Амарант

Така рослина, як амарант (Amaranthus) ще іменують ширица, і його відносять до роду, родини амарантові. В природних умовах його можна зустріти в Індії, Америці та Китаї. Амарант триколірний в Східній Азії вирощують в якості овочевої культури. В той же час даний вид разом з амарантом сумним і хвостатим часто вирощують як декоративну рослину. 8 тис. років тому така рослина, як і боби і кукурудза стало основною зерновою культурою народу, який жив на тій території, де зараз знаходиться Південна Америка і Мексика, а точніше, ацтеків і інків. Є такі види, які на сьогоднішній день так само вирощуються, як зернові культури, наприклад, амарант волотистий або хвостатий. А є і такі, які вважаються бур'янистою травою, приміром, амарант запрокинутый або блакитний. У європейські країни рослина потрапила завдяки іспанським морякам. Його спочатку використовували лише в декоративних цілях, однак з 18 століття стали вирощувати амарант, як круп'яну або кормову культуру. Грецьке слово «амарант» в перекладі означає «нев'януча квітка». У Росії ця рослина часто іменують аксамитником, котячим хвостом, щирицей, півнячим гребінцем, а також бархатником.

Особливості амаранту

Пагони у даної рослини бувають простими або гіллястими. Очереднорасположенные цілісні листові пластини можуть бути яйцевидної, ланцетоподібної або ромбовидної форми. Підстава листочка є витягнутим в черешок, при цьому на верхівці пластини є виїмка й маленьке загострення. Пазушні квіточки є зібраними в пучки, вони можуть бути пофарбовані в червоний, фіолетовий, золотистий або зелений колір. Верхівкові квітки входять до складу волоті, мають форму колоса. Плід представлений коробочкою, всередині якої знаходяться дрібні насіння. Забарвлення самого рослини може бути пурпурним, зеленим або фіолетовим, але зустрічаються такі види, у яких амарант поєднує в собі відразу всі ці колірні відтінки. Висота цієї рослини варіюється від 30 до 300 сантиметрів (залежно від виду). У середніх широтах його вирощують в якості однорічної рослини.

Вирощування з насіння амаранту

Посів

Виростити таку квітку дуже просто. У деяких областях висів безпосередньо у відкритий грунт можна провести вже в останні дні квітня, однак грунт при цьому повинен бути прогрітий до 10 градусів на глибину від 4 до 5 сантиметрів. Однак перш ніж приступити до висіву, необхідно приготувати ділянку, для цього під час перекопування треба внести мінеральну суміш (на 1 м2 близько 30 грамів речовини) або можна використовувати комплексне добриво, слідуючи додається до нього інструкції. Підгодовувати рослину треба в міру. Справа в тому, що велика кількість азотних добрив сприяє тому, що в квітці з'являються нітрити, які становлять небезпеку для людського здоров'я. У тому випадку, якщо висів насіння буде проведено своєчасно, то амарант почне швидко рости і заглушить бур'янисту траву, тому його не треба буде полоти. Для висіву в зволоженому грунті роблять борозенки та закладають у них насіння, при цьому заглиблювати їх потрібно лише на півтора сантиметра. Щоб було зручніше, можна перемішати дрібненькі насіння з тирсою або простим піском (1:20), що значно полегшить висів. Дистанція між рядами повинна бути приблизно 45 сантиметрів, при цьому проміж кущів відстань повинна бути від 7 до 10 сантиметрів. У зв'язку з цим квітникарі, які мають достатньо досвіду, радять при посіві ні з чим не змішувати насіння, а розкладати їх по одному. Приблизно через 1-1,5 тижні з'являться перші сіянці, після цього треба буде провести при необхідності проріджування, а поверхня ґрунту між кущиками розпушити. Якщо висів проведений в травні, то треба буде ще і выдергать бур'ян. Після того, як висота кущика буде 20 сантиметрів, його треба підгодувати азотовмісних добривом, але при цьому береться ½ частину від тієї дози, що рекомендується на упаковці. Не важливо, в яких цілях ви вирощуєте ця рослина, повного дозрівання воно досягне лише через 3-3,5 місяці після висіву.

Розсада

При бажанні можна виростити амарант через розсаду, що досить просто зробити. Посів насіння на розсаду проводять в останні дні березня. Для посіву можна використовувати звичайні контейнери з пластику або прості горщики, що досягають у висоту 10 сантиметрів. Висів проводять у зволожений ґрунт, при цьому заглиблюють насіння на 15-20 мм. Після цього ємність переносять в добре освітлене тепле місце. Поливати посіви треба за допомогою пульверизатора, при цьому швидше за все сіянці з'являться, якщо забезпечити їм температуру повітря 22 градуси. Якщо все зробити правильно, то перші сіянці ви побачите через 7 днів. Після того як сходи з'являться, треба зробити проріджування, при цьому потрібно видалити слабкі паростки. Пікіровку за індивідуальними горщикам (діаметр 12 сантиметрів) виробляють тоді, коли на растеньицах буде по 3 справжніх листочка.

