Тюльпани

Тюльпан (Tulipa) відноситься до роду багаторічних цибулинних рослин і до сімейства лілейні. Ця квітка користується величезною популярністю, і його з задоволенням вирощують як квітникарі на приватних подвір'ях, так і фахівці в промислових масштабах. Родом такий милий квітка з Середньої Азії, а назва тюльпан походить від перського слова «тюрбан», так як сам квіточка має схожу з ним форму. У Персії вперше стали вирощувати даний квітка, де йому приділяли величезну увагу багато поети, а особливо Хафіз. Проте в Туреччині тюльпани набули особливої популярності, оскільки вони у величезних кількостях вирощувалися подружжям султана в сералях. У своєрідному змаганні жінки намагалися довести свою безмежну любов. В Європі, а точніше, в Аугсбурзі такі рослини стали вирощувати з 1554 р. і саме з цього часу вони неспішно почали розповсюджуватися по європейській території, знаходячи з кожним роком все більшу популярність. Колекціонувати різні сорти тюльпанів стали також і титуловані особи. Вони віддавали шалені гроші за нову різновид такої квітки. До числа цих невтомних колекціонерів ставилися: кардинал Рішельє, граф Паппенгейм, Вольтер, імператор Франц ІІ і людовик XVIII, люблячий у Версалі влаштовувати так звані «тюльпанні свята».

Однак найбільше обожнювали тюльпан в ті часи в дуже багатій країні Голландії. Так, 1630 р відзначився тим, що в цей час в Нідерландах практично кожен житель захоплювався розведенням таких рослин. Багато виводили абсолютно нові різновиди і продавали в різні країни за чималі гроші. Спекулянти не залишилися осторонь. І незабаром виникла досить складна ситуація, іменована «тюльпаноманія». Купівля та продаж цибулин даних квітів йшла щодня і практично всі жителі брали участь у цьому. Торги ними йшли і на біржах, при цьому юристи не встигали своєчасно придумувати нові правила торгівлі. В результаті вартість цибулинок досягла небувалих висот... і потім все рухнуло. І кінець був таким же несподіваним, як і початок. Так, попит став набагато менше пропозицій, і це призвело до паніки на біржі. Для врегулювання ситуації довелося втрутитися уряду Нідерландів. Так, в результаті вийшов нового закону торгівля цибулинами тюльпанів стала незаконною. І через якийсь час тюльпани повернули собі колишній статус милих весняних квітів.

Тюльпан чорного кольору вважається найкращим творінням селекціонерів. Сорти харлемских тюльпанів, що володіють темним фіолетовим забарвленням, з'явилися в середині 17 століття, і ця подія не залишили без уваги письменники того часу. Тюльпан абсолютно чорного окрасу був виведений у лютому 1986 р. Про це заявив на прес-конференції директор інституту флористики Нідерландів. Він повідомив про те, що данець Герт Хагеман зміг вивести такий незвичайний тюльпан. Даний експеримент тривав близько трьохсот років, і обійшовся він у 400 тис. доларів.

