14 до 18 градусів), проте температура в кімнаті ні в якому разі не повинна опускатися нижче 12 градусів.

Обрізка

Зрізати старі листові пластини можна лише в тому випадку, коли черешки у них повністю засохне. Якщо на листках засохли кінчики, то зрізати їх не бажано, так як частина пластини з-за цього почне сохнути більш швидкими темпами.

Полив

Не можна допускати того, щоб грудка землі в горщику пересихав, так як це вкрай негативно відбивається на рості і розвитку пальми лівістона. У зв'язку з цим поливають її систематично, використовуючи для цього м'яку і теплу воду, але стежте за тим, щоб в ґрунтосуміші не відбувалося застою рідини. У зимовий час треба скоротити інтенсивність і частоту поливів.

Пальме в кімнатних умовах необхідна висока вологість повітря. Тому в теплу пору року її листя треба регулярно зволожувати з обприскувача. Однак якщо стоїть похмура і прохолодна погода, то кущ краще не обприскувати. Оберігайте листя від протягів і від гарячих потоків повітря, в іншому випадку це може пошкодити листові пластини, з-за чого кущ втратить свій декоративний вигляд. Раз в 30 днів рослині рекомендується влаштовувати теплий душ.

Добрива

Підживлення проводять лише в квітні–серпні 1 раз в 20-30 днів. Краще всього для цього використовувати комплексне мінеральне добриво для пальм у вигляді розчину, причому підгодівлю проводять тільки після попереднього поливу, інакше коріння можуть отримати опік. Також кожні чотири тижні кущі підгодовують по листю розчином мікроелементів. Пам'ятайте про те, що коли в кімнаті стає холодніше 18 градусів, коріння пальми припиняють засвоювати поживні речовини. Це ж спостерігається і в тому випадку, коли рН ґрунтосуміші перевищує 7,5.

Пересадка ливистоны

Пересадку куща проводять тільки при необхідності, при цьому більш молоді рослини набагато частіше потребують проведення даної процедури, у порівнянні з дорослими екземплярами. Якщо ж лівістона вже стара, то її краще взагалі не пересаджувати, в цьому випадку лише регулярно замінюється верхній шар грунтосуміші товщиною близько 50 мм.

Як зрозуміти, що пальму вже потрібно пересаджувати? Проводять пересадку пальми тоді, коли ґрунт у горщику прокисне, при цьому у неї з'являється нехороший запах. Також пересаджують і то рослина, у якого кореневій системі стало занадто тісно в горщику. Найчастіше дорослі кущі пересаджують 1 раз в 3 роки, причому проводити процедуру потрібно в березні, акуратно перевалюючись пальму зі старої ємності в нову. Краще всього для цього взяти грунтосуміш з рН 5,6–7,5, крім цього вона повинна добре пропускати воду і дуже довго зберігати свою структуру. Приблизний склад субстрату наступний: кора сосни (2 частини) фракції не менше 2 см, великий перліт (1 частина), кісткове борошно (1/10 частина), грубий торф (2 частини), деревне вугілля (1 частина) фракції не менше 1 см, доломітовий щебінь (фракція 1,2 см) або галька (1 частина).

Візьміть високий горщик, який в поперечнику буде на 20-30 мм більше старого, і викладіть на його дні товстий шар дренажу (керамзиту). Витягніть кореневу систему куща зі старої ємності і обережно видаліть частину повстяного шару коренів, для цього можна скористатися ножицями або секатором, які попередньо обов'язково дезінфікують. Помістіть кущ в нову ємність так, щоб після того як всі порожнечі будуть заповнені свіжої грунтовою сумішшю, він перебував у ній не глибше, ніж у старому горщику.

Розмноження

Так як ця пальма не дає порослі і у неї всього лише 1 стовбур, то виростити її можна лише з насіння. Про те, як це зробити, дуже докладно описано вище. При купівлі насіннєвого матеріалу зверніть увагу на те, що він залишається всхожим лише протягом 1 року після збору.

