Чубушник

Бузок (Philadelphus) ще іменують садовим жасмином. Він має пряме відношення до роду напівлистопадні і листопадних чагарників, які є представниками сімейства гортензиевые. Цей чагарник іменують жасмином, тому що квіточки таких рослин дуже схожі зовні і мають однаковий приємний аромат. Бузок-филадельфус так був названий в латинській мові в честь царя Єгипту Птолемея Філадельфа. Бузком ж його називають у зв'язку з тим, що з досить міцної деревини з м'якою серцевиною виготовляли чубуки і мундштуки для трубок, призначених для паління. У природних умовах така рослина можна зустріти в Європі, Північній Америці, а також у Східній Азії. У природі зустрічається 50-70 видів чубушника, проте в культурі є дуже багато сортів такого чагарнику.

Особливості чубушника

У рослини є безліч невеликих стовбурів, на поверхні яких знаходиться сіра кора, є досить тонкою. У молоденьких стебел, як правило, кора забарвлена в коричневий колір і відшаровується. У такого чагарнику дуже міцна деревина і широка серцевина. Листові пластини мають довжину 2-7 сантиметрів, а їх форма залежить від виду і може бути яйцеподібна, подовжена або широкояйцеподібні. Формування гроновидних суцвіття відбувається на верхівках молодих пагонів. Запашні квіточки і можуть бути напівмахровими, простими або махровими. Плід представляє собою коробочку, має трьох–пятигранную форму. Всередині неї знаходяться дуже маленькі насіння. Така рослина є морозостійким, але при цьому варто враховувати, що різні види цього чагарнику в одних і тих же кліматичних умовах можуть повести себе абсолютно по-різному. Якщо із-за сильних морозів в зимовий час бузок сильно пошкодиться, то він не загине. У цьому випадку рекомендується обрізати повністю його частина, що знаходиться над землею. Завдяки добре розвиненій системі коренів рослина досить швидко відросте, і знову буде радувати своїм ефектним зовнішнім виглядом.

Посадка чубушника

Коли посадити чубушник

Для посадки даного чагарнику рекомендується вибрати добре освітлену ділянку далеко від дерев, великих чагарників і будівель. В затіненому місці квіточки чубушника дрібнішають, а стебла стають витягнутими. Найкраще зростати він буде в ґрунті, що складається з піску, перегною і листової землі (2:1:3). У тому випадку, коли грунт є погано дренованим, на дні посадковий ямки слід зробити хороший дренажний шар. Рекомендується висаджувати в осінній час з другої половини вересня по середину жовтня. Висадку також можна зробити і в весняний час, але це потрібно зробити обов'язково до того, як з'являться листочки.

Як правильно посадити

Відстань між высаживаемыми кущиками треба залишати в залежності від сорту, і його величина може змінюватись від 0,5 до 1,5 метрів. У тому випадку, якщо за допомогою цього чагарнику створюється зелена огорожа, то тоді проміжки між кущами повинні бути приблизно 0,5–0,7 метра. Розмір ямки повинен бути 60х60х60. На дні слід зробити пятнадцатисантиметровый дренажний шар з піску, перемішаного з битими цеглинами. Після цього треба всипати не дуже велика кількість придатної грунтосумішей, про її склад йдеться вище. Підготовкою ями рекомендується зайнятися завчасно, а саме за 7-15 днів до посадки. Після осідання ґрунту в ямці у неї поміщають саджанець так, щоб коренева шийка опинилася на одному рівні з поверхнею землі. Після цього ямку слід наповнити поживним грунтом. Коли рослина буде посаджено, його треба полити, при цьому на 1 кущик береться 20-30 літрів води. Коли вода вбереться, грунт осяде, і тоді в лунку потрібно всипати необхідну кількість сухого ґрунту. Якщо раптом після посадки коренева шийка опиниться під землею на глибині близько 3 сантиметрів, то переживати не варто. Але якщо вона буде перебувати глибше, то в цьому випадку на ній може з'явитися гниль. Через 1-2 доби треба засипати пристовбурне коло шаром мульчі (тирсу або торф), при цьому його товщина повинна бути 3-4 сантиметри.