Особливості тюльпана

Висота тюльпана варіюється від 10 до 100 див. Додаткові корінці ростуть з дінця цибулинок, і вони являють собою кореневу систему даної рослини. Кожен рік відбувається відмирання даних коренів. У молоденьких цибулинок з'являються порожнисті столони ― це бічні пагони, які можуть зростати як вертикально, так і в сторони. Дочірня луковичка з'являється на дні даних пагонів. Прямостояче стебло має циліндричною формою. На поверхні ланцетно-видовжених очереднорасположенных листочків є наліт з воску, з-за чого їх забарвлення набуває зеленувато-сизий відтінок. На самому верху розташована найбільш маленька листова пластина, іменована прапор-лист. А внизу знаходиться найбільш великий листок. Як правило, у рослини є 1 квітка. Але є такі види, у яких зростає від 3 до 5 і навіть більша кількість квіточок. Вони мають правильну форму. До складу оцвітини входять 6 листочків, при цьому є стільки ж тичинок, що володіють пиляками подовженої форми. Найбільш поширений забарвлення квітки ― червоний, більш рідкісний ― жовтий і зовсім рідко зустрічається ― білий. Сортові тюльпани можуть бути пофарбовані в різні кольори. Так, зустрічаються пурпурний, жовтий, практично чорний, червоний, білий, фіолетовий. Є такі сорти, у яких квіточки можуть бути пофарбовані в кілька різних колірних відтінків, при цьому варіацій їх поєднань буває дуже багато. Квіточки так само можуть мати саму різну форму, а саме: келихоподібну, овальну, зірчасті, чашоподібну, лилиевидную, пионовидную, бахромчатую і т. д. Від сорту залежить також і величина квіточок. Так, зустрічаються квітки довжиною близько 12 сантиметрів, при цьому їх діаметр може варіюватися від 3 до 10 сантиметрів, а під час повного розкриття вона досягає 20 сантиметрів. Розкриття бутончиків відбувається в той час, коли на небі світить сонце, у вечірній час вони закриваються. У похмуру погоду квіточки і зовсім не розкриваються. Після того, як рослина відцвіте, утворюється плід, який представляє собою коробочку, має 3 межі. У неї всередині знаходяться трикутні коричнево-жовті плоскі насіння.

Особливості вирощування

Для того щоб успішно вирощувати такі надзвичайно красиві квіти, слід обов'язково навчитися правильно за ними доглядати. При цьому правила догляду за тюльпанами не дуже складні, а з їх вирощуванням може впоратися навіть квітникар, має зовсім невеликий досвід.

Основні правила

  1. Під час інтенсивного росту квітки добрива в ґрунт треба внести 3 рази.
  2. Зрозуміти, якого саме добрива не вистачає рослині можна по її зовнішньому вигляду. Так, якщо листочки стали менш широкими і не здатні утримувати вертикальне положення, то значить тюльпану необхідно азотосодержащее добриво. З'явилася по крайці листя синява означає, що рослинам не вистачає калію, а також фосфору.
  3. Хворі тюльпани необхідно повиривати з грунту разом з цибулинами. Щоб продезінфікувати грунт, потрібно в утворену лунку, влити тільки що вскипевший розчин марганцевого калію.
  4. Обробляти ґрунт у безпосередній близькості від квітки слід акуратно. Справа в тому, що можна дуже легко пошкодити листові пластини або корінці рослини, і тоді луковичка може позбутися харчування.
  5. У тому випадку, якщо ви бажаєте і в наступному році насолоджуватися видом квітки досить великого розміру, а також при цьому не допустити розпад цибулини на кілька маленьких, потрібно обов'язково зірвати завядший квіточка до появи плоду.
  6. Викопані цибулини висушують в затіненому місці, так як вони вкрай негативно реагує на прямі промені сонця.
  7. Внесення в грунт свіжого гною може спричинити за собою гниття цибулинок, а також поява грибкових хвороб.
  8. Якщо в зимовий час холодно і випадає мало снігу, то необхідно замульчувати поверхню грунту, скориставшись для цього торфом, тирсою, перегноєм або соломою.
  9. Якщо ви зрізуєте з рослини квітка, то необхідно залишити не менше 2 листочків. У цьому випадку луковичка зможе отримувати нормальне харчування для повноцінного розвитку.
  10. Вибираючи ділянку грунту під посадку, слід висаджувати тюльпани в тому місці, де вони не вирощувалися не менше 3 років.

Посадка тюльпанів у відкритий грунт

В який час слід садити

Для нормального розвитку рослини необхідно садити в грунт своєчасно. Так, слід пам'ятати, що висадку цибулинок в грунт треба здійснювати в осінній час, і при цьому не варто забувати, що щоб вони нормально вкоренилися, потрібно не менше 3-4 тижнів. Якщо цибулинки посадити пізніше, то у весняний час вони рости і розвиватися будуть повільніше, ніж це належить, а також вони утворюють дуже маленькі цибулини. Цвісти вони також будуть не настільки ефектно. Якщо їх посадити в грунт надто рано, то цибулинки можуть прорости. При цьому перші заморозки погублять рослини. Оптимальний час для висадження тюльпанів рекомендується обчислювати по температурі грунту. Так, її потрібно заміряти на глибині близько 10-12 сантиметрів. Якщо вона дорівнює 10 градусів, то можна сміливо проводити посадку. Як правило, цей час випадає на середину вересня місяця.