Захворювання і шкідники

Хвороби

Пальма ливистона відрізняється високою стійкістю до вірусних і бактеріальних хвороб. Однак вона все ж може постраждати від грибкових захворювань, наприклад: від кореневої гнилі, склеротинії, плямистості листя і в'янення.

При ураженні плямистістю на поверхні листя утворюються штришками і цятки від чорного до коричнево-червоного кольору, і найбільш часто ці утвори мають жовте облямівка. Згодом плями збільшуються в розмірах і з'єднуються один з одним, в результаті чого формуються великі некротичні області неправильної форми. У деяких випадках плями утворюються на дуже молодих листових пластинках. Було помічено, що ті листові пластини, які не зволожують з пульверизатора водою, не уражаються плямистістю. Саме тому деякі фахівці радять, підвищувати вологість повітря іншим способом, наприклад, в піддон можна всипати мокру гальку, на яку потім ставлять ємність з пальмою. Також в цілях профілактики розвитку плямистості рекомендується звернути увагу на освітленість: листя повинна обов'язково отримувати необхідну кількість світла, а ще краще, якщо освітлення буде дуже яскравим.

Якщо пальма буде вражена ризостонией, фітофторою, фузариумом або питиумом, то вона почне гнити. Сіянці, а також насіння ливистоны може вразити склеротинія. Як багатьом відомо, краще не допустити ураження рослини хворобу, ніж потім довго лікувати. Саме тому особливу увагу приділіть заходів профілактики даних грибкових захворювань:

  • забезпечте кущу правильний догляд, а також максимально підходящі для його зростання і розвитку умови;
  • перед висівом насіннєвий матеріал занурюють на 30-40 хвилин у розчин марганцівки для знезараження.

Якщо все ж лівістона буде вражена грибковим захворюванням, то для того щоб її вилікувати, доведеться обробити кущ розчином фунгіциду.

Шкідники

На такому рослині можуть оселитися білокрилки, борошнисті червці, щитівки, трипси та павутинні кліщі. Ці шкідники є сисними, тобто вони проколюють поверхню листя і висмоктують з них сік. Для того щоб від них позбутися, пальму обробляють інсектицидом. Але якщо на ній оселилися щитівки або червці, то перш ніж обприскати кущ ядохимикатом, треба видалити шкідників ватною паличкою, змоченою в спирті. Обробку куща інсектицидом проводять на відкритому повітрі.

Зверніть увагу на те, що павутинні кліщі ― це не комахи, з-за чого інсектициди їм не страшні. В цьому випадку для обробки використовують акарициди. На сьогоднішній день на полицях спеціалізованих магазинів можна відшукати инсектоакарицидные препарати, які можуть знищити і павукоподібних, комах, наприклад: Актара, Фітоверм, Актеллик, Акарин та ін.

Можливі проблеми

Постраждати лівістона може і в тому випадку, якщо за нею доглядати неналежним чином або не забезпечити їй відповідні умови для зростання. Приміром, якщо в кімнаті прохолодно, освітлення погане, а в ґрунтосуміші дуже мало магнію, то це може стати причиною розвитку хлорозу нижніх листових пластин. Якщо ж рослині буде не вистачати поживних речовин, а грунтосуміш буде надмірно кислий, і в її складі не буде присутній марганець і залізо, то з-за цього може розвинутися хлороз молодих листових пластин. При появі перших ознак хлорозу для пальми потрібно створити оптимальні умови, а також її слід підгодувати позакореневим способом живильним розчином, що включає в себе елементи, яких бракує.

Якщо куща не вистачає калію, то у нього починають засихати листові пластини. Спочатку на старому листі утворюються напівпрозорі плями жовтого або оранжевого кольору, після цього з'являється некроз країв пластини. Потім лист починає сохнути, курчавиться і змінює свій колір на помаранчевий. Якщо на листі ви виявили маленькі некротичні плями, то це ознака того, що квітці не вистачає цинку. При нестачі азоту листя стає невиразною та погіршується її розвиток. Якщо засолится ґрунт у горщику, то спочатку стануть бурими кінчики нижніх листових пластин, а потім листя потемніють цілком.