Висадка у відкритий грунт

В який час висаджувати

Після того, як грунт добре прогріється, а заморозки залишаться позаду, треба буде пересадити розсаду у відкритий грунт. Як правило, це припадає на середину або останні дні травня. Ділянку для посадки слід вибрати сонячне і добре дренування ї, при цьому грунт повинен бути легким, насиченою поживними речовинами і з необхідною кількістю вапна. Така рослина досить невибаглива, але слід врахувати, що воно боїться морозу, а також треба уникати переливу. Перш ніж зайнятися висадкою, потрібно удобрити грунт, внісши в нього нітроамофоску під перекопування (на 1 квадратний метр 20 грам речовини).

Висадка

Дистанція між рослинами залежить від виду і сорту. Так, між рядками треба залишати 45-70 сантиметрів, а між кущиками — 10-30 сантиметрів. Висаджені рослини треба буде регулярно поливати до тих пір, поки вони не захворіють і не почнуть рости. У разі заморожування рослини необхідно накрити.

Особливості догляду

Доглядати за таким рослиною необхідно тільки до тих пір, поки він не підросте. В перші чотири тижні висаджені рослини відрізняються повільним зростанням і розвитком, і тому їх обов'язково треба вчасно поливати, прополювати і рихлити. Потім амаранти починають рости і розвиватися в кілька разів швидше, і глушать бур'яни. В деяких випадках таку квітку за 24 години може зрости на 7 див. Підросло рослина вже не треба поливати, так як його коренева система заглиблюється в грунт і здобуває собі воду там. Але у випадку тривалої посухи амарант потребує поливу.

За 1 сезон такі квіти треба підгодувати 3 або 4 рази. Для цих цілей рекомендується використовувати розчин золи (на відро води 200 грам) або коров'яку (1 частина речовини на 5 частин води). Підгодовувати амарант треба рано вранці, при цьому ділянку необхідно попередньо полити.

Захворювання і шкідники

Виростити амарант дуже просто, плюс до всього він володіє високою стійкістю до різноманітних шкідливих комах і хвороб. Але в деяких випадках на ньому може оселитися довгоносик або тля. Розвиток личинок довгоносиків відбувається всередині пагонів, тому квітка починає відставати в рості. Попелиці можуть нашкодити тільки молоденькому примірнику, і це найчастіше відбувається тоді, коли річний період досить дощовий. Від попелиці і довгоносика можна позбутися за допомогою Карбофосу (Фуфанона) або Актеллика.

Коли грунт перенасичений вологою, то це може спровокувати розвиток грибкових захворювань. Для того щоб вилікувати рослину, його потрібно обробити фунгіцидними засобами, наприклад: мідним купоросом, колоїдної сіркою, хлорокисью міді та іншими схожими препаратами.

Після цвітіння

Збір насіння

Виберіть найбільш великі екземпляри, з яких ви і будете збирати насіння. З них листя обрізати не треба. Після того як листові пластини, розташовані внизу, стануть червоними, висохнуть і відімруть, а стебло набуває білястий відтінок, можна буде приступити до збору насіння. Для цього в сухий сонячний день треба обрізати з даних кущиків суцвіття, при цьому починати потрібно з нижньої частини пагона. Потім суцвіття збирають в суху провітрювану кімнату, для того щоб вони досохли. Через півмісяця висохлі суцвіття потрібно розтерти руками, при цьому з них випадуть все насіння. Зберіть їх і просійте, використовуючи для цього меленькое сито. Зберігати їх слід в пакетику з паперу або коробці. Такі насіння зберігає високий відсоток схожості протягом 5 років.

Зимівля

У середніх широтах даний квітка не здатний вижити, навіть якщо зима відносно тепла, у зв'язку з цим його вирощують як однорічник. Коли закінчиться період активного росту, залишки квітів треба згребти і знищити. У тому випадку, якщо рослини були абсолютно здорові, то їх залишки цілком підійдуть для закладки в компостну яму. Також всі частини амаранту крім коренів можна давати свиням і домашнім птахам в якості корму. Справа в тому, що в такому рослині присутній білок, велика кількість каротину, протеїн і вітамін С.

