Віола

Віола (Viola) має пряме відношення до роду сімейства фіалкові. Дані рослини можна зустріти по більшій частині в областях з помірним кліматом і в гірських районах Північної півкулі. Цей рід згідно різних джерел об'єднує 400-700 видів. Є віоли є ендеміками південно-американських Анд, існують ті, які виростають у тропічній частині Південної Африки, в субтропіках Бразилії, в Австралії, в Новій Зеландії і на Сандвічевих островах. Віолу в народі прозвали братиками. Популярною фіалка-віола стала ще багато століть тому. Так, приблизно 2,5 тис. років тому народи, що проживають на європейській території, використовували ці милі квіточки для прикраси вінків і гірлянд, а також приміщень під час свят. Першою вивели запашну фіалку, а потім — фіалку гірську. Перший раз про те, що ведуться роботи по селекції фіалки для отримання гібридів, згадувалося ще 1683 р. Жителі Європи дізналися про існування виду віола Віттрока в 19 ст. Цей вид був створений шляхом схрещування віоли алтайської, віоли жовтою, а також віоли триколірної. На сьогоднішній день садова віола входить в число найбільш популярних рослин у садівників. У нього є кілька сотень сортів і різновидів.

Особливості віоли

Представники віоли можуть бути однорічниками, двулетниками і багаторічниками. Таке трав'яниста рослина, що у висоту досягає 15-30 сантиметрів. Система коренів мичкувата, головний стебло є прямостоячим. Листові пластини, що мають прилистки можуть бути перисто-розсіченими або простими. Вони ростуть чергово або входять до складу прикореневої розетки. Одиночні, пазушні квітки, що досягають в діаметрі 7 см, розташовуються на досить довгих квітконосах. Пелюстки, розташовані вгорі, у них з нігтиками, а внизу — мають більший розмір і мішковидний утвір (шпорцу), що розташовується біля основи. Форма і забарвлення квіток можуть дуже різними, наприклад: двох - або триколірні, однотонні, смугасті, плямисті, з 1 плямкою, з гладенькою або хвилястою краями пелюсток, махрові або прості і т. д. Цвітіння у даної рослини неймовірно сильна. В залежності від того, коли було посаджено рослина, цвітіння може спостерігатися з другої половини березня до кінця весняного періоду або з серпня до заморозків. Є гібриди, які цвітуть протягом усього літнього періоду або 2 рази за сезон. Плід представляє собою коробку, всередині якої знаходяться насіння. Їх висока схожість зберігається протягом пари років.

Це морозостійка рослина, яка нормально себе почуває в тіні. Проте в затіненому місці цвітіння у нього менш рясне, при цьому самі квіточки стають менше. Найкраще підходить для посадки суглинистий, вологий грунт, насичена поживними речовинами. Якщо посадити такий квітка на сухому піщаному грунті, то в результаті цього квіточки так само стануть більш дрібними.

Вирощування з насіння віоли

Висів на розсаду

Висів насіння можна провести безпосередньо у відкритий грунт. Однак найбільш популярний і надійний спосіб вирощування віоли — через розсаду. Якщо провести посів в останні дні лютого, то зацвітуть такі рослини вже в поточному році. Для посіву рекомендується придбати спеціальну землесуміш для фіалок, при цьому насіння треба занурити на 24 години в розчин цирконію або епіне. В субстраті зробіть борозенки і всипте в них попередньо висушені насіння. Присипати їх необхідно грунтом, яку попередньо перетирають між долонями. Далі проводиться полив, і ємність накривається плівкою або склом. Потім контейнер необхідно прибрати в досить прохолодне місце (близько 15 градусів).

Розсада

Перші сіянці здадуться вже через 7-10 діб. Як тільки це відбудеться, укриття треба буде видалити, а ємність перемістити до ще більш прохолодне місце (близько 10 градусів). Освітлення необхідно яскраве, але розсіяне, при цьому квіти треба захистити від прямих променів сонця. Розсаду необхідно своєчасно поливати і підгодовувати. При цьому підживлення проводять 1 раз в 2 тижні, використовуючи розчин комплексного мінерального добрива.

