Бруннера

Така рослина, як бруннера або брунера (Brunnera) має пряме відношення до роду трав'янистих багаторічних рослин сімейства бурачникові. Цей рід об'єднує 3 види. Дані рослини в природних умовах зустрічаються в Західному і Східному Сибіру, на Кавказі і в Малій Азії. Ця квітка був названий на честь швейцарця С. Бруннера, який відомий як мандрівник і ботанік. Культивується лише 2 виду бруннеры, а саме: сибірська і крупнолистная. Це рослини найчастіше використовують для створення бордюрів та для стабільних декоративних груп у складі міксбордерів.

Особливості бруннеры

Брунера — це трав'яниста рослина є многолетником, кущ у висоту може досягати 45-50 сантиметрів. На поверхні гіллястих пагонів знаходиться опушення. Великі цільні довгочерешкові листові пластини мають широкосердцевидную форму. Голубенькі дрібні (діаметр 0,5–1 сантиметр) квіточки зовні схожі з незабудками, тому така рослина в народі ще називають незабудочником. Такі квітки входять до складу волотистих або щитковидних суцвіть. Цвітіння починається в квітні і триває 4 тижні, можливе повторне цвітіння в осінній час. Квітка цієї рослини від незабудки відрізняється тим, що пляма, яке перебуває у нього всередині, забарвлене не жовтий, а в білий колір. Плід представляє собою горішок. Таке невибаглива у догляді рослина, розростаючись, утворює ефектні зарості. Воно зимоустойчиво, однак погано себе почуває в посушливий літній період. Без пересадки на одному і тому ж місці брунеру можна вирощувати близько 15 років.

Посадка бруннеры

Така рослина в природних умовах воліє рости в лісі, у зв'язку з цим воно є тене - і вологолюбні. При виборі ділянки для посадки потрібно обов'язково враховувати це. У жарких областях для висадки брунеры необхідно вибирати затінений ділянку, так як пекучі сонячні промені можуть її погубити. В областях з менш жарким кліматом висадку даного квітки слід проводити в злегка затінене місце потрібно вибрати таку ділянку, який після обіду буде перебувати в тіні. Якщо посадити його поруч з водоймою, то така рослина здатне витримати прямі промені сонця. Для посадки підійде глинистий вологий грунт, при цьому сибірська бруннера більш вимогливо до складу грунту, ніж крупнолистная. Висадку, а також пересадку проводять в останні дні липня або в перші — серпня. Весняну пересадку брунера переносить дуже погано. У цей час можна провести пересадку лише брунеры крупнолістной, при цьому необхідно взяти земляний ком порівняно великого розміру. Висадку варто робити у вечірній час або в хмарний день.

Як правильно посадити

Найчастіше посадку бруннеры крупнолістной поєднують разом з поділом квітки. Після того як кущик відцвіте, його необхідно викопати. Потім систему коренів треба звільнити від грунту, при цьому зануривши її в ємність з водою. Після цього кущик поділяють на частини, при цьому дотримуються природного розвалу кореневища. При необхідності для розрізання кореневища слід використовувати дуже гострий заздалегідь простерилизованный ніж. При поділі слід врахувати, що на кожній діленці повинні бути присутніми коріння, а також брунька відновлення майбутнього року. Посадіть деленко у лунки, а потім їх добре полийте.

Розмножити бруннеру сибірську можна відрізками кореневища. Воно розташовується дуже близько до поверхні грунту. У викопаного кореневища необхідно вирізати старі ділянки, а також ті, на яких є гниль. Потім його ділять шляхом разламывания таким чином, щоб на кожній отриманій деленко була жива брунька відновлення. Довжина деленок може варіюватися від 4 до 6 сантиметрів. Кожну деленку висаджують окремо, заглиблюючи в ґрунт на 2-3 сантиметри, потім її дуже добре поливають.

Коли рослини будуть посаджені, поверхня ґрунту присипають шаром мульчі (вапняк, тирса, деревна кора, деревна зола або кавова гуща).

Догляд за бруннерой в саду

Правила догляду за бруннерой сибірської і бруннерой крупнолістной мають відмінності. Крупнолистная бруннера зберігає привабливий вигляд протягом усього періоду вегетації, а якщо при посадці для неї вибрати правильне місце (затінене з вологим грунтом) то про відхід про неї можна буде забути до настання осіннього часу. Все що потрібно даного виду — це систематичні прополки, які необхідно проводити обов'язково, але при цьому слід врахувати, що рихлити грунт не можна, тому що система коренів рослини розташовується дуже близько до поверхні ґрунту.