Посадка цибулин у весняний час

Квітникарі, які володіють чималим досвідом, запевняють, що і у весняний час можна здійснити висадку цибулинок, якщо в осінні місяці ви не встигли цього зробити. Однак рясного цвітіння в цьому році ви точно не дочекаєтеся. Буде добре, якщо зацвітуть лише кілька примірників. Перш ніж садити цибулини, їх треба на ніч покласти на полицю холодильника, а потім обробити в слабенькому розчині марганцевого калію (тримати близько 30 хвилин). Підготовкою грядки слід зайнятися після сходу снігового покриву. Так, за допомогою вил необхідно перекопати грунт і зробити борозенки. Для великих цибулин відстань між борозенками одно 25-30 сантиметрів, а для діток ― від 10 до 15 сантиметрів. Перш ніж садити цибулини, потрібно полити борозенки тільки що вскипевшим розчином марганцевого калію.

При виборі місця для тюльпанів слід врахувати, що воно обов'язково повинно бути сонячним, мати захист від сильних поривів вітру. Грунт повинен бути добре дренованим, слабколужних або нейтральним. Ідеально підходить супіщаний грунт, в яку навесні необхідно внести перепрілий компост, а також деревну золу (на 1 м2 береться 200 г). Якщо грунт дуже важкий, то його можна поліпшити. Для цього в нього потрібно внести компост, річковий пісок і насичену поживними речовинами пухку землю. Для посилення дренажу потрібно під час посадки на дно підготовлених борозенок всипати трисантиметровий шар промитого крупного піску. Великі цибулини слід заглиблювати у грунт на глибину від 10 до 15 сантиметрів, а дрібні (дітки) ― від 5 до 7 сантиметрів. Цибулинки слід трошки вдавити в ґрунт, а після цього присипати грунтом і боронувати за допомогою грабель. Мульчування торфом допоможе запобігти розтріскування грунту.

Осіння посадка

В осінній час важливо правильно садити тюльпани і забезпечити їх необхідним доглядом. Справа в тому, що зовсім скоро настане зимовий період і те, як перезимують рослини, і наскільки вони будуть ефектно цвісти у весняний час, безпосередньо залежить від того, наскільки успішно ви потрудилися восени. Перш ніж садити тюльпани, необхідно провести ретельний огляд їх цибулинок. Так, ті, що мають ознаки якого-небудь захворювання або ушкодження, слід знищити. Досвідчені квітникарі рекомендують проводити висадку по сортах. У цьому випадку догляд за рослинами не буде настільки складним, і простіше викопати цибулини. Перед тим як займатися безпосередньо посадкою, цибулину потрібно на півгодини–годину замочити в 5%-му розчині марганцевого калію. Садити їх потрібно точно також, як і у весняний час. В легкий грунт цибулину потрібно садити на глибину рівну її 3-м діаметрам, а в більш важкий ― 2-м. Обов'язково потрібно замульчувати поверхню ґрунту. Для цього відмінно підійде торф, солома, сухе листя, а також тирсу.

Догляд за тюльпанами

Доглядати за такими квітами необхідно вже з початку весни. Після того як з'являться сходи, слід ретельно оглянути посадки. Ті цибулинки, що не дали паростків, потрібно обережно викопати і знищити, щоб не допустити поширення хвороби на інші рослин. Тюльпан дуже любить вологу, але його корінці досить короткі і тому квітка не здатний брати воду з глибоких шарів ґрунту. Тому дуже важливо своєчасно поливати тюльпани. То наскільки часто і рясно слід поливати рослини, безпосередньо залежить від складу грунту. Але при цьому слід врахувати, що під час утворення бутончиків і цвітіння їх слід поливати рясно і систематично. Після того, як рослина відцвіте, його ще півмісяця поливають рясно і систематично. При поливі вода повинна просочуватися в грунт на всю глибину залягання кореневої системи. У зв'язку з цим на 1 квадратний метр потрібно виливати 10-40 л води. При поливі намагайтеся, щоб рідина не потрапила на поверхню листочків, так як це може утворитися опік.