Пікіровка

Коли саме проводити пікіровку і скільки разів? На цей рахунок у садівників існує 2 різних думки. Так, одна частина садівників вважає, що пікірувати дані квіти необхідно кілька разів. При цьому перша пікіровка проводиться після появи 2 справжніх листочків, а друга — через 15-20 діб за схемою 6х6. А інша частина не менш досвідчених садівників вважають, що друга пікіровка даному рослині абсолютно не потрібна. Слід пам'ятати, що ця рослина на ділянку можна посадити вже квітучим, при цьому воно приживеться так само швидко і легко. Цвітіння рослини, вирощеного з насіння, спостерігається наприкінці весняного або початку літнього періоду.

Пересаджування у відкритий грунт

В який час висаджувати віолу

Час висадки розсади у відкритий ґрунт безпосередньо залежить від клімату в конкретній області. Так, висадку проводять в квітні або в травні. Рекомендується для віоли вибрати добре освітлену ділянку. Краще всього, якщо грунт буде складатися з землі, не дуже дрібно товченого деревного вугілля і сухого пташиного посліду або гною (5:1:1). Також для рослини підходить наступна землесуміш: дернова земля, пісок, перегній і торф (2:1:2:2). Не можна проводити висадку в пониження, де ґрунтові води залягають дуже близько до поверхні ґрунту.

Як висаджувати

Висадка віоли не представляє нічого складного. Спочатку готують лунки, при цьому слід врахувати, що між кущиками має витримуватися відстань від 10 до 15 сантиметрів. Висаджені віоли присипають грунтом, який варто утрамбувати, а потім їх поливають. Багаторічні віоли треба пересаджувати на нове місце 1 раз на 3 роки, при цьому проводиться поділ кущика. Якщо цього не робити, то квіти сильно розростуться, і їх квіточки почнуть дрібніти. Якщо ви хочете розмножити якийсь рідкий або сорт, який вам сподобався, то це можна зробити живцюванням.

Особливості догляду

Система коренів у цієї квітки є поверхневою і знаходиться на глибині від 15 до 20 сантиметрів. У зв'язку з цим необхідно, щоб грунт весь час був злегка зволоженим і пухким. Полив здійснюється тільки тоді, коли спостерігається тривалий посушливий і жаркий період. Якщо ж влітку регулярно йдуть дощі, то поливати братки не потрібно. Ще необхідно своєчасно виривати бур'янисту траву і видаляти зів'ялі квіточки, щоб цвітіння залишалося пишним.

Також дані прекрасні квіти необхідно регулярно удобрювати. Для цього 1 раз у 4 тижні проводиться підгодівля суперфосфатом або аміачною селітрою (на 1 м2 береться від 25 до 30 грам речовини).

Захворювання і шкідники

Доглядати за віолою досить просто, і якщо ви будете строго дотримуватися правил і вчасно проводити всі необхідні процедури (полив, прополка, розпушування, підживлення), то ваші квіти будуть виглядати завжди неймовірно ефектно, а також вони не захворіють, і їх не потривожать шкідливі комахи. Найчастіше така рослина хворіє борошнистою росою. У зараженого примірника на поверхні листових пластин, бутончиків і стебел з'являється білуватий або сіруватий наліт. Захворіти віола може із-за того, що її весь час підгодовують добривом, що містить азот, а ще хвороба може спровокувати рясна роса в ранковий час у відносно посушливий літній період. Хворі кущики необхідно обробити кальцинованою содою, в яку потрібно додати фундазол, мило або мелену сірку. У тому випадку, якщо кущик не одужає, то через півмісяця обробку необхідно повторити.