Правильний догляд

Як доглядати за бузком

Зрозуміти, що бузок потребу в поливі, можна за його листових пластин. Такі чагарники негативно реагують на посуху, і під час тривалого посушливого періоду їх листя стає млявим і обвисає. 1 раз в тиждень під кожен кущик треба виливати по 20-30 літрів води, при цьому, коли рослина зацвіте, воно буде потребувати практично щоденному поливі. Коли воно буде полито, то потрібно розпушити верхній шар грунту і вирвати всю бур'янисту траву при цьому. Для того, щоб значно скоротити кількість поливів, прополок і розпушування, у весняний час пристовбурне коло треба присипати мульчею. 1 раз в рік, фахівці радять під кожен кущик виливати по одному відру гною (1:10), і краще якщо ви підгодуйте бузок навесні. Коли рослина відцвіте, то на поверхню пристовбурового кола треба насипати деревну золу, а потім полити. Коли кущика буде 4 роки можна починати підгодовувати мінеральними добривами, для цього на 1 кущик береться 5 літрів води, по 15 г сірчанокислого калію і сечовини, 30 грам суперфосфату. Коли рослина відцвіте, то на 1 квадратний метр грунту вносять 25 грам суперфосфату і 15 г сульфату калію. При бажанні замість калію під кожен кущик можна насипати від 100 до 150 г деревної золи. Азотовмісні добрива для підгодівлі можна використовувати лише у весняний час.

Обрізка

Для того щоб щорічно цвітіння було рясним, кущик треба регулярно обрізати. Слід пам'ятати, що велика кількість квіточок виростає лише на торішніх порівняно потужних пагонах, а на старих стеблах з'являється меншу кількість квіточок. З-за цього чагарник набуває недоглянутий, розпатланий вигляд. У зв'язку з цим у відцвілого рослини треба зрізати гілки, на яких були квіточки, до сильних пагонів поточного року, що знаходяться нижче. З часом ці пагони набираються сил і міцніють, і на наступний рік на них утворюється безліч красивих квіток. В осінній час обрізка носить також і санітарний характер. Так, потрібно видалити всі гілочки, які були поламані, хворі і висохлі, а також треба обрізати і ті з них, що загущують крону. Це ж стосується і пагонів. 1 разів у 3 року потрібно обрізати стебла, яким виповнилося понад 12 років. Рано навесні проводиться омолоджуюча обрізка. Вибирається кілька стовбурів, і вони обрізаються на висоту 30 сантиметрів, решта ― слід зрізати повністю. Садовий вар використовують для обробки зрізів, а пристовбурне коло при цьому присипають шаром мульчі (торфом). До осіннього часу з сплячих бруньок виростуть молоденькі досить міцні пагони. Під час сокоруху проводити обрізку заборонено.

Як пересадити

Пересаджений чагарник приживається досить швидко, тим більше, якщо ви пересадили його, дотримуючи всі правила. Але при цьому варто пам'ятати, що крону чубушнику доведеться обрізати повністю, і протягом цілого року він не зможе цвісти. Приблизно за півмісяця до пересадки слід приготувати ямку, так як грунт повинен осісти. За день до пересадки необхідно гарненько полити кущик, а через день треба зрізати повністю ½ частину старих стебел, при цьому залишилися пагони потрібно вкоротити. Викопаний кущик поміщають у підготовлену лунку. Після посадки бузок потрібно рясно полити. Пересадку можна проводити з середини вересня до другої половини жовтня або в весняний час до того, як розкриються бруньки. При цьому варто врахувати, що в осінній період пересаджувати чагарник набагато краще, так як в цьому випадку вам не треба буде поспішати.

Шкідники і хвороби

На даному рослині можуть оселитися павутинні кліщі, бобова попелиця, а також зелений листовий довгоносик. Рогор або Карбофос можна використовувати в боротьбі з попелицями. Для знищення павутинного кліща треба використовувати розчин Фосфамід (2%) і емульсію Кельтана (3%). Обробку слід повторити 2 або 3 рази з інтервалів 7 днів. Обприскайте кущик Хлорофосом і від цього загинуть довгоносики, а також їх личинки.

Особливості вирощування в Підмосков'ї і Сибіру

Така рослина є зовсім невибагливим, тому його можна вирощувати в Підмосков'ї або інших південних районах, тому що воно відрізняється своєю зимостійкістю. Для вирощування в Сибіру краще всього вибрати спеціальні сорти чубушника вічного, у якого є дуже потужна система коренів. Така рослина відрізняється своєю високою морозостійкістю, так воно без укриття може витримати мороз до мінус 35 градусів. У районах, де випадає велика кількість снігу, можна культивувати і менш морозостійкі сорти.

Розмноження чубушника

Розмножити цю рослину можна дуже просто за допомогою насіння, живцювання, відсадками та поділом куща. Виростити чубушник з насіння порівняно просто, однак цей спосіб розмноження не рекомендується застосовувати до сортових рослин. Справа в тому, що вирощені сіянці можуть не успадкувати батьківські ознаки.