Підгодівля

Підгодовувати рослини рекомендується розчинами добрив. Якщо ж вам до душі сухі добрива, то перш ніж розкидати по поверхні ґрунту, необхідно провітрити листочки тюльпанів. Так, якщо добриво потрапить на вологий ділянку листової пластини, то в результаті цього може утворитися опік. Після того як сухе добриво буде розподілено по ділянці, грунт слід ретельно полити. Тільки в цьому випадку живильні речовини зможуть проникнути в грунт і вбратися кореневою системою тюльпана. Перший раз рослини слід підгодовувати рано навесні, після появи росточков. В цей час можна проводити підгодівлю сухим добривом. Його потрібно просто рівномірно розкидати, а потім полити грунт. В якості добрива підійде суміш з фосфору, азоту і калію (2:2:1). На 1 квадратний метр піде 50 г даного добрива. Другу підгодівлю проводять на початку бутонізації. Цього разу рекомендується використовувати саме живильний розчин, в якому присутні 1 частина азоту, 2 частини фосфору і стільки ж калію. На 1 квадратний метр знадобитися 30-35 г розчину. Третій раз добрива вносяться в грунт відразу після закінчення цвітіння. В цей раз фосфор і калій беруться в рівних частинах, а азот не використовується. На 1 квадратний метр піде від 30 до 35 г розчину. Щоб у рослин більш інтенсивно росли дочірні цибулинки, в розчин слід всипати невелику кількість цинку і бору.

Розпушування грунту та видалення бур'янів

Рихлити грунт і видаляти бур'янисту траву слід систематично. Проводити таку процедуру рекомендується після поливу, так як в цей час найлегше висмикнути бур'яни. Слід пам'ятати, що бур'яниста трава забирає з грунту багато поживних речовин, при цьому відбувається виснаження грунту. У зв'язку з цим намагайтеся вчасно видаляти їх. Якщо систематично розпушувати грунт, це дозволить уповільнити процес випаровування вологи, а також призведе до загибелі бур'янів. Щоб полоти і рихлити набагато рідше, рекомендується розподілити по поверхні грунту рівномірний шар мульчі.

Слід не забувати вчасно обривати прив'ялі квіточки. У цьому випадку тюльпани не будуть витрачати свої сили на ріст і розвиток насіння, зате буде відбуватися наростання маси цибулинок.

Особливості пересадки

Якщо ви кожен рік виробляєте викопування цибулин, їх огляд, сортування, протруювання для зменшення ризику появи хвороб, то все одно це не зможе звести до нуля негативний вплив монокультури. Є 2 виходи: перший ― повністю замінити верхній шар ґрунту, другий ― пересадити рослину на нову ділянку. Найбільш зручний спосіб ― другий. Не пересаджувати можна лише тюльпани з 13 по 15 клас. Однак і їм знадобиться пересадка через 3 або 4 роки.

 

Способи розмноження

Розмножити можна насінням і за допомогою цибулинок. Як правило, для розмноження насіння застосовують лише фахівці (селекціонери), а все, тому що даного роду квіти не здатні зберегти сортові особливості батьківської рослини. Висів проводять в парник або у відкритий ґрунт. На одному місці без пересадок їх вирощують протягом 2-3 років, при цьому растеньицам необхідно забезпечити захист від морозів в зимовий час. Після цього зрілі цибулинки треба викопати і покласти на зберігання. Висадку потрібно проводити в осінній час. Перше цвітіння таких рослин спостерігається лише на 5-6 рік життя. Проте слід врахувати, що перші роки квіточки будуть не дуже ефектними. Лише на 8-12 рік життя тюльпан буде цвісти дуже ефектно.