Основні сорти і види з фото і назвами

Амарант волотистий, або багряний (Amaranthus paniculatus = Amaranthus cruentus)

Найчастіше їм прикрашають квітники, а також застосовують для зрізання і для складання букетів як звичайних, так і зимових. У висоту такий однорічник може досягати 75-150 сантиметрів. Листові пластини видовжено-яйцевидні буро-червоного забарвлення, їх верхівка витягнута. Маленькі червоні квіточки входять до складу суцвіть, які є прямостоячими. Початок цвітіння припадає на червень, і воно триває до перших заморозків. Культивується з 1798 р. Є кілька форм:

  • nana — низькоросла форма, висота кущика не перевищує півметра;
  • cruentus — пониклі суцвіття складаються з квіточок червоного кольору;
  • sanguineus — суцвіття розташовуються вертикально і мають звисають кінчики.

Більшою популярністю користуються низькорослі сорти, висота яких від 25 до 40 сантиметрів:

  1. Ротер Паріс і Ротер Дам — висота кущика від 50 до 60 сантиметрів, листові пластини темно-червоні, а квіточки — темно-бордові.
  2. Грюнефакел і Цвергфакел — висота кущика не більше 35 сантиметрів, з суцвіттями темно-зеленого і пурпурного забарвлення відповідно.
  3. Хот Бісквіт — такий сорт найвищий, так, кущик може досягати 100 сантиметрів. Суцвіття оранжево-червоні, а листочки зелені.

Амарант темний, або сумний (Amaranthus hypochondriacus)

Такий вид є малогіллястим, а його середня висота близько 150 сантиметрів. Загострені листові пластини мають довгасто-ланцетну форму, а пофарбовані вони в зелено-фіолетовий або пурпуровий колір. Вертикально розташовані суцвіття, мають форму колосовидних мітелок. Вони можуть бути різного забарвлення, але найбільш поширені темно-червоні. Культивується з 1548 р. Існує криваво-червона форма, іменована sanguineus, у якої звисають суцвіття. Сорти:

  1. Пигми Торч — у висоту кущик сягає 60 сантиметрів. Суцвіття темно-пурпурні, але в осінній час вони змінюють своє забарвлення на каштановий, при цьому листочки стають різнобарвними.
  2. Грін Тамб — висота куща близько 40 сантиметрів. Забарвлення являє собою суміш різноманітних тонів смарагдового колірного відтінку. Їх часто застосовують для формування сухих букетів.

Амарант триколірний (Amaranthus tricolor)

Такий амарант є декоративно-листяним. Висота кущика може варіюватися від 0,7 до 1,5 метрів. Пагони прямостоячі, вони утворюють кущик пірамідальної форми. Листові пластини подовжені, вони вузенькі або яйцевидні, зустрічаються хвилясті. Їх забарвлення складається з 3 кольорів, а саме, зеленого, жовтого і червоного. Молода листя дуже ефектна і має насичений колір. Цвітіння триває з початку літа до перших заморозків. Є кілька різновидів:

  • иволистая (salicifolius) — вузенькі хвилясті листові пластини пофарбовані в зеленувато-бронзовий колір, їх довжина дорівнює 20 сантиметрів, а ширина — 0,5 сантиметрів;
  • червоно-зелена (rubriviridis) — листові пластини фіолетово-рубінового кольору, на них є цятки зеленого кольору;
  • червона (ruber) — листові пластини криваво-червоні;
  • яскрава (splendens) — на темно-зелених листових пластинах є коричневі цятки.

Популярні сорти:

  1. Ілюмінація — міцний кущик досягає у висоту 0,7 м. Листочки великі і дуже красиві. Молода листя має жовтувато-червоний колір, більш доросла — оранжево-червоний, а що знаходиться знизу — бронзовий відлив.
  2. Аврора — верхівкові листові пластини хвилясті і пофарбовані у жовто-золотистий колір.
  3. Ерлі Сплендер — верхівкові листові пластини насиченого малинового забарвлення, при цьому нижні — практично чорні з зеленувато-пурпурним відтінком.

Амарант хвостатий (Amaranthus caudatus)

У природних умовах зустрічається в тропічних областях Азії, Африки і Південної Америки. Міцні прямостоячі пагони у висоту можуть досягати 150 сантиметрів. Великі видовжено-яйцевидні листові пластини пофарбовані в зеленувато-пурпурний або зелений колір. Маленькі квіточки можуть бути пофарбовані в зеленувато-жовтий, темно-червоний або малиновий колір. Вони входять до складу клубочків кулястої форми. А ці клубочки зібрані в довгі звисаючі суцвіття волотисте форми. Цвітіння спостерігається з початку літа і до жовтня. Культивується з 1568 р. Є кілька форм:

  • белоцветная — білувато-зелені квіточки;
  • зелена — суцвіття світло-зелені, така форма популярна серед флористів;
  • бусовідная — квіточки зібрані в вінчик, і вони дуже схожі з довгим намистом, які нанизали на втечу.

Популярні сорти:

  1. Ротшванц — забарвлення суцвіть червоний.
  2. Грюншванц — забарвлення суцвіть блідо-зелений.

