Вирощування чорнобривців

Ця квітка має не одну назву, серед яких зустрічаються такі, як вогники, чорнобривці, шапочки, чорнобривці і т. д., але він має наукову назву, таку як, тагетес. Він користується великою популярністю серед квітникарів і є загальним улюбленцем. На клумбах можна зустріти як карликові сорти, так і сорти – гіганти. Висадити розсаду не так і складно і з цим завданням може впоратися навіть початківець квітникар.

Переваги чорнобривців

В залежності від сорту, тагетес може цвісти різноманітними за формою суцвіттями: від маленьких «гвоздик» до розкішних «хризантем», має різноманітний відтінок – від червоно-коричневих до лимонно-жовтих. Ці квіти можна висаджувати на клумбах або в не великих контейнерах. Вони можуть закрити місця в квітнику, оголилися після цвітіння інших кольорів. Цінність тагетеса полягає не тільки в декоративних можливостей. У стеблах і інших частинах рослини присутні природні фітонциди, які активно відлякують різних шкідників, а також пригнічує ріст хвороботворних грибів, що знаходяться в зоні росту чорнобривців.

Чорнобривці можна висаджувати по суниці, для відлякування довгоносика, а якщо їх висадити по капусті, то вони захистять капусту від навали білявки. Якщо їх посадити поруч з іншими квітами, такими, як флокси і клематиси, то це вбереже ці квіти від нематоди. Якщо посадити поруч з айстрами, то чорнобривці допоможуть їм вберегтися від фузаріозу.

Тагетес цікавий, як лікарська рослина, а також прянощі.

Як сіяти чорнобривці на розсаду

Розмножується ця рослина насінням, які висаджуються в землю після заморозків, після чого, коли вони зійдуть, їх можна прорідити або пересадити молоді саджанці, щоб вони відчували себе більш вільно. Щоб цвітіння чорнобривців було більш раннім, його в цей період можна висаджувати не насінням, а повноцінної розсадою.

Від того моменту, коли тагетес зійшов і до того моменту, коли він починає цвісти, проходить від 40 до 50-ти днів. Виходячи з цього, чорнобривці на розсаду слід висівати в першій декаді квітня. Для цього потрібно приготувати субстрат з наступних складових: торфу, компосту (перегною) і промитого піску в співвідношенні 2:1:0,5. Головне, щоб суміш була пухкою і родючою.

Посів на розсаду чорнобривців

Щоб сіянці тагетеса не загинули від чорної ніжки, підготовлений субстрат необхідно обробити розчином «Максим», «Витарос», «фитосиорин» або розчином марганцівки. Як варіант, можна пропарити готову ґрунтову суміш в пароварці протягом 1 години. Це допоможе позбутися не тільки від спір хвороботворних грибків, але й від насіння бур'янів.

Після того, як суміш буде оброблена, її засипають в контейнер і злегка ущільнюють, після чого на поверхні роблять борозенки, глибиною 0,5 см, при цьому субстрат повинен мати не велику вологість. Після цього, насіння чорнобривців акуратно і рівномірно розподіляють по глибоких борознах.

Оскільки насіння не великі, то можна скористатися пінцетом. Потім, розкладені насіння засипаються таким же субстратом. Його товщина має бути в межах 1см. Якщо їх посадити під шар, товщиною менше 1см, то при сході, шкірка від насіння залишається на молодому сіянцю і не дасть йому розвиватися нормально.

Щоб посіви нормально і в строк зійшли, їх потрібно злегка зволожити.

Накрити посіви підходящою за розмірами кришкою, після чого перемістити на світле місце. Вже через 5-7 днів можуть з'явитися перші сходи, якщо буде підтримуватись оптимальний температурний режим у межах +15-20ºС. При температурі нижче +15ºС насіння тагетеса дуже погано сходить, а при температурі вище +25ºС вони можуть взагалі не зійти.

