Братки або Фіалка

У всіх куточках Землі люди люблять квітка під назвою віола. У багатьох країнах його називають фіалкою. Завдяки яскравій небесно-синій фарбуванні у Росії його величають братиками. А в Україні поширена інша назва – братики, так як зовні квіти схожі, але забарвлення у всіх різна. Віола є невибагливою садовою культурою, не доставляє клопоту своїм власникам, тому вона така популярна серед квітникарів.

Існує близько 500 диких видів віоли. Вони поширені по всій планеті. Фіалки воліють помірний клімат, але зустрічаються і в субтропіках.

Віолу, як садову культуру, почали вирощувати дуже давно. Запашну фіалку вирощували в монастирських садах кілька століть тому. Про існування фіалки двокольорового знали давно, але в культурі вона з'явилася в XVIII столітті, як і фіалка алтайська. Завдяки цим рослинам в XIX столітті вдалося отримати гібридну віолу Віттрока. Зараз її можна зустріти в багатьох садах. Своїм яскравим цвітінням вона радує з весни до літа. Її чудові кольори здатні прикрасити будь-який квітник.

Як правило, «братками» називають гібридну форму віоли з чотирма великими пелюстками піднятими вгору і одним вниз. «Фіалка» – дикорослий вид, у якого дві пелюстки дивляться вгору, а три опущені вниз.

Віола має невеликі листя темно-зеленого кольору. Форма у них овальна, а краю зубчасті. Квітки поодинокі, досить великі, близько 10 см в діаметрі. У віночка забарвлення різноманітна. У більшості випадків верхні і нижні пелюстки мають різні кольори. Зустрічаються фіалки з білими, блакитними, жовтими, синіми, фіолетовими пелюстками. Вони бувають однотонними і плямистими.

Більшість садівників вирощують братки як дворічна рослина. Але ця квітка може бути і багаторічними. Дворічні віоли мають дуже виразні, великі квіти яскравих відтінків. Вони починають цвісти найпершими. Період цвітіння триває до кінця літа.

Самосів – найлегший спосіб розмноження фіалки. Коли дозріє насіння, вони розсіюються на присадибній ділянці. При цьому починають проростати в кінці літа або в перші місяці осені. Щоб чарівні квіти зацвіли раніше, молоді рослини слід розсадити восени. Розсаду краще висаджувати ранньою весною, щоб у фіалок була потужна коренева система. Братки добре пристосовуються до нового місця. При цьому квітки, розташовані на кущиках фіалок, обривати не варто.

Як використовувати фіалку в садовому дизайні

Фіалка починає цвісти дуже рано. Строкаті килимові доріжки братків виглядають дивовижно. Вони будуть виглядати дуже декоративно, якщо по сусідству з ними висадити примули або інші весняні цибулинні квіти.

Віолу можна використовувати для озеленення терас і балконів. Садові вази з братками нікого не залишать байдужими. Завдяки безлічі сортів можна створювати ідеальні квіткові композиції. Багато фахівці ландшафтного дизайну рекомендують комбінувати дикорослі і культурні види братків. В саду можна вирощувати польову віолу. Фіалка триколірна майже завжди присутній у мавританських газонах. Запашна фіалка – популярний грунтопокривна рослина, яке ідеально підходить для тінистих місць. Незалежно від виду, віола зачаровує своєю красою, оригінальними формами та кольорами.

Догляду за братками

Вибір місця

Найбільш комфортно фіалка буде відчувати себе в добре освітлених місцях. Цим чарівним кольорів підійде і злегка затінене місце. Фіалка запашна віддає перевагу легку тінь. Вона буде краще рости в помірно вологих місцях.

Висаджувати клумби молоді рослини слід, дотримуюся інтервал 10-20 див. Густа посадка – один з факторів ризику розвитку кореневої гнилі.

Грунт

Фіалка вважається невибагливою рослиною, але краще для неї підібрати пухкий, родючий грунт. Земля для вирощування повинна бути з хорошим дренажем, щоб у ній не застоювалася вода.

