Комірник (таволга)

Багаторічний чагарник комірник є лікарською рослиною. Однак садівники вирощують його не тільки тому, а ще тому що він володіє високою декоративністю.

Особливості комірника

Рослина комірник, ще іменоване таволгою, є багаторічним чагарником, висота якого може варіюватися від 0,6 до 0,8 м. Стебло у нього пряморослий. Тривалий час ця рослина було частиною роду Спірей. На сьогоднішній день воно виділено в самостійний рід, що об'єднує декілька видів.

В період цвітіння кущ прикрашають волотисті суцвіття, в діаметрі досягають близько 15 сантиметрів. Вони складаються з маленьких (діаметр до 10 мм) квіточок блідо-жовтого забарвлення. Широкі перисті листові пластини зовні мають невелику схожість з листям папороті. Так як листя велика, то в літній час вона випаровує велику кількість води. Є види таволги, у яких листя у найспекотніші дні на деякий час засихає, що дозволяє рослині скоротити обсяг води, що випаровується. Кореневище у чагарнику коротеньке. За 12 місяців в довжину коріння цієї рослини збільшуються на 20-30 мм. Запашні квітки мають мигдально-медовим ароматом. Початок цвітіння припадає на червень, а воно триває протягом 6 тижнів.

У природних умовах комірник краще росте в болотистій місцевості. Найчастіше його можна зустріти на березі водойм. Ще він росте на гірських схилах, в лісі і на лузі. У природі чагарник можна зустріти на території Кавказу, Азії, Сибіру, а ще в помірних широтах Європи. Комірник здатний сформувати величезні зарості, довжина яких іноді доходить до сотень гектарів.

Посадка комірник у відкритий грунт

Вибір місця

Для вирощування комірника у відкритому грунті краще всього вибрати ділянку з вологим грунтом, але при цьому вода на ньому не повинна застоюватися. У тому випадку, якщо грунтові води залягають дуже близько до поверхні ділянки, тоді для чагарнику рекомендується зробити високу грядку і не забути при цьому про товстий шар дренажу.

Підходящий для такого рослини ділянка може бути злегка затіненим. Зверніть увагу на те, що його можна вирощувати в тіні. Найкраще для нього вибрати відкрите сонячне місце або таку ділянку, який лише злегка буде притенен зростаючими поруч рослинами.

Грунт

Таволга не особливо вимоглива до складу грунту. Проте найкраще вона росте на нейтральній живильної грунті. Якщо грунт на ділянці кислий, то перед висадкою кущів у нього рекомендується внести деревну золу або вапно. Також під час перекопування ділянки в грунт бажано внести компост або перегній.

Також рослина віддає перевагу добре дренування ї грунт. Тому якщо грунт важкий, то в неї слід внести пісок.

Способи розмноження

Комірник можна розмножити кількома способами: діленням куща, насінням та частиною кореневища.

Вирощування з насіння

Насіння комірника потребують природної стратифікації і загартування. Саме тому їх висів рекомендується проводити під зиму. Для початку з ділянки, обраного для посіву, потрібно видалити всю бур'янисту траву, після чого його зволожують. Насіння даної рослини відрізняються високою світлочутливістю. У зв'язку з цим їх рекомендується висівати в притіненому місці (не в тіні). Пізніше підросли сіянці можна буде висадити на постійне місце.

Заглиблювати в грунт насіннєвий матеріал потрібно не більше ніж на 50 мм. В іншому випадку паросткам буде не під силу пробитися через товстий шар грунту. Дистанція між насінням повинна бути від 0,3 до 0,4 м. Завдяки такій рідкісній посадці молоді рослинки зможуть рости та розвиватися в межах норми, не заважаючи один одному.

Перші сіянці повинні здатися вже у другій половині квітня або в першій ― травня. Вони відрізняються дуже повільним ростом. Як правило, до кінця сезону на кожному кущику формується до п'яти листових пластин. В такому вигляді вони зимують під снігом. У перший раз кущики зацвітуть тільки на другий або третій рік росту. У тому випадку, якщо рослина буде знаходитися в невідповідних умовах для росту, то зацвісти воно може набагато пізніше.

При бажанні висів насіння можна провести у весняний час. Перед висівом насіннєвий матеріал потребує підготовки. Для цього його на деякий час занурюють у розчин стимулятора росту, наприклад, Новосила або Циркону. Посіви потребують своєчасному і правильному зволоженні, а ще в затіненні, яке може бути штучним або природним. Але навіть якщо ви все зробите все правильно, будьте готові до того, що при весняному посіві насіння не проросте.

