Деревовидні півонії

Півонія деревовидна (Paeonia x suffruticosa), або напівчагарникова є гібридним видом, що належать до роду півонія сімейства пионовые. Є вчені, які впевнені в тому, що вони є не видом, а просто групою різних сортів і гібридних форм. На сьогоднішній день їх відомо приблизно 500 штук. Більшість з них можна зустріти в Китаї. Деревоподібна півонія був створений селекціонерами Китаю. Але при цьому селекціонери Японії теж з великим азартом почали вирощувати цю рослину після того, як в епоху династії Тан воно з'явилося на їх островах. В європейських країнах ця рослина з'явилася у 18 столітті, і його по достоїнству оцінили як професійні квітникарі, так і любителі.

Особливості деревовидних півоній

Деревоподібна півонія ― це листопадний чагарник, висота якого варіюється від 150 до 200 сантиметрів. Товсті прямостоячі пагони, забарвлені в блідо-коричневий колір. На відміну від трав'янистої півонії стебла такого рослини в осінній час не в'януть, а з кожним роком розростається все більше, і з часом кущик набуває форму півкулі. Орнаментальні, ажурні листочки є двічі пір'ястими. Квітки розміщуються на кінцях стебел, їх діаметр варіюється від 12 до 20 сантиметрів або більше. Такі квітки бувають махровими, напівмахровими і простими. Вони можуть бути пофарбовані в білий, фіолетовий, жовтий, рожевий, малиновий колір, а також зустрічаються і двокольорові. З віком цвітіння стає все сильніше. Цвітіння такого півонії починається на 2 тижні раніше трав'янистої, а його тривалість ― 14-21 день. Такі піони мають стійкість до холоду.

Види і сорти деревовидних півоній з фото

В основі різноманітних сортів таких рослин лежать кілька видів, які є природними, а саме: жовтий, Потаніна, Лемуана і Делавея, які мають пряме відношення до групи напівчагарникових півоній. Більшість зареєстрованих сортів таких рослин ростуть на території Китаю. Дані сорти поділяються на 3 групи:

Китайсько-європейські

Квітки дуже великі і махрові. Вони чимало важать і тому є спадають. Пофарбовані квіточки можуть бути різні відтінки від фуксії до світло-рожевого.

Японські

Квіточки не дуже великі й легкі. Вони немов парять над кущиком.

Гібридні сорти

Створені з півонії Делавея і півонії жовтого ― найбільшою популярністю користуються сорти з квітками жовтого забарвлення.

Найбільш популярні сорти:

Сестри Киао

Розоподібні суцвіття пофарбовані в 2 кольори, так, у нього одна половинка темно-червона, а інша ― кремово-біла. Квіточка в діаметрі досягає 16 сантиметрів.

Сапфір

Діаметр світло-рожевих квіточок, мають темно-малиновою серединку, дорівнює 18 сантиметрам. На кущику в один і той же час може розкритися близько 50 квіток.

Кораловий вівтар

Корончаті квіточки пофарбовані в 2 кольори: білий і лососевий одночасно. У діаметрі вони досягають не більше 20 сантиметрів.

Грін Джейд

Форма квіток дуже ефектна і неповторна. Вона являє собою блідо-зелений бутон.

Посадка деревовидних півоній

Правила посадки

Садити у відкритий грунт деревоподібна півонія фахівці радять з половини серпня і до останніх вересневих днів. Перш ніж зайнятися безпосередньо посадкою, необхідно вибрати найбільш підходяще місце. Для даної рослини слід вибирати добре освітлене місце, розміщене на не дуже великому піднесенні. У безпосередній близькості не повинно бути яких-небудь будівель чи дерев, так як вони будуть загороджувати сонце. Деревовидні півонії воліють суглинних грунт. У тому випадку, якщо вона піщана, то виправити це можна внісши перегній, дернову землю, глину, а також торф. Якщо грунт глинистий, то в нього потрібно внести органічні добрива, а також пісок. На вибір місця і грунту варто звернути особливу увагу, тому що даний вид півонії може рости на одному і тому ж місці протягом кількох десятиліть (близько 100 років).

Осіння посадка

У тому випадку, коли ґрунтові води залягають низько, ямку під квітка необхідно зробити у формі конуса. При цьому біля поверхні грунту діаметр ямки повинен бути 0,7 метрів, її глибина так само дорівнює 0,7 метрів. Зробіть дренажний шар товщиною 25-30 сантиметрів на дні ями, для цього відмінно підійде гравій, бита цегла або пісок. У кислий грунт треба всипати вапно або кісткове борошно від 200 до 300 грам. Після цього в ямку у вигляді конуса всипають грунт і розміщують на ній півонія. Потім в ямку наливають велику кількість води, для того щоб гарненько розправилися корінці півонії. Коли рідина повністю вбереться, в ямку потрібно насипати таку кількість грунту, щоб коренева шийка рослини розміщувалася на одному рівні з його поверхнею. Відстань між кущами має бути близько 150-200 сантиметрів.

