Кампанула (Наречений і наречена)

Трав'яниста рослина кампанула (Campanula), ще іменоване дзвіночком, є частиною сімейства Колокольчіковие. Цей рід об'єднує більше 400 видів, що в природі можна зустріти в регіонах з помірним кліматом в Європі, на Кавказі, у Середній і Передній Азії, а також в деяких місцях Північної Америки. Дзвіночок краще росте в лісах, степах, на луках, пустельних і скельних ділянках. Наукова назва цієї рослини було сформовано від слова «campana», яке перекладається як «дзвін», а «кампанула» в перекладі означає «дзвіночок». У народі цю квітку ще називають чеботком, пичужницей, дзвіночком або синельником. Нижче буде детально розказано про те, як вирощувати кампанулу в кімнатних умовах.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Як правило, його початок припадає на перші літні тижні, а відцвітає кампанула на початку осіннього періоду.
  2. Освітленість. Рослина потребує великої кількості яскравого світла, однак він повинен бути розсіяним. Краще всього він буде зростати на підвіконні східної і західної орієнтації. Можна квітка поставити і на південне вікно, але в цьому випадку його потрібно обов'язково притіняти в післяполуденні годинник.
  3. Температурний режим. Під час інтенсивного росту ― від 20 до 22 градусів, а в зимові місяці ― від 12 до 14 градусів.
  4. Полив. Протягом вегетаційного періоду систематично поливають і рясно, а в період спокою ― 1 або 2 рази в 30 днів. Слідкуйте за тим, щоб земляний ком не пересох повністю.
  5. Вологість повітря. Кампанула добре росте при тому рівні вологості повітря, який характерний для житлових кімнат. Однак у спекотні дні, а також протягом опалювального сезону рослина зволожують з обприскувача водою кімнатної температури, дану процедуру проводять ввечері.
  6. Добриво. Навесні і влітку квітка систематично підгодовують 1 раз в 7 днів. Для цього використовують рідке комплексне мінеральне добриво для квітучих кімнатних рослин. У холодну пору року кампанулу не підгодовують.
  7. Період спокою. Він триває кілька місяців і починається після цвітіння, як правило, з жовтня по грудень.
  8. Пересадка. Її проводять у весняний час в самому початку інтенсивного росту. Але фахівці не радять, пересаджувати старий кущ, замість цього краще виростити новий квітка з держака.
  9. Розмноження. Діленням куща, насіннєвим способом, живцями і молодими пагонами з п'ятою.
  10. Шкідники. Павутинні кліщі і щитівки.
  11. Захворювання. Сіра гниль.

Особливості кампанулы

Рід кампанула представлений трав'янистими рослинами, які можуть бути багаторічниками, двулетниками і однорічниками. Листові пластини у них цілісне і очереднорасположенные. Як правило, віночок має дзвоникоподібної форми, він може бути пофарбований в червоний, білий, блакитний колір, а ще різні відтінки фіолетового. Квітки бувають одиночними або вони входять до складу суцвіть волотисте або кистевидной форми. Плід представляє собою коробочку.

У кімнатних умовах культивують, як правило, лише 1 вид ― кампанулу равнолистную, або цю рослину ще називають «наречений і наречена». Цей вид являє собою багаторічник, довжина стебел у якого близько 0,3 м, вони можуть бути сланкими або повисающими. Зеленуваті очереднорасположенные листові пластини мають довгі черешки і зубчасту кромку, їх довжина може варіюватися від 30 до 70 мм. Кінцеві щитковидні мітелки складаються з квіток, в діаметрі досягають 20-40 мм Забарвлення квіток може бути рожевим, ліловим, білим, блакитним або фіолетовим. Найбільш часто в одну ємність висаджують пару сортів кампанулы равнолистной з контрастним забарвленням, саме з-за цього даний сорт іменують «наречений і наречена».

