Таке трав'яниста рослина як гіпсофіла (Gypsophila) ще іменують качім, перекоти-поле, гіпсолюбка. Воно має пряме відношення до родини гвоздичні. Перекладається назва цієї рослини, як «любляча вапно» справа в тому, що більшість видів такої квітки в природних умовах воліють рости на вапняках. Цей рід об'єднує більше 100 видів, такі рослини представлені трав'янистими багатолітниками, однорічниками, а також чагарниками. В природних умовах його можна зустріти в Північно-Східній Африці, в Євразії і в Новій Зеландії. Садівниками культивується як гіпсофіла багаторічник, так і однорічник.
Зміст
Особливості гіпсофіли
Міцний стрижневий корінь цієї рослини є розгалуженим. Прямостояче або простертый стебло є практично безлистным, його висота варіюється від 20 до 50 сантиметрів. Полукустарниковые види можуть доростати до 100 сантиметрів і навіть більше. Маленькі цілісні листові пластини мають ланцетовидної, лопатчасте або овальну форму. Суцвіття нещільні, волотисте форми. До їх складу входять маленькі зеленувато-білі або білі квіточки, однак у кількох видів (наприклад, гіпсофіла тихоокеанська або повзуча) вони мають рожевим забарвленням. Вони можуть бути простими або махровими. Плід представляє собою одногнездную сім'янку, форма якої може бути кулястої або яйцевидної. Дані насіння залишаються всхожими протягом 2-3 років.
Вирощування гіпсофіли з насіння
Посів
Гипсофилу можна розмножити як насіннєвим, так і вегетативним способом. Така рослина, що є однолетником, можна розмножити лише насіннєвим способом, також є і багаторічники, які розмножуються насінням.
Однорічники висівають під зиму безпосередньо у відкритий грунт, при цьому посів роблять на навчальну (разводочную) грядку. До наступного весняного періоду рослини зміцніють, і їх можна буде посадити на постійне місце.
Багаторічники вирощують через розсаду. Для цього на початку весни насіння висівають в ящики, при цьому розподіляють їх вільно, а заглиблюють в грунт лише на 5 мм. Поверх ємність потрібно накрити склом, її і прибрати в тепле місце з гарною освітленістю.
Розсада
Через 7-15 днів здадуться перші сіянці. Їх необхідно прорідити. Так, дистанція між рослинами повинна бути близько 15 сантиметрів. Також їх можна пересадити в індивідуальні торфоперегнійні горщики. Далі растеньицам знадобитися досвічення, тому що тривалість світлового дня повинна становити 13-14 годин.
Висадка у відкритий грунт
В який час висаджувати
Після того як у квітки здасться 1-2 справжніх листової пластини, їх слід посадити на постійне місце. При виборі відповідного ділянки варто врахувати, що гіпсофіли багаторічники можуть рости без пересадки багато років поспіль. Краще для такої квітки вибрати добре освітлене і сухе місце, при цьому в грунті повинна міститися вапно, а також трохи гумусу. Якщо ж у грунті вапна немає, то її необхідно туди внести. Для цього потрібно на 1 м2 взяти від 25 до 50 грам СаСо3,при цьому рН грунту в підсумку повинен бути в межах 6,3–6,7. При виборі ділянки пам'ятайте, що грунтові води повинні залягати близько до поверхні грунту, так як гіпсофіла негативно реагує на вологість в кореневій системі.
Як висаджувати
При висадці між квітами треба дотримуватися дистанцію у 70 сантиметрів, а міжряддя повинні мати довжину 130 сантиметрів. Висаджуючи розсаду, пам'ятайте, що кореневу шийку в грунт заглиблювати ні в якому разі не слід. Посаджені квіти потрібно полити. Через пару років посадки потрібно буде прорідити, так як в цей час на 1 м2 має зростати всього 1 рослину. У тих кущиків, які будуть викопані, треба охолодити коріння, а потім їх висаджують на інше місце. Це потрібно для того, щоб кущики виглядали більш ефектними під час цвітіння. Симпатичні квіточки такого рослини використовують для зрізання, наприклад, ними часто прикрашають складові букети.
Перше цвітіння такого рослини можна буде побачити після того, як у нього зросте не менше 12 пар листових пластин. Найбільш ефектним кущик стає через 3 роки після висадки на постійне місце.
Особливості догляду
Доглядати за таким квіткою зможе навіть садівник, не має досвіду. Полив слід проводити лише в посушливий і спекотний період. Під час поливу воду слід лити під корінь. Підгодовувати рослини необхідно 2 або 3 рази за весь сезон, при цьому мінеральні добрива необхідно чергувати з органічними. Як органічне добриво рекомендується взяти настій коров'яку, при цьому свіжий гній використовувати ні в якому разі не можна.