Також захворіти братки можуть чорною ніжкою або сірою гниллю. Причинами розвитку даних захворювань є: невідповідний температурний режим, порушення режиму вологості ґрунту або повітря. Постарайтеся усунути причину захворювання, інакше заразяться та інші кущики. Не забудьте викопати і знищити заражені рослини, при цьому потрібно полити ділянку, де вони росли, розчином фундазолу.

В деяких випадках даний квітка може захворіти плямистістю. У зараженого кущика листові пластини починають всихати, при цьому сам квітка слабшає. Обов'язково викопайте заражені кущики. Досвідчені садівники рекомендують неодмінно спалити, щоб захворювання не змогло поширюватися далі. Залишилися здорові екземпляри слід піддати профілактичній обробці. Для цього їх 2 або 3 рази потрібно обприскати бордоською рідиною, при цьому проміжки між обробками повинні бути рівні 14 днів.

Для цього квітки становить особливу небезпеку гусениця перламутровки фіалковою і конюшинової совки, які харчуються листочками даної рослини. Для того щоб позбутися від шкідників, рослини слід піддати обробці настоєм тютюну або хлорофосу.

Віола після цвітіння

Збір насіння

Збором насіння слід займатися по закінченню цвітіння, а це приблизно припадає на серпень або вересень. Після того як квітка зів'яне, то на його місці з'являється невелика коробочка, всередині якої знаходяться насіння. Починати збирати насіння можна буде тільки після того, як коробочка розгорнеться догори. Витягнуті насіння необхідно розсипати на лист газети і досушити в кімнатних умовах. Потім їх забирають на полицю холодильника, де вони і будуть зберігатися. У тому випадку, якщо коробочки з насінням залишити на кущику, то відбудеться самосів. Сходи, як правило, бувають густими, а перші рослинки можуть здатися ще восени або навесні. Якщо ви не хочете ростити віолу через розсаду, то просто своєчасно проредите сходи, а також при необхідності їх можна розсадити.

Зимівля

Сучасні сорти віоли, які являють собою багаторічні рослини, що володіють високою морозостійкістю. Якщо їх засипати сухим листям або накрити ними, то вони спокійно перенесуть пониження температури повітря до мінус 30 градусів. Якщо ви вирощуєте однорічники, то після того як цвітіння закінчиться, їх треба утилізувати.

Основні види і сорти віоли з фото і назвами

Віола Віттрока (Viola wittrockiana)

Найбільшою популярністю серед садівників користується саме даний вид, який ще іменується братки. Це багаторічна рослина культивується в якості двулетника. У висоту кущик може досягати від 20 до 30 сантиметрів. У нього є очереднорасположенные овальні листові пластини, по кромці яких розташовані тупі зубці. Квітки одиночні, порівняно великі (діаметр 4-10 сантиметрів). Вони можуть мати різне забарвлення і форму. Квітникарі поділяють рослини даного виду на кілька категорій: за терміном і якісності цвітіння, за величиною квіточок, за їх забарвленням, формою та рівнем морозостійкості. Якщо враховується величина квіточок, а також їх кількість на кущику в період цвітіння, то рослини поділяють на 2 групи: багатоквіткові (мультифлора) і крупноквіткові (грандифлора) сорти. Якщо ж враховується забарвлення рослини, то в цьому випадку сорти таких кольорів умовно поділяють на: двокольорові, одноколірні, а також плямисті. При цьому слід пам'ятати, що один і той же сорт може ставитися як плямистим, так і до двокольоровий.