Догляд за кампанулой в домашніх умовах

Освітленість

Кампанула є досить невибагливою рослиною, яка має потребу у великій кількості яскравого сонячного світла, однак він обов'язково повинен бути розсіяним. Якщо поставити квітка на вікно північної орієнтації, то його стебла можуть придбати хворобливий вигляд із-за мізерного освітлення. Найкраще посадити рослину в підвісне кашпо, яке розташовують ближче до південного, західного або східного вікна. У тому випадку, якщо кущ буде рости в горщику на підвіконні, то краще вибрати той з них, який розташований в східній або західній частині кімнати. Якщо ж кампанула росте на південному підвіконні, тоді її обов'язково притіняють від прямих променів сонця.

Температурний режим

У теплу пору року краще всього дзвіночок росте при температурі від 20 до 22 градусів, а взимку ― від 12 до 14 градусів. На спеку він реагує вкрай негативно, але при цьому влітку його рекомендується перенести на вулицю, наприклад, його можна поставити на терасу або тінистий балкон, а також підійде місце під мереживний тінню чагарників і дерев, що ростуть в саду.

Після того як тривалість світлового дня скоротитися, спостерігається припинення інтенсивного росту куща. Після цього його пагони зрізують, а сам квітка ставлять в прохолодне приміщення, там він зможе зібрати сил, щоб рясно цвісти в наступному році.

Полив

Кампанула відрізняється своєю вологолюбністю, у зв'язку з цим полив повинен бути рясним і систематичним, тим більше в спекотні дні. Протягом періоду спокою полив проводять дуже рідко, приблизно 1 або 2 рази в 30 днів, але при цьому не допускайте пересушування земляної грудки в горщику. Поливають квітка добре відстояною водою, яка повинна бути кімнатної температури або трохи тепліше.

Дзвоник у домашніх умовах добре росте при невисокій вологості повітря, яка характерна для житлових приміщень. Однак у спекотні літні дні, а також протягом опалювального сезону взимку зволожувати листя потрібно регулярно.

Добриво

Протягом періоду вегетації підживлення квітки проводять регулярно 1 раз в 1,5–2 тижні. Для цього використовують рідкі комплексні мінеральні добрива для квітучих кімнатних рослин, наприклад, Кемиру-люкс. З початком періоду спокою підгодівлі припиняють, а знову вносити в субстрат добрива починають у весняний час відразу ж після того, як почнуть відростати нові стебла.

Пересадка кампанулы

Тільки що куплену кампанулу не турбують протягом декількох днів, за цей час вона повинна адаптуватися до нових умов. Після цього її обов'язково пересаджують. Для цього використовують широкий горщик, на дні якого роблять хороший дренажний шар. Відповідна грунтосуміш обов'язково повинна бути пухкої, її склад: торф, перегній, грубозернистий пісок і грунт листова (1:1:1:1).

Далі кущ піддають пересадці у весняний час в самому початку активного росту. Але досвідчені квітникарі радять не проводити пересадку старого куща, а виростити у весняний час новий квітка з живців.

Способи розмноження

Для розмноження кімнатній кампанулы використовують насіннєвий спосіб, а також живцювання, поділ куща і висадку молодих пагонів. При цьому вегетативні способи користуються більшою популярністю у квіткарів, так як вони більш прості та ефективні порівняно з насіннєвим.

Живцювання

Для нарізки живців використовують нижні частини пагонів, що залишилися після обрізки. На укорінення їх садять в субстрат з піску і торфу, який проливають Фитоспорином, зверху їх накривають прозорим куполом. При температурі від 20 до 25 градусів живці досить швидко дають корені. Під час вкорінення живці не поливають, їх лише систематично зволожують з обприскувача. Після того як живці у висоту досягнуть близько 10 сантиметрів, проведіть прищіпку їх верхівок, щоб кущики були більш пишними.

