Орхідея Каттлея

Трав'яниста рослина каттлея (Cattleya) є многолетником, воно відноситься до сімейства Орхідні і знаходиться в спорідненості з родом Laelia. Рід каттлея об'єднує близько 40 видів, серед яких є як литофиты (рослини які ростуть на каменях), так і епіфіти (ростуть на інших рослинах).

Ця рослина відноситься до числа найбільш ефектних орхідей. Воно з'явилося на території Європи в дев'ятнадцятому столітті і і практично відразу сподобалось величезної кількості квітникарів. Каттлея була названа на честь Вільяма Кетлі, який був імпортером рослин і садівником, саме він зміг виростити цю орхідею власної оранжереї. Від інших орхідей це рослина відрізняється тим, що має губу дуже незвичайної форми, при цьому вона та сама квітка пофарбовані в контрастні кольори. Квітуча орхідея виглядає просто чудово, буває таке, що на дорослому кущі розпускається близько 10 квіток. Забарвлені вони можуть бути різні відтінки: від темно-лілового (майже чорного) до снежнобелого. Пахнуть квіти просто чарівно. Вони можуть мати запахом конвалії або лілії, а частина видів і сортів мають чудовий ні з чим незрівняний аромат.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Рослина каттлея є красивоцветущих.
  2. Освітленість. Квітки необхідні прямі промені сонця до полудня і після 16 годин. У період з травня по серпень орхідею ставлять на південний підвіконня (з полудня притіняють), а з серпня по травень ― на вікно південно-західної або східної орієнтації.
  3. Температурний режим. Добре росте при температурі характерною для житлової кімнати. При підготовці куща до цвітіння потрібна різниця між нічною і денною температурою в 5-7 градусів.
  4. Полив. Протягом періоду вегетації орхідею поливають у міру просихання субстрату в горщику. Не допускайте потрапляння крапель води на кущ. Протягом періоду спокою поливи повинні бути більш рідкісними, при цьому переходять на зволоження поверхні субстрату з пульверизатора. Як тільки покажеться квітконіс, поливи слід відновити.
  5. Вологість повітря. Квітка систематично зволожують з обприскувача і час від часу влаштовують йому теплий душ.
  6. Добриво. Підгодовувати каттлею потрібно під час росту псевдобульб, після чого рослина припиняють удобрювати. Знову вносити в субстрат добрива починають після появи квітконосу. Використовують комплексне мінеральне добриво для орхідних.
  7. Період спокою. Як правило, в осінній або зимовий час після того, як кущ відцвіте. У цей період його не підгодовують, а замість поливу проводять обприскування поверхні субстрату. Квітки необхідне яскраве світло, при цьому світловий день повинен бути тривалим (рекомендується встановити додаткове штучне освітлення).
  8. Пересадка. Найчастіше кущ пересаджують у тому випадку, якщо ґрунт у горщику закисає і злежується. Пересадку квітка переносить вкрай погано.
  9. Розмноження. Відростками і діленням куща.
  10. Шкідливі комахи. Попелиця, павутинні кліщі, щитівки, борошнисті червці та білокрилки.
  11. Захворювання. Сіра гниль, бактеріальна плямистість, чорна гниль і борошниста роса.

Особливості вирощування

Якщо ви вирішили прикрасити свій будинок каттлеей, то потрібно врахувати, що вона вимагає гарного догляду і особливих умов вирощування. Багато квітникарі скаржаться на те, що ця орхідея у них не цвіте, при цьому серед них зустрічаються як новачки, так і ті, хто вирощує квіти не перший рік. Це пов'язано з тим, що квітки з'являються тільки на дорослому, здоровому та міцному кущі, якому вистачає сил для цвітіння. При бажанні можна перевірити, чи варто очікувати, що найближчим часом ваша орхідея почне цвісти. Кущ зацвіте у поточному сезоні, якщо:

  • ви придбали цілий кущ з живими корінцями, на якому вже є квітки;
  • біля куща або деленко є не менше чотирьох бульб і живі корені, при цьому повинен бути якийсь слід того, що на рослині квітки вже були.