На бідних піщаних ґрунтах фіалки погано ростуть, а їх квіти дрібнішають. Щоб уникнути цієї проблеми, в землю треба внести компост з перегноєм.

Полив

Братки потребують помірному поливі. Надмірна вологість їм протипоказана. З-за цього фіалки можуть загнивати. Незважаючи на те, що вони добре переносять аномальну спеку, в посушливу погоду полив слід збільшити. У спеку їх треба поливати через день, постійно розпушуючи грунт. Через пересихання ґрунту віоли втрачають свою декоративність. Намагаючись утримати вологу, кущики пригинаються до землі. Квіти стають дрібними і непоказними. Цвітіння припиняється.

Підживлення

Для кращого росту і розвитку грунт, у якому ростуть братки, краще збагатити мінеральними добривами. Рослину підживлюють азотом, щоб листя була густою і зеленої. Фосфор і калій необхідний для яскравого забарвлення квітів. При цьому важливо не перестаратися з азотними добривами. Надлишковий вміст азоту в грунті у вологому середовищі сприяє зростанню грибкових хвороб.

Хвороби і шкідники

При вирощуванні братків квітникарі рідко стикаються з хворобами та шкідниками. Найбільшу небезпеку для фіалки представляють личинки комах, які живуть у ґрунті. Це улюблені ласощі личинок хруща. Також рослина піддається нападу попелиці і сови. Позбутися від них досить просто. Для боротьби з ними застосовують спеціальні засоби, які можна знайти в квіткових магазинах. При недотриманні правил догляду за віолою можуть з'явитися такі хвороби, як борошниста роса, плямистість, коренева гниль, чорна ніжка.

Розмноження

Фіалка здатна розмножуватися насінням і живцюванням. Найчастіше для отримання нового потомства використовують насіннєвий спосіб. Для збереження цікавою забарвлення квітів братки розмножують живцями.

Немає необхідності спеціально розмножувати або запашну фіалку триколірну. При відповідних умовах ці види піклуються про себе самі. Вони прекрасно ростуть на рихлому родючому грунті. Не варто дивуватися, коли нові кущики з'являться під ягідними кущами або уздовж доріжок.

В залежності від виду рослини віолу висівають в різний час року. Якщо хочеться отримати однорічна рослина, яка зацвіте на початку літа, розсаду висівають в кінці лютого. Її вирощують у парниках або ящиках. Як правило, перші сходи з'являються через 2-3 тижні і їх пікірують в землю, а в травні висаджують на постійне місце. Цвісти такі рослини будуть на початку літа. При вирощуванні братків як дворічна рослина, посів насіння у відкритий грунт проводять відразу після дозрівання, вибравши відповідні грядки. Щоб насіння добре розвивалися, їх можна пересаджувати і під час цвітіння, коли на кущах є бутони і квіти. Вони відмінно переносять пересадку.

Для отримання кращих сортів братків використовують такий спосіб розмноження, як зелене живцювання. Процедуру можна проводити з травня по липень. В якості живців беруть зелені верхівки пагонів, на яких є 2-3 вузла. Їх необхідно висадити в затемнене місце, щільно поглибивши на 5 см. Не менш важливо обприскати живці відразу після посадки. Як правило, на укорінення живців йде 2-3 тижні. При цьому за ними потрібно доглядати та утримувати в помірно вологому грунті. Для кращого вкорінення в перші дні живці накривають змоченою папером. Після цього вони не будуть загнивати. Живці регулярно поливають, обприскують, прополюють бур'яни, що ростуть поруч. При укоріненні живців в травні, перші квіти з'являються влітку. Якщо їх укоренити пізніше, вони зацвітуть на другий рік.

Розмноження гібридних видів фіалок дозволяє омолодити рослину. У більшості випадків на третій рік братки сильно розростаються. З-за цього цвітіння стає не таким привабливим. За раз з однієї рослини можна отримати близько 10 живців. За літо їх кількість може збільшитися до 45.

Як виростити братки — Відео