Досвідчені квітникарі рекомендують розмножувати тюльпани виключно цибулинками. Важливою особливістю таких рослин є те, що після того, як закінчується цвітіння, батьківська луковичка відмирає, а його замінює розвивається дочірня з дітками. На кількість утворюються діток здатне вплинути дуже багато чинників, і головний з них ― екологічний. Буває, що утворюється 1 велика, а 2 дрібніших заміщають цибулинки. При цьому у дітей через кілька років можуть виростати квітконоси. Якщо ви бажаєте уникнути поступового виродження рослин, то висаджують в грунт лише цибулинки-топпери, діаметр яких повинен бути не менше 12 сантиметрів. Такі рослини зберігають всі необхідні сортові ознаки. Невеликі цибулини рекомендується використовувати для вигонки в кімнатних умовах. При цьому дітки слід довести до необхідної величини і лише після цього посадити на ділянку з рослинами.

Шкідники і хвороби

Найбільш серйозним захворюванням є вірус пестролепестности. Дізнатися, що квітка заражений досить просто. Так, якщо у не строкатозабарвлених сортів на пелюстках і листочках є характерні смужки, штришками і цятки, то рослина заражене. Вилікувати таку хворобу неможливо. У зв'язку з цим потрібно відповідально підходити до придбання садивного матеріалу, і робити це тільки у надійних продавців. Також виробляючи зрізання тюльпанів лезо ножа необхідно піддавати дезінфекції після кожного кущика, так як цей вірус здатний передаватися разом з соком рослини. Інфіковані тюльпани необхідно викопати із ґрунту разом із земляною грудкою і знищити (спалити). У ямку при цьому потрібно влити дуже міцний розчин марганцевого калію.

Така рослина піддається серпневого захворювання, розвитку якого сприяє вірус некрозу тютюну. Дізнатися про те, що тюльпан заражений можна за искривившемуся втечі і з понівеченої смужками квітці, на луковичках також з'являються плями темного кольору. Заражений квітка потрібно знищити. Для цього його викопують прямо із земляною грудкою, а в отриману ямку слід влити дуже міцний розчин, для приготування якого на літр води береться 3 г борної кислоти і 10 грам марганцевого калію. У ямку слід заливати гарячий розчин. А можна замість розчину насипати в ямку деревну золу. В цілях профілактики здорові тюльпани обробляють розчином фундазолу.

Також рослина піддається грибковим хворобам. Так, воно може заразитися кореневої, мокрій, м'якою, сірої, білої або ботритиозной гниллю. Особливо схильне рослини таким хворобам при дощовому весняному періоді. Незалежно від причин захворювання профілактичні заходи однакові: земля повинна бути добре дренирована і необхідно забезпечити рослинам правильний догляд. Коли в літній час будуть викопані цибулини, на даній ділянці ґрунту рекомендується сіяти рослини, здатні виділяти фітонциди, наприклад: календулу, настурцію, чорнобривці або гірчицю. Також слід проливати ділянку розчином фунгіциду (на літр води 2 г речовини).

На рослині можуть оселитися лілуваті совки, равлики, мишоподібні гризуни, капустянки, цибульний кореневої кліщі, слимаки. Від цибульного кліща позбавляються наступним способом. Викопані цибулини потрібно занурити в гарячу (від 35 до 40 градусів) воду і потримати близько 5 хв. В тому випадку, коли тюльпани заражаються в період інтенсивного росту, їх обробляють 2%-м розчином рогора або кельтана. При відсутності бажаного результату хворі квітки необхідно знищити. Коли ви викопаєте цибулинки, на даній ділянці ґрунту потрібно посадити редиску, помідори або тагетас, так як вони мають стійкість до цих шкідників. Від лілового совки можна позбутися за допомогою осипання листя нафталіном. На ділянці потрібно розкласти шматки матеріалу, дошки, шматки шиферу і фанери і т. д. Під них будуть заповзати в денний час слимаки, капустянки, равлики. Вам залишиться їх систематично збирати і знищувати. Вкопати в грунт баночку з скла і наповніть її водою (не до верху). Капустянки потрапляють в цю пастку і не вибираються. Від гризунів допоможуть мишоловки або обробити цибулинки, перед тим, як висадити, залізним суриком.