Розмноження насінням

Перш ніж висівати насіння, їх слід піддати стратифікації, яка триває 8 тижнів, при цьому необхідна температура дорівнює 2-3 градусів. Насіння в січні перемішують із зволоженою сумішшю піску і торфу, зсипають все в контейнер і прибирають в холодильник у відділ для овочів. У березні проводиться висів насіння в горщики, наповнені грунтовою сумішшю складається з 2 частин торфу, 1 частини листової землі, 1 частини перегною і ½ частини піску. Поверх висіяних насіння насипається тонкий шар піску, і ємність накривається склом. Земля весь час повинна бути трохи вологим, тому її доведеться проводити обприскування 2 або 3 рази на добу. Через 7-10 днів повинні з'явитися перші сіянці. Після того як у них з'явиться кілька справжніх листових пластин, їх можна буде пересадити у відкритий грунт. Перший час пересаджені сіянці потрібно захищати від прямих променів сонця.

Розмноження зеленими живцями

Зелені живці вкорінюються абсолютно все. Для нарізки живців використовують розвинені досить великі пагони. При цьому варто зазначити, що для цієї мети не підходять ростові пагони, у яких досить широка порожниста серцевина і при цьому відстань між нирками у них досить велика. Справа в тому, що в даних порожнинах цілком може з'явитися гниль. Краще і швидше всього вкорінюється зелений держак з п'ятою (однорічні пагони з частинкою торішнього втечі). Нижній зріз живця необхідно обробити засобом, що стимулює ріст коренів. Висадку виробляють в контейнер, наповнений сумішшю землі з піском, збагаченої живильними речовинами. Висадку виробляють на підлозі сантиметрову глибину, дотримуючись схеми 40х10. Зверху їх треба накрити ковпаком з поліетилену або скла, поставити ємність у місце, де є розсіяне світло. Живці потрібно зволожувати з обприскувача досить часто.

Розмноження відсадками

Відводки утворюються досить швидко і вони вкорінюються в 5-7 випадках з 10. Такий спосіб розмноження рекомендується використовувати після проведення омолоджувальної обрізки, при цьому кущик повинен бути обрізаний на висоту 5-7 сантиметрів від поверхні грунту. Навколо куща грунт треба копати, внести добрива і вирівняти. Молоденький втеча за допомогою м'якої дроту слід перетягнути поруч із ниркою, що знаходиться в самому низу, потім його поміщають у невелику канавку (глибина 15 мм), фіксують і присипають грунтом. Від одного кущика цілком можливо за один сезон отримати відразу декілька відводків, якщо розташувати їх радіально. З настанням весни їх слід відрізати від батьківського куща і викопати. Дорощувати їх доведеться ще пару років.

Розмноження поділом куща

До того як почнеться сокорух у весняний час або після того, як опаде всі листочки з розрослого кущика восени, чубушник необхідно викопати. Далі його поділяють на кілька деленок і в найкоротші строки висаджують їх у підготовлені лунки, так, щоб не встигли пересохнути. У процесі поділу кущика старі гілки слід зрізати, а молоденьку поросль потрібно розкопати.

Зимівля

Підготовка до зимівлі

В осінній час, коли рослина відцвіте, проводиться прореживающая і санітарна обрізка. Бузок підгодовують калійно-фосфорним добривом, а поверхня ґрунту навколо кущика посипають досить товстим шаром мульчі (тирсу або торф).

Зимівля

Вкривати кущі на зиму не потрібно. Якщо якісь пагони і будуть пошкоджені сильним морозом, то після проведеної обрізки навесні кущик розростеться знову. Взимку доглядати за кущами не треба.

Основні види і сорти чубушника

Садівники культивують лише кілька видів чубушника, а також велику кількість різних сортів, що з'явилися завдяки селекціонерам.

Бузок звичайний, або блідий (Philadelphus pallidus)

Його батьківщина Кавказ і південь Західної Європи. Даний вид, що вирощується в Підмосков'ї, починає цвісти найпершим. Такий чагарник має висоту близько 300 сантиметрів, при цьому його прямостоячі стебла є голими. Довжина простих довгастих листових пластин еліптичної форми близько 8 сантиметрів. На кромці розташовані рідкісні щербини, а у верхній частині є загострення. Лицьова сторона листочка гола насичено-зеленого забарвлення, а виворітна ― світло зелена, опушена. Кремово-білі запашні квіточки мають діаметр близько 3 сантиметрів. Вони входять до складу суцвіть у формі кистей (по 5-7 квіточок). Рослина морозостійка і може витримати температуру до мінус 25 градусів. Є декоративні форми: великоквіткова, серебристоокаймленная, низька, золотиста, махрова, а також верболистна. Популярні сорти:

Бузок Вирджинал

Цей сорт у 1909 році і його творцем є Лемуан. Кущ у висоту може досягати від 200 до 300 сантиметрів. Він володіє широкою кроною, а відшаровується кора на пагонах має буре забарвлення. Довжина загострених листових пластин 7 сантиметрів, вони мають овальну форму і темно-зелене забарвлення, в осінній час жовтіють. У липні з'являються суцвіття у вигляді кистей, в довжину досягають 14 сантиметрів. Махрові білі квіточки мають діаметр близько 5 сантиметрів. Такий сорт може зберігати свою декоративність протягом двох десятиліть.