Насіння комірника залишаються всхожими, як правило, протягом 6 років. Однак термін схожості може значно скоротитися, на це великий вплив має місце збору або вирощування.

Якщо ви все-таки вирішите посіяти комірник навесні, тоді врахуйте, що з'явилися кущики будуть рости дуже повільно, а їх перше цвітіння настане не раніше, ніж на третій або четвертий рік зростання. Тому незважаючи на те, що ви посієте таволгу навесні, зацвіте вона набагато пізніше кущиків, які виросли після підзимового посіву.

Поділ куща

Розмноження комірника діленням куща більш популярний у садівників, ніж насінням. Поділити кущ на частини можна в осінній час, коли він відцвіте, або в самому початку весни ― з березня по квітень. При виборі час ділення куща слід пам'ятати, що після весняної пересадки таволга зацвіте пізніше, ніж після осінньої.

Викопайте кущ з землі і поділіть його кореневище на кілька частин. Деленко рекомендується висаджувати в грунт відразу ж після розподілу. Якщо ж ви розділили рослину восени, а висадити деленко збираєтеся тільки навесні, щоб їх зберегти, частини куща рекомендується закопати у зволожені тирсу або землю.

При висадці деленок між ними слід дотримуватися дистанцію не менше півметра. Заглиблювати в грунт їх слід не більше ніж на 50 мм. В ямці коріння повинні розташовуватися горизонтально, причому верхівки загострені нирок повинні бути спрямовані вгору. Пам'ятайте про те, що близько молодих кущиків не повинно бути бур'янів і рослинних залишків. Також не забувайте про хороший дренаж і сталу вологість грунту. Приживаються деленко досить добре, при цьому зацвітають вони набагато раніше, ніж кущики, вирощені з насіння.

Догляд за лабазником

Полив

Комірник, вирощений у відкритому грунті, потребує своєчасному і правильному поливі. Поливають кущі рясно, не допускаючи застою рідини в кореневій системі, так як це може спровокувати розвиток грибкового захворювання. В середньому його поливають 1 раз в 7 днів.

Підживлення

При вирощуванні таволги у поживному грунті можна обійтися без підгодівлі. Однак для кращого росту і пишного цвітіння фахівці радять, 1 або 2 рази протягом сезону підгодувати її органікою або мінеральним добривом (наприклад, сульфатом калію, суперфосфатом). Пам'ятайте, що в грунт не можна вносити велику кількість азоту, так як із-за цього кущі можуть зацвісти набагато пізніше.

Обрізка

Щоб чагарник весь час мав охайний вигляд, не забувайте вчасно обрізати почали в'янути квітконоси. Для цього зріжте повністю пагін, який відцвіли, або відірвіть руками зів'яле суцвіття.

Зимівля

Комірник відрізняється досить високою стійкістю до морозів. Незадовго до перших заморозків укоротіть всі стебла куща до 50-100 мм Вкривати його на зиму не потрібно. Однак якщо у вашому регіоні взимку часті сильні морози, тоді ділянку після обрізки рекомендується засипати шаром мульчі товщиною близько 10 сантиметрів, для цього можна використовувати компост або торф.

Лікувальні властивості

Як в офіційній, так і в народній медицині комірник вважається лікарською рослиною, яка має антимікробну і протизапальну дію. В народі його вважають «ліками від сорока хвороб». Це рослина також відрізняється вираженою протипухлинною ефектом, а ще здатністю зміцнювати імунітет. У народній медицині таволгу нерідко використовують для лікування грипу та застудних захворювань.

Також цей чагарник використовується для регулювання кислотності, для цього з квіток готується настій, який сприяє позбавленню від печії. А ще такий настій перешкоджає формуванню тромбів в кровоносних судинах.

Види і сорти комірника з фото

У відкритому грунті комірник почали культивувати ще в 18 ст. Найбільше в якості декоративного рослини культивується 8 різних видів. При цьому лікарськими вважаються лише чотири види комірника, а саме: шестилепестной, дланевидный, в'язолистий і камчатський. Цілющими вважаються коріння, листя і квітки такого рослини. Найбільшою популярністю серед садівників користується таволга в'язолистий, або вариегатная. Для прикраси саду використовуються різні види комірника, а також різні сорти.

Elegans

Це трав'яниста компактна рослина є многолетником. Його висота варіюється від 0,5 до 1 метра. Глибоко пальчасто-надрізані витончені листові пластини мають зеленим забарвленням. В період цвітіння формуються пишні суцвіття, що складаються з маленьких рожево-пурпурових квіток. Цвіте такий вид з червня по серпень.