Одноколірні сорту

  1. Віола Біла. Висота розлогого куща 0,2 м, а його діаметр — близько 0,25 м. Листові пластини зелені. Білі квіточки, володіють невеликою жовтизною і пазеленню. Вони дуже запашні і розташовуються на довгих квітконосах. Цвітіння даного сорту спостерігається з другої половини квітня по перші дні серпня і до останніх днів вересня по жовтень. Прекрасно переносить зиму під укриттям.
  2. Блу Бій. Висота куща близько 0,25 м. Листові пластини сизуваті. Діаметр гофрованих блакитно-бузкових квіточок близько 6 сантиметрів. Пелюстки, розташовані зверху, відігнуті назад. А також біля основи всіх пелюсток є штришками темно-бузкового забарвлення. На одному кущику в один і той же час може бути розкрита до 19 квіточок. Цвітіння спостерігається з квітня по серпень і з вересня по жовтень. Під укриттям чудово переносить зимівлю.
  3. Руа де Негрі. Кущики компактні, у висоту досягають 0,23 м. На поверхні листочків є наліт сизого кольору. Квіточки мають п'ятисантиметровий діаметр. Оксамитові пелюстки мають округлу форму, по краю вони хвилясті, трохи відігнуті назад. Біля основи пелюстки, розташованого внизу, є вічко насичено-жовтого забарвлення. В один і той же час на кущику може розкритися до 14 квіточок. Цвітіння спостерігається в квітні–серпні, а також у вересні–жовтні. Якщо віолу укрити, то вона добре перенесе зиму.
  4. Віола червона. Прямостоячі пагони у висоту досягають 0,2 м. Червоні квіточки мають діаметр близько 7 сантиметрів, при цьому біля основи пелюсток мається глазок дуже темного забарвлення.

Двокольорові сорту

  1. Юпітер. Компактний кущик, у висоту досягає 16 сантиметрів. Листові пластини темно-зелені. Діаметр квіточок близько 5 сантиметрів. Фіолетово-білі квітки мають округлу форму. Оксамитові пелюстки, розташовані знизу, пофарбовані в темно-фіолетовий колір, а ті, що знаходяться зверху, відігнуті назад, і біля основи вони білі. В один і той же час може розкритися до 20 квіточок. Зимоустойчив.
  2. Лорд Біконсфілд. Висота кущиків близько 25 сантиметрів. Листові пластини злегка сизуваті. Діаметр квіточок близько 5,5 сантиметрів. Пелюстки, розташовані знизу, темно-фіолетові з нерівною облямівкою по краю бузкового забарвлення. Верхні блакитно-білі пелюстки мають біля основи чорнильні мазки. В один і той же час на кущику може розкритися близько 30 квіточок. Сорт морозостійкий.
  3. Сент Кнуд. На компактних кущах, висота яких близько 0,2 м, знаходяться листові пластини зеленого забарвлення. Діаметр квіточок близько 5 сантиметрів. Сильно витягнуті вперед нижні пелюстки мають насичено-помаранчеве забарвлення, при цьому біля основи вони червоні. Пелюстки, розташовані зверху, мають блідий оранжево-жовтого забарвлення. В один і той же час на кущику може розкритися до 19 квіточок.

Плямисті сорту

  1. Шалом Пурим. Це в кілька разів покращена форма сорти віола рококо. Квіточки у неї так само махрові, але пелюстки дуже сильно гофровані. Квіточки володіють великою величиною (на 1/3 більше стандарту). Продається в спеціальних магазинах якості суміші насіння різноманітних забарвлень. Ще відрізняється від материнського рослини тим, що краще росте на сонячному місці, а в невеликий півтіні, в цьому випадку пелюстки будуть найбільш гофрованими.
  2. Гібрид F1 Очі тигра. Цей абсолютно новий гібрид володіє дивовижним забарвленням. Квіточки невеликі, в діаметрі вони досягає всього 3 сантиметрів, на поверхні жовтих пелюсток є багато тоненьких штришків коричневого забарвлення. Ця рослина підходить для вирощування як у відкритому грунті, так і в горщику. Відмінність даного гібриду в тому, що він цвіте дуже рано і пишно, а його квіточки володіють приємним запахом.
  3. Гібрид F1 «Кассіс». Квітки, розташовані на компактному кущі, пофарбовані у фіолетовий колір і мають тоненьку облямівку по краю білого забарвлення. Цвітіння дуже пишне, відрізняється підвищеною зимоустойчивостью.

Віола рогата (Viola cornuta), або віола ампельна

Ще досить великою популярністю у садівників користується віола ампельна. Висота даного многолетника варіюється від 15 до 25 сантиметрів. Гіллясте кореневище є повзучим, воно розростається і формує килим. Перетин пагонів трикутні, довгасті листові пластини є крупно-зубчасті, в довжину вони досягають близько 6 сантиметрів. Прилистки є перисто-надрізаними. На кущі є величезна кількість квіточок, в поперечники вони сягають від 3 до 5 сантиметрів. Вони пофарбовані в різні відтінки фіолетового і лілового, у них є маленький жовтий вічко, а також шпорці рогообразной форми. Цвітіння спостерігається в травні–вересні. Володіє високою морозостійкістю, але на зимівлю рекомендується вкрити. Вирощувати віолу ампельну потрібно практично так само, як і віолу садову. Над отриманням нових сортів цього виду трудяться більше всього селекціонери з Англії:

  1. Аркрайт Рубі. Цей сорт є крупноквіткових. Забарвлення пелюсток насичено-червоний, є вічко жовтого кольору. На підставі пелюсток, розташованих внизу, є цятки темного забарвлення.
  2. Бальмонт Блу. Стебла біля кущика плетисті, а забарвлення квіточок блакитний. Рекомендується вирощувати як в балконних контейнерах, так і в підвісних кошиках.
  3. Перпл Дует. У квіток 2 пелюстки, що розташовуються зверху, мають бордовий колір, а 3 нижніх— темно-рожеві і мають біля основи дуже темні штришками.

Віола запашна (Viola odorata)

Також досить часто вирощують у садах. Це багаторічна рослина має товсте кореневище. Довжина листових пластин, що мають практично круглу форму, дорівнює 9 сантиметрам, а ширина — 8 сантиметрам. Вони зібрані в розетку. Великі запашні квіточки пофарбовані в різні відтінки фіолетового. Цвітіння спостерігається в травні і триває 20 днів. Буває повторне цвітіння в осінній час. Сорти:

  1. Розіна. Квіточка зовні схожий з птахом летить. Запашні рожеві квітки ближче до основи мають більш темне забарвлення. Пелюстки, що розташовуються зверху, відігнуті, а збоку — трохи витягнуті вперед.
  2. Шарлотт. Забарвлення великих квіточок темно-фіолетовий.
  3. Цар. Є ароматні лілові квіточки.

Віола мотыльковая, або клобучковая (Viola papilionacea, Viola cucullata)

Висота кущика від 15 до 20 сантиметрів. Листові пластини мають зазубрену кромку і ниркоподібну або серцеподібну форму. Великі поодинокі квіточки пофарбовані у фіолетовий. Пелюстка, розташований зверху, білий з смугою фіолетового забарвлення, центр у них зеленувато-жовтий практично білий. Цвітіння спостерігається в квітні–червні. Сорти:

  1. Фреклз. Білі пелюстки мають безліч цяточок фіолетового забарвлення, якщо навесні прохолодно, то вони стають більшими. Цвітіння спостерігається навесні і закінчується на початку літнього періоду. Відрізняється невибагливістю.
  2. Ройал Роуб. Мініатюрний сорт. Квіточки ароматні, пелюстки у них відігнуті назад, на підставі розташовуються штришками чорного або жовтого кольору. Забарвлення пелюсток варіюється від пурпурного до фіолетово-блакитного кольору.
  3. Ред Джайент. Великі квітки фіолетово-червоного забарвлення, розташовані на довгих квітконосах. Цвіте дуже довго.

Також підходять для культивування в саду віоли: граціозна, гірська, жовта, болотна, алтайська, волосиста, лабрадорская, одноцветковие, строката, піщана, сомхетская, собача, сестринська, стоповидная, дивовижна, холмове і віола Селькірка. На даний момент їх використовують практично лише одні селекціонери у своїй роботі.