Вирощування деревовидних півоній з насіння

Якщо піон деревовидний виростити з насіння, то його квіточки можна буде побачити лише на 5-6 рік життя. Так як у даних насіння зародок недорозвинений, то їх потрібно неодмінно піддати процедурі стратифікації. Довго зберігатися насіння не можуть, так як вони втрачають свою схожість. Процедура стратифікації має 2 етапи. Перший з них теплий, другий ― холодний. При дотриманні всіх правил все одно виростити півонія з насіння вдається далеко не всім.

Догляд за деревоподібними півоніями у відкритому грунті

Як доглядати

У тому випадку, коли вам не відомі правила догляду за таким видом півоній, то слід за ним доглядати так само, як і за трав'янистим. Так, його треба своєчасно поливати і після цієї процедури в обов'язковому порядку рихлити ґрунт і видаляти бур'янисту траву. Полив слід проводити 1 раз в 2 тижні, при цьому на 1 кущик повинно йти від 6 до 7 літрів води. Якщо встановиться спекотна і суха погода, то частоту поливів слід збільшити. З серпня треба поливати з кожним разом все менше до повного припинення. Коли рослина буде полито, грунт біля кущика в радіусі 50 сантиметрів треба добре розпушити (глибина розпушування не більше 5 сантиметрів). Повыдергивайте всю бур'янисту траву і присипте грунт мульчею (перегноєм).

Добриво

Цим рослинам для нормального росту і розвитку просто необхідно велика кількість азоту і калію. Коли період інтенсивного росту тільки починається, таким рослинам потрібні азотні добрива, а з моменту початку бутонізації і до того як закінчиться вегетація деревовидні піони мають потребу у великій кількості фосфорних і калійних добрив. Коли почнеться період цвітіння, то рослина буде потребувати як фосфорі і калії, так і в азоті. Але при цьому не варто забувати, що надлишок азоту в грунті може стати причиною розвитку сірої гнилі. Для того, щоб не обпалити кореневу систему добривами, перш ніж їх вносити в грунт, її потрібно гарненько полити.

Особливості обрізки

Обрізку необхідно обов'язково проводити у весняний час до початку періоду інтенсивного росту. При цьому потрібно зрізати висохлі стебла. Старі пагони треба обрізати так, щоб залишилося близько 10 сантиметрів. Квітникарі в Китаї навчилися омолоджувати деревоподібна півонія. Для цього 1 раз в 20 років вони зрізають кущик практично до поверхні грунту. В результаті цього відбувається пробудження придаткових бруньок біля самої основи стебел. Для того щоб цвітіння на наступний рік було більш рясне, потрібно провести обрізку стебел до верхньої пазушной нирки. На те, як довго буде жити ваш півонія, впливає правильність проведеної обрізки. Дані рослини можуть доживати до вельми солідного віку, як правило, до ста років і навіть більше. В Китаї ж є екземпляри, яким уже перевалило за 500 років, при цьому вони охороняються як фахівцями, так і законом.

Пересадка деревовидних півоній

Такий півонія дуже негативно ставиться до пересадки. Так, трапляється, що пересаджене дуже міцне рослина може протягом декількох років хворіти, тому що відновитися йому дуже складно. Під час проведення процедури пересадки потрібно бути дуже акуратними з кущиком. Так, його треба дуже обережно викопати разом з грудкою землі, який потім акуратно змивається, не дуже сильним струменем води. Потім треба провести огляд кореневої системи. Якщо є гнилі корінці, то їх слід обрізати, а надто довгі при цьому вкорочують. Треба провести обробку місць зрізів розчином марганцевого калію (1%), а потім посипати подрібненим деревним вугіллям. При необхідності можна поділити кореневище, тим самим розмножив півонія. Для цього треба розтягувати руками частини кущика в сторони біля кореневої шийки. У тому випадку, якщо на кореневищі є зрізи, то їх треба обов'язково обробити. На кожній з деленок повинні бути корінці і заміщають нирки (кілька штук). Перш ніж деленко висаджувати у відкритий грунт, їх необхідно на 30 хвилин занурити в глиняну бовтанку.

Розмноження деревовидних півоній

Як розмножувати поділом куща

Про те, як розмножити півонія діленням куща, розказано вище. Слід пам'ятати, що можна поділити тільки той півонія, чий вік старше 5-6 років, і проводити дану процедуру потрібно обов'язково в серпні.