Бузок Белль Етуаль

Цей сорт, виведений Лемуаном, є його головною гордістю. У середніх широтах висота такого рослини не перевищує 100 сантиметрів, проте у Франції він трохи вище (близько 150 сантиметрів). Листочки маленькі і мають відтягнуту верхівку. Аромат квіток нагадує суницю. Вони прості мають колокольчатую форму, в центральній частині у них є велика карминное плямочка. Їх діаметр близько 4 сантиметрів.

Бузок Біколор

Поодинокі квіточки мають діаметр близько 5 сантиметрів. Вони виростають на верхівках бічного пазушного втечі. Пухнастий кущик має висотою близько 200 сантиметрів. Його часто застосовують в озелененні.

Чубушник вінцевий (Philadelphus coronarius)

Висота такого південноєвропейського виду дорівнює 300 сантиметрів. В диких умовах його можна зустріти в Малій Азії, на Кавказі і в Південній Європі. Молоденькі пагони покриває растрескивающаяся кора, пофарбована в коричнево-червоний або світло-жовтий колір. На них розташовується густа листя. По крайці супротивно розташованих черешкового овальних листових пластин розміщуються рідкісні зубчики. Їх лицьова сторона гола, а виворітна ― має опушення, що знаходиться на жилках. Запашні квіточки мають діаметр близько 5 сантиметрів і світло-біле забарвлення. Вони входять до складу суцвіть, що мають форму кистей і розташовуються на кінцях пагонів (по 5-7 штук). Цвітіння триває близько 20 днів. Газо - і дымоустойчив. Витримує морози до мінус 25 градусів. Популярні сорти:

Ауреус

Висота такого чагарнику близько 200-300 сантиметрів. Він є швидкорослим і має кулястої кроною, що складається з насичено-жовтих листочків. У літній час вони забарвлюються в жовто-зелений колір і не змінюють своє забарвлення до самого опадання в осінній час. Є безліч квіточок, які важко розрізнити на тлі листя. Однак про цвітінні можна здогадатися з дуже приємного запаху, що виходить від квіток.

Боулз Вэрайети або Вариегатус

Висота куща близько 300 сантиметрів. По краях його листових пластин розташовується нерівна, досить широка смужка кремового забарвлення.

Инносенс

Висота компактного кущика не перевищує 200 сантиметрів. Є ароматні поодинокі прості квіточки кремового забарвлення. На листових пластинках розташовуються нерівномірні цятки кремового кольору.

Бузок Лемуана (Philadelphus x lemoinei)

Це гібридна рослина, створене шляхом схрещування чубушника звичайного і мелколистная. Воно дуже популярне у садівників Північної Америки і Європи. Висота кущика з розлогими гілками близько 300 сантиметрів. Довжина яйцевидних ланцетних листових пластин близько 4 сантиметрів. Білі запашні досить великі квіточки зібрані по 3-7 штук в гроновидні суцвіття. Популярні сорти:

Горностаєва мантія (Манто д Эрмин)

Висота кущика не перевищує 100 сантиметрів. Є красиві напівмахрові квіточки, пофарбовані в білий колір. Цвіте рясно близько 6 тижнів.

Бузок Шнеештурм

На такому дівочому чубушнике розпускаються невеликі (діаметр близько 2-2,5 сантиметрів) запашні квіточки, пофарбовані в білий колір, які входять до складу гроновидних суцвіття. Великі листочки пофарбовані в темно-зелений колір, в осінній час стають жовтими. Висота куща близько 200 сантиметрів.

Глетчер

Висота кущика приблизно 200 сантиметрів. На такому махровому чубушнике розпускаються пучками великі запашні білі квіточки. Цвітіння триває близько 20 днів.

Чарівність

Входить в число найбільш ефектних бузків. На двометровому кущі розташовуються великі густомахрові білосніжні квітки, які майже не пахнуть. Вони входять до складу суцвіть (від 9 квіток і більше). Слід пам'ятати, що нижня частина цієї рослини оголюється, і для того щоб вона завжди виглядало красиво, фахівці рекомендують перед ним садити кущі невисоко зросту.

Бузок Снігова Буря

Висота куща близько 200 сантиметрів. Махрові квітки мають біле забарвлення і входять до складу суцвіть (з 7-9 штук). Рясне цвітіння триває приблизно 20 днів.

Також садівники вирощують такі бузки, як: Гордона, тонколиста, пухнастий, дрібнолистий, кавказький, Шренка, широколистий, сивуватий, непахучий, крпуноцветковый.