Як тільки починають з'являтися перші сходи, приміщення слід постійно провітрювати, так як в цей період дуже висока ймовірність ураження молодих сходів чорною ніжкою. При перших же ознаках появи цієї хвороби, потрібно негайно видалити вилягають сходи разом із землею, лунки присипати свіжою землею і обробити фунгіцидом.

При появі дружних сходів, плівку потрібно повністю видалити. Поливати можна тоді, коли просохне земля в контейнері. Щоб молоді сходи швидше зміцнилися, раз в два тижні їх можна підгодовувати добривами для розсади.

Як тільки з'являться 2-3 листочка, рослину можна пікірувати.

Пікіровка чорнобривців

Після появи 2-х справжніх листочків, тагетес готовий до пікіровці. При цьому, молоде рослина заглиблюється в грунт практично повністю, до кордону нижніх довгастих листочків, при цьому, вони не повинні торкатися грунту.

Можна распикировать молоді рослини в розсадний ящик. Чорнобривці добре переносять пересадку навіть у стані цвітіння, при цьому земляний кому можна і не зберігати. Як показала практика, краще вирощувати розсаду тагетеса в касетах. Для цього використовується субстрат такого ж складу, як при посіві, але без просіювання і з додаванням 1ст ложки мінерального добрива з вмістом азоту, калію і фосфору, і півсклянки деревної золи на кожні 5л субстрату. Добрива повинні рівномірно розподілятися в суміші, а для цього субстрат потрібно добре розмішати.

Після цього касети наповнюються субстратом і ущільнюються, але не сильно. Потім в грунті робляться поглиблення такої величини, щоб коріння саджанців вільно в них розміщувалися. Якщо корені не поміщаються, значить їх можна зменшити, рослина цього не боїться. Заглиблюють саджанці на глибину 1см.

На закінчення їх потрібно акуратно полити. Як правило, після поливу земля осідає, тому зверху слід додати свіжого субстрату. Ця рослина не любить передозування вологи, тому, краще недолити, ніж перелити.

Висадка чорнобривців у грунт

Щоб квітки добре прижилися і не почали хворіти, їх потрібно привчати до свіжого повітря, десь за 2 тижні до висаджування. Висаджувати в грунт розсаду можна тільки тоді, коли хвилин загрози заморозків, інакше молоді рослини загинуть. Це, десь кінець першої декади червня. Висаджуються вони на сонячному місці, хоча тагетес непогано себе почуває і в тіні, але цвітіння буде не таким рясним.

Для цього рослини піде будь-яка грунт, головне, щоб вона була водо - і повітропроникною. Якщо є глинистий грунт, то її краще розбавити торфом і піском.

У місцях висадки грунт вскапывается на глибину багнета лопати, після чого вноситься нітроамофоска з розрахунку 30г на 1 квадратний і знову перекопується. Рослини висаджуються на відстані 30 см один від одного, попередньо підробивши лунки. Як правило, на упаковці з-під насіння вказується рекомендована відстань висадки рослин. Головне, дотримуватися рекомендацій, якщо немає досвіду посадки тагетеса.

В основному, всі любителі висаджувати квіти зберігають всі пакетики, де зазначений сорт рослини і рекомендовані відстані. Висаджуються молоді рослини на глибину 1-2см.

Для цього потрібно помістити корінь рослини в лунку, після чого заповнюються всі порожнечі навколо кореневої системи тим же грунтом і злегка ущільнюють.

На закінчення можна полити тільки що висаджену розсаду, при цьому, поливати можна сміливо, через листя.

Щоб чорнобривці нормально розвивалися, за ними потрібен догляд, який полягає в регулярному прополюванні міжрядь, щоб забезпечити доступ кисню до кореневої системи і заодно позбутися від бур'янів. Щоб забезпечити пишне цвітіння, рекомендується 1-2 рази за сезон підгодувати рослина калійно-фосфорними добривами. Не рекомендується використовувати азотні добрива, так як тагетес буде нарощувати зелену масу, а про цвітінні може забути.