Як розмножити живцюванням

Для живцювання потрібно напівздерев'янілі пагони. Проводити їх зрізання потрібно з середини червня. При цьому на черешку повинна бути сама нирка, листочок і частина деревини стебла. Листову пластину слід зменшити на ½ частину. Підготуйте контейнер, наповнивши його торфом, змішаним з піском. Потім в нього встромляють держак на півтора сантиметрову глибину, а поверх ємність треба накрити прозорою плівкою або склом. Черешку треба забезпечити систематичний полив, а також зволоження з обприскувача. В останні вересневі дні живці треба пересадити в індивідуальні горщики і помістити у теплицю до настання весняного періоду. Після того як рослинки рушать в зростання, вони будуть готові до пересадки у відкритий грунт.

Як розмножувати відводками

На те, щоб розмножити півонія деревовидна відводками, знадобиться декілька років. У травневі дні до того, як кущик почне цвісти, необхідно вибрати добре розвинені стебла і на тій стороні, яка повернена до грунту, потрібно зробити надріз. Потім він обробляється засобом, що стимулює ріст коренів, і в нього вставляється кілочок. Після цього втеча треба пригнути до поверхні грунту і прикопати його на глибину від 8 до 10 сантиметрів. Під час поливу самого кущика не забувайте зволожувати ґрунт над відводки. У вересні місяці на відведенню повинні вирости невеликі коріння, і його можна акуратно відокремити від материнського куща і посадити у відкритий грунт на постійне місце.

Для розмноження також можна використовувати і повітряні відводки. Для цього на стеблі потрібно зробити надріз і обмотати його зволоженим мохом, а зверху плівкою. Її треба герметично зафіксувати. Як правило, корінці виростають до кінця літнього періоду. Цей спосіб розмноження хоч і дуже простий, але він низькоефективний.

Як розмножувати щепленням

Даний спосіб є найбільш високоефективним, і він широко використовується фахівцями. Але щепленням розмножити ця рослина зможе і садівник. Для щеплення використовують кореневу систему трав'янистої півонії. Для цього в перші серпневі дні потрібно зрізати з півонії деревовидного живці з 2-я нирками. Знизу держак треба заточити, щоб він знайшов клиноподібну форму. Потім по формі цього клину в кореневище трав'янистої півонії робиться паз і в нього вставляється держак, який повинен увійти дуже щільно. Щеплення треба туго обгорнути плівкою. Потім дані кореневища потрібно укласти в ящик, який повинен бути наповнений вологими тирсою. На зберігання поставте ящик в тінь. Через 4 тижні щеплені кореневища потрібно посадити в контейнер так, щоб вічко, що знаходиться знизу, був на глибині від 5 до 7 сантиметрів. Потім контейнер переносять у теплицю. Ростять такий півонія від 1,5 до 2 років.

Шкідники і хвороби деревовидного півонії

Вони досить стійкі до захворювань. Найчастіше хворіють ті кущі півоній, які є старими або нещодавно перенесли пересадку. Сіра гниль може погубити рослина. Для того, щоб від неї позбутися, потрібно обробляти кущик розчином марганцівки (на 5 л води 1,5 г речовини). Також для цієї мети можна використовувати розчин мідного купоросу (6-7%). Однак перш ніж почати обробку, уражені пагони слід акуратно зрізати і знищити.

Буває, що кущики заражаються бурою плямистістю. Заражені листочки слід обірвати і знищити, для того щоб уникнути подальшого розповсюдження хвороби. Потім проводитися обробка півонії розчином бордоської рідини (1%).

Деревовидні півонії після цвітіння

Після закінчення цвітіння потрібно зрізати відцвілі стебла до верхньої пазушной нирки, щоб вони не забирали у куща сили. В осінній час перед зимівлею потрібно провести підживлення. Для цього в грунт під кожен кущик треба внести 200 грам кісткового борошна і 300 грам деревної золи.

Підготовка до зимівлі

Як говорилося вище, деревоподібним півонії не страшні морози, але вкрити їх на зиму все-таки потрібно. Справа в тому, що під час відлиги навесні нирки, що знаходяться на відкритому повітрі, прокидаються, і півонія починає рости. Проте морози, які слідують за відлигою, можуть стати причиною загибелі цієї рослини. У зв'язку з цим в жовтні варто підготувати кущик до зимівлі. Для цього потрібно зв'язати стебла і посипати пристовбурне коло шаром мульчі (торфом). Після того, як почнуться морози, кущ треба укрити, зробивши над ним подобу куреня з сухого листя, лапника і досить товстого шару дрібної кори. Можна для цього використовувати мішки з джуту.