Тюльпани після цвітіння

Догляд за рослиною відцвілою

  1. Внесіть фосфорно-калійне добриво.
  2. Прибирайте зів'ялі квітки разом з зав'язі.
  3. Не слід проводити обрізку стебел.
  4. Отцветшее рослину поливають ще півмісяця, а потім поступово скорочують полив і зовсім припиняють.
  5. Коли зів'януть листочки і стебло, слід вирити цибулинку.
  6. В який час слід викопувати цибулинку

Залишати в грунті на літо можна лише кілька сортів тюльпанів, чиї квітки мають червоним забарвленням. Так, якщо цибулини не викопувати, то квіточки будуть ставати все менше, а стебло ― коротше і тонше. Справа в тому, що кожен рік після цвітіння материнська луковичка виштовхує діток наверх, а сама заглиблюється в грунт. Тому у рослини без пересадки на наступний рік з'являються маленькі квітки, тому що цвітуть дітки, при цьому батьківська луковичка залишається «похованої». У зв'язку з цим після повного висихання листя і коли стебло стане дуже гнучким, потрібно викопати цибулинку за допомогою штикової лопати.

Зберігання цибулин тюльпанів

Вийняті з землі цибулинки слід ретельно промити під струменем води і покласти на 30 хв у 3-4%-й розчин карбофосу, можна їх на 10 хв. занурити у воду з температурою 50 градусів. Помістіть цибулинки в сухе, добре вентильований, темне місце з температурою від 25 до 30 градусів в 1 шар. Просушені протягом 3-5 діб цибулинки прибирають на зберігання.

Підготовка на зберігання: з цибулинок видаліть старі корінці і лусочки, відокремте дітки, які відриваються без зусиль. Розподіліть по величині. У гратчасті ящики розсипте цибулинки в 1 шар, а потім перемістіть його в добре вентильоване з розсіяним освітленням місце, наприклад, на горище або у комору. Накривати їх не слід, тому що можуть загинути дітки, так як цибулини виділяють етилен. До початку осені температуру слід підтримувати близько 20 градусів, пізніше можна знизити до 17 градусів. Систематично раз в 7 днів проводите огляд цибулин. Знищуйте м'які цибулинки, а також ті, що мають світло-жовті або білуваті цятки (ознаки гниття). Перед осінньою посадкою проведіть обробку садивного матеріалу розчином марганцевого калію.

Основні види і сорти з фото

Більшість видів таких кольорів, культивованих людиною, мають відношенню до виду іменованому Tulipa gesneriana. А в дикій природі можна зустріти види: Tulipa sylvestris (тюльпан лісовий), Tulipa biebersteiniana (тюльпан Біберштейна), Tulipa biflora (тюльпан двуцветковый), а також Tulipa greigii, Tulipa pubescens, Tulipa eichleri та ін.

Голландські квіткарі в листопаді 1981 року зробили нову (останню) класифікацію тюльпанів. Також було складено реєстр, що включив 10 тис. сортів, поділених на 4 групи, а також 15 класів. Ця класифікація прийнята всіма беззастережно.

1-я група. Ранньоквітучі

1-й клас — Прості ранні

Мають невелику висоту, міцний квітконіс від 25 до 40 сантиметрів. Жовтий або червоний квіточку келихоподібної чи чашоподібної форми. Сорти: «Деметр», «Голден Ольга», «Голден Харвест».

2-й клас — Ранні махрові

У висоту досягають від 25 до 35 сантиметрів, махрові квіточки можуть бути жовтими або червоними. Їх діаметр після повного розкриття ― 10 сантиметрів. Цвітіння тривале. Сорти: «Електра», «Шунорд», «Мадам Тесту».

2-я група. Среднецветущие

3-й клас — Тріумф

Висота квітконосів від 40 до 70 сантиметрів. Великі квіточки келихоподібної форми можуть бути пофарбовані в різні відтінки від темно-фіолетового до чисто-білого. Сорти: «Кратер», «Голден Едді», «Сноустар».

4-й клас — Дарвиновы гібриди

Висота квітконосу від 60 до 80 сантиметрів. Діаметр квіточок перевищує 10 сантиметрів. Пофарбовані в яскраво-червоний або інші відтінки цього кольору (бувають двоколірні). Переносять заморозки навесні і не схильні вірусу пестролепестности. Сорти: «Біг-Чіф», «Апельдорн», «Вивекс».