В інших випадках каттлея може зацвісти в поточному сезоні, так і немає. Щоб квітка розвивався і ріс в межах норми, треба звернути увагу на 4 умови:

  • необхідні прямі промені сонця;
  • важливо правильно підгодовувати і поливати його;
  • готуючи кущ до цвітіння, обов'язково забезпечте йому перепад нічних і денних температур в межах 5-7 градусів;
  • протягом періоду спокою рослині потрібно забезпечити оптимальні умови.

Догляд за орхідеєю каттлея в домашніх умовах

При вирощуванні каттлеі потрібно пам'ятати про те, що вона потребує суворого дотримання агротехнічних правил культури.

Освітленість

Рослина потребує великої кількості яскравого світла, тому його рекомендується поставити на вікно східного або південно-західної орієнтації. Також підійде і південне вікно, при цьому в самий спеку квітка треба обов'язково притіняти. Зрозуміти, що йому вистачає світла можна по забарвленню листя: жовтуватий колір листя говорить про надмірно інтенсивному освітленні, а якщо вони темно-зелені ― це значить їм не вистачає світла. При нормальному освітленні забарвлення листя повинен бути просто зеленим.

Температурний режим

Така орхідея нормально росте і розвивається при звичайній кімнатній температурі. Під час підготовки рослини до цвітіння забезпечте перепад нічний помірною і денний теплої температури в 5-7 градусів (в цей час року саме такі перепади спостерігаються в природних умовах).

Вологість повітря

Каттлея невимоглива до рівня вологості повітря. Однак у весняно–літній період її рекомендується поставити горщик на піддон, наповнений водою, в неї вона буде спускати свої повітряні корінці.

Полив

Поливають квітка у міру просихання субстрату в горщику, при цьому стежте за тим, щоб рідина не потрапляла на поверхню листя. З настанням періоду спокою спочатку полив поступово скорочують, а потім замість нього поверхню субстрату в ємності зволожують з пульверизатора. Після того як почне рости квітконіс, квітка знову починають регулярно поливати.

У спекотні дні сам кущ і поверхня субстрату можна зволожувати з пульверизатора, для цього використовують дистильовану, дощову або добре відстояну воду. Ця процедура допоможе не тільки збільшити рівень вологості, але і знизити температуру. Також рекомендується 1 раз в 30 днів влаштовувати квітці теплий душ, а щоб прочистити субстрат в горщику, його проливають звичайною чистою водою.

Поливаючи кущ в осінньо-зимової період, будьте вкрай обережні. Якщо раптом вода потрапить на надземну частину куща, то акуратно протріть це місце насухо, в іншому випадку на квітці можуть утворитися плями темного кольору. Якщо ж рідина потрапить в центр зростання, то це призведе до розвитку гнилі на коренях і квітка загине.

Пересадка каттлеі

Така орхідея вкрай негативно реагує на пересадку, але все одно іноді доводиться проводити дану процедуру. Навіть у тому випадку, якщо її дуже обережно перевалити в нову ємність, то все одно на відновлення піде дуже багато часу.

Як правило, квітка доводиться пересаджувати тоді, коли субстрат приходить в непридатність, а точніше, окисливается і сильно ущільнюється. У цьому випадку після того, як молоді паростки досягнуть у довжину 20-30 мм, проводять пересадку куща. Але перш ніж приступити до пересадки каттлеї, подумайте, чи будете ви її розділяти. Ємність для посадки можна використовувати будь-яку, але найчастіше квітникарі вибирають напівпрозорі горщики із пластику, які не поглинають світло. Проте краще всього орхідея росте в горщику з глини, який не покритий глазур'ю. До складу відповідного субстрату повинна входити дрібної і середньої фракції деревна кора і сфагнум. Перед пересадкою кору на 2 дні заливають водою. Після чого рідину зливають, а кору промивають проточною водою.

На дні посадкової ємності зробіть шар дренажу товщиною 20 мм, який повинен складатися з керамзиту або гальки. Його засипають шматками пінопласту і корою середньої фракції, після цього помістіть в ємність квітка і присипте його коріння більш дрібної корою. Якщо в кімнаті, де буде стояти квітка, не дуже висока вологість повітря, тоді в субстрат потрібно всипати невелику кількість перліту, який вбирає в себе вологу та утримує її.