Амбрелла

Даний сорт хороший тим, що він має не тільки ефектними квітками, але і дуже красивим листям. У висоту кущ може досягати від 0,7 до 0,8 метрів, а в діаметрі ― до півметра. Пальчасті листки забарвлені в зеленуватий відтінок і мають зубчастої кромкою. Даний сорт відрізняється від інших тим, що прожилки і серединка у його листя пофарбовані у фіолетовий або темно-бурий відтінок. Довгі тугі волотисті суцвіття складаються з дуже маленьких квіточок рожевого відтінку. Цвіте рослина з липня по вересень. Однак воно зберігає свою високу декоративність протягом усього сезону.

Рожевий

Дана садова форма рожевої таволги вирощується у відкритому грунті в якості красивоцветущих рослини. Культивується садівниками вона порівняно рідко. Фахівці вважають, що ця рослина є гібридом одного з розоцвітих видів таволги. Суцвіття пофарбовані в блідо-рожевий відтінок.

Венуста

Це сорт червоної таволги. У висоту рослина досягає близько 170 сантиметрів. Під час цвітіння на верхівках пагонів формуються пишні суцвіття, до складу яких входять квітки червоно-рожевого або рожево-кремового відтінку. Кореневище у рослини коротеньке. Біля куща виростає безліч міцних стебел, які прикрашені пір'ястими листовими пластинами, що складаються з крупнозубчатых часток. Тривалість цвітіння приблизно півтора місяця, а воно спостерігається в липні та серпні.

Магнифика

Це рослина ― сорт червоної таволги. Формування великих пишних суцвіть відбувається на кінцях стебел, а складаються вони з квіток темного рожевого відтінку. У висоту чагарник може досягати близько 170 див. На потужних розгалужених пагонах виростає безліч зелених листових пластин, які мають великі частки з зубчастими краями. Цвіте кущ приблизно 1,5 місяця в липні і серпні.

В'язолистий ряболисті

Чагарник формує щільні зарості, при цьому висота стебел може варіюватися від 100 до 170 див. Великі перисто-розсічені листкові пластини складаються з п'яти - або трилопатевих часток. Лицьова поверхня у них темного зеленого відтінку, і прикрашена штришками і цятками жовтого кольору. Нижня частина в листя забарвлена в більш блідий відтінок. Від листя виходить дуже приємний запах. Потужні пагони пряморослі пофарбовані в коричнево-червоний колір. Горизонтально розташовані розгалужені кореневища товщиною з палець мають безліч нирок. З них в літній час формуються квітконосні стебла, які через певний час утворюють щільні зарості.

Маленькі квітки пахнуть медом, а вони пофарбовані в бежевий або білий відтінок. Складаються квітки з 5 пелюсток і досить довгих тичинок. Цвіте чагарник протягом 3-3,5 тижнів у червні та липні. Пишні волоті у довжину сягають від 15 до 20 сантиметрів. Кущ виглядає ефектно лише в період цвітіння, а під час формування плодів він забарвлюється в темний відтінок. Ця рослина в народі ще називають білою травою, таволгою вязолистной, медовником, мокрим малинник, белоголовником, сорокоприточником, таволожником, медункой болотної.

Камчатський, або шеломайник

У природних умовах цей вид зустрічається на території курильських островів, Камчатки, Сахаліну, а ще на північній частині Японії. Висота такого сильнорослого рослини може варіюватися від 120 до 300 див. Його товсте кореневище досить міцне. На поверхні прямих пагонів є опушення, вони потужні і ребристі, пофарбовані в блідо-червоний відтінок, а в діаметрі досягають приблизно 25 мм. Великі широкопочковидные прикореневі листові пластини перисті з неглибоко пальчасто кінцевими частками. У довжину листя досягає близько 0,3 м, а в ширину ― приблизно 0,4 м. Зелена блискуча лицьова поверхня листя гладка, а виворітна ― має повстяно-волосисте опушення. Стеблові листові пластини мають менший розмір, при цьому ті листя, що розташовуються у верхній частині втечі, можуть бути цільними або трилопатевими.

Великі нещільні щитковидні суцвіття складаються із запашних кремових або білих квіток, які в діаметрі досягають приблизно 8 мм. Цвітіння спостерігається в липні та серпні. Коли кущ відцвіте, його суцвіття стають пухнастими, так як на них дозріває багато плодів довгастої форми, кромка яких густо вкрита війками. Дозрівання плодів припадає на серпень.