3-я група. Поздноцветущие

5-й клас — Пізні прості

Міцні кущики досягають у висоту від 60 до 75 сантиметрів. Великі квіточки келихоподібної форми мають тупокінцеві пелюсточки і основу у формі квадрата. Забарвлення від чорного до білого, від бордового до рожевого, є і двоколірні. Легко розмножуються. Сорти: «Жоржет», «Дилленбург», «Бахус».

6-й клас. Лілієцвітні

У висоту квітконіс досягає від 50 до 60 сантиметрів. Квітки мають форму келиха і загострені пелюсточки, які є відігнутими. Окрас різний. Сорти: «Ред Шайн», «Уайт Тріумфатор», «Гізелла».

7-й клас — Бахромчаті

По крайці пелюсточок проходить голчаста бахрома. У висоту досягають від 50 до 80 сантиметрів. Можуть бути пофарбовані від фіолетового і темного шоколадного до білого кольору. Величина і форма квіточок різноманітні. Сорти: «Екзотика», «Майя», «Болд Лейс».

8-й клас — Зеленоцветные

Протягом всього цвітіння на спинках пелюсточок є зеленуваті плями. У висоту досягають 30-60 сантиметрів. Вузенькі листові пластини. Довжина квіточок від 6 до 10 сантиметрів. Сорти: «Самурай», «Голлівуд», «Артист».

9-й клас — Рембрандта

Нечисленний клас, що включає пестроокрашенные сорту. Великі квіточки мають форму келиха і їх довжина дорівнює 7-9 сантиметрам. На жовтих, червоних чи білих пелюстках розкидані штришками і цятки. Квітконіс заввишки досягає від 40 до 70 сантиметрів. Сорти: «Блек Бій», «Монтгомері», «Пьеретта».

10-й клас. Попугайные

Найбільш екзотичні. Пелюсточки по крайці сильно порізані і схожі з крилом птаха. При повному розкритті діаметр квіточки іноді дорівнює 20 сантиметрам. Висота кущика варіюється від 40 до 65 сантиметрів. Забарвлення від червоно-чорного до білого кольору. Сорти: «Діскавері», «Блек Перрот», «Фентезі».

11-й клас — Пізні махрові

Піоноподібні квіточки густомахрові. Висота квітконосів від 45 до 60 сантиметрів. Цвітіння пізніше, величина перевищує махрові сорти. Окрас різний, є двокольорові. Сорти: «Лівінгстон», «Ерос», «Ніцца».

4-я група. Ботанічні і видові

12-й клас — Кауфмана

Цвітіння дуже ранній. Кущики у висоту досягають від 15 до 25 сантиметрів. Подовжені, великі квіточки після розкриття мають форму зірки. Окрас різний, але найчастіше зустрічаються двокольорові сорту. На листі є плями або смужки пурпурного відтінку. Сорти: «Діамант», «Леді Роуз Оранж Бій», «Корона».

13-й клас — Фостера

Досить великі рослини. Довжина подовжених квіточок 15 сантиметрів. У висоту квітконіс досягає від 30 до 50 сантиметрів. Забарвлення насичений червоний, оранжево-червоний, зустрічаються рожеві сорти, а також жовті. На поверхні трохи хвилястих м'ясистих листочків іноді зустрічаються штришками пурпурного забарвлення. Сорти: «Зомбі», «Пэйшн», «Копенгаген».

14-й клас — Грейга

Висота кущика всього від 20 до 30 сантиметрів. Досить великі квіточки мають широку основу. Пелюсточки трохи відігнуті назад. Забарвлення різні відтінки червоного, є двокольорові. На поверхні листочків є крап. Сорти: «Єллоу Даун», «Зампа», «Плезір».

15-й клас — Ботанічні

Включені всі види, що ростуть у дикій природі. Невисокі, цвітуть рано, мають різний окрас, зустрічаються багатоквіткові види. Види: Геснера, Шренка.

Є ще одна зовсім нова група, яка не включена в класифікацію. Махрово-бахромчата.

Квіточки сильно-бахромчаті, різного забарвлення. Кромка пелюсток бахромчата.