Ці 2 сорту мають кущик заввишки близько 75 сантиметрів. Рослина досить потужний і велике.

Користь і шкода амаранту

Багато вчених називають амарант рослиною 21 століття, вважаючи, що воно здатне як вилікувати, так нагодувати все людство. Звичайно ж, тут не обійшлося без перебільшень. Проте будь-яку з частин рослини можна вживати в їжу, вони дуже поживні і корисні. Більш всього цінуються насіння амаранту. До складу такої рослини входить комплекс потрібних людському організму жирних кислот, наприклад: стеаринова, олеїнова, лінолева і пальмітинова. Тому амарант застосовує у виготовленні дієтичних продуктів. А ще до його складу входить сквален, вітаміни B, З, D, P, E, рутин, каротин, стероїди, жовчна і пантотенова кислота та ін

Якщо порівняти листя амаранту зі шпинатом, то у них практично однакова кількість поживних речовин. Однак у амаранту набагато більше якісного білка. В даному білку знаходиться дуже корисна для людського організму амінокислота — лізин. За його змістом амарант лише трохи поступається сої, але при цьому білок з амаранту відрізняється більш швидкої засвоюваністю, порівняно з таким же речовиною, що міститься в пшениці, сої або кукурудзи. Японці вважають, що зелень такого рослини дуже схожа на м'ясо кальмарів. При щоденному її вживанні в їжу, організм зарядиться енергією і омолодитися.

Їсти можна як листя овочевого, так і декоративного рослини, в якому теж є величезна кількість білків, вітамінів і корисних мікроелементів. Але при цьому насіння декоративних форм не рекомендується використовувати в їжу. Декоративні та лікарські види можна дуже просто відрізнити один від одного за їх насінням. Так, у декоративних рослин вони трохи темніше, ніж у овочевих.

Масло такої рослини цінується вище всіх інших рослинних олій. Так воно перевершує по своїм цілющим силам обліпихова олія в 2 рази. Маски і крему з даними маслом тонізують, омолоджують шкірні покриви та захищають від хвороботворних бактерій.

Якщо проростити насіння, то їх склад наблизитися до того, що є у молока годує грудьми жінки. Їх часто застосовують в медицині та кулінарії.

Чай, приготований з листя амаранту, здатний допомогти впоратися з атеросклерозом, дисбактеріозом, ожирінням і неврозом. Листя і насіння благотворно впливають на стан нирок та печінки, допомагають вилікувати аденому, захворювання серця і судин, і усунути запалення в сечовій системі. Якщо амарант їсти щодня, то він допоможе не тільки значно підвищити захисні сили організму, але і впоратися з такою хворобою, як рак.

Листочки амаранту можна додавати в овочеві салати в літній час. З насіння рослини готується борошно, яку можна поєднувати з пшеничного. З такої суміші виходить хліб і випічка високої якості, при цьому амарант уповільнює її очерственіе. Якщо підсмажити насіння, то вони придбають горіховий смак. Їх можна застосовувати як посипання для булочок і як панірування для м'яса. Якщо при мариновке огірків в банку об'ємом 3 літри додати 1 листову пластину рослини, то овочі збережуть свою пружність, будуть смачними і хрусткими дуже довго.

Рецепти страв з амарантом

Горіховий десерт з амарантом

У посуді змішайте масло і мед і добре нагрійте на маленькому вогні при систематичному помішуванні. Всипте улюблені горіхи і насіння амаранту. Все добре перемішайте і вилийте суміш у форму. Коли бісквіт охолоне, його треба порізати на шматки.

Салат

Вам знадобиться по 200 грам кропив'яної і амарантового листя і 50 грам листочків черемші або озимого часнику. Зелень обшпарте тільки що скипіла водою, подрібніть за допомогою ножа. Додайте сіль, сметану або рослинне масло.

Соус

Закип'ятіть 300 грам вершків і всипте в них близько 200 грам дрібненько порізаної зелені амаранту. Натріть 100 грам м'якого сиру і всипте в отриманий соус, додайте перець. При постійному помішуванні дочекайтеся, поки розплавиться сир, при цьому вогонь повинен бути повільним.

Кіпрський суп

1 ст. нуту треба залити водою і залишити на ніч. Ранок нут потрібно зварити до готовності. Подрібнену моркву та цибулю треба злегка підсмажити, всипати в каструлю, де вариться нут, і все змішати блендером. ½ Частину склянки насіння амаранту треба зварити в окремій ємності. Кипіти вони повинні 25 хвилин. Після їх всипають в отриманий суп-пюре, туди ж кладуть солодку кукурудзу (консервовану або заморожену), перець і 2 великі ложки соку лимона. Закип'ятіть суп.

Як не дивно, але нашкодити амарант людському організму не може.