Розмноження гіпсофіли
Крім насіння розмножити даний квітку можна живцями. Наприклад, махрові форми розмножуються лише живцюванням. Живці рекомендується нарізати з молоденьких стебел, на яких ще не почали формуватися квіточки, а цей час припадає саме на травень або останні дні квітня. Також нарізування живців можна зробити і в серпні, вибравши для цього молоденькі пагони. Для того щоб укоренити живці, їх висаджують у пухкий субстрат, до складу якої обов'язково має входити крейда. Держак слід заглибити на пару сантиметрів, а щоб він добре вбрався, слід підтримувати температуру приблизно 20 градусів. Також живцями гіпсофіли необхідний світловий день тривалістю 12 год, а ще потрібна висока вологість повітря (близько 100%), тому доцільно помістити рослинки в міні-тепличку. Для висадки живців в сад слід вибрати такий час, щоб вони встигли перехворіти і вкоренитися до настання осінніх холодів.
Захворювання і шкідники
Якщо неправильно доглядати за рослиною, то воно тоді може захворіти іржею або сірою гниллю, а ще в ньому можуть завестися цистообразующие або галлові нематоди. Для того щоб знищити нематод, слід скористатися фосфамидом, їм необхідно обприскувати кущик кілька разів, при цьому перерви між обробками повинні бути від 3 до 5 діб. Однак якщо нематоди не загинуть, то треба буде викопати кущик і помити його кореневу систему у воді, температура якої повинна бути від 50 до 55 градусів. Справа в тому, що нематоди гинуть вже при температурі 40 градусів. Для того щоб позбутися від сірої гнилі та іржі, необхідно використовувати контактна фунгіцидний засіб (оксихом, бордоська суміш, мідний купорос).
Багаторічна гіпсофіла після цвітіння
Збір насіння
В осінній час після висихання кущика, на тому місці, де були квіточки, з'являються невеликі коробочки, в яких знаходяться дрібні насіння, вони за величиною схожі з піщинками коричневого забарвлення. Коробочки потрібно зрізати. У кімнаті з них висипають насіння на газетний листок. Їх необхідно досушити і дозарить в кімнаті з вентиляцією. Висохлі насіння потрібно висипати в пакетики з паперу або коробочки з картону, в них то вони і будуть зберігатися.
Зимівля
В кінці осіннього періоду гипсофилу багаторічник необхідно зрізати, при цьому біля кореня повинне залишитися всього 3 або 4 потужних втечі. Потім кущики треба засипати висохлими листочками або накрити лапником, це врятує їх при малосніжною зими або під час лютих морозів.
Види і сорти гіпсофіли з фото і назвами
Гіпсофіла волотиста (Gypsophila paniculata)
Це багаторічна рослина, що у висоту може досягати 1,2 м. Кущик в досить короткі терміни набуває кулясту форму. На сильноветвистых пагонах знаходяться вузенькі зеленувато-сірі листові пластини, на поверхні яких є опушення. Квіточки дрібні (діаметр близько 0,6 сантиметрів), вони входять до складу суцвіть волотисте форми. В залежності від сорту квіточки можуть бути махровими або простими, білими або рожевими. Сорти:
- Брістоль Фейрі. Кущ заввишки досягає 0,6–0,75 м, а на ньому знаходяться білі махрові квіточки.
- Пінк Стар. Квітки махрові, темно-рожевого забарвлення.
- Фламінго. У висоту кущик досягає 0,6–0,75 м. Махрові квітки мають рожеве забарвлення.
Гіпсофіла витончена (Gypsophila elegans)
Рослина однорічна, кущ у нього кулястої форми, що у висоту він сягає 0,4–0,5 м. Пагони у нього сильногіллясті, маленькі листочки ланцетні і невеликі квіточки, які можуть бути пофарбовані в рожевий, білий або кармін колір. Вони входять до складу ажурних щитковидних мітелок. Пишне цвітіння, однак триває недовго. Сорти:
- Троянда. Квітки рожеві.
- Кармін. Квітки червоні.
- Дабл Стар. Цей сорт низькорослий кущ, заввишки сягає від 15 до 20 сантиметрів. Квітки яскраво-рожеві.
Гіпсофіла повзуча (Gypsophila muralis)
Це гілляста однорічна рослина. Кущик у висоту може досягати 0,3 м. Супротивнорасположеные темно-зелені листові пластини мають лінійну форму. До складу мітелок входять маленькі квіточки білого або рожевого забарвлення. Сорти:
- Фрэтенсис. Квітки рожеві.
- Монстроза. Квітки білі.
Гіпсофіла тихоокеанська (Gypsophila pacifica)
Це багаторічник. У висоту розлогий кущик досягає 100 сантиметрів. Пагони сильногіллясті. Широкі ланцетні листові пластини пофарбовані в блакитно-сірий колір. Світло-рожеві квіточки мають діаметр близько 0,7 див.
Так само особливою популярністю користуються гіпсофіли ясколковидная, арециевидная, ніжна і гіпсофіла Патрена.