Пурпурний

Даний гібрид, що відрізняється високою декоративністю, отримав широке поширення в Північно-Східному Китаї, Японії і Кореї. З кожним роком він завойовує все більшу популярність у садівників інших країн. Висота куща варіюється від 0,5 до 1 метра. Листові пластини зеленого відтінку глибоко пальчасто надрізані на загострені сегменти ланцетно-яйцевидної форми, яких налічується від 5 до 7 штук. У них є недорозвинені бічні відростки. Великих прикореневих пластин набагато більше, ніж маленьких стеблових. До складу мітелок входять невеликі квіточки темного рожевого або пурпурного відтінку. Як правило, недорозвинені плоди і чітко виділяються на черешках. На кромці у них є війки.

Існує садова форма ― Елеганс. Білі квіточки прикрашають тичинки насичено-червоного кольору. Цвіте кущ від 3,5 до 4 тижнів, приблизно з останніх днів червня до серпня.

Червоний Венуста

Цей сильнорослий багаторічник формує великі зарості. Зелені великі перисті листові пластини виростають на пагонах, які у висоту можуть доходити до 150-250 див. Великі пишні суцвіття зібрані з рожевих або маленьких рожевих квіток. По закінченню цвітіння формуються привабливі плоди малинового відтінку. Цвітіння триває від 30 до 45 діб і спостерігається в липні та серпні. Відмінно росте на добре освітлених відкритих ділянках, а також в тіні великих чагарників і дерев. При дуже поганому освітленні цвітіння може припинитися.

Дланевидный

Такий сорт відрізняється високою декоративністю, а його почали культивувати в 1823 р. Формує одновидових щільні зарості. Назва сорту пов'язано з великими листовими пластинами пальчатой форми, зовні схожими на долоню руки. Їх виворітна поверхня має щільне повстяне опушення сірого відтінку. Висота стебел до 100 см Відрізняється від інших видів тим, що його кореневище розташований у ґрунті на більшій глибині. Довжина пишних суцвіть приблизно 25 сантиметрів, вони складаються з великої кількості дуже маленьких квіточок блідо-рожевого або білого відтінку, які пахнуть медом. В кінці цвітіння вони стають світлішими. На одній рослині формується не більше восьми волотистих суцвіття. Цвіте кущ від 3,5 до 4 тижнів у червні та липні.

У природі рослина можна зустріти у Східній Сибіру, Монголії, на Далекому Сході, а ще в Китаї та Японії. Краще росте в чагарниках і на лісових луках.

Шестилепестный, або звичайний

Висота такого многолетника може варіюватися від 0,3 до 0,7 м. Цей вид є найбільш низькорослим, а ще він користується великою популярністю у садівників. У природі він воліє рости в полях, на галявинах і узліссях, в лісостепу, вздовж річок, в чагарниках.

Цінується ця рослина за тоненьке кореневище шнуровидной форми з бульбоподібними довгасто-овальними потовщеннями темного забарвлення. У самому верху стебло простий, пряморослий, галузиться несильно. В прикореневій розетці стебло переривчасто пірчаста. Розетка складається з безлічі глибоко надрізаних перисто-розсічених або зубчастих листових пластин, при цьому між ними виростають більш дрібні листочки. Стебло покрите невеликою кількістю дрібних листових пластин, у яких є зубчасті прилистки полусердцевидной форми.

Довжина пишних мітелок близько 15 сантиметрів. До їх складу входять білі або рожево-білі квітки, що досягають в поперечнику близько 10 мм. Форма пелюсток у них оберненояйцевидна. Цвіте з червня по липень. До складу плода входить від 9 до 12 волосистих насіння, які щільно притискаються один до одного. Їх дозрівання спостерігається в липні та серпні.

У нетрадиційній медицині широко використовуються лише кореневища з потовщеннями. До їх складу входять дубильні речовини, вітамін С, глюкозид гаултерин і крохмаль. Заготівлю сировини проводять у вересні і жовтні, або в квітні (до початку періоду вегетації). У витягнутих з грунту кореневищ зріжте бульби і промийте їх під струменем холодної води. Розкладіть їх на рівній поверхні в прохолодному приміщенні, що має хорошу вентиляцію. На зберігання прибирають в мішечки з льону або пакетики з паперу. Термін придатності ― близько трьох років. Висушені корені мають терпкий гіркуватий смак. Сировина відрізняється протизапальну, закріплює, потогінну і сечогінну дію. З нього готують відвари і настої, які допомагають при запаленні сечового міхура і нирок, при захворюваннях шкіри, а також вони використовуються для поліпшення діяльності органів ШКТ.

Таволга звичайна полону ― це садова форма даного виду. Білі махрові суцвіття у неї дуже ароматні. Рослина має висоту близько півтора метрів. З часом спостерігається оголення нижній частині стебел. Саме тому таку рослину висаджують на задньому плані квітника. Квітучі кущі схожі на «снігові шапки» з-за безлічі великих махрових волотистих суцвіття.