Якщо влітку на поверхні листя утворилися плями жовтого або коричневого кольору, то це результат надмірно інтенсивного освітлення. Також з-за цього може розвинутися курчавість листя. Якщо кущ не отримує достатню кількість вологи, то кінчики його листових пластин відмирають, і кущ засихає. Причому в цьому випадку першими засихають старі листові пластини. Якщо ж у субстраті регулярно застоюється вода, то з-за цього кущ стає темним і на ньому з'являється гниль.

Види ливистоны з фото і назвами

Нижче будуть описані ті види пальми лівістона, які найчастіше квітникарі вирощують в домашніх умовах.

Лівістона китайська (Livistona chinensis)

У висоту пальма досягає від 10 до 12 метрів, причому діаметр його стовбура дорівнює 0,4–0,5 метрів. Родом вона з Південного Китаю. Поверхня верхньої частини стовбура покрита рештками відмерлих гілочок листових пластин і волокнами. А нижня частина стовбура має зубчастою поверхнею. До складу віялових поникающих листових пластин входить від 50 до 80 складчастих сегментів, які на кінчиках глибоко надрізані. Листки мають широкі черешки, довжина яких може доходити до 150 см, на їх нижній поверхні знаходиться безліч прямих, коротеньких і досить гострих шипів. Довжина пазушного суцвіття нерідко перевищує 100 див.

Ливистона круглолиста (Livistona rotundifolia)

Або лівістона ротундифолия. У природі цей вид можна зустріти на прибережних піщаних грунтах Молуккських островів і Яви. Висота стовбура до 14 метрів, а в поперечнику він сягає близько 17 сантиметрів. Зелені глянцеві віялові листові пластини округлої форми в діаметрі досягають близько 150 см, причому на 2/3 довжини вони розсічені на складчасті сегменти. Листя має довгі (до 150 см) черешки, які в нижній 1/3 частини густо всипані шипами. Довжина пазушного суцвіття близько 150 см, до його складу входять квітки жовтого забарвлення. Так як даний вид користується найбільшою популярністю у квітникарів, то в цій статті було описано, як доглядати саме за ним.

Ливистона південна (Livistona australis)

Цей видом родом з вологих субтропічних лісів східної частини Австралії. Висота колоновидного стовбура у цієї пальми близько 25 метрів, при цьому в діаметрі він досягає до 0,4 м. Біля основи стовбур потовщений і його поверхню покривають рубці, а також залишки листкових піхв пластин. Складчасті радіально віялові листя розділені на маленькі частки з двунадрезными кінцями. Ці глянцеві темно-зелені листові пластини мають довгі (близько 200 см) черешки, по краях у яких густо розташовані гострі шипи, пофарбовані в практично коричневий колір. Довжина пазушного розгалуженого суцвіття близько 1,3 м.

Ливистона оманлива (Livistona decipiens)

Ця одноствольная пальма відрізняється повільним ростом, а у висоту вона сягає близько 12 метрів, діаметр стовбура ― до 25 сантиметрів. Листові пластини віялові, вони в численних жилках розсічені на пониклі сегменти. Лицьова поверхня у них темно-зелена, а виворітна ― сірувато-воскова. На листових черешках розташовується безліч маленьких зубців.

Ливистона Марії (Livistona mariae)

У природних умовах ця велика пальма у висоту може досягати близько 30 метрів. На підставі сірий стовбур має потовщення, а його поверхню покривають залишки листкових піхв. Довжина віялових листових пластин, як і їхніх черешків близько 200 сантиметрів, вони розділені на пониклі частки лінійної форми, причому в молодому віці вони мають червонувато-рожевим забарвленням. По мірі росту і розвитку частки забарвлюються в червонувато-бронзовий відтінок, а в результаті стають зелено-блакитними. Прості суцвіття складаються з квіток кремового або жовтуватого забарвлення. Глянцеві плоди сферичної форми пофарбовані в чорний колір, в діаметрі вони досягають близько 20 мм.

Крім описаних вище видів в домашніх умовах так само вирощують ливистону Істона, прекрасну й інші види, які на сьогоднішній день ще погано вивчені.