Підгодівля

Підгодовувати квітка необхідно під час активного росту псевдобульб. Після того як вони перестануть рости, внесення добрив в субстрат припиняють. Знову кущ починають підгодовувати тоді, коли у нього з'явиться квітконіс, а після початку цвітіння підживлення знову припиняють. Підходить добриво має містити калій і фосфор, при цьому дозування використовують найменшу з зазначених на упаковці.

Способи розмноження

Каттлею розмножують діленням куща, яке проводять спільно з пересадкою рослини в свіжий субстрат (1 раз в 3 або 4 роки). Найкраще розділяти квітка незадовго до появи молоденьких коренів.

Першим ділом вийміть кущ з ємності, при цьому врахуйте, що зробити це досить складно. У тому випадку, якщо каттлея зростає в пластиковому горщику, то для початку пам'ятайте і потискайте його з боків, а потім спробуйте вийняти рослину. А якщо горщик зроблений із глини, тоді між субстратом і горщиком дуже акуратно введіть ножик і поворушіть їм кущ, щоб витягнути коріння з ємності.

Опустіть коріння орхідеї в таз і наповніть його водою. Приблизно через 30 хв. субстрат повинен розмокнути, після чого спробуйте акуратно розворушити і розібрати корінці, врахуйте, що в результаті ваших дій вони не повинні бути травмовані. Розбирати корінці рекомендується безпосередньо у воді, при цьому в міру забруднення її потрібно замінювати на чисту. Після того, як коріння будуть практично повністю очищені від субстрату, їх потрібно оглянути і вирізати всі травмовані, відмерлі, сухі та гнилі ділянки. У тому випадку, якщо у молодих паростків вже є загнили корінці, то це говорить про те, що полив надто рясний. Місця зрізів присипте корицею або вугільним порошком, використовувати для цього антисептики, що містять спирт, не можна. Після подібної обробки кореневу систему потрібно дуже добре просушити в теплі.

Тільки коли коренева система просохне, можна почати ділити кущ. Врахуйте, що на кожній діленці повинна бути жива нирка і не менше трьох псевдобульб, а також живі корінці. Для поділу рослини використовується дуже гострий заздалегідь продезінфікований спиртом або вогнем інструмент. Якщо ж він буде брудним, то це може стати причиною зараження куща бактеріальної або вірусної хворобою. Всі місця зрізів присипте корицею або вугільним порошком. Висадіть деленко в окремі горщики тим же способом, що і сам кущ при пересадці (дивіться вище).

Сорти каттлеі з фото і назвами

Каттлея є дуже ефектним рослиною, яке здатне прикрасити будь-яку кімнату. При цьому дуже красиві як ті сорти і види, що з'явилися на світ завдяки селекціонерам, так і природні. На сьогоднішній день налічується більше 1 тисячі різних сортів каттлеї, нижче будуть описані ті з них, що користуються найбільшою популярністю у квіткарів:

Каттлея двоколірна (Cattleya bicolor)

Висота рослини варіюється від 0,3 до 0,6 м, при цьому в поперечнику квітки досягають близько 10 сантиметрів. Забарвлені квітки в рудувато-коричневий колір, губа пурпурова з крайкою більш світлого відтінку. Цвітіння спостерігається в осінній і зимовий час.

Каттлея Боурінга (Cattleya bowringiana)

Кущ має висоту близько 0,7 м, а квітка в поперечнику досягає до 70 мм. Він забарвлений в пурпурно-рожевий відтінок, на пурпурової губі знаходиться жовта цятка. Цвіте восени і взимку.

Каттлея тріана (Cattleya Trianaei)

Висота куща приблизно 0,5 м, а діаметр квітки ― близько 20 сантиметрів. Забарвлені квітки рожево-білий відтінок, при цьому насичено-малинова губа має біле оздоблення. Цвітіння починається в зимовий або весняний час.

Каттлея Форбеза (Cattleya forbesii)

Це мініатюрна рослина, що у висоту досягає всього від 10 до 20 сантиметрів. Оливкові квітки мають діаметр близько 10 сантиметрів, губа біла з рожевим нальотом. Цвіте в літньо-осінній період.