Розмноження молодими пагонами

Після того як в весняне час на кущі відросте молоденькі пагони, відокремте кілька штук разом з пяточками. Висадіть пагони на укорінення в такий же субстрат, що і живці, і так само накрийте їх зверху прозорим ковпаком. Щоб укорінення пройшло успішно, пагони повинні знаходитися в прохолоді (близько 12 градусів). Коріння на пагонах повинні відрости через 20-30 днів, відразу ж після появи на рослинах молодого листя приберіть укриття і перенесіть їх в тепле, добре освітлене місце (світло повинне бути розсіяним).

Поділ куща

Сильно розрісся кущ під час пересадки можна розділити на частини. Проведіть обробку місць зрізів вугільним порошком. Після цього деленко висаджують в окремі ємності. Висаджені деленко добре поливають і перші дні захищають від прямих променів сонця.

Вирощування з насіння

Висів насіння проводять на початку весни. Для посіву використовують миску, яку наповнюють розсадної почвосмесью. Насіння дзвоника дуже маленькі, їх рівномірно розподіляють по поверхні субстрату і засипають зверху тоненьким шаром землі. Посіви дуже акуратно зволожують за допомогою обприскувача. З'явилися сіянці потрібно теж поливати за допомогою пульверизатора. Їх пікіровку за індивідуальними стаканчики проводять після того, як у них сформується 3 справжніх листової пластини.

Захворювання і шкідники

Якщо кампанулу неправильно поливати або не забезпечити їй належних умов для зростання, то це може стати причиною розвитку грибкового захворювання. Для того щоб вилікувати квітка, зріжте всі уражені стебла і листя, потім рослину і поверхня субстрату в горщику обприскують фунгіцидом.

Якщо в кімнаті буде надмірно низька вологість повітря, то на квітці може оселитися павутинний кліщ або щитівка. Такі комахи є сисними, а харчуються вони клітинним соком квітки. Якщо на кущі поселяться кліщі, то його слід обробити акарицидом, наприклад: Актелліком, Фитовермом або Актара. З щитівками так просто не впорається, так як вони захищені хитиновым панциром, а зверху покриті воском. З куща щитівок слід спочатку видалити дуже жорсткою щіткою, а потім його обприскують акарицидів. Якщо кущ сильно вражений грибковою хворобою або на ньому знаходиться дуже багато шкідників, то обробити його слід кілька разів з перервою в 1-1,5 тижня.

На абсолютно здоровому кущі можуть почати жовтіти листові пластини. Як правило, це пов'язано з тим, що вона піддалася тривалого впливу прямих променів сонця. Сильно витягнулися пагони говорять про надмірно поганому освітленні.

Основні види

Найбільшою популярністю у квіткарів користується кампанула равнолистная, докладний опис цього виду було дано на початку статті. Ще в домашніх умовах культивуються такі види:

Кампанула Блауранка

Ця рослина є низькорослою різновидом кампанулы Пожарського. Листя у цієї рослини велика, а забарвлення квіток блакитний. У довжину стебла можуть сягати близько 20 сантиметрів. Цю квітку можна вирощувати і на садовій ділянці, і в домашніх умовах.

Кампанула махрова

Цей гібрид був створений шляхом схрещування кампанулы ложечницелистной і карпатської. Рослина невелика і на ньому в один і той же час розпускається безліч махрових квіток блакитного, білого та фіолетового кольору. Гнучкі стебла цієї квітки практично неможливо побачити з-за безлічі різьблених листових пластин. Це рослина дуже ефектне, але воно є вимогливим до умов утримання.

Кампанула карпатська, або дзвіночок карпатський

Це однорічна рослина має листя яйцевидно-округлої форми, вона розміщується в прикореневій частині як розетка. В поперечнику квітки досягають близько 50 мм, вони можуть бути пофарбовані в блакитний, білий або фіолетовий колір. Найбільшою популярністю з усіх садових форм користуються такі, як: Альба і Уайт Стар ― з квітками білого забарвлення; Риверслея, Блаумейзе і Чентон Джон ― квітки сині; Карпатенкроне ― фіолетові квітки; Целестина і Ізабель ― квітки мають небесно-блакитним відтінком.