Після того як бруннера сибірська відцвіте, на її листових пластинках почнуть утворюватися коричневі цятки. Потім листочки почнуть в'янути, і в середині літа їх рекомендується видалити. У другій половині серпня у бруннеры повинні вирости молоденькі листочки, які здатні протриматися до перших заморозків. Такого виду не страшні бур'яни, також йому не потрібен полив (вистачає природних опадів) і розпушування грунту, тому що система коренів також розташована досить близько до поверхні ґрунту. Якщо ж літо видалося дуже спекотне, то бруннеры незалежно від виду треба періодично поливати, відразу після того як листочки почнуть в'янути.

Розмноження бруннеры

Вище докладно описано, як розмножити бруннеру поділом кореневища. При цьому слід врахувати, що ряболисті форми можна розмножити лише даним способом. Видову бруннеру цілком можливо виростити з насіння, проте з-за ранніх заморозків вона рідко встигає зав'язати насіння. Але ви завжди можете придбати насіння такого рослини в спеціалізованому магазині. Насіння у цієї квітки дуже дрібні. Їх висів рекомендується провести у відкритий грунт під зиму (у осінній час). Для весняного посіву насіння необхідно підготувати, для цього їх слід піддати стратифікації, яка триває 3 або 4 місяці. Для цього їх можна висіяти у ящик, а потім закопати його в сніг на вулиці, але найпростіше покласти їх на полицю холодильника. При цьому слід врахувати, що діленням розмножити бруннеру набагато простіше, ніж насінням, а ще нерідко вона розмножується сама самосівом.

Шкідники і хвороби

Якщо в літній час буде багато дощів, то у такого рослини може розвинутися бура плямистість, про зараження будуть свідчити з'явилися на листових пластинках плями. Ще брунера може заразитися борошнистою росою. У хворого примірника необхідно видалити всі заражені частини, а потім його потрібно обробити будь-яким фунгіцидну засобом (наприклад, бордоська суміш).

Також на даному квітці можуть оселитися білокрилки та попелиці. Для їх знищення рекомендується провести обробку кущика Карбофосом або Актеліком.

Зимівля

Підготувати бруннеру до майбутньої зими дуже просто. Листові пластини восени потрібно зрізати, оскільки самі вони не відмирають. Вкривати ці квіти не потрібно, тому що вони досить зимоустойчивы, однак досвідчені садівники рекомендують засипати ділянку шаром мульчі (торфом, компостом або перегноєм).

Основні види і сорти з фото і назвами

Бруннера крупнолистная (Brunnera macrophylla)

У природних умовах її можна зустріти на Кавказьких горах, у зв'язку з цим німці ще називають цю рослину «кавказької незабудкою». Вона має вигляд кущика. Розгалужені облистнені пагони відходять від кореневища, їх поверхня є шорстко-опушеною. У висоту кущик сягає від 30 до 40 сантиметрів. Прикореневі довгочерешкові листові пластини мають довгасто-серцеподібну форму з загостреною верхньою частиною. Їх лицьова сторона пофарбована в темно-зелений колір, а виворітна — сірувата, тому що вона шорстка і має опушення. Дрібні (діаметр близько 0,7 сантиметрів) темно-блакитні квіточки мають білу серединку. Вони входять до складу верхівкових суцвіть волотисто-щитковидной форми. Цвітіння починається в останні дні квітня і триває 4 тижні. Якщо в осінній час буде тепло, то цілком можливе повторне цвітіння. Культивується з 19 століття.

Популярні сорти:

  1. Міленіум Зільбер. На листових пластинках є великі білувато-сріблясті плями.
  2. Джек Фрост. Листові пластини пофарбовані у сріблястий колір, а на їх поверхні добре помітні зелені прожилки. Є вузеньке оздоблення зеленого забарвлення.
  3. Хадспен Крим. Довжина широких серцеподібних листових пластин близько 15 сантиметрів. На них є вузеньке оздоблення кремово-білого забарвлення.
  4. Лэнгтриз. По периферії темно-зеленої листової пластини розташовані маленькі сріблясті точки. Квіточки блакитні.
  5. Варієгата. На листових пластинках є широка смужка кремово-білого забарвлення, яка заходить на зелену частину глибокими мовами. У зростаючих в сонячних місцях кущів листя практично білі.

Бруннера сибірська (Brunnera sibirica)

У природних умовах зустрічається в лісах Алтаю і Саян. Такий вид набагато більше і красивіше бруннеры крупнолістной. Товщина довгого кореневища близько 10 міліметрів. Залозисто-опушені пагони є поодинокими і у висоту можуть досягати 60 сантиметрів. Даний вид утворює зарості. Щільні прикореневі листові пластини серцеподібної форми мають довгий черешок і зморшкувату поверхню. Стеблові листки сидячі майже ланцетні. Дрібні (діаметр 0,5 сантиметрів) темно-блакитні квіточки мають білу середину. Вони входять до складу складних волотистих суцвіття. Цвітіння починається